עדכונים שוטפים |

טראמפ במסיבת עיתונאים ראשונה מאז בחירתו: אם פוטין מחבב אותי, זה נכס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

הנשיא הנבחר: אנחנו חוטפים מתקפות סייבר מכולם, כולל מרוסיה ומסין

סוכנויות המודיעין הן חשובות מאוד ואנחנו נשים אנשים נהדרים בראשן. אנחנו חוטפים מתקפות סייבר מכולם. אנחנו במקום לא טוב מבחינת הגנה מפני מתקפות כאלה. ארה"ב היא האחרונה בהגנה מפניהן. הוועידה הדמוקרטית לא הגנה על עצמה ואולי בגלל זה המדינה לא היתה מונהגת כמו שצריך. בתוך שלושה חודשים נצא עם דו"ח חדש על הגנה מפני סייבר ואיך עוצרים את התופעה הזאת, כי ארה"ב מותקפת על ידי כולם וזה כולל את רוסיה ואת סין". הנשיא הנבחר הבהיר כי "אני חושב שזה מאוד עצוב שדו"חות מודיעיניים מודלפים לתקשורת".

עוד אמר טראמפ, "הוא (פוטין) לא היה צריך לעשות את זה והוא לא יעשה את זה. לרוסיה יהיה כבוד הרבה יותר רב למדינה שלנו כשאני אוביל אותה. זה קרה כי נוהלנו בידי אנשים שלא ידעו מה הם עושים. רוסיה ולא רק היא אלא מדינות אחרות, בהן סין שמנצלת אותנו כלכלית, כל המדינות יכבדו אותנו הרבה יותר מממשלים קודמים".

מסיבת העיתונאים הסתיימה

טראמפ: בגרמניה הנאצית היו מפיצים חדשות כוזבות

לגבי ההתבטאות שלו בטוויטר היום בה תהה האם ארה"ב היא גרמניה הנאצית אמר טראמפ: "אני חושב שזה בושה שסוכנויות המודיעין הרשו להוציא מידע שהתברר כידיעות כוזבות וזה משהו שגרמניה נאצית היתה עושה. באזפיד זה פח זבל, הם כבר חוטפים את התוצאות של מה שהם עשו".

במהלך מסיבת העיתונאים השתיק דונלד טראמפ את כתב סי-אן-אן שדרש ממנו לענות על שאלתו ואמר: "אני לא עונה על השאלה שלכם, אתם מפיצים חדשות כוזבות", ולעיתונאי בי-בי-סי אמר: "אוי בי-בי-סי, גם כן מציאה".

לדבריו, "כמה מכלי התקשורת בארה"ב מפיצים חדשות כוזבות, יש בהם אנשים מאוד לא ישרים. היתרון שיש לי הוא שאני יכול להגיב להם. ראיתי אנשים נהרסים כי אין להם את היכולת לענות. אני עונה רק לכתבים ישרים".

טראמפ: אני לא מתכוון לחכות עם בניית החומה בגבול עם מקסיקו

"אנחנו הולכים לבנות חומה בגבול עם מקסיקו. אני לא רוצה לחכות", אמר טראמפ, "מייק פנס עובד על האישורים הסופיים כדי להתחיל לבנות את החומה. אני לא רוצה לחכות שנה או שנה וחצי. מקסיקו במובן מסוים תפצה אותנו על החומה, בין אם במסים או בתשלום. זה יקרה".

"מקסיקו היתה נחמדה", הוסיף טראמפ, "אני מכבד את הממשלה שלה ואני אוהב את האנשים שלה. אני לא מאשים את המקסיקאים במה שקרה ובניצול ארה"ב, אני מצטער שהפוליטיקאים שלנו לא היו חכמים יותר. מה שאני אומר זה שהיינו צריכים להיות חכמים הרבה יותר".

טראמפ: הרכבתי את אחד הממשלים הטובים ביותר שהיו

"אני חושב שזה נהדר מה שרקס טילרסון אומר ועושה", אמר טראמפ על רקע השימוע שנערך בסנאט ברגעים אלה לשר החוץ הנבחר שלו. "אתמול ראיתי את מי שהולך להיות שר המשפטים והוא נהדר, אנשים לא יודעים שהוא היה תובע כללי נהדר ואתמול הוא היה מבריק. יש לנו את אחד הממשלים הטובים ביותר שהורכבו ואנחנו שומעים את זה מאנשים רבים, אנשים שמחים מאוד מכך".

"אנחנו מפסידים מאות מיליארדי דולרים מדי שנה מכל ההסכמים עם סין ועם יפן, אנחנו צריכים אנשים חכמים ומוצלחים וזה מה שהרכבתי ואני גאה בממשל. אני חושב שהולך להם טוב".

לגבי רפורמת הבריאות של אובמה אמר טראמפ: "אתם תהיו גאים מאוד עם מה שנעשה עם רפורמת הבריאות, הרפורמה של אובמה היא אסון מוחלט, הם יכולים לומר מה שהם רוצים ולהגיד לכם דברים לא נכונים...הרפורמה הולכת להתבטל ולהתחלף. אובמה-קר היא הבעיה של הדמוקרטים ואנחנו נעיף אותה מהשולחן בשבילם ואנחנו עושים להם בכך טובה גדולה מאוד".

טראמפ: אין לי שום עסק עם רוסיה

לדברי טראמפ, "אין לו שום עסק" עם רוסיה. "במהלך סוף השבוע הציעו לי שני מיליארד דולר להסכם עם חבר בדובאי ודחיתי את זה. לא הייתי חייב לדחות את זה, אין כאן ניגוד עניינים בגלל שאני נשיא. גם לפנס יש את זה. אני יכול להמשיך לנהל את עסקיי ולהנהיג את הממשל באותו זמן. אני לא אוהב את איך שזה נראה אבל אני יכול לעשות את זה אם אני רוצה".

טראמפ אמר כי הוא תמיד היה מודע לריגול בבתי מלון במדינות שונות, בהן רוסיה, והוא הזהיר אנשים שהוא נסע איתם מפני מצלמות קטנות. "אני זהיר מאוד, אני מוקף במאבטחים. אני תמיד אומר להם להיות זהירים משום שבחדרים האלה יש מצלמות במקומות מוזרים. אתם לא יכולים לראות אותם ואתם לא יודעים עליהם. כדאי לכם להיזהר או שתמצאו את עצמכם במהדורות הערב בטלוויזיה".

טראמפ: מישהו חושב שקלינטון היתה קשוחה יותר עם פוטין ממני?

"אם פוטין מחבב את דונלד טראמפ אני רואה בזה נכס ולא עול, משום שיש לנו מערכת יחסים מזעזעת עם רוסיה", אמר טראמפ. "אתם ברצינות חושבים שהילרי היתה קשוחה יותר עם פוטין מאשר אני? מישהו באמת מאמין בזה?". טראמפ הוסיף כי הנשיא פוטין ורוסיה הוציאו היום הצהרה שהטענה כי יש להם מידע מפליל עליו היא שקרית. "אני מוקיר את העובדה שהוא אמר את זה. אם היה להם משהו, הם היו משחררים את זה".

טראמפ אמר כי תקיפות סייבר הן רעות, "אבל תראו מה למדנו מזה...הילרי קלינטון קיבלה את השאלות לעימות בפריימריז הדמוקרטיים ולא דיווחה על זה, אתם יכולים לדמיין מה היה קורה אם טראמפ היה מקבל את השאלות לעימות? זה דבר נורא".

טראמפ על הפרסום בבאזפיד: בושה שהמסמך הזה דלף

"אני חושב שזאת בושה שהמסמך הזה דלף", הוסיף בעניין הפרסום באתר באזפיד. "זה הכל חדשות מזויפות. זה הושג על ידי המתנגדים שלנו. זאת היתה קבוצה של מתנגדים שהתאספה ביחד, אנשים חולים, והם השיגו את זה ביחד. לגבי תקיפות הסייבר. אני סבור שזאת היתה רוסיה, אבל אנחנו עלולים להיות מותקפים על ידי מדינות אחרות גם, אנשים אחרים".

טראמפ אמר כי בעבר הוא נהג לעשות המון מסיבות עיתונאים, אך הפסיק עמן כי התחילו להיות דיווחים לא מדויקים. הוא הודה לכלי התקשורת שלא פרסמו את "השטויות האלה" שהודלפו על ידי "מי יודע אולי סוכנויות המודיעין האלה". הוא הוסיף כי אם אכן זאת היתה קהילת המודיעין שפרסמה את המסמך הזה אותו הוא מכנה "ידיעה כוזבת", זה יהיה "כתם עצום" על המורשת שלה.

סגן הנשיא הנבחר: התקשורת מנסה להשפיל את טראמפ

סגן נשיא ארה"ב הנבחר, מייק פנס, אמר עם תחילת מסיבת העיתונאים כי התקשורת ניסתה "לעשות דה-לגיטימליזציה לבחירות". הוא אמר כי פרסום המסמך היום בנוגע למידע שמחזיקה רוסיה על טראמפ הוא "תוצאה של ההעדפה של התקשורת וניסיון להשפיל את הנשיא הנבחר".

טראמפ תוקף את סוכנויות המודיעין בארה"ב: "האם אנחנו חיים בגרמניה הנאצית"

הנשיא הנבחר, דונלד טראמפ, תוקף בחריפות היום (רביעי) את סוכנויות המודיעין, לאחר שמסמך שמפרט כביכול מידע רגיש עליו שאספה רוסיה פורסם בתקשורת. "אסור היה לסוכנויות המודיעין לאפשר את הדלפת החדשות הכוזבות הללו לציבור", כתב טראמפ בטוויטר והוסיף "זה ירייה אחרונה נגדי - האם אנחנו חיים בגרמניה הנאצית?"

בציוץ נוסף כתב טראמפ כי: "ניצחתי בבחירות בקלות, ויריביי המושחתים מנסים לערער על הניצחון שלנו עם חדשות כוזבות. סליחה ארה"ב". טראמפ, שדחה את הפרסומים כבר בלילה, הוסיף: "אין לי דבר עם רוסיה, לא עסקאות, לא הלוואות, לא שום דבר!".

באתר באזפיד פורסם מסמך, המכיל האשמות לא מבוססות נגד הנשיא הנבחר. בין ההאשמות מזימה משותפת של ממשל רוסיה וקמפיין טראמפ לנצח את הבחירות בארה"ב, וקלטת סקס מביכה של הנשיא הנבחר.

אל הידיעה המלאה

טראמפ, בנובמברצילום: Andrew Kelly/רויטרס

שקיפות או זילות: באזפיד פרסם את מסמך ההאשמות המלא נגד טראמפ - וספג ביקורת

אתר החדשות "באזפיד ניוז" עמד אתמול (שלישי) במוקד פולמוס על אתיקה עיתונאית בעקבות החלטתו לפרסם אוסף מסמכים של 35 עמודים ובהם טענות סנסציוניות אך בלתי מאומתות על קשרים לכאורה בין ממשלת רוסיה לנשיא הנבחר של ארה"ב דונלד טראמפ.

מדובר בדו"ח שהוכן בידי איש מודיעין בריטי לשעבר ועוסק ביריביו הפוליטיים של טראמפ, אשר הסתובב מאז הסתיו בין כמה עיתונאים ופוליטיקאים בכירים. רשת סי־אן־אן דיווחה אתמול (שלישי) כי גורמי מודיעין העבירו באחרונה תמצית של המסמכים לטראמפ ולנשיא היוצא ברק אובמה. עם זאת, הרשת סירבה לכלול בדיווח שלה טענות הכלולות בדו"ח, כמו זו המתייחסת למשל לקנוניה שנרקמה כביכול בין טראמפ לבין סוכנים רוסים, בטענה שכתביה לא הצליחו לאמת אותן.

אל הידיעה המלאה

הפרסום באתר "באזפיד", אתמול

רוסיה מכחישה כי בידיה מידע מפליל על טראמפ: "פברוק מוחלט"

דובר נשיא רוסיה פוטין הכחיש היום (רביעי) את הדיווח לפיו הקרמלין מחזיק במידע מפליל על הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, שיאפשר את סחיטתו בעתיד. הדובר, דמיטרי פסקוב אמר כי הדיווחים הם "פברוק מוחלט ושטויות". הוא הדגיש כי הקרמלין "לא פועל לאיסוף מידע מפליל".

הלילה דווח בסי-אן-אן כי בכירים במודיעין בארה"ב הציגו בפני הנשיא ברק אובמה והנשיא הנבחר דונלד טראמפ מסמכים מסווגים, הכוללים האשמות כי רוסיה מחזיקה במידע אישי וכלכלי שעשוי להביך את טראמפ. הנשיא הנבחר דחה את הדברים וכתב בטוויטר: "מדובר בחדשות מזויפות. זהו לחלוטין ציד מכשפות פוליטי".

אל הידיעה המלאה

פוטין, היוםצילום: Alexei Druzhinin/אי־פי

דיווח בארה"ב: המודיעין ברוסיה מחזיק במידע שעשוי לפגוע בטראמפ

בכירים במודיעין בארה"ב הציגו בפני הנשיא ברק אובמה והנשיא הנבחר דונלד טראמפ מסמכים מסווגים, הכוללים האשמות כי רוסיה מחזיקה במידע אישי וכלכלי שעשוי להביך את טראמפ, כך דיווחה הלילה (רביעי) רשת סי-אן-אן. טראמפ צייץ בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "מדובר בחדשות מזויפות. זהו לחלוטין ציד מכשפות פוליטי".

הדיווח התבסס על "גורמים רשמיים רבים בעלי ידע ישיר על התדרוכים" שעברו אובמה וטראמפ, באשר להתערבות רוסיה בבחירות 20166 במדינה. עם זאת, הדיווח לא פירט מה המידע הפוגע לכאורה שמוחזק בידי מוסקבה.

אל הידיעה המלאה

בין הנשגב למגוחך: נאומו החמוץ-מתוק של אובמה שיקף את המהפך הטוטאלי שצפוי בארה"ב

הכותרות בארה"ב הלילה נעו בין הנשגב למגוחך, בין הגנה על הדמוקרטיה לחתירה תחתיה, בין אורטוריה גבוהה לסיפורי מין סוטים. בין נאום פרידה מנוסח היטב של הנשיא אובמה לבין הציוץ הקצר והזועם של מחליפו דונלד טראמפ, שהכחיש דיווחים על מידע מביך ומפליל שנמצא לכאורה בידי הרוסים ועלול לשמש לסחיטתו. תשעה ימים לפני חילופי הנשיאים, קשה לחשוב על מעבר חד יותר, במהות ובסגנון כאחד.

כפי שעשה לא פעם ולא פעמיים במהלך מערכת הבחירות, טראמפ גנב את ההצגה, אף שבמקרה הזה בוודאי היה מוותר על הכבוד. הדו״ח הסודי של סוכן בריטי לשעבר על המידע שמחזיקה רוסיה על טראמפ, שלתמציתו התוודע הנשיא הנבחר בתדריך עם ראשי המודיעין בסוף השבוע, מכיל מידע בלתי־מאומת על בילוייו המפוקפקים של טראמפ עם נערות ליווי במלון במוסקבה, על חובותיו לעבריינים המקורבים לקרמלין ועל השתתפות פעילה של אנשי צוותו בתכנון ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות.

אל הידיעה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ