אדריאנה איבדה חצי ממשפחתה ב-83 יום. סיפורה הוא ראיה לפגיעת הקורונה במקסיקו

גישתו של נשיא מקסיקו למגפת הקורונה לא היתה שונה בהרבה מאלו של נשיאי ארה"ב וברזיל, אך מימדי הפגיעה של הנגיף בארצו לא פתחה את מהדורות החדשות בעולם. רק כעת מתבררת עוצמת הפגיעה הממשית

טקס זיכרון לחולים שמתו מקורונה במקסיקו סיטי, בשבוע שעבר
טקס זיכרון לחולים שמתו מקורונה במקסיקו סיטי, בשבוע שעברצילום: Eduardo Verdugo/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אדריאנה מֵחִיַיה איבדה חצי מבני משפחתה בתוך 83 יום. סיפורה הוא רק ראיה אחת לטרגדיה הגדולה של תושבי מקסיקו, שעוצמת המכה שספגו ממגפת הקורונה מתחילה רק כעת להיחשף במימדיה הממשיים.

תחילה נפרדה מאביה, חואן, נגר בן 90 שמת ביולי בבית המשפחה במקסיקו סיטי לאחר שנפרד משמונת ילדיו. כעבור שבועיים מתה ססיליה, אחותה בת ה-55 של מחייה, שהחלה לחוש ברע בלוויה של אביהן. לאחר יומיים, ב-3 באוגוסט, איבדה מחייה את אחיה חואן קרלוס, ו-13 ימים לאחר מכן גם את גיסה, חרמן.

פינת זיכרון לחולים שמתו מקורונה במקסיקו סיטי, בשבוע שעברצילום: Eduardo Verdugo/אי־פי

זה לא נגמר בכך. יומיים אחרי מותו של חרמן מת אח נוסף, מיגל רוברטו, וב-6 באוקטובר איבדה מחייה גם את אמה. גרסיאלה מוריו אלמיראנו בת ה-89 מתה במיטתה באותו הבית שבו מת בעלה שלושה חודשים מוקדם יותר. "חיינו מלוויה ללוויה", סיפרה מחייה, מעצבת גרפית בת 46 ממקסיקו סיטי. "לא ידענו מתי יהיה לזה סוף".

השפעת מגפת הקורונה על מקסיקו לא זכתה לסיקור נרחב בתקשורת העולמית כמו אלו של ארה"ב וברזיל. התנהלותם חסרת האחריות של טראמפ ובולסונרו עוררה גינויים נרחבים. גישתו האנטי-מדעית של בולסונרו להתמודדות עם המחלה והתפשטות הווריאנט הברזילאי בעולם לא זיכו את ברזיל באהדה בזירה הבינלאומית, בלשון המעטה.

פינת זיכרון לחולים שמתו מקורונה במקסיקו סיטי, בשבוע שעברצילום: Eduardo Verdugo/אי־פי

אך בסוף החודש שעבר התברר כי מניין המתים במקסיקו מהנגיף גבוה בהרבה מכפי שהוערך תחילה ונהיה ברור שהאסון שהתחולל במדינה היה משמעותי לא פחות, וזאת תחת ניהולו של הנשיא הפופוליסטי אנדרס מנואל לופס אוברדור. יותר מ-214 אלף חולים מתו מהנגיף במדינה מפרוץ המגפה, וקצב ההדבקה היומי עומד עדיין על כמה אלפים ביום.

בראיון שהעניק לפייננשל טיימס לאחרונה, הגן הממונה על המאבק בקורונה במקסיקו הוגו לופס-גאטל על ממשלתו ואמר כי "מצפוננו נקי ביותר". האפידמיולוג שבעצמו נדבק בקורונה בפברואר הסביר כי "זו מגפה עולמית. לא הגיוני לצפות שהחיים יימשכו כסדרם".

ואולם רבים סבורים שהתייחסותו האדישה של הנשיא למגפה פגעה ביכולתה של מקסיקו להשתלט על הנגיף, בכך שהיא זרעה בלבול בקרב האזרחים, שרבים מהם, דוגמת משפחת מחייה, שילמו מחיר כבד מנשוא.

נשיא מקסיקו מתחסן לקורונה במקסיקו סיטי, בשבוע שעברצילום: HENRY ROMERO/רויטרס

גישה דומה מדי

בדומה לטראמפ ולבולסונרו, גם אוברדור המעיט בכוחו של הנגיף, המשיך לסייר בארצו ולחבק תומכים ונמנע מלנקוט בצעדים מגבילים דוגמת סגרים והנחיות ריחוק חברתי. "מצבנו מצוין, ריסנו את המגפה", טען אוברדור בן ה-67 במאי שעבר, אז עמד מניין המתים הרשמי במקסיקו על כ-9,000. בינואר, כשהמדינה נסחפה לגל הדבקות שני וחמור יותר, צולם לופס-גאטל בשעה שנפש בחוף בוואחקה בה בעת שקרא לאזרחי המדינה להישאר ספונים בבתיהם.

"בין המדינות שכשלו בהתמודדות עם נגיף הקורונה בולטות מקסיקו, ברזיל וארה"ב", אומר אדוארדו גונסלס-פיאר, סגן שר הבריאות המקסיקאי לשעבר. "הדבר נובע לדעתי מהאופן שבו השלטונות ניהלו את המשבר".

"לפני ביידן ניתן היה לראות קווי דמיון רבים בהתנהלות השלטונות במדינות הללו, ובהתייחסותם למגפה", הוסיף בהתייחסו לממשל הקודם בארה"ב, תחת דונלד טראמפ. "לבולסונרו, לטראמפ וללופס אוברדור היתה גישה דומה: התכחשות, תגובה מושהית, המעטה בחומרת הבעיה וגם התעקשות לא להשהות את הפעילות במדינה".

פתקי זיכרון לחולים שמתו מקורונה בפינת זיכרון במקסיקו סיטי, בשבוע שעברצילום: Eduardo Verdugo/אי־פי

רבים סבורים שהגישה הזו תרמה לכך שהמגפה התפתחה לממדים קטסטרופליים ללא כל הצדקה. "אולי אם היתה מתנהלת כמו רוב המדינות, שיעור המתים בה היה נמוך יותר", אומר גונסלס פיאר, כלכלן ומומחה לבריאות הציבור. "כשעושים את החישוב רואים שמקסיקו היתה יכולה למנוע 200-100 אלף מקרי מוות. זה הנזק שנגרם".

סימנים מעודדים

התנהלות השלטונות והמסרים הכפולים ששידרו לציבור אינם הגורמים היחידים למצבה הקשה של מקסיקו. בגלל תת תקצוב מתמשך של מערכת הבריאות לא היו בתי החולים מצוידים ומאוישים כיאות עם פרוץ המגפה. השיעור הגבוה של חולי הסוכרת והלוקים בהשמנת יתר חולנית הפך את מקסיקו לפגיעה במיוחד לנגיף הקורונה. "איתרע המזל והווירוס פגע באופן קשה במיוחד בבעלי בעיות בריאותיות כרוניות שנפוצות במקסיקו – סוכרת שאינה בשליטה, לחץ דם גבוה, השמנת יתר חולנית, בייחוד בקרב בוגרים. לכל אלה נוסף חוסר מזל", אומר גונסלס-פיאר.

מתחסנים במקסיקו סיטי, בשבוע שעברצילום: Marco Ugarte/אי־פי

קרלוס אלונסו ריינוסו, מומחה לבריאות הציבור, עדיין משוכנע, לדבריו, שמצבה של מקסיקו טוב מזה של ברזיל שבה מתרחשת "טרגדיה בסדר גודל בלתי נתפש", ושבה מתו בחודש שעבר כמעט 70 אלף בני אדם. ואולם השיח המבולבל והדו-משמעי במקסיקו גבה מחיר כבד. "לו העבירה הממשלה מסרים ברורים וממוקדים ניתן היה אולי לצמצם את מספר הנפגעים", הוסיף ריינוסו.

חמישה חודשים חלפו מאז מות אמה של מחייה, הסבורה שבני משפחתה היו "קורבנות של היעדר מידע". היא מתמודדת עם האבל בעזרת פסיכולוג. "איבדתי את רוב משפחתי, אבל לא הצלחתי לבכות עד אחרי שאמי מתה והסיוט חלף", אמרה, "זה היה הרגע שבו קלטתי את כל מה שקרה".

גונסלס-פיאר שואב עידוד מהעובדה שמבצע החיסונים של מקסיקו, אחד הראשונים באמריקה הלטינית, צובר תאוצה. קצב ההדבקה במקסיקו הואט בשבועות האחרונים, אבל רבים חוששים שחוסר זהירות עלול לעורר גל שלישי דומה לזה שמטלטל בימים אלה את צ'ילה.

"אוכלוסיית מקסיקו עדיין פגיעה ביותר, לדעתי", אומר סגן שר הבריאות לשעבר, ומתייחס בדבריו למחקר שממנו עולה כי רק רבע מתושבי המדינה נחשפו עד כה לנגיף, "אני לא בטוח שהנורא מכל מאחורינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ