דיווח: ממשל ביידן שוקל להסיר מאיראן סנקציות שהטיל טראמפ

פקידי ממשל אמריקאים בהווה ובעבר העריכו כי כחלק משיחות הגרעין בווינה, וושינגטון תסכים להסיר סנקציות על הבנק המרכזי בטהראן ועל ייצוא נפט. דובר משרד החוץ הכחיש כי נבחנת אפשרות להסיר עיצומים הנוגעים להפרות זכויות אדם ותוכנית הטילים האיראנית

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נציג איראן לשיחות בווינה, סגן שר החוץ עבאס אראקצ'י, שלשום
סגן שר החוץ האיראן עבאס אראקצ'י בווינה, שלשום. טהראן דורשת הסרה כוללת של הסנקציות כדי שתשוב לעמוד בהסכםצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס
לוגו אי-פי
אי-פי

ממשל ביידן שוקל להסיר סנקציות שהטיל הממשל הקודם על איראן, שאינן קשורות ישירות להסכם הגרעין משנת 2015. פקידי ממשל בהווה ובעבר ששוחחו עם סוכנות הידיעות אי־פי העריכו כי אלה עשויות לכלול עיצומים על הבנק המרכזי בטהראן ועל ייצוא נפט. ממשלו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ פרש מהסכם הגרעין במאי 2018 ומאז הטיל סנקציות בתחומים שונים על איראן. זו דורשת עתה להסיר מעליה את כל העיצומים, כחלק משיחות הגרעין המתקיימות בשבועות האחרונים בווינה.

בעקבות פרישת טראמפ מההסכם, איראן הודיעה במאי 2019 כי היא נסוגה בהדרגה ממחויבויותיה כלפיו. כך החלה בשורת צעדים להרחבת מאגר האורניום המועשר שברשותה ולהגברת רמת ההעשרה — בניגוד להסכם. החודש הודיעה טהראן כי החלה להעשיר אורניום ברמה של 60%. ברמת העשרה של 90% ניתן להשתמש באורניום למטרות ייצור נשק גרעיני.

דובר משרד החוץ, נד פרייס, אמר כי "כל חזרה להסכם הגרעין תדרוש הקלה בסנקציות, אך אנו בוחנים רק הסרה של אלו שאינן תואמות את ההסכם". לדבריו, "אם נשוב להסכם, וזו עדיין אפשרות היפותטית, נשמור על הסנקציות שהוטלו על איראן בתחומים שלא נכללו בהסכם — לרבות תוכנית הטילים שלה, תמיכתה בטרור והפרות זכויות אדם". בשבוע שעבר אמר פרייס כי אם איראן תשוב לעמוד בהתחייבויותיה להסכם, ארה"ב תהיה נכונה להסיר את הסנקציות שלא תואמות אותו. אולם, הוא סירב לפרט למה בדיוק כוונתו בכך.

ממשלו של הנשיא ג'ו ביידן נקלע לתסבוכת נוכח שורת הסנקציות שהטיל הממשל הקודם, והדרישה הנוכחית של איראן להסיר את כולן. אם לא יסכים להסרה חלקית של הסנקציות, טהראן לא תסכים להפסיק את פעולות ההעשרה והצעדים הנוספים שנקטה בניגוד להסכם. מנגד, אם יסכים ביידן לוויתורים מול איראן בנושאים שאינם קשורים ישירות להסכם הגרעין הוא צפוי לספוג ביקורת מצד הרפובליקאים בקונגרס וכן ישראל ומדינות המפרץ — שיראו בכך הוכחה כי הוא נכנע ללחציה של טהראן.

לדברי פקיד בכיר במשרד החוץ, ששוחח עם אי־פי בעילום שם, וושינגטון תהיה מוכנה להסיר סנקציות שבפועל לא מאפשרות לאיראן להרוויח מההסכם — דוגמת עיצומים הקשורים לגישתה של טהראן למערכות פיננסיות בינלאומיות ולעסקאות מט"ח המתבצעות בדולרים. מבקרים של הסכם הגרעין שנחשפו לפרטי המגעים המתנהלים בווינה סבורים כי דבריו של פרייס כוונו אכן לעיצומים שהוטלו על הבנק המרכזי של איראן ועל חברות ייצוא הנפט הממלכתיות שלה, כמו גם על ענפי הבנייה, הפיננסים ומפעלים שונים.

מנגד, פקידים בממשל ביידן טוענים כי לא התקבלה כל החלטה בנושא וכי לא סוכם על דבר בשיחות בווינה. לדבריהם, לא תושג כל הסכמה עד שלא יוסדרו כל ההיבטים הנוגעים להקלה בסנקציות ולחזרתה של איראן לעמוד בתנאי ההסכם.

לדברי מארק דובוביץ, מבקר בולט של הסכם הגרעין העומד בראש מכון המחקר האמריקאי "הקרן להגנה על דמוקרטיות" (FDD), ממשל ביידן "בוחן צעדים שיאפשרו לעשרות מיליארדי דולרים לזרום לקופת המשטר האיראני, גם במחיר של הסרת סנקציות על גופים מרכזיים שנכללו ברשימות שחורות בשל פעילות טרור וייצור והפצת טילים".

דובוביץ, שספג ביקורת בעבר בשל גישתו הניצית כלפי איראן, קיבל פניות מצד הממשל הנוכחי כדי להשמיע את עמדתו בנושא העיצומים. "הם שוקלים אפילו להעניק למשטר גישה ישירה לדולר, דרך מערכות פיננסיות של ארה"ב", הוסיף. "כך, חברות בינלאומיות יוכלו לאשר העברות כספים לאיראן באמצעות מטבע אמריקאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ