השוטרת שירתה למוות בצעיר שחור שעצרה במינסוטה הואשמה בהריגתו

קים פוטר, שוטרת עם ותק של 26 שנה, טוענת כי התבלבלה בין טייזר לבין האקדח שלה כשניסתה לעצור את דנטה רייט. במקביל, ההפגנות באזור מיניאפוליס נמשכות, זה הלילה הרביעי ברציפות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההפגנה מול תחנת המשטרה בברוקלין סנטר, אמש
ההפגנה מול תחנת המשטרה בברוקלין סנטר, אמשצילום: John Minchillo/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

השוטרת הלבנה שירתה בצעיר השחור בפרבר של מיניאפוליס הואשמה אתמול (חמישי) בהריגה מדרגה שנייה, בעוד ההפגנות בעיר ממשיכות, זה הלילה הרביעי ברציפות. השוטרת קים פוטר, שהתפטרה מתפקידה לאחר תקרית הירי, הופיעה לראשונה בבית המשפט אתמול באמצעות זום בשל מגבלות הקורונה. צוות ההגנה שלה צפוי לטעון שהתכוונה לירות בדנטה רייט בן ה-20 בטייזר, ולא באקדח, טענה שבני משפחתו של הקורבן והמפגינים הרבים מיהרו לבטל.

פוטר בת ה-48, ששירתה 26 שנה בכוח המשטרה של הפרבר ברוקלין סנטר, נעצרה ביום שלישי השבוע ושוחררה בערבות בגובה של 100 אלף דולר. משפטה נערך בצל משפט נוסף העוסק במותו של שחור בידי המשטרה באזור מיניאפוליס - משפטו של דרק שובין, אחד מארבעת השוטרים שהואשמו באחריות למותו של ג'ורג' פלויד. במינסוטה ניתן להרשיע אדם בהריגה מדרגה שנייה גם ללא הוכחת כוונה מוקדמת לרצוח. העונש המקסימלי הקבוע בחוק להרשעה בסעיף זה הוא 10 שנות מאסר.

פוטר, השוטרת שירתה למוות ברייטצילום: HENNEPIN COUNTY SHERIFF/רוי

לפי המשטרה, פוטר ושוטר נוסף, שהיה בתהליך הכשרה, עצרו את רייט ביום ראשון השבוע כי חשדו שרשיון הרכב שלו אינו בתוקף. לאחר שעצר את מכוניתו בצד הכביש הבינו השוטרים כי יש צו מעצר נגדו, והתכוונו לעצור אותו. צו המעצר הוצא נגד רייט לאחר שלא הופיע לדיון במשפט שהתנהל נגדו באשמת ניסיון בריחה ממעצר ואחזקת נשק ללא רישיון, בתקרית שאירעה ביוני בשנה שעברה.

תיעוד ממצלמות הגוף של השוטרים מראה כי רייט נאבק בשוטר הצעיר, שותפה של פוטר, שזה ניסה לעצור אותו. בעוד רייט נאבק, פוטר צועקת: "אני אשתמש בטייזר נגדך! טייזר! טייזר! טייזר!", ואז יורה בו כדור אחד מהאקדח שהחזיקה בידה הימנית. בכתב האישום צוין כי הטייזר היה בצד שמאל של החגורה של פוטר, ואילו האקדח היה בצד ימין של החגורה. כדי להשתמש בטייזר, פוטר היתה צריכה להשתמש בידה השמאלית.

ההפגנה מול תחנת המשטרה בברוקלין סנטר, אמשצילום: NICHOLAS PFOSI/רויטרס

עורך הדין המייצג את משפחתו של רייט, בן קראמפ, ציין כי שוטרת מנוסה כפוטר צריכה היתה להבדיל בקלות בין טייזר לאקדח. השוטרים במינסוטה משתמשים בטייזר צהוב עם כיסוי פלסטיק. מומחים אמרו כי מקרים שבהם שוטרים מתבלבלים בין הטייזר לאקדח מתרחשים בתדירות נמוכה - בערך אחת לשנה בארה"ב כולה. "פוטר הוציאה להורג את דנטה רייט בשל עבירת תנועה וצו מעצר זניח", אמר קראמפ. רייט היה בן 20, והיה אב לבן בן שנה.

ובמקביל לפתיחת משפטה של פוטר, ההפגנות בברוקלין סנטר במחאה על האלימות המשטרתית נגד שחורים ממשיכות, זה הלילה רביעי ברציפות. עוצר לילי, החל מהשעה 22:00, הוטל בפרבר. מייק אליוט, ראש העיר ברוקלין סנטר, דחק במפגינים להביע את מחאתם ללא אלימות. "קולכם נשמע", אמר ראש העיר.

ההפגנה מול תחנת המשטרה בברוקלין סנטר, אמשצילום: John Minchillo/אי־פי

אך גם הלילה נרשמו כמה תקריות אלימות בין המפגינים לשוטרים, בעיקר סביב תחנת המשטרה בעיר, שהוקפה גדרות. כמה מאות מפגינים הציפו אתמול את הרחובות הקטנים סביב תחנת המשטרה, בגשם ובשלג קל, וצעקו: "אמרו את שמו! דנטה רייט!".

בערך כשעה לפני כניסת העוצר לתוקף הכריזה המשטרה על ההתכנסות כלא חוקית, וביקשה מהמפגינים להתפזר. המשטרה טענה כי היו כמה ניסיונות לפרק את הגדר ולזרוק חפצים על השוטרים. על פי דיווחים בתקשורת המקומית, השוטרים ירו גז מדמיע על המפגינים, שיצרו חומת מטריות מול תחנת המשטרה המבוצרת.

גם ביתה של פוטר בצ'פלין, צפונית לברוקלין סנטר, הוקף על ידי גדר מתכת ומחסומי בטון. ניידות משטרה עמדו בשביל המוביל לבית. לאחר מותו של פלויד בשנה שעברה נערכו כמה הפגנות סביב ביתו של צ'ובין, השוטר שעומד כעת למשפט בשל גרימת מותו של פלויד.

ברוקלין סנטר, פרבר צפוני למיניאפוליס, חווה שינוי דמוגרפי משמעותי בשנים האחרונות. בשנת 2000, למעלה מ-70% מתושבי העיר היו לבנים. כיום, מרבית התושבים הם שחורים, אסייתים או היספנים. לאחרונה הודה ראש העיר כי כוח המשטרה בעיר מעסיק "מעט מאוד אנשים שאינם לבנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ