במינסוטה נערכים להכרעה במשפטו של השוטר הנאשם בהרג ג'ורג' פלויד

צוות התביעה פתח את שלב סיכום הטיעונים במשפטו של השוטר דרק שובין. השופט תדרך את המושבעים, העשויים להתכנס עוד היום כדי לקבוע האם השוטר אשם בסעיפים המיוחסים לו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינת זיכרון לפלויד במיניאפוליס, אתמול
פינת זיכרון לפלויד במיניאפוליס, אתמולצילום: OCTAVIO JONES/רויטרס

צוות התביעה פתח היום (שני) את שלב סיכומי הטיעונים במשפטו של דרק שובין, השוטר הנאשם בהריגתו של ג'ורג' פלויד במיניאפוליס בשנה שעברה. הדיון נפתח בתדרוך שהעביר השופט למושבעים, העשויים להתכנס עוד היום כדי לקבוע האם השוטר אשם בסעיפים המיוחסים לו.

שובין בבית המשפט, היוםצילום: /אי־פי

שובין, בן 45, נאשם ברצח שלא בכוונה מדרגה שנייה, רצח מדרגה שלישית ובהריגה בשל התקרית שהתרחשה ב-25 במאי 2020, בה על פי התביעה הניח את ברכו על צווארו של פלויד למשך תשע דקות ו-29 שניות. הוא מכחיש את האישומים נגדו ואם יורשע עשוי לקבל עונש של עד 40 שנות מאסר. משפטו נפתח ב-29 במארס, עשרה חודשים לאחר מותו של פלויד אשר הצית מחאה גזעית בארה"ב ובמוקדים נוספים בעולם.

במהלך ימי המשפט נשמעו עשרות עדויות מצד עדים לתקרית, קרוביו של פלויד, מומחים וקולגות של שובין. התובעים וצוות ההגנה התמקדו בשני טיעונים מרכזיים – שימוש לא הולם בכוח מצד השוטרים בזמן המעצר ונסיבות המוות של פלויד. צוות התביעה הציג עדויות רבות לכך ששובין עשה שימוש מוגזם בכוח בניגוד לנהלים, בהן גם עדותו של מנהל תחנת המשטרה במיניאפוליס ושוטרים נוספים בתחנה.

פלויד בחנות Cup Foods במיניאפוליס לפני מעצרו, ב-25 במאי 2020צילום: /אי־פי

בעדותו אמר מפקד תחנת המשטרה, מדריה ארדונדו, כי האופן שבו שובין פעל בעת המעצר היה מנוגד לערכי המשטרה ולנהלים שלה. "זו לחלוטין הפרה של הנהלים", אמר. "זה לא חלק מהמדיניות שלנו, זה לא חלק מהערכים שלנו וזה לא מה שאנחנו מלמדים את השוטרים שלנו". ארדונדו פיטר את שובין ואת שלושת השוטרים הנוספים שהיו מעורבים במעצרו של פלויד, זמן קצר לאחר מותו בשנה שעברה. כחודש לאחר מכן הוא אמר בפומבי כי מדובר ברצח.

צילום מסך מתיעוד המעצר, בו נראה השוטר דרק שובין מצמיד את פלויד לקרקעצילום: DARNELLA FRAZIER / Facebook/Darn

צוות ההגנה של שובין טען שמותו של פלויד נגרם בשל מחלת לב שממנה סבל וכן כתוצאה ממתאמפטמינים ופנטניל שנמצאו בדמו, שילוב שהוביל למותו בזמן המעצר לטענתם. עד מטעם התביעה, ד"ר מרטין טובין, מומחה לרפואה דחופה ומחלות ריאה, פסל את האפשרות הזו בעדותו וטען כי על פי תיעוד המעצר ניכר כי ההספק הנשימתי של פלויד בזמן שלפני התקרית היה "סביב הערך הנורמלי".

עד אחר מטעם ההגנה, ד"ר ביל סמוק – מומחה לתמותה כתוצאה מחנק, אישש את הערכותיו של טובין והוסיף כי מהתיעוד ניכר כי פלויד לא סבל ממנת יתר של פנטניל למרות עקבות הסם שהתגלו בדמו. "לא מדובר כאן במנת יתר של פנטניל, אלא באדם שמתחנן לאוויר", אמר בעדותו והוסיף כי ניכר שפלויד נהרג כתוצאה מ"חנק מיקומי" – היעדר חמצן שנגרם ממנח הגוף של האיש.

בשבוע הראשון של המשפט העידה גם בת זוגו של פלויד, קורטני רוס, שתיארה את מאבקם המשותף בהתמכרות לאופיודים. "שנינו הפכנו למכורים, וניסינו לשבור את ההתמכרות הזו פעם אחר פעם", סיפרה בעדות מלאת רגש. מלבדה העידו גם הצעירה שתיעדה את התקרית בסרטון שהפך ויראלי והיה אחד הגורמים שעוררו את המחאה, והקופאי שחשד שפלויד שילם לו בשטר מזויף והוביל למעצרו. הקופאי, כריסטופר מרטין בן ה-19, סיפר בעדותו כי הוא חש חרטה ואשמה שלא קיבל את שטר הכסף מפלויד לאחר שהיה עד למעצרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ