החל שלב טיעוני ההגנה במשפט ההדחה של טראמפ: "זהו ציד מכשפות"

עורכי דינו של הנשיא לשעבר מנסים לערער את הקשר הסיבתי בין דבריו של טראמפ לעידוד תומכיו לבין מעשיהם ביום ההסתערות על גבעת הקפיטול בחודש שעבר. המשפט יסתיים - ככל הנראה ללא הדחה - בימים הקרובים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שואן בסנאט, היום
שואן בסנאט, היוםצילום: U.S. Senate TV/רויטרס
לוגו אי-פי
אי-פי

עורכי דינו של נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, פתחו אמש (שישי) את שלב טיעוני ההגנה במשפטו בסנאט בהאשמות כלפי הדמוקרטים. עורכי הדין טענו בדיון כי חברי המפלגה הדמוקרטית מנהלים "קמפיין שנאה" כלפי טראמפ, וכי הם מעוותים את הדברים שאמר ועשה בימים שקדמו להסתערות האלימה על גבעת הקפיטול ב-6 בינואר.

צוותו המשפטי של הנשיא לשעבר כינה את משפט ההדחה "ציד מכשפות" וטען כי הוא מונע ממניעים פוליטיים ולא משפטיים. עורכי הדין השתמשו בקליפ ערוך היטב, שבו מחוקקים דמוקרטים משתמשים במילה "להילחם" במובן הפוליטי שלה, על מנת להוכיח שהטענה שטראמפ עודד את המסתערים על גבעת הקפיטול "להילחם" בדמוקרטים מוטעית מיסודה. "לא טעיתם כשהשתמשתם במילה הזאת", אמר עורך הדין דיויד שואן, "אז בבקשה, הפסיקו עם הצביעות".

בדבריו, השמיט הצוות המשפטי של הנשיא את העובדה שטראמפ אמר לתומכיו "fight like hell" כשעודד אותם לא לקבל את תוצאות הבחירות לנשיאות, על אף שכל מנגנוני הבקרה - הפדרליים והמדינתיים - קבעו כי הליך הבחירות היה הוגן ואמין. שואן ועמיתיו ניסו להוכיח שטראמפ למעשה עודד את תומכיו לדרוש מהקונגרס לבחון שוב את התוצאות, ולא להסתער באלימות על הבניין ויושביו.

עם זאת, רשת CNN דיווחה הלילה כי בשיחת טלפון שניהל טראמפ עם מנהיג הרפובליקנים קווין מקארתי בזמן ההסתערות על הקפיטול, אמר הנשיא לשעבר למקארתי, כשהוא מתייחס למתפרעים, כי "כנראה שאכפת להם מהבחירות יותר מאשר לך". לפי חברי קונגרס רפובליקנים להם סיפר מקארתי על תוכן השיחה, בה צעקו השניים אחד על השני, מקארתי התחנן בפני טראמפ שיורה למתפרעים לעצור. אולם, לדברי אותם חברי קונגרס, שיחת הטלפון מעידה כי לטראמפ לא היתה אף כוונה לעשות זאת. לקח לטראמפ כמה שעות עד שעודד את תומכיו "ללכת הביתה בשלום" ביום ההסתערות לקפיטול.

ההסתערות על גבעת הקפיטול, ב-6 בינוארצילום: /אי־פי

ביומיים האחרונים ניסו הדמוקרטים בקונגרס לקשור קשר ישיר בין דבריו של הנשיא לשעבר לפעולות של תומכיו, בניסיון להוכיח קשר סיבתי בין הדברים. רוב מאמציהם של עורכי דינו של טראמפ מרוכזים כעת בניסיון להוכיח כי הרטוריקה של הנשיא לשעבר, לוחמנית ככל שתהיה, איננה ייחודית לו, וכי הדמוקרטים משתמשים באותן המילים בדיוק כדי לעודד את תומכיהם.

במזכר שהגישה התביעה הדמוקרטית בסוף החודש שעבר, מפורטים האישומים נגד הנשיא לשעבר. "אי אפשר לטעות באחריות של הנשיא טראמפ לאירועי 6 בינואר", נכתב. לטענת התביעה, מעשיו של הנשיא לשעבר ב"הזנת" תומכיו בהאשמותיו חסרות הבסיס בדבר הונאה בבחירות בנובמבר "סיכנו את החיים של כל אחד מחברי הקונגרס" ו"סיכנו את העברת השלטון ואת הרציפות השלטונית".

ב-13 בינואר הצביע בית הנבחרים ברוב של 232 תומכים מול 197 להדיח את טראמפ בגין "הסתה להמרדה". בכך, הפך טראמפ לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב שבית הנבחרים מצביע פעמיים בעד הדחתו. בין התומכים בסעיף האישום נגד הנשיא לשעבר היו גם עשרה מחוקקים רפובליקאים. סיכויי אישור ההדחה בסנאט קלושים - הרפובליקאים מחזיקים ב-50 מושבים, שהם מחצית מכלל המושבים בסנאט - והמשפט ככל הנראה יגיע לסופו בימים הקרובים, ללא הדחה.

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?