ראש הסי-איי-אי היוצא: טראמפ צריך להתבייש בעצמו

הבית הלבן תקף את התקשורת: עיוותה את המספרים בטקס ההשבעה ■ הרכבת התחתית בוושינגטון: מספר הנוסעים להפגנה גדול במאה אלף מהנוסעים להשבעה ■ טראמפ לקהילת המודיעין שאותה תקף: אני מאחוריכם באלף אחוז

״הארץ״, רויטרס, אי-פי, גרדיאן וניו יורק טיימס
וושינגטון הבירה, אתמול

עם סיום הטקסים הרשמיים, מאות אלפי בני אדם יצאו לרחובות וחברו לצעדות מחאה נגד נשיא ארה"ב הנכנס, דונלד טראמפ, ברחבי המדינה. למרכזית שבמחאות, צעדת הנשים, בוושינגטון הבירה, הגיעו מאות אלפי נשים. הרכבת התחתית בבירה דיווחה כי מספר הנוסעים להפגנה גדול כמעט במאה אלף ממספר הנוסעים לטקס ההשבעה. במקביל נערכו הפגנות בערים נוספות בארה"ב, הגדולות שבהן בבוסטון, ניו יורק ולוס אנג'לס. 

הנשיא ה-45 של ארה"ב, דונלד טראמפ הושבע שלשום לתפקיד. שעות לאחר ההשבעה הוציא צו נשיאותו ראשון שמורה לממשל להחליש את רפורמת הבריאות של הנשיא לשעבר ברק אובמה, הידועה כאובמה-קר. במקביל, דווח כי מאתר הבית הלבן הוסרו דפים שעסקו בזכויות להט"בים ובשינויי האקלים.

עדכונים

יותר ממיליון בני אדם הפגינו נגד הנשיא טראמפ ברחבי העולם

הפגנת הנשים בוושינגטון

במה שהפך למפגן גלובלי של מחאה וסולידריות, יותר ממיליון בני אדם השתתפו אתמול (שבת) בצעדות מחאת נשים נגד הנשיא דונלד טראמפ בבירת ארה"ב ובערים ברחבי העולם. הנשים שהשתתפו במחאה ביקשו להעביר את לנשיא הנכנס מסר ביומו הראשון, על פיו הן לא יאפשרו לו לקדם את האג'נדות שלו ללא התנגדות. "ברוך הבא ליומך הראשון, אנחנו לא נלך!", קראו המפגינים והמפגינות בוושינגטון הבירה.

בנוסף לרבבות הנשים בצעדות, גם גברים הגיעו במספרים גדולים להפגנות ותרמו להיקף המפתיע של המחאה. ההפגנות התקיימו ברחבי העולם – מניו יורק, פילדלפיה ושיקגו, דרך לוס אנג'לס ומקסיקו סיטי ועד לפריס, ברלין, פראג וסידני. מספר ההפגנות הרב הדגיש את העובדה שטראמפ זעזע אזרחים במדינות ברחבי העולם.

העצרת בוושינגטון משכה יותר מחצי מיליון בני אדם, כך על פי הרשויות בעיר – ככל הנראה יותר ממספר האנשים שהגיעו לטקס ההשבעה של טראמפ שלשום. זו היתה ללא ספק אחת ההפגנות הגדולות בהיסטוריה של וושינגטון הבירה, ועד רדת הלילה לא נעצר אדם אחד.

"אנחנו צועדים היום למען הגרעין המוסרי של האומה הזו, שנגדו הנשיא הטרי שלנו מנהל מלחמה", הכריזה השחקנית אמריקה פררה בפני הקהל בוושינגטון. "הכבוד שלנו, האופי שלנו, הזכויות שלנו – כל אלו היו נתונים להתקפה. מדיניות של שנאה ופילוג עלתה אתמול לשלטון. אך הנשיא הוא לא אמריקה. אנחנו אמריקה, ואנחנו כאן כדי להישאר".

אל הידיעה המלאה

ראש הסי-איי-אי היוצא: טראמפ צריך להתבייש בעצמו

ראש הסי-איי-אי היוצא, ג'ון ברנן, תקף הלילה (ראשון) את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעקבות דבריו לעובדי סוכנות הביון אתמול. "ראש הסי-איי-אי לשעבר ברנן הביע צער וכעס בשל מפגן הגדלות-העצמית הנבזי של דונלד טראמפ מול קיר הזיכרון של גיבורי הסוכנות", כתב הלילה בטוויטר סגן ראש הסגל של ברנן לשעבר, ניק שפירו. עוד כתב שפירו: "ברנן אמר כי טראמפ צריך להתבייש בעצמו".

אתמול נאמו טראמפ וסגנו מייק פנס בפני קהילת המודיעין במשרדי הסי-איי-אי. טראמפ נמנע מלהתייחס לגל המחאות נגדו ברחבי ארה"ב והעולם, אך תקף את התקשורת על דיווחים לא הוגנים. לאחר שבועות שבהם תקף טראמפ את גופי המודיעין על רקע פרסום הדו"ח על התערבות רוסיה בבחירות, הוא שיבח בפתח נאומו את עבודתם ואמר "אני מאחוריכם". בנוסף הכחיש טראמפ שהיו מחלוקות עמם. טראמפ התבדח ואמר: "אני בטוח שרוב האנשים בחדר הזה הצביעו עבורי".

הבית הלבן תקף את התקשורת: עיוותה את המספרים בטקס ההשבעה

דובר הבית הלבן, שון ספייסר, תקף הלילה את כלי התקשורת וכינה את הסיקור בזמן השבעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ "דיווח כוזב מכוון". "אתמול, בזמן שהאומה שלנו והעולם צפו בהעברת השלטון השלווה... כמה כלי תקשורת עסקו בדיווח כוזב מכוון", אמר ספייסר בתדרוך הראשון שלו כדובר הבית הלבן.

ספייסר התייחס לדיווחים על מספר האנשים שנכחו בהשבעתו של טראמפ, בהשוואה לטקס השבעתו של הנשיא הקודם, ברק אובמה, ב-2009. "תצלומים של מהלכי ההשבעה הוצגו... כדי להקטין את התמיכה העצומה שהתאספה במול (השדרה המרכזית בוושינגטון)", אמר ספייסר. ספייסר הגדיר את המספרים שדווחו כ"לא מדויקים" ואמר כי התצלומים גרמו לקהל להיראות קטן יותר מכפי שהיה במציאות. "זה היה הקהל הגדול ביותר שצפה בטקס השבעה, נקודה. בגופו וברחבי העולם", הדגיש ספייסר. "הניסיונות האלה לגמד את ההתלהבות מההשבעה מבישים ושגויים".

לפי נתוני רשות התחבורה בוושינגטון, מספר הנסיעות ברכבת התחתית ביום ההשבעה היה הנמוך ביותר מאז 2005. כך דיווח הוושינגטון פוסט. לפי הנתונים, עד השעה 11:00 בבוקר נערכו 193 אלף נסיעות ברכבת התחתית, לעומת 513 אלף ביום ההשבעה של אובמה ב-2009.

דובר הבית הלבן שון ספייסר בתדרוך לכתבים, הלילה

עשרות אלפי נשים מפגינות בניו יורק בכובעים עם אוזנים ורודות

צעדת הנשים בניו יורק בעיצומה, ואלפי מפגינים שלא הצליחו להידחס לצעדה המרכזית בין בניין האו"ם למגדל טראמפ ממלאים את הרחובות הסמוכים. 

איימי גולדין ובת זוגה ננסי לו הכינו עשרות כובעים ורודים עם אוזניים חתוליות, שהפכו לאחד מסימני ההיכר של מצעד הנשים. "הם סרגו כל ערב במשך שבועות", הסביר הבן שלהן, ג'וזף.

"אני חושבת שכולם צריכים להיות מעורבים בכל דרך אפשרית, וקשה לדעת כיצד להיות מעורב פוליטית כשאתה מרגיש כה חסר עונים", מסבירה גולדין. "הכובעים היו הדרך שלנו להעביר אנרגיה הלאה.

סיביל מאיימין, אומרת כי היא מעולם לא ראתה הפגנה דומה בניו יורק, אך גם מציינת כי הסיבות למחאה חסרות תקדים. "אני באמת חוששת לעתיד, כהורים אנו מרגישים כמעט כאילו אכזבנו את ילדינו", היא מוסיפה, ומזכירה את העליה בפשעי השנאה מאז הבחירות, ואת האיומים על מרכזים קהילתיים של יהודים בשבועיים האחרונים ברחבי ארה"ב. "אבל אנחנו לא יכולות להרים ידיים. יהודים התרגלו לחשוב על ארה"ב כמדינה הכי בטוחה ליהודים, ולקחת חירויות רבות כמובן מאליו. יש תקדימים היסטוריים למה שקורה עכשיו, ולראות את זה בארה"ב זה מכניס אותך להלם. זה גם נותן לגיטימציה לדברים דומים להתרחש ברחבי העולם", הוסיפה.

אני מאוד מודאגת לגבי זכויות האדם במדינה, האופן שבו הממשל ינסה לדכא בני אדם חלשים יותר", אומרת מירנה בארון, שהגיעה לצעדה עם בן זוגה, הרב פיטר שוויצר, מנהיג של קהילת היהדות ההומניסטית, ארגון יהודי עם 28 סניפים במדינה. חברי הקהילה הגיעו להפגין עם שלטים עליהם כתוב "גרים היינו במצרים". "הם רק כמה דקות בבית הלבן, וכבר הם לוקחים את ביטוח הבריאות, אפילו מידע על טיפולים רפואיים, זה מפחיד".

אך כמו רבות מהמפגינות, בארון מרגישה מחוזקת מכמות המפגינים היום. "אני חושבת שזאת רק ההתחלה. הבוקר בחדשות, שמעתי שמאות מפגינים הגיעו למחאה אפילו בטקסס. זו אינה רק סוגיה של ניו יורק ולוס אנגלס, או של תושבי הערים הגדולות בחוף המזרחי והמערבי". (טלי קרופקין)

מפגינים בניו יורק, הערב

טראמפ: היו יותר אנשים בהשבעתי משדווח בתקשורת

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וסגנו מייק פנס נאמו הערב בפני קהילת המודיעין במשרדי הסי-איי-אי. טראמפ נמנע מלהתייחס לגל המחאות נגדו ברחבי ארה"ב והעולם, אך תקף את התקשורת על דיווחים לא הוגנים. 

לאחר שבועות שבהם תקף טראמפ את גופי המודיעין על רקע פרסום הדו"ח על התערבות רוסיה בבחירות, הוא שיבח בפתח נאומו את עבודתם ואמר "אני מאחוריכם". בנוסף הכחיש טראמפ שהיו מחלוקות עמם. טראמפ התבדח ואמר: "אני בטוח שרוב האנשים בחדר הזה הצביעו עבורי".

בהמשך נאומו, חזר טראמפ על הצהרתו מנאום ההשבעה לפיה יש למחות מהעולם את הטרור האיסלאמי הקיצוני. "חייבים להיפטר מדאעש", אמר טראמפ  והוסיף "זו רשעות ברמה שלא ראינו. אתם הולכים לעשות עבודה טובה ואנחנו נסיים זאת, זה הזמן".

לאחר מכן שב ותקף טראמפ את התקשורת ואמר כי עיתונאים הם בין האנשים הכי פחות כנים על פני כדור הארץ. לדבריו, הרשתות הציגו תמונה מעוותת של טקס השבעתו "הם הראו מגרש ריק, אני ראיתי לפחות מליון וחצי", אמר. 

מדונה ואלישה קיז הופיעו במחאה בוושינגטון

מדונה הפתיעה את המפגינים ועלתה לבימת הנואמים: "האם אתם מוכנים לנער את העולם? ברוכים הבאים למהפכה של האהבה", קראה מדונה, "להתנגדות, לסירוב הנשי לקבל את העידן החדש של הרודנות". 

"כן אני כועסת. כן חשבתי להפציץ את הבית הלבן - אבל זה לא ישנה דבר", הוסיפה. לאחר מכן שרה את שירה  Express Yourself. 

בנוסף הזמרת אלישה קיז הופיעה עם שירה This Girl is on Fire.

מרוב משתתפים: המפגינים לא יכולים לצעוד אל הבית הלבן

מאות אלפי נשים הגיעו לצעדת הענק בוושינגטון נגד טראמפ. המספר רב כל כך, שכל המסלול שבו תוכננה הצעדה נחסם על ידי המפגינים, כך של ניתן לצעוד לבית הלבן. זאת, על פי בכיר במחוז קולומביה. 

על פי הבכיר, יתכן שיותר מחצי מליון בני אדם הגיעו, אולם קשה להעריך את המספר האמיתי.

דיווח: המשטרה ביטלה את הצעדה בשיקאגו כי הגיעו יותר מדי מפגינים

מאה אלף בני אדם התאספו בשיקאגו באילינוי כדי למחות נגד טראמפ, מספר המוחים גדול כל כך שהמשטרה ביטלה את הצעדה שהיתה אמורה להתקיים לאחר ההפגנה, כך על פי דיווח באתר חדשות מקומי. 

על פי המארגנים, מספר המפגינים אף גדול יותר ממאה אלף, ולדבריהם זו ההפגנה הגדולה ביותר מחוץ לוושינגטון. 

הפגנה בשיקאגו

מאה אלף מפגינים בלונדון: "גשרים ולא חומות"

מאה אלף בני אדם הפגינו במרכז לונדון נגד טראמפ. המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב "אהבה חזקה יותר", "להתאחד ולא להתפלג" , "לא לגזענות" ו-"אני אשה שמע אותי שואגת". הסלוגן המרכזי במחאה היה "גשרים ולא חומות".

 ראש העיר סאדיק קאן מסר כי הוא גאה לצעוד במחאה "בסולידריות עם נשים בכל רחבי העולם". אירועי מחאה נוספים בבריטניה מתקיימים במנצ'סטר ובאדינבורו.

הרכבת התחתית בוושינגטון: מספר הנוסעים להפגנה גדול במאה אלף מהנוסעים להשבעה

הרכבת התחתית בוושינגטון הבירה מדווחת כי מספר הנוסעים להפגנה היום גדול כמעט במאה אלף ממספר הנוסעים להשבעה אתמל.

על פי נתוני הרכבת, עד שעה זו השתמשו בה 275 אלף איש, לעומת 193 אלף אתמול. 

הפגנת הנשים: "אסור שאצבע של טוויטר תהפוך לאצבע על ההדק"

הפעילה הפמיניסטית גלוריה סטיינם אמרה בנאומה כי "אסור שאצבע של טוויטר תהפוך לאצבע על ההדק". היא הוסיפה כי אם הנשיא טראמפ יסמן מוסלמים כפי שהבטיח לעשות במהלך הקמפיין "כולנו נרשם כמוסלמים".

לפניה עלתה לבמת הנואמים השחקנית אמריקה פררה ואמרה "זה זמן קורע לב עבור נשים ומהגרים במדינה שלנו. כבודנו, דמותנו והזכויות שלנו תחת מתקפה". היא הוסיפה: "הנשיא אינו אמריקה, הקבינט שלו אינו אמריקה והקונגרס אינו אמריקה. אנחנו אמריקה ואנחנו כאן כדי להישאר".

הילרי קלינטון: כעת חשוב מתמיד לצעוד בעד הערכים שלנו

הילרי קלינטון, שהתמודדה מול הנשיא טראמפ על הנשיאות פרסמה בטוויטר את תמיכתה במחאות. "תודה על שאתן מדברות וצועדות בעד הערכים שלנו. זה חשוב מתמיד. אני מאמינה שאנו תמיד חזקים יותר ביחד", כתבה קלינטון.

קלינטון, שהגיעה אתמול להשבעת טראמפ לא משתתפת בהפגנות. 

החלה הפגנת הענק של נשים נגד טראמפ בוושינגטון

החל הפגנת הנשים בוושינגטון

החלה הפגנת הענק של נשים נגד טראמפ בוושינגטון, עד כה הגיעו מאות אלפים, ועל פי ההערכות עד הערב יגיעו חצי מיליון. בשעות הקרובות הנשים יפגינו בשדרות העצמאות. ב-20:00 (שעון ישראל) הן יחלו לצעוד לכיוון אנדרטת וושינגטון, והמחאה צפויה להסתיים ב-23:00. 

בין המשתתפים נציגי ארגון תכנון המשפחה, ונציגי "תנועת האמהות", איגוד נשים שילדיהם נהרגו מירי. בנוסף כוכבים רבים צפויים להגיע לצעדה בהם יוצר הסרטים מייקל מור שחזה את ניצחון טראמפ והשחקנית סקרלט ג'והנסון.  

במקביל נערכות הפגנות בעוד ערים בארה"ב הגדולות בהן בבוסטון, ניו יורק ולוס אנג'לס. 

אלפים מפגינים בלונדון בהם ראש העיר קאן

אלפי בני אדם מפגינים נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מחוץ לשגרירות ארה"ב בלונדון. בין המוחים, מפגינים למען זכויות מהגרים, זכויות נשים, למען הקהילה הלהט"בית, ונגד מלחמה. על פי הגרדיאן, אף שהרוב בהפגנה נשים, מספר רב של גברים משתתפים. 

ראש העיר סאדיק קאן, מפוי להצטרף למפגינים. הוא מסר כי הוא גאה לצעוד לצד נשים וגברים מלונדון ומהעולם כולו "כדי להראות את חשיבות הזכויות המגיעות לכל אשה".

מאות מהפגינים חובשים כובעים בצבע ורוד המזכירים חתול, כחמאה על אמירתו של טראמפ "Grab them by the pussy" (תפוס אותן באיבר מינן).

הפגנת נשים נגד נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ, היום בלונדון

החלו הפגנות בניו זילנד ובאוסטרליה

אירועי מחאה הראשונים החלו באוסטרליה ובניו זילנד. בסידני, כ-3,000 בני אדם נאספו להפגנה בהייד פארק ומשם צעדו לקונסוליה האמריקאית במרכז העיר. 5,000 בני אדם נוספים נאספו במלבורן. בניו זילנד הפגינו כ-2,000 בני אדם בארבע ערים שונות. 

המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב: "נשות העולם התנגדו", "פמינזם הוא הקלף המנצח שלי" ו-"להילחם כמו אשה".

מארגני המחאה: הפגנות צפויות בשש יבשות

באתר אירוע המחאה המרכזי בוושינגטון מופיעה מפה שבה ניתן לראות את מיקום אירועי  המחאה המתוכננים. אלו כוללים בין היתר את ארגנטינה, ארובה, אוסטרליה, איי בהאמה, אוסטריה, בלרוס, בלגיה, ברמודה, בוליביה, בוטסואנה, ברזיל, בולגריה, קנדה, איי קיימן, צ'ילה, קולומביה, קונגו, קוסטה ריקה, צ׳כיה, דנמרק, אקוודור, פינלנד, צרפת, גאורגיה, גרמניה, גאנה, יוון, גואטמלה, הונגריה, איסלנד, הודו, אינדונזיה, עיראק, אירלנד, ישראל, איטליה, יפן, קניה, קוסובו, לטביה, לבנון, ליבריה, ליטא, מקאו, מדגסקר, מלאווי, מארוציוס, מקסיקו, בורמה (מיאנמר), הולנד, ניו זילנד, ניקרגואה, נורווגיה, פרו, פולין, פורטוגל, רומניה, רוסיה, רואנדה, סנט קיטס ונוויס, סעודיה, סרביה, סינגפור, סלובקיה, סלובניה, דרום אפריקה, דרום קוריאה, ספרד, שוודיה, שווייץ, טנזניה, תאילנד, בריטניה, אורוגוואי, וייאטנם, זמביה וזימבבואה.

מפת הפגנות נשים נגד טראמפ, כפי שמופיעה באתר צעדת הנשים הגדולה בוושינגטון
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ