ישנים על מזרנים במתקני כליאה עמוסים: בארה"ב לא משתלטים על הזינוק בילדים המהגרים

בממשל ביידן מתקשים למצוא פתרונות עבור הילדים ובני הנוער שחוצים את הגבול בהמונים, ושמספרם שילש את עצמו לעומת השנה שעברה. מומחים מספרים שהילדים כלואים במתקני המעצר בתנאים בלתי אפשריים

ילדים במשאית של רשות ההגירה במעבר גבול בטקסס, שלשום
ילדים במשאית של רשות ההגירה במעבר גבול בטקסס, שלשוםצילום: ADREES LATIF/רויטרס

ילדי מהגרים הכלואים במתקני שהייה בגבול בין ארה"ב ומקסיקו נאלצים לישון על מזרני ספורט, להתכסות בסדינים מאולתרים ולהעביר ימים רבים מבלי להתקלח, בעוד שבמשטרת הגבולות של ארה"ב מתקשים להתמודד עם הזינוק במספר המהגרים ממרכז אמריקה המנסים לחצות את הגבול.

במקרים רבים ילדים מגיעים לגבול בקבוצות או לבדם, כשחלקם אוחזים בפיסות נייר קטנות שעליהן משורבטים מספרי טלפון של קרובי משפחה, כך סיפרו שתי עורכות דין עליהן הטיל בית משפט לבדוק את תנאי המחייה במתקני המעצר לקטינים לאורך הגבול בין ארה"ב ומקסיקו. לפעמים נתקלים בילדים בני שנה בלבד.

מהגרים מהונדורס במעבר גבול בטקסס, אתמולצילום: ADREES LATIF/רויטרס

רבים מהילדים ששוחחו עם השתיים בימים האחרונים אמרו שלא הורשו לצאת לאוויר הפתוח במשך ימים רבים והיו סגורים באוהלים צפופים. "זהו מצב שדורש טיפול דחוף, הילדים האלו שרויים במשבר", אמרה לאסיה וולש, אחת מעורכות הדין שביקרו במתקן מעצר לילדים בעיר דונה שבטקסס. במקור נועד המתקן לאכלס 250 איש, אבל בשבוע שעבר הוחזקו בו כאלף בני אדם.

יותר מ־9,400 ילדים, מהגיל הרך עד לגיל ההתבגרות, הגיעו בחודש פברואר לגבול בלי הוריהם – פי שלושה כמעט ממספרם בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הזינוק במספר הילדים מציב אתגר הומנטרי דחוף עבור ממשלו של הנשיא ג'ו ביידן, אשר שינה בימיו הראשונים בתפקיד את מדיניות ההגירה ופתח את שערי המדינה לילדי מהגרים. בממשל מתכוונים גם לקבל בהדרגה משפחות הבורחות מאלימות ועוני בארצותיהן במרכז אמריקה.

מהגרים מהונדורס במעבר גבול בטקסס, שלשוםצילום: ADREES LATIF/רויטרס

העומס במקלטי המהגרים, שהיו כפופים עד כה לתקנות הקורונה, יצר צוואר בקבוק במתקני המיון של משטרת הגבול. בגללו ילדים רבים נותרו כלואים במתקנים האלו מעבר ל-72 השעות המותרות על פי החוק הפדרלי. טרוי מילר, הממונה בפועל על רשות המכס והגנת הגבולות, אמר בשבוע שעבר שלכל מי ששוכן במתקני המעצר האלו ניתנה גישה חופשית למזון ושירותי בריאות, וכי באפשרותם להתקלח אחת ל-48 שעות.

הגבול הדרום־מערבי של ארה"ב עמוס במיוחד במהגרים בחודשי האביב, בשבועות שלקראת החום הקיצי הקטלני. בשנת המס שהחלה ב-1 באוקטובר, רשמה רשות המכס והגנת הגבולות 396 אלף כניסות של מהגרים, כולל במעברי גבול רשמיים, לעומת 201,600 בתקופה המקבילה לפני שנה.

מהגרים בגבול בין ארה"ב ומקסיקו, ביום שישיצילום: ADREES LATIF/רויטרס

רוב החוצים הם מבוגרים בודדים, המגורשים בתוך זמן קצר למקסיקו או לארצות מוצאם על פי תקנות ההגירה הקיימות. אבל הנשיא ביידן סירב לגרש ילדים בודדים ולהפקירם לגורל עלום בערי גבול מקסיקאיות, וכך מספרם זינק בשנת המס הנוכחית ל-27,700 — כ-400 ביום עד כה במארס — לעומת 17 אלף בתקופה המקבילה שנה קודם.

"לא רואים בזה משבר"

אוהל המהגרים שבו ביקרו עורכות הדין הוקם רק לפני כחודש בעיר דונה, שבעמק ריו גרנדה שבטקסס. בימים האחרונים מצטופפים שם יותר מאלף ילדים ובני נוער, שחלקם רק בני שנה, לדבריהן. השתיים שוחחו עם כ-20 ילדים — שיחות שסיפקו הצצה ראשונה עד כה לתנאי המחייה השוררים במקום בתקופה של עומס יתר במתקני הכליאה הסגורים בדרך כלל לציבור. משטרת הגבולות מפעילה את מתקן דונה, שבו מוחזקים 40 ילדים במשותף באוהלים לבנים המופרדים ביריעות פלסטיק בהירות, עד לקליטתם במקלטים ממשלתיים.

מהגרים בגבול בין ארה"ב ומקסיקו, בתחילת החודשצילום: ADREES LATIF/רויטרס

וולש ועמיתתה, עורכת הדין נהא דסאי, הורשו לבקר במקום ביום חמישי האחרון. הן עשו זאת תחת צו המאפשר לבקר במתקנים שבהם מוחזקים ילדים, כדי לבדוק אם הממשלה עומדת בתנאים הקבועים בחוק להחזקתם.

חלק מהילדים סיפרו לעורכות הדין שאין מספיק מזרונים לשינה, ולכן חלקם נאלצים לישון על הארץ או על ספסלי מתכת. אחרים אמרו שנאסר עליהם לצאת מחדריהם הצפופים בכל תקופת שהותם במקום. וולש ציינה כי מספר "מדהים" מתוך הילדים האלו בני פחות מעשר. "ילדה אחת אמרה לי שלא התקלחה שישה ימים, ילדים אחרים אמרו שלא התקלחו יומיים או שלושה". לדבריה, רוב הילדים ששוחחה עמם, בני שמונה עד 13, אמרו שהם מוחזקים באוהל חמישה עד שבעה ימים, תוך הפרת התקנות שנקבעו לשמירה על רווחתם.

אוטובוס של רשות ההגירה של ארה"ב בגבול עם מקסיקו, אתמולצילום: ADREES LATIF/רויטרס

"למשטרת הגבולות יש היסטוריה ארוכה של החזקת בני אדם בתנאים לא הומניים", אמר שו דרייק מסניף טקסס של האגודה לזכויות האזרח (ACLU). "יש להחזיק אנשים במתקנים כאלה זמן קצר ככל האפשר", הוסיף וקרא לממשל ביידן לפעול במהירות למציאת אלטרנטיבות".

בתגובה לעלייה במספר הנכנסים הורה ממשל ביידן לסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA), לסייע בקבלת ילדי מהגרים ובמציאת מקלטים בעבורם. הסוכנות, המספקת בדרך כלל סיוע כלכלי בעת אסונות טבע, תסייע למצוא מקום מקלט ותספק "מזון, מים וטיפול רפואי בסיסי" לאלפי המהגרים הצעירים. הממשל גם ביקש מגורמים במשרד לביטחון המולדת להתגייס "לסייע בטיפול ובעזרה לקטינים המגיעם לבדם" ומוחזקים במתקנים בגבול.

מהגרים בגבול בין ארה"ב ומקסיקו, אתמולצילום: ADREES LATIF/רויטרס

אבל התשתיות לאורך הגבול, שתוכננו בעיקר לגברים בודדים, לא הותאמו לשינויים האחרונים באופי ההגירה, המתבטאים בגידול משמעותי במספר הילדים והמשפחות שהחלו להגיע לגבול ארה"ב מ-2013.

מושל טקסס, גרג אבוט, מייחס את המשבר בגבול למדיניות ההגירה של ממשל ביידן. "המדיניות המופקרת של ממשל ביידן יצרה משבר הומניטרי לילדים החוצים את הגבול בלי ליווי", מסר אבוט. "באין תוכנית, הממשל יצר תנאים שוברי לב ובלתי אנושיים לילדים המוחזקים בטקסס".

למרות מצוקת המקום השוררת במתקנים כיום, ארגוני מהגרים, הפועלים זמן רב לאורך הגבול, מתנגדים להכרזה על שעת חירום. מריסה לימן גרסה, ממכון Hope Border באל פאסו, ייחסה את העלייה במספר המהגרים בנקודות גבול שונות לכמה גורמים: העונה המתחלפת, ההוריקנים במרכז אמריקה וביטולה ההדרגתי של דרישת שלטונות ארה"ב שמהגרים יחכו על אדמת מקסיקו עד להשלמת הטיפול בבקשותיהם.

"אנחנו לא רואים בזה משבר", אמרה לימן גרסה. "האביב הוא הזמן הטבעי להגירה, בין הקור של החורף לחום של הקיץ, ואנחנו גם יודעים שממשל דונלד טראמפ גרם לא מעט נזק במערכת הביורוקרטית. אם מחברים את כל אלה יחד, מגיעים למצב שבו אנחנו נמצאים היום".

לכתבה של מרים ג'ורדן, סיימון רומרו וזולאן קאנו־יונגס בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?