ברני מיידוף, שהונה את לקוחותיו ב-19 מיליארד דולר, מת בכלא

מיידוף בן ה-82, שהחל לרצות את עונשו - 150 שנות מאסר - ב-2009, מת בתאו בנסיבות טבעיות. בשנה שעברה ביקש שחרור מוקדם מהכלא, בטענה שנותרו רק 18 חודשים לחייו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיידוף ביציאה מבית המשפט בניו יורק, ב-2009
מיידוף ביציאה מבית המשפט בניו יורק, ב-2009צילום: Louis Lanzano/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

איש העסקים ברני מיידוף, שהונה משקיעים ביותר מ-19 מיליארד דולר בהונאת הפונזי הגדולה אי פעם, מת היום (רביעי) בבית הכלא הפדרלי בניו יורק שבו הוא מרצה את מאסרו. לפי הודעת שירות בתי הסוהר הפדרליים, מיידוף בן ה-82 מת בתאו מסיבות טבעיות. הוא החל לרצות את עונשו - 150 שנות מאסר - ב-2009.

בשנה שעברה ביקש מיידוף שחרור מוקדם מהכלא, בטענה שנותרו רק 18 חודשים לחייו. בבקשה לשחרור מוקדם שהגיש לרשות בתי הכלא כתב מיידוף שהוא סובל מאי-ספיקת כליות סופנית ומחלות נוספות. הוא אף אושפז בשל מחלתו בדצמבר 2019.

ברנרד מיידוף. לאחר מקרה של הונאה, נותר ציבור גדול של אנשים שחווים אובדן אמון חמורצילום: David Karp/אי־פי

ברנדון סמפל, עורך דינו, ציין בפנייה לבית המשפט בפברואר בשנה שעברה כי "מיידוף סובל מאי-ספיקת כליות כרונית שהתפתחה למחלה סופנית ומבקש בענווה כי בית המשפט ירחם עליו". הוא גם סובל ממחלת לב, לחץ דם גבוה, מחלת ההחזר הקיבתי־ושטי (ריפלוקס), נדודי שינה, קוצר נשימה, כאבי גב, התכווצויות בשרירי הרגליים וחרדה, לפי בקשת השחרור המוקדם.

הונאת הענק של מיידוף התפרסה על פני יותר מ-30 שנה ומוערכת ב-65 מיליארד דולר. במשך שלושה עשורים, מיידוף בנה לעצמו מוניטין כמשקיע מבריק שמייצר תשואות יציבות הן בתקופות של עליות בשווקים והן בעת ירידות. אך המספרים שהציג ללקוחותיו היו שקרים, וחברת ההשקעות שניהל לא היתה אלא הונאת פונזי - שבה הבטיח למשקיעים תשואה גבוהה במיוחד, אך שילם להם בפועל מכספם של משקיעים עתידיים בלי שביצע ולו השקעה אחת.

ההונאה נחשפה בעקבות המשבר הכלכלי ב-2008, אז משקיעים רבים ביקשו לפדות את כספם ומיידוף לא יכול היה להשיבו. שנה לאחר מכן, ב-2009, הודה מיידוף בפני שני בניו, אנדרו ומארק, על שעשה. בניו היו אלו שהסגירו אותו ל-FBI. אחד מהם התאבד בהמשך, והשני מת מסרטן.

מיידוף ביציאה מבית המשפט בניו יורק, ב-2009צילום: Kathy Willens/אי־פי

"זה לא היה פשע כלכלי חסר קורבנות שהתבצע על הנייר, אלא פשע שגבה מחיר כבד מבני אדם - הפרת האמון היתה מאסיבית", כתב השופט בתיק, דני צ'ין. ביולי בשנה שעברה ביקש מיידוף מדונלד טראמפ, נשיא ארה"ב דאז, להמתיק את עונשו. מומחים משפטיים מסרו כי אין סיכוי שהבקשה תיענה בהתחשב בהיקף הפשעים שביצע.

היקף ההונאה הופך אותה לגדולה ביותר בתולדות וול סטריט - גדולה מהתמ"ג של לוקסמבורג ומדינות אפריקאיות רבות. לאחר גילויה עוררה הונאת מיידוף תגובות קשות בארה"ב, ומיידוף הפך במהרה לאיש הרע שסימל את משבר האמון החריף כלפי המגזר הפיננסי. הפרשה עוררה גם תגובות אנטישמיות רבות בשל יהדותו של מיידוף, אך במהרה התברר כי מיידוף, שהיה אהוד במיוחד על הקהילה היהודית בארה"ב, הונה בעיקר משקיעים יהודים וארגוני צדקה השייכים להם.

עם אלפי הקורבנות הידועים של ההונאה נמנים מפיק הסרטים האמריקאי-ישראלי ארנון מילצ'ן, השחקן קווין בייקון, קרן הצדקה של במאי הקולנוע סטיבן שפילברג, אוניברסיטת קולומביה ובעל קבוצת הבייסבול ניו יורק מטס, פרד וילפון. בנקים גדולים, בהם בנק ג'ייקוב ספרא, בנקו סנטנדר הספרדי, BNP פאריבה הצרפתי, בנק אוף אמריקה ו-UBS השווייצי, נפלו אף הם קורבן להונאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ