ארה"ב תעצור את השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון בשל מקרים של קרישי דם

סוכנויות הבריאות הפדרליות המליצו לעצור באופן מיידי את השימוש בחיסון לקורונה של החברה האמריקאית. זאת לאחר ששש נשים פיתחו תופעה נדירה הקשורה בקרישי דם, כשבועיים לאחר שקיבלו את החיסון של החברה. אחת מהן מתה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התחסנות לקורונה במישיגן עם החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, אתמול
התחסנות לקורונה במישיגן עם החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, אתמולצילום: Matthew Hatcher - AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

סוכנויות בריאות פדרליות בארה"ב קראו היום (שלישי) לעצור באופן מיידי את השימוש בחיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, זאת לאחר ששישה אנשים פיתחו תופעה נדירה הקשורה בקרישי דם כשבועיים לאחר שקיבלו את החיסון של החברה.

פקידי ממשל אמריקאים מסרו שכל השישה הן נשים בגילים 18 עד 48. אישה אחת מתה ואישה נוספת מנברסקה אושפזה במצב קשה.

התחסנות לקורונה עם החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון באוניברסיטת קנט סטייט באוהיו, בשבוע שעברצילום: Phil Long/אי־פי

כמעט שבעה מיליון בני אדם בארה"ב התחסנו עד כה עם החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, וכתשעה מיליון מנות חיסון נוספות נשלחו למדינות – כך לפי נתוני המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC).

אף שהמהלך של סוכנויות הבריאות מוצג כהמלצה למדינות בארה"ב, הממשל הפדרלי צפוי לעצור את השימוש בחיסון של החברה האמריקאית בכל אתרי ההתחסנות במדינה שמופעלים על ידו. גורמי ממשל פדרליים צופים שגם מערכות הבריאות במדינות עצמן ינקוט בצעד דומה.

מדענים במינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) וב-CDC יבחנו ביחד את הקשרים האפשריים בין החיסון לתופעה הנדירה שהתגלתה בקרב המתחסנות עם החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, ויקבעו אם ה-FDA צריך להמשיך לאשר את השימוש בחיסון לכל האוכלוסייה המבוגרת או להגביל אותו. פגישת חירום של ועדת המומחים החיצונית ל-CDC צפויה להתקיים מחר.

שתי הסוכנויות הפדרליות מסרו בהודעה משותפת כי תופעת הלוואי שנבחנת נחשבת לנדירה ביותר.

עצירת השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון תסבך את מבצע החיסונים בארה"ב, שבה מדינות רבות חוות עלייה בתחלואה היומית ונלחמות בהססנות חיסונים מצד תושביהן. הרגולטורים באירופה גם מתמודדים עם בעיה דומה שעלתה בהקשר של החיסון של חברת אסטרה-זנקה, לאחר כמה מקרים של קרישי דם שאותרו בקרב אנשים שקיבלו את החיסון של החברה הבריטית-שוודית. החיסון של אסטרה-זנקה עדיין לא אושר לשימוש בארה"ב.

החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מבוסס על מנה אחת בלבד וניתן לאחסן אותו במקררי חיסונים רגילים בטמפרטורה של שתיים עד שמונה מעלות צלזיוס ולמשך שלושה חודשים.

לפי שעה לא ברור עד כמה תפגע עצירת השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון בתוכנית של ממשל ביידן להנגיש חיסונים לכל האוכלוסייה המבוגרת בארה"ב עד סוף חודש מאי.

בארה"ב לבדה, בין 300 אלף ל-600 אלף בני אדם מפתחים מדי שנה קרישי דם – כך לפי נתוני ה-CDC. עם זאת, התופעה שפיתחו מקבלות החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, פקקת ורידית מוחית, נדירה מאוד. כל שש הנשים המדוברות פיתחו אותה בתוך שישה עד 16 ימים מרגע התחסנותן, ומומחי בריאות בממשל חוששים שתגובה של מערכת החיסון של הגוף לחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון היא זאת שגרמה לתופעה.

החלטת הרשויות הפדרליות בארה"ב מהווה מכה נוספת לג'ונסון אנד ג'ונסון, זאת לאחר שבחודש שעבר עובדים של החברה במפעל בבולטימור ערבבו בטעות מנות של החיסון עם רכיבים של החיסון של אסטרה-זנקה. בעקבות המקרה נזרקו לפח כ-15 מיליון מנות של החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ