נשיא ברזיל נגד המשטרה הפדרלית: "לא אתן להם לדפוק את משפחתי"

שופט עליון הורה לפרסם סרטון מישיבת ממשלה שבו נשמע בולסונרו מתלונן כי אינו מקבל מידע מרשויות אכיפת החוק, ברקע חקירה נגד אחד מבניו. בסרטון נשמע השר להגנת הסביבה קורא לנצל את מגפת הקורונה כדי להקל על חברות העוסקות בבירוא יערות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בולסונרו במסיבת עיתונאים לאחר פרסום הסרטון, הלילה
בולסונרו במסיבת עיתונאים לאחר פרסום הסרטון, הלילהצילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס

בית המשפט העליון בברזיל הורה אמש (שישי) לפרסם סרטון מישיבת ממשלה בחודש שעבר שבו תועד הנשיא, ז'איר בולסונרו, אומר כי עליו להעביר שרים ובכירים אחרים מתפקידם, על מנת להגן על בני משפחתו מחקירה. בולסונרו משמיע כמה קללות בסרטון ואף מביע את תסכולו על כך שהמשטרה אינה מעבירה לו מידע על חקירות הנוגעות לו.

בין היתר נשמע בולסונרו אומר בסרטון: "כבר דרשתי להחליף את האבטחה בריו דה ז'ניירו ולא הצלחתי בכך. זה נגמר, אני לא אתן להם לדפוק את כל המשפחה שלי רק בשביל הכיף שלהם. או חברים שלי". הסרטון, שאורכו המלא שעתיים וחלקים ממנו נחתכו, פורסם כחלק מבדיקה שנפתחה בעניינו של הנשיא, בחשד שניסה לשבש חקירה פלילית של בניו.

את ההאשמות האלו הפנה אל בולסונרו שר המשפטים לשעבר, סרז'יו מורו, שהתפטר בחודש שעבר. מורו אמר לחוקרים כי הנשיא דרש ממנו להעביר מתפקידם בכירים במשטרה הפדרלית, לרבות המפכ"ל מאוריסיו וָלֶיישו. אחרי שהנשיא פיטר את וליישו, מורו הגיש את התפטרותו.

בולסונרו טען לאחר פרסום הסרטון כי דבריו באשר ל"החלפת האבטחה" נגעו לראש צוות המאבטחים האישיים שלו. אולם, לאחרונה הוא אכן העביר את אותו אדם מתפקידו, בניגוד למה שעלה מדבריו בסרטון. בנוסף לכך, לדבריו הסרטון מראה כי "הפארסה הופרכה" מכיוון ש"אין כל אזכור בדברים להתערבות בעבודת המשטרה הפדרלית".

לטענת מורו, שר המשפטים שהתפטר, הנשיא התכוון דווקא למפקד המשטרה בריו. הרקע לדברים הוא ככל הנראה חקירה תלויה ועומדת מעל בנו של בולסונרו, פלאביו, המכהן כסנאטור ונחשד בעבירות של הלבנת כספים ומעילה במסגרת תפקידו כמחוקק. בקטע אחר בסרטון נשמע בולסונרו אומר: "אני מחזיק בסמכות ואתערב בעבודת כל משרדי הממשלה, ללא יוצא מן הכלל".

שר המשפטים לשעבר מורו ביציאה ממטה המשטרה הפדרלית בברזיליה, החודשצילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס

בקשה לחיפוש בטלפון של הנשיא

בד בבד, בעקבות טענותיו של מורו ביקשו מחוקקים מהאופוזיציה כי המדינה תוציא צו לחיפוש במכשירי הטלפון האישיים של בולסונרו ושל בנו, קרלוס. בית המשפט העליון הורה להעביר לבחינת משרד התובע הכללי את הבקשה. בהודעת ממשלה נמסר בתגובה כי "מדובר בהתערבות בלתי מקובלת בפעילות הזרוע המבצעת, בפרטיותו של הנשיא וביציבות השלטונית".

השר לביטחון פנים, אוגוסטו הלנו, מסר בהודעה נפרדת כי אם הבקשה תאושר, יהיו לכך "השלכות בלתי צפויות על יציבות המדינה", הלנו הוא גנרל לשעבר בצבא ודבריו נתפסו כאיום, בין היתר בשל התבטאויות עבר של בולסונרו שהביע רצון להשיב את המשטר הצבאי לברזיל.

בחלק נוסף של הסרטון מביע הנשיא את תסכולו מכך שהוא ממודר מעבודת רשויות החוק. "אני לא יכול להיות מופתע מדיווחי החדשות. המשטרה הפדרלית לא מעבירה לי מידע. המודיעין הצבאי לא מעביר לי מידע. מסוכנות המודיעין אני מקבל רק מעט מידע. אני לא מקבל יותר מזה בגלל שיש לנו בעיות", אומר בולסונרו. "אנחנו לא יכולים לחיות בלי מידע".

התפטרותו של מורו פגעה בשיעור התמיכה הציבורית בבולסונרו, בשל תדמיתו של שר המשפטים לשעבר כלוחם בשחיתות. אולם, בדמותו של הנשיא דבק גם רבב בשל יחסו המזלזל כלפי מגפת הקורונה. אתמול חצה מספר החולים בנגיף בברזיל את ה-330 אלף — והיא הפכה למדינה שבה מספר החולים הכולל הוא השני בגובהו בעולם. מספר המתים בברזיל הוא יותר מ-21 אלף.

הלוויית גבר שמת מהמחלה שלה גורם נגיף הקורונה, בסאו פאולו אתמולצילום: AMANDA PEROBELLI/רויטרס

בנוסף לכך, בשבוע שעבר התפטר שר הבריאות במדינה בשל חילוקי דעות עם הנשיא על מדיניותו כלפי המאבק במגפה. זאת, חודש בלבד אחרי התפטרותו של השר הקודם, על רקע דומה. בסרטון נראה בולסונרו זועם ומשמיע עלבונות כלפי מושלי מדינות בברזיל שהטילו הגבלות על תנועת האזרחים וסגרו חנויות ומוסדות ציבור. הוא אף מאיים לפטר שרים שזכו לאהדה בכלי התקשורת והתבטא בזכות התרת נשיאת נשק לכל אזרחי המדינה.

"בדרך לקרחון"

בהמשך הסרטון נשמע בולסנרו אומר כי לא יסכים שידיחו אותו בשל עמדתו בנושא מגפת הקורונה. "אם אאלץ לפרוש בבוא היום, אני מקווה שזה יהיה תוך כדי מאבק, אבל מסיבה טובה. ולא בגלל בדיקה מטופשת לנגיפים בשם אלוהים", אומר הנשיא. במארס האחרון דווח כי בולסונרו שהה על מטוס במחיצת עשרות נוסעים שאובחנו כחולים. בעקבות זאת הוא עבר שלוש בדיקות קורונה שבכולן נמצא כי הוא אינו נשא של הנגיף. עוד אמר הנשיא בישיבה כי ממשלתו נתקלה בקשיים וכי הוא "לא יודע לאן הסירה הזו פונה, אולי אנחנו בדרך להתנגש בקרחון".

השר להגנת הסביבה, ריקרדו סאלס, בינואר האחרוןצילום: Adriano Machado/רויטרס

כמה שרים נוספים בממשלה השמיעו בישיבה שתועדה בסרטון אמירות בעייתיות. השר להגנת הסביבה, ריקרדו סאלס, משך ביקורת רבה בשל דבריו כי יש לנצל את מגפת הקורונה כדי לשנות חוקים ותקנות הנוגעים לפעילות חברות העוסקות בבירוא יערות. בין היתר נשמע בסרטון סאלס, המוכר כתומך בבעלי חברות בתחום החקלאות, אומר כי "התקשורת נתנה לנו פסק זמן מסוים ומתמקדת בנושאים אחרים, אנחנו יכולים להעביר רפורמות שיסירו רגולציה ויפשטו את הדברים".

שר החינוך, אברהם ויינטראוב, נשמע בסרטון קורא לכלוא את כל שופטי בית המשפט העליון ואומר כי הוא שונא את המונח "ילידים" לתיאור שבטים החיים במדינה. "יש רק עם אחד בברזיל, העם הברזילאי", נשמע ויינטראוב אומר. שופט העליון שהתיר את פרסום הסרטון, ג'וזה סלסו דה מלו, אמר כי דבריו של שר החינוך הם "פשע לכאורה נגד כבודם של שופטי העליון".

השרה לענייני זכויות אדם, דמארס אלווס, נשמעת אומרת בסרטון כי תקדם את מעצרם של מושלים וראשי ערים שהטילו הגבלות חמורות על תושבים בתחום שיפוטם ברקע מגפת הקורונה. "אנחנו נחריף את הטון ונתבטא בנושא. המשרד יתחיל לנהוג ברשעות כלפי מושלים וראשי ערים", אומרת השרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ