לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עדכן הלילה (רביעי) את הקונגרס כי החליט להמשיך בעסקת מכירת מטוסי אף-35 עם איחוד האמירויות. דובר של משרד החוץ האמריקאי מסר שהממשל יתקדם עם עסקת מכירת מטוסי הקרב, בשווי 23 מיליארד דולר, בזמן שימשיך "לבחון פרטים ולהתייעץ עם נציגים רשמיים של האמירויות" באשר לשימוש בנשק. המועד שהעריך לביצוע המסירה הוא אחרי 2025.

הממשל הדמוקרטי הקפיא בינואר את העסקה, שעליה חתם הנשיא הקודם דונלד טראמפ, במטרה לבחון אותה. ממשל טראמפ הודיע לקונגרס בנובמבר כי העסקה אושרה כחלק מהסכמי אברהם לנרמול היחסים בין ישראל והאמירויות. מחוקקים אמריקאים הביעו חשש כי העסקה עלולה להפר את מחויבותה של ארה"ב לשמירת עליונותה הצבאית של ישראל באזור. הם גם מתחו ביקורת על איחוד האמירויות בשל מעורבותה במלחמה בתימן - אחד האסונות ההומניטריים הקשים בעולם. ניסיון חקיקה לעצור את העסקה נכשל בדצמבר כשחברי הקונגרס הרפובליקנים גיבו אותה. העסקה הושלמה לבסוף ב-20 בינואר, כשעה לפני השבעתו של ביידן לנשיאות.

"הממשלה מצפה לדיאלוג איתן ומתמשך עם האמירויות, כדי להבטיח שותפות ביטחונית חזקה יותר", מסר הדובר. "נמשיך לוודא שהציוד והשירותים הביטחוניים מארה"ב שנמסרים לאיחוד האמירויות ולאחרים מאובטחים ומשמשים באופן שמכבד זכויות אדם ועונה על דרישות החוק בנוגע לסכסוכים מזוינים".

מטוס אף-35 של חברת לוקהיד מרטין בניו יורק, ב-2019צילום: jgorzynik / Shutterstock

משרד החוץ האמריקאי מסר אז שהוא בוחן את עסקאות הנשק, אבל לא החליט עדיין אם הן ייצאו לפועל. לדבריו, הקפאת העסקאות היא "פעולה שגרתית" שרוב הממשלים החדשים בארה"ב נוקטים בה בנוגע למכירות נשק בהיקף גדול.

איחוד האמירויות, מבעלות הברית הקרובות ביותר של ארה"ב במזרח התיכון, מבקשת זה שנים להצטייד במטוסי הקרב המתקדמים. הסיכום על רכש המטוסים הושג במקביל להסכם הנורמליזציה בין האמירויות לישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טען כי העסקה אינה חלק מההסכם והכחיש כי הסכים לקיומה, אך בהמשך הודה שאישר אותה. שר הביטחון, בני גנץ, אמר כי נתניהו עשה זאת מבלי ליידע את מערכת הביטחון.

ממשל טראמפ ביקש להשלים רשמית את העסקה, שחייבה אישור של הקונגרס, לפני שביידן ייכנס לבית הלבן. כמה סנאטורים וחברי בית הנבחרים העלו ספקות בנוגע לעסקה, גם לנוכח ההסתייגויות של אנשי ביטחון ישראלים. ואולם, הצעות שנועדו לבלום אותה לא זכו לרוב בסנאט.

מבקרי עסקאות הנשק עם איחוד האמירויות וסעודיה טענו שהן נסגרו מהר מדי ומבלי שנשאלו כמה שאלות חשובות. ממשל טראמפ טען מצדו שהעסקות נועדו להרתיע את איראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ