טקסס, פלורידה וצפון קרוליינה הן בין המדינות שיזכו למושבים נוספים בבית הנבחרים בארה"ב - כך עולה מתוצאות מפקד האוכלוסין שפרסמה אמש (שני) לשכת המפקד. השינוי בחלוקת המושבים עשוי לשפר את סיכויי הרפובליקאים להשיג מחדש שליטה בבית התחתון של הקונגרס בבחירות האמצע שיתקיימו בנובמבר 2022, ארבע שנים לאחר שאיבדו אותו.

לתוצאות המפקד יש השפעה על תחומים רבים, ומלבד להקצאת מספר המושבים בקונגרס לכל מדינה - שמשתנה מדי עשור בהתאם לתוצאות - הן ישפיעו גם על חבר האלקטורים, הגוף המשמש לבחירת נשיא ארה"ב. כמו כן, לתוצאות המפקד גם יש השלכות על נוסחאות מימון פדרלי הקובעות את חלוקת התקציב הפדרלי והמקומי.

פילדלפיה, לפני כשבועייםצילום: Matt Rourke/אי־פי

בהתאם לחוקה בארה"ב, 435 מושבי בית הנבחרים וקולות חבר האלקטורים מחולקים בין 50 המדינות בהתאם לגודל אוכלוסייתן, כשכל מדינה מקבלת מושב אחד לפחות. מספר האלקטורים הכולל מחושב לפי מספר חברי בית הנבחרים - כלומר 435 - ומספר הסנאטורים (מאה) ועוד שלושה נציגים ממחוז קולומביה, בו נמצאת הבירה וושינגטון.

פרסום התוצאות, שנדחה במשך חודשים בשל מגפת הקורונה, צפוי להוביל למאבק על שרטוט מחוזות הבחירה שעשוי לעצב את מפת הכוחות הפוליטיים בוושינגטון בעשור הקרוב, עד 2030. השינויים לא יהפכו לרשמיים לפני ספטמבר.

בהתאם לתוצאות שפורסמו, טקסס תזכה בשנה הבאה לשני מושבים נוספים בקונגרס, עוד חמש מדינות - פלורידה, צפון קרוליינה, קולורדו, מונטנה ואורגון - יזכו במושב נוסף אחד, ואילו ניו יורק, אילינוי, מישיגן, אוהיו, פנסילבניה ומערב וירג'יניה יאבדו גם כן מושב אחד. קליפורניה - שבאופן מסורתי מובילה את רשימת המדינות המחזיקות בשיעור הצמיחה הגבוה והמדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב - איבדה מושב בקונגרס בפעם הראשונה בתולדותיה.

סן פרנסיסקו, בדצמברצילום: Jeff Chiu/אי־פי

בחלק מהמקרים ההכרעה התבססה על פערים קטנים מאוד - לדברי פקידים, אם לניו יורק היו 89 תושבים יותר ממספר התושבים בתוצאות המפקד, למשל, היא היתה שומרת על המושב שלה על חשבון מדינת מינסוטה.

תוספת המושבים שהרוויחו טקסס, צפון קרוליינה ופלורידה, הנחשבות למדינות "אדומות", עשויה, כאמור, לספק לרפובליקאים הזדמנות להרוויח מחדש את עמדת הרוב בבית הנבחרים. הרוב שהרוויחו הדמוקרטים קטן מאוד והרפובליקאים יזדקקו לזכות רק בחמישה מושבים נוספים בבחירות האמצע כדי לשנות זאת.

מתוצאות המפקד עולה כי אוכלוסיית ארה"ב גדלה ב-7.4% בעשור האחרון, העלייה השנייה הקטנה ביותר שתועדה מאז החל המפקד ב-1790, שמיוחסת לירידה במספר המהגרים בשנים האלה ולירידה בשיעור הילודה. מספר תושבי ארה"ב על פי המפקד עומד כעת על 331,449,281.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ