מפקד משטרת מיניאפוליס: השוטר הנאשם בהרג ג'ורג' פלויד הפר ערכים ונהלים

בעדותו במשפטו של דרק שובין, מפקד המשטרה הדגיש כי היה עליו לחדול מלהפעיל כוח כשפלויד הפסיק להתנגד ואמר שאינו מצליח לנשום. רופא חדר המיון שקבע את מותו של פלויד העיד כי הימנעות השוטרים מניסיון לבצע החייאה פגעה בסיכויים להצילו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איור מעדותו של מפקד המשטרה ארדונדו, אתמול
איור מעדותו של מפקד המשטרה ארדונדו, אתמולצילום: JANE ROSENBERG/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מפקד משטרת מיניאפוליס העיד אתמול (שני) במשפטו של דרק שובין, השוטר הנאשם בהריגתו של תושב העיר ג'ורג' פלויד במאי אשתקד, ואמר כי האופן שבו פעל בעת המעצר היה מנוגד לערכי המשטרה ולנהלים שלה. מדריה ארדונדו, שב-2017 היה לקצין השחור הראשון לפקד על המשטרה העירונית, פיטר את שובין ואת שלושת השוטרים הנוספים שהיו מעורבים במעצרו של פלויד, זמן קצר לאחר מותו בשנה שעברה. כחודש לאחר מכן הוא אמר בפומבי כי מדובר ברצח.

בעדותו אתמול אמר ארדונדו כי שובין לא פעל בהתאם למדיניות המשטרה שנותנת עדיפות להרגעת המצב באמצעים לא אלימים ובהימנעות משימוש בכוח שלא לצורך, וכן מחייבת שוטרים להגיש עזרה למי שזקוקים לה. בתשובה לשאלת התובע על התנהלותו של שובין בעת המעצר — שתועד כשהוא כורע עם ברכו על צווארו של פלויד, בשעה שזה אומר "אני לא מצליח לנשום" — אמר מפקד המשטרה, "זו לחלוטין הפרה של הנהלים. זה לא חלק מהמדיניות שלנו, זה לא חלק מהערכים שלנו וזה לא מה שאנחנו מלמדים את השוטרים שלנו".

פלויד עוכב בידי שוטרים מחוץ לחנות, לאחר שהקופאי הזעיק אותם כי חשד שהוא שילם לו בשטר מזויף של 20 דולר. מעצרו של פלויד ומותו הביאו בשנה שעברה למחאה נרחבת בארה"ב נגד אלימות משטרתית והיחס לשחורים, שהתרחבה אל מדינות נוספות והעלתה על סדר היום נושאים נוספים הקשורים לגזע.

לדברי ארדונדו, התנהגותו של שובין היתה עשויה להיות סבירה ברגעים הראשונים בלבד של המעצר על מנת להשתלט על פלויד, שהתנגד לו, אולם היה עליו לחדול מלכרוע על צווארו מרגע שהבחין כי הוא אינו מתנגד עוד ובוודאי משעה שהבין כי הוא נמצא במצוקה.

עד נוסף שהופיע אתמול בבית המשפט היה רופא חדר המיון בבית החולים שאליו פונה פלויד לאחר המעצר, ד"ר ברדפורד לנגנפלד. לשאלת התובע, ג'רי בלקוול, שהעיר כי השוטרים בזירת המעצר לא ניסו לבצע החייאה בפלויד, השיב לנגנפלד כי בכל דקה שעוברת ללא ניסיון החייאה הסיכוי להציל אדם הנמצא במצוקה דומה יורד ב-10% עד 15%.

לדברי הרופא, כשפלויד הגיע לחדר המיון הוא היה במצב של דום לב. לשאלת התובע הסביר ד"ר לנגנפלד כי במצב זה הלב אינו מזרים דם לשאר חלקי הגוף, ואלה אינם מקבלים חמצן. חצי שעה לאחר הגעתו של פלויד לבית החולים, לנגנפלד קבע את מותו.

בשבוע שעבר העידו שני פרמדיקים שהוזעקו לזירת המעצר כי לבו של פלויד חדל מלפעום כשהגיעו אליו. לדברי לנגנפלד, לאחר שקבע את מותו של פלויד הוא העריך בסבירות גבוהה כי סיבת המוות היא חנק. התביעה טענה בבית המשפט כי סיבת המוות היתה חניקתו של פלויד, בשונה מדו"ח הפתולוג שקבע אשתקד כי מותו נגרם בשל דום לב וריאות.

סנגורו של שובין, אריק נלסון, העלה בפני לנגנפלד את האפשרות שמותו של פלויד נגרם בשל מחלת לב שממנה סבל וכן כתוצאה ממתאמפטמינים ופנטניל שנמצאו בדמו. על כך השיב הרופא כי ישנם גורמים רבים העשויים להביא למוות כתוצאה מחניקה. הוא אישר כי בין אלה נכללים גם שימוש בסמים שהזכיר נלסון. לנגנפלד אף שלל את האפשרות שהציע הסנגור כי פלויד מת כתוצאה ממנת יתר, לאחר שקבע את מותו. זאת, בין היתר, כי דבר ממה שמסרו לו הפרמדיקים לא העיד על תסמינים של מנת יתר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?