ראש הסי-איי-אי היוצא: טראמפ צריך להתבייש בעצמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וושינגטון הבירה, אתמולצילום: MARIO TAMA/אי־אף־פי
עדכונים

יותר ממיליון בני אדם הפגינו נגד הנשיא טראמפ ברחבי העולם

הפגנת הנשים בוושינגטוןצילום: Jose Luis Magana/אי־פי

במה שהפך למפגן גלובלי של מחאה וסולידריות, יותר ממיליון בני אדם השתתפו אתמול (שבת) בצעדות מחאת נשים נגד הנשיא דונלד טראמפ בבירת ארה"ב ובערים ברחבי העולם. הנשים שהשתתפו במחאה ביקשו להעביר את לנשיא הנכנס מסר ביומו הראשון, על פיו הן לא יאפשרו לו לקדם את האג'נדות שלו ללא התנגדות. "ברוך הבא ליומך הראשון, אנחנו לא נלך!", קראו המפגינים והמפגינות בוושינגטון הבירה.

בנוסף לרבבות הנשים בצעדות, גם גברים הגיעו במספרים גדולים להפגנות ותרמו להיקף המפתיע של המחאה. ההפגנות התקיימו ברחבי העולם – מניו יורק, פילדלפיה ושיקגו, דרך לוס אנג'לס ומקסיקו סיטי ועד לפריס, ברלין, פראג וסידני. מספר ההפגנות הרב הדגיש את העובדה שטראמפ זעזע אזרחים במדינות ברחבי העולם.

העצרת בוושינגטון משכה יותר מחצי מיליון בני אדם, כך על פי הרשויות בעיר – ככל הנראה יותר ממספר האנשים שהגיעו לטקס ההשבעה של טראמפ שלשום. זו היתה ללא ספק אחת ההפגנות הגדולות בהיסטוריה של וושינגטון הבירה, ועד רדת הלילה לא נעצר אדם אחד.

"אנחנו צועדים היום למען הגרעין המוסרי של האומה הזו, שנגדו הנשיא הטרי שלנו מנהל מלחמה", הכריזה השחקנית אמריקה פררה בפני הקהל בוושינגטון. "הכבוד שלנו, האופי שלנו, הזכויות שלנו – כל אלו היו נתונים להתקפה. מדיניות של שנאה ופילוג עלתה אתמול לשלטון. אך הנשיא הוא לא אמריקה. אנחנו אמריקה, ואנחנו כאן כדי להישאר".

אל הידיעה המלאה

ראש הסי-איי-אי היוצא: טראמפ צריך להתבייש בעצמו

ראש הסי-איי-אי היוצא, ג'ון ברנן, תקף הלילה (ראשון) את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעקבות דבריו לעובדי סוכנות הביון אתמול. "ראש הסי-איי-אי לשעבר ברנן הביע צער וכעס בשל מפגן הגדלות-העצמית הנבזי של דונלד טראמפ מול קיר הזיכרון של גיבורי הסוכנות", כתב הלילה בטוויטר סגן ראש הסגל של ברנן לשעבר, ניק שפירו. עוד כתב שפירו: "ברנן אמר כי טראמפ צריך להתבייש בעצמו".

אתמול נאמו טראמפ וסגנו מייק פנס בפני קהילת המודיעין במשרדי הסי-איי-אי. טראמפ נמנע מלהתייחס לגל המחאות נגדו ברחבי ארה"ב והעולם, אך תקף את התקשורת על דיווחים לא הוגנים. לאחר שבועות שבהם תקף טראמפ את גופי המודיעין על רקע פרסום הדו"ח על התערבות רוסיה בבחירות, הוא שיבח בפתח נאומו את עבודתם ואמר "אני מאחוריכם". בנוסף הכחיש טראמפ שהיו מחלוקות עמם. טראמפ התבדח ואמר: "אני בטוח שרוב האנשים בחדר הזה הצביעו עבורי".

הבית הלבן תקף את התקשורת: עיוותה את המספרים בטקס ההשבעה

דובר הבית הלבן, שון ספייסר, תקף הלילה את כלי התקשורת וכינה את הסיקור בזמן השבעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ "דיווח כוזב מכוון". "אתמול, בזמן שהאומה שלנו והעולם צפו בהעברת השלטון השלווה... כמה כלי תקשורת עסקו בדיווח כוזב מכוון", אמר ספייסר בתדרוך הראשון שלו כדובר הבית הלבן.

ספייסר התייחס לדיווחים על מספר האנשים שנכחו בהשבעתו של טראמפ, בהשוואה לטקס השבעתו של הנשיא הקודם, ברק אובמה, ב-2009. "תצלומים של מהלכי ההשבעה הוצגו... כדי להקטין את התמיכה העצומה שהתאספה במול (השדרה המרכזית בוושינגטון)", אמר ספייסר. ספייסר הגדיר את המספרים שדווחו כ"לא מדויקים" ואמר כי התצלומים גרמו לקהל להיראות קטן יותר מכפי שהיה במציאות. "זה היה הקהל הגדול ביותר שצפה בטקס השבעה, נקודה. בגופו וברחבי העולם", הדגיש ספייסר. "הניסיונות האלה לגמד את ההתלהבות מההשבעה מבישים ושגויים".

לפי נתוני רשות התחבורה בוושינגטון, מספר הנסיעות ברכבת התחתית ביום ההשבעה היה הנמוך ביותר מאז 2005. כך דיווח הוושינגטון פוסט. לפי הנתונים, עד השעה 11:00 בבוקר נערכו 193 אלף נסיעות ברכבת התחתית, לעומת 513 אלף ביום ההשבעה של אובמה ב-2009.

דובר הבית הלבן שון ספייסר בתדרוך לכתבים, הלילהצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

עשרות אלפי נשים מפגינות בניו יורק בכובעים עם אוזנים ורודות

צעדת הנשים בניו יורק בעיצומה, ואלפי מפגינים שלא הצליחו להידחס לצעדה המרכזית בין בניין האו"ם למגדל טראמפ ממלאים את הרחובות הסמוכים. 

איימי גולדין ובת זוגה ננסי לו הכינו עשרות כובעים ורודים עם אוזניים חתוליות, שהפכו לאחד מסימני ההיכר של מצעד הנשים. "הם סרגו כל ערב במשך שבועות", הסביר הבן שלהן, ג'וזף.

"אני חושבת שכולם צריכים להיות מעורבים בכל דרך אפשרית, וקשה לדעת כיצד להיות מעורב פוליטית כשאתה מרגיש כה חסר עונים", מסבירה גולדין. "הכובעים היו הדרך שלנו להעביר אנרגיה הלאה.

סיביל מאיימין, אומרת כי היא מעולם לא ראתה הפגנה דומה בניו יורק, אך גם מציינת כי הסיבות למחאה חסרות תקדים. "אני באמת חוששת לעתיד, כהורים אנו מרגישים כמעט כאילו אכזבנו את ילדינו", היא מוסיפה, ומזכירה את העליה בפשעי השנאה מאז הבחירות, ואת האיומים על מרכזים קהילתיים של יהודים בשבועיים האחרונים ברחבי ארה"ב. "אבל אנחנו לא יכולות להרים ידיים. יהודים התרגלו לחשוב על ארה"ב כמדינה הכי בטוחה ליהודים, ולקחת חירויות רבות כמובן מאליו. יש תקדימים היסטוריים למה שקורה עכשיו, ולראות את זה בארה"ב זה מכניס אותך להלם. זה גם נותן לגיטימציה לדברים דומים להתרחש ברחבי העולם", הוסיפה.

אני מאוד מודאגת לגבי זכויות האדם במדינה, האופן שבו הממשל ינסה לדכא בני אדם חלשים יותר", אומרת מירנה בארון, שהגיעה לצעדה עם בן זוגה, הרב פיטר שוויצר, מנהיג של קהילת היהדות ההומניסטית, ארגון יהודי עם 28 סניפים במדינה. חברי הקהילה הגיעו להפגין עם שלטים עליהם כתוב "גרים היינו במצרים". "הם רק כמה דקות בבית הלבן, וכבר הם לוקחים את ביטוח הבריאות, אפילו מידע על טיפולים רפואיים, זה מפחיד".

אך כמו רבות מהמפגינות, בארון מרגישה מחוזקת מכמות המפגינים היום. "אני חושבת שזאת רק ההתחלה. הבוקר בחדשות, שמעתי שמאות מפגינים הגיעו למחאה אפילו בטקסס. זו אינה רק סוגיה של ניו יורק ולוס אנגלס, או של תושבי הערים הגדולות בחוף המזרחי והמערבי". (טלי קרופקין)

מפגינים בניו יורק, הערבצילום: טלי קרופקין

טראמפ: היו יותר אנשים בהשבעתי משדווח בתקשורת

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וסגנו מייק פנס נאמו הערב בפני קהילת המודיעין במשרדי הסי-איי-אי. טראמפ נמנע מלהתייחס לגל המחאות נגדו ברחבי ארה"ב והעולם, אך תקף את התקשורת על דיווחים לא הוגנים. 

לאחר שבועות שבהם תקף טראמפ את גופי המודיעין על רקע פרסום הדו"ח על התערבות רוסיה בבחירות, הוא שיבח בפתח נאומו את עבודתם ואמר "אני מאחוריכם". בנוסף הכחיש טראמפ שהיו מחלוקות עמם. טראמפ התבדח ואמר: "אני בטוח שרוב האנשים בחדר הזה הצביעו עבורי".

בהמשך נאומו, חזר טראמפ על הצהרתו מנאום ההשבעה לפיה יש למחות מהעולם את הטרור האיסלאמי הקיצוני. "חייבים להיפטר מדאעש", אמר טראמפ  והוסיף "זו רשעות ברמה שלא ראינו. אתם הולכים לעשות עבודה טובה ואנחנו נסיים זאת, זה הזמן".

לאחר מכן שב ותקף טראמפ את התקשורת ואמר כי עיתונאים הם בין האנשים הכי פחות כנים על פני כדור הארץ. לדבריו, הרשתות הציגו תמונה מעוותת של טקס השבעתו "הם הראו מגרש ריק, אני ראיתי לפחות מליון וחצי", אמר. 

מדונה ואלישה קיז הופיעו במחאה בוושינגטון

מדונה הפתיעה את המפגינים ועלתה לבימת הנואמים: "האם אתם מוכנים לנער את העולם? ברוכים הבאים למהפכה של האהבה", קראה מדונה, "להתנגדות, לסירוב הנשי לקבל את העידן החדש של הרודנות". 

"כן אני כועסת. כן חשבתי להפציץ את הבית הלבן - אבל זה לא ישנה דבר", הוסיפה. לאחר מכן שרה את שירה  Express Yourself. 

בנוסף הזמרת אלישה קיז הופיעה עם שירה This Girl is on Fire.

אלישיה קיז

מרוב משתתפים: המפגינים לא יכולים לצעוד אל הבית הלבן

מאות אלפי נשים הגיעו לצעדת הענק בוושינגטון נגד טראמפ. המספר רב כל כך, שכל המסלול שבו תוכננה הצעדה נחסם על ידי המפגינים, כך של ניתן לצעוד לבית הלבן. זאת, על פי בכיר במחוז קולומביה. 

על פי הבכיר, יתכן שיותר מחצי מליון בני אדם הגיעו, אולם קשה להעריך את המספר האמיתי.

דיווח: המשטרה ביטלה את הצעדה בשיקאגו כי הגיעו יותר מדי מפגינים

מאה אלף בני אדם התאספו בשיקאגו באילינוי כדי למחות נגד טראמפ, מספר המוחים גדול כל כך שהמשטרה ביטלה את הצעדה שהיתה אמורה להתקיים לאחר ההפגנה, כך על פי דיווח באתר חדשות מקומי. 

על פי המארגנים, מספר המפגינים אף גדול יותר ממאה אלף, ולדבריהם זו ההפגנה הגדולה ביותר מחוץ לוושינגטון. 

הפגנה בשיקאגוצילום: JOHN GRESS/אי־אף־פי

מאה אלף מפגינים בלונדון: "גשרים ולא חומות"

מאה אלף בני אדם הפגינו במרכז לונדון נגד טראמפ. המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב "אהבה חזקה יותר", "להתאחד ולא להתפלג" , "לא לגזענות" ו-"אני אשה שמע אותי שואגת". הסלוגן המרכזי במחאה היה "גשרים ולא חומות".

 ראש העיר סאדיק קאן מסר כי הוא גאה לצעוד במחאה "בסולידריות עם נשים בכל רחבי העולם". אירועי מחאה נוספים בבריטניה מתקיימים במנצ'סטר ובאדינבורו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ