יו"ר ועדת החוץ בקונגרס: "מודאג מהחלטת ביידן להתקדם בעסקת הנשק עם האמירויות"

היושב-ראש, גרגורי מיקס, אמר כי "קיימות שאלות רבות בנוגע לעסקה והקונגרס יבחן האם יש להוציא אותה לפועל, ובאילו תנאים". ההודעה מתפרסמת לאחר שביידן אמר כי בכוונתו לקדם את העסקה שבמסגרתה יימכרו מטוסי אף-35 לאמירויות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביידן בבית הלבן, אתמול. מעוניין להמשיך בקידום עסקת הנשק עם האמירויות
ביידן בבית הלבן, אתמול. מעוניין להמשיך בקידום עסקת הנשק עם האמירויותצילום: Andrew Harnik/אי־פי
לוגו רויטרס
רויטרס

יושב-ראש ועדת החוץ בקונגרס האמריקאי גרגורי מיקס אמר הלילה (חמישי) כי הוא ומחוקקים נוספים במפלגה הדמוקרטית "מודאגים מהחלטת ממשלו של הנשיא ג'ו ביידן לקדם את עסקת הנשק עם איחוד האמירויות". מיקס הוסיף כי בכוונתם לבחון את העסקה שבמסגרתה יימכרו, בין היתר, מטוסי קרב מתקדמים מדגם אף-35.

"קיימות שאלות רבות בנוגע להחלטת ממשל ביידן להמשיך בקידום העסקה שנרקמה בממשל הנשיא הקודם דונלד טראמפ" אמר מיקס, "למזלנו כלי הנשק לא יסופקו בקרוב ולכן יוותר לנו מספיק זמן כדי שהקונגרס יבחן אם יש לספק אותם ובאילו תנאים".

יו"ר ועדת החוץ בקונגרס גרגורי מיקס, בחודש שעבר. "הקונגרס יבחן את העסקה ויחליט אם יש לקיים אותה, ובאילו תנאים"צילום: POOL/רויטרס

ביידן עדכן אתמול את הקונגרס כי החליט לקדם את קיום עסקת מכירת מטוסי אף-35 לאיחוד האמירויות. דובר של משרד החוץ האמריקאי מסר שהממשל יתקדם עם עסקת מכירת מטוסי הקרב, בשווי 23 מיליארד דולר, בזמן שימשיך "לבחון פרטים ולהתייעץ עם נציגים רשמיים של האמירויות" באשר לשימוש בנשק. המועד שהעריך לביצוע המסירה הוא אחרי 2025.

הממשל הדמוקרטי הקפיא בינואר את העסקה, שעליה חתם טראמפ, במטרה לבחון אותה. ממשל טראמפ הודיע לקונגרס בנובמבר כי העסקה אושרה כחלק מהסכמי אברהם לנרמול היחסים בין ישראל והאמירויות. מחוקקים אמריקאים הביעו חשש כי העסקה עלולה להפר את מחויבותה של ארה"ב לשמירת עליונותה הצבאית של ישראל באזור. הם גם מתחו ביקורת על איחוד האמירויות בשל מעורבותה במלחמה בתימן - אחד האסונות ההומניטריים הקשים בעולם. ניסיון חקיקה לעצור את העסקה נכשל בדצמבר כשחברי הקונגרס הרפובליקנים גיבו אותה. העסקה הושלמה לבסוף ב-20 בינואר, כשעה לפני השבעתו של ביידן לנשיאות.

מטוס אף-35 בתערוכה אווירית בניו יורק, ב-2019צילום: jgorzynik / Shutterstock

"הממשלה מצפה לדיאלוג איתן ומתמשך עם האמירויות, כדי להבטיח שותפות ביטחונית חזקה יותר", מסר הדובר. "נמשיך לוודא שהציוד והשירותים הביטחוניים מארה"ב שנמסרים לאיחוד האמירויות ולאחרים מאובטחים ומשמשים באופן שמכבד זכויות אדם ועונה על דרישות החוק בנוגע לסכסוכים מזוינים".

איחוד האמירויות, מבעלות הברית הקרובות ביותר של ארה"ב במזרח התיכון, מבקשת זה שנים להצטייד במטוסי הקרב המתקדמים. הסיכום על רכש המטוסים הושג במקביל להסכם הנורמליזציה בין האמירויות לישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טען כי העסקה אינה חלק מההסכם והכחיש כי הסכים לקיומה, אך בהמשך הודה שאישר אותה. שר הביטחון, בני גנץ, אמר כי נתניהו עשה זאת מבלי ליידע את מערכת הביטחון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ