ביידן: הרשעת השוטר ברצח ג'ורג' פלויד היא צעד קדימה, אך לא די בכך

המושבעים במשפטו של השוטר דרק שובין הרשיעו אותו הלילה בכל שלושת סעיפי האישום נגדו - רצח מדרגה שנייה, רצח מדרגה שלישית והריגה. סגנית הנשיא האריס: "נותרה לנו עוד עבודה לעשות"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביידן בבית הלבן, הלילה
ביידן בבית הלבן, הלילהצילום: Evan Vucci/אי־פי
אי-פי
רויטרס

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, אמר הלילה (רביעי) כי הרשעת השוטר דרק שובין ברצח עשויה להיות מבחינת האומה האמריקאית "צעד ענק קדימה" נגד הגזענות ורגע של שינוי משמעותי. עם זאת, הנשיא אמר כי פסק הדין "לא מספיק" וכי מדובר בהרשעה "נדירה מדי". המושבעים במשפט שובין הרשיעו אותו הלילה בכל שלושת סעיפי האישום נגדו - רצח מדרגה שנייה, רצח מדרגה שלישית והריגה.

שובין, בן 45, הורשע לאחר שתועד דורך על צווארו של פלויד במשך תשע דקות ו-29 שניות בזמן מעצר שהתרחש ב-25 במאי 2020. בתיעוד המעצר נשמע פלויד צועק "אני לא יכול לנשום" במשך דקות ארוכות. משפטו של שובין נפתח ב-29 במארס, עשרה חודשים לאחר מותו של פלויד שהצית מחאה גזעית בארה"ב ובמוקדים נוספים בעולם.

שובין בבית המשפט, אתמולצילום: /אי־פי

בנאום שנשא מהבית הלבן עם סגניתו קמלה האריס לאחר ההרשעה אמר ביידן כי קיצונים ומסיתים יבקשו לנצל את הרגע הזה. "אנחנו לא יכולים לעצור כאן", הצהיר. הנשיא וסגניתו קראו לקונגרס לפעול במהירות בטיפול ברפורמת השיטור בארה"ב, שכוללת בין השאר הצעת חוק על שם פלויד. ביידן הוסיף כי על המדינה כולה להתמודד עם השנאה כדי "לשנות לבבות ומחשבות, כמו גם חוקים ומדיניות". עוד אמר כי אסור לתת למילים האחרונות בחייו של פלויד – "אני לא יכול לנשום" – למות איתו. "עלינו להמשיך לשמוע את המילים האלה. אסור לנו להתרחק. אנחנו לא יכולים להתרחק".

האריס אמרה בנאומה כי חשה אנחת רווחה בעקבות ההרשעה. אך לדבריה, "נותרה לנו עוד עבודה לעשות". לדבריה, "הגזענות מונעת מהמדינה לממש את הבטחתה המכוננת של "חירות וצדק לכולם". האריס הדגישה כי "זו לא רק בעיה של השחורים באמריקה, זו בעיה של כל אמריקאי. זה מעכב את האומה שלנו מלמצות את מלוא הפוטנציאל שלה".

האריס וביידן בבית הלבן, הלילהצילום: Evan Vucci/אי־פי

ביידן התקשר למשפחת פלויד לאחר פסק הדין, ואמר להם כי חש הקלה בעקבות החלטת המושבעים. הנשיא סיפר כי אמר לבתו הצעירה של פלויד, ג'יאנה: "אבא אכן שינה את העולם".

התובע הכללי של ארה"ב, מריק גרלנד, הודיע בעקבות פסק הדין כי משרדו פתח בחקירה גורפת של הפרקטיקות המשטרתיות הנהוגות במיניאפוליס. במסיבת עיתונאים שקיים היום, אמר גרלנד כי החקירה "תבדוק האם במשטרת מיניאפוליס קיים דפוס או נוהג של שימוש בכוח מופרז, לרבות במהלך הפגנות".

גרלנד אמר בעבר כי בכוונתו לשים בעדיפות עליונה את הטיפול בהתנהגות לא הולמת מצד שוטרים. כמו כן, משרדו כבר הודיע כי יחקור האם השוטרים שהיו מעורבים במותו של פלויד הפרו את זכויות האזרח שלו. במסיבת העיתונאים אמר גרלנד כי החקירה האזרחית החדשה, שבסיומה ממצאיה צפויים להתפרסם בדו"ח, גם תבדוק את אופן טיפול המשטרה באנשים עם מוגבלויות נפשיות או פיזיות.

הנשיא לשעבר ברק אובמה בירך על החלטת המושבעים, ומסר כי הם עשו את הדבר הנכון. בחשבון הטוויטר שלו כתב אובמה כי על אף ההחלטה, "צדק אמיתי דורש הרבה יותר. מישל ואני שולחים את תפילותינו למשפחת פלויד
ועומדים לצד כל אלה המחויבים להבטיח לכל אמריקאי שיינקטו הצעדים לעשיית צדק שנשלל מג'ורג' ומכל כך הרבה אחרים".

"אמריקה, בואי נעצור לרגע לשבח את הרגע ההיסטורי הזה, לא רק למען מורשתו של ג'ורג' פלויד, אלא למען המורשת של אמריקה", אמר עורך דינה של משפחת פלויד, בן קראמפ, במסיבת עיתונאים עם חברי המשפחה. "זהו ניצחון עבור מי שדוגל באנושיות על פני חוסר אנושיות, עבור מי שדוגל בצדק על פני אי-צדק", הוסיף. סנגורו של שובין, אריק נלסון, עזב את בית המשפט מבלי להגיב להכרעת המושבעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ