עד מומחה: פעולות השוטרים בזמן מעצרו הן שגרמו למותו של ג'ורג' פלויד

הרופא שניתח את גופתו של פלויד העיד כי מעשי השוטר הנאשם בהריגתו היו "מעט יותר ממה שמר פלויד יכול היה להתמודד איתו", לאור בעיות הלב מהן סבל. מומחה אחר פסל אפשרות שמותו נגרם משימוש בסמים ובעיות בריאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים מחוץ לבית המשפט, אתמול
מפגינים מחוץ לבית המשפט, אתמולצילום: CHANDAN KHANNA - AFP

למרות שהשתמש בסמים וסבל מבעיות לב, פעולות השוטרים בזמן מעצרו הן אלו שהובילו למותו של ג'ורג' פלויד - כך העיד אתמול (שישי) הרופא שביצע את נתיחת גופתו בעדות שמסר במשפטו של דרק שובין, השוטר הנאשם בהריגתו של פלויד במיניאפוליס בשנה שעברה.

הרופא, ד"ר אנדרו בייקר, היה היחיד מבין שורת מומחים שהעידו בימים האחרונים מטעם ההגנה שטען שלמותו של פלויד תרמו בעיות רקע מהן סבל. "לפי דעתי, הריסון שהפעילו השוטרים והלחץ על צווארו היו מעט יותר ממה שמר פלויד יכול היה להתמודד איתו, לאור בעיות הלב שלו", אמר ד"ר בייקר.

ד"ר טובין בבית המשפט, אתמולצילום: /אי־פי

שלשום העיד במשפט רופא מומחה שקבע כי מותו של פלויד נגרם ממחסור בחמצן, כתוצאה ישירה מהצמדת ברך לצווארו במשך זמן ממושך. הוא ומומחי בריאות אחרים פסלו גם חלק מקו ההגנה שהציגו עורכי דינו של השוטר שובין, לפיו מותו של פלויד נגרם משילוב של שימוש בסמים ובעיות בריאות קודמות.

"גם אדם בריא היה נהרג תחת אותן הנסיבות בהן הושם מר פלויד", אמר העד מטעם התביעה, ד"ר מרטין טובין, מומחה לרפואה דחופה ומחלות ריאה. הוא הוסיף כי המחסור הממושך בחמצן גרם תחילה לפגיעה מוחית ובהמשך גרם גם לכשל לבבי שהוביל למותו של פלויד.

השוטר שובין, בן 45, נאשם ברצח שלא בכוונה מדרגה שנייה, רצח מדרגה שלישית ובהריגה בשל התקרית שהתרחשה ב-25 במאי 2020, בה על פי התביעה הניח את ברכו על צווארו של פלויד למשך תשע דקות ו-29 שניות. הוא מכחיש את האישומים נגדו ואם יורשע עשוי לקבל עונש של עד 40 שנות מאסר. משפטו נפתח בשבוע שעבר, עשרה חודשים לאחר מותו של פלויד אשר הצית מחאה גזעית בארה"ב ובמוקדים נוספים בעולם.

צילום מסך מתיעוד המעצר, בו נראה השוטר דרק שובין מצמיד את פלויד לקרקעצילום: DARNELLA FRAZIER / Facebook/Darn

בעדותו ניתח טובין את צילומי המעצר, והעריך כי ברכו של שובין הוצמדה לצווארו של פלויד במשך יותר מ-90% מהזמן. מלבד לכך ציין עוד כמה גורמים שהקשו על פלויד – שני השוטרים האחרים אשר הרימו את ידיו האזוקות והפוזיציה בה הושם על המדרכה. בסופו של דבר, העיד, פלויד "הגיע לנקודה בה לא נותר כל חמצן בגופו".

בעדותו טובין גם פסל חלק בתיעוד המעצר בו נשמעו השוטרים טוענים כי כל עוד פלויד יכול לדבר הוא יכול גם לנשום, והבהיר כי העובדה שפלויד המשיך לנוע ולקרוא לעזרה לא מעיד על כך שלא היה במצוקה. הוא הצביע על חלק בתיעוד בו פלויד נראה מתפתל באופן שמעיד לדבריו על פגיעה מוחית והוסיף כי אדם יכול להמשיך ולדבר עד לשלב בו קנה הנשימה מצטמצם לכ-15% מיכולתו, שלב בו לדבריו "אתה שרוי בצרה רצינית".

בחקירה נגדית העלה סנגורו של שובין, אריק נלסון, בפני טובין את האפשרות שמותו של פלויד נגרם בשל מחלת לב שממנה סבל וכן כתוצאה ממתאמפטמינים ופנטניל שנמצאו בדמו. בתגובה אמר טובין כי על פי התיעוד ניכר כי ההספק הנשימתי של פלויד בזמן שלפני התקרית היה "סביב הערך הנורמלי".

עד אחר מטעם ההגנה, ד"ר ביל סמוק – מומחה לתמותה כתוצאה מחנק, אישש את הערכותיו של טובין והוסיף כי מהתיעוד ניכר כי פלויד לא סבל ממנת יתר של פנטניל למרות עקבות הסם שהתגלו בדמו. "לא מדובר כאן במנת יתר של פנטניל, אלא באדם שמתחנן לאוויר", אמר בעדותו והוסיף כי ניכר שפלויד נהרג כתוצאה מ"חנק מיקומי" – היעדר חמצן שנגרם ממנח הגוף של האיש.

מאז פתיחת המשפט האזינו המושבעים לכמה עשרות עדים, בהם גם הצעירה שתיעדה את התקרית בסרטון שהפך ויראלי והיה אחד הגורמים שעוררו את המחאה. מלבדה העידו גם הקופאי שחשד שפלויד שילם לו בשטר מזויף והוביל למעצרו. הקופאי, כריסטופר מרטין בן ה-19, סיפר בעדותו כי הוא חש חרטה ואשמה שלא קיבל את שטר הכסף מפלויד לאחר שהיה עד למעצרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ