סשנס: הרגשתי שיש חוסר משמעת ב-FBI ושצריך "התחלה חדשה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

סשנס: הרגשתי שיש חוסר משמעת ב-FBI ושצריך התחלה חדשה

סשנס סירב לומר אם שוחח עם הנשיא טראמפ לגבי הטיפול של קומי בחקירת מעורבות רוסיה בבחירות בארה"ב.

חברת הוועדה, הסנאטורית דיאן פיינשטיין: כיצד היית מעורב בפיטורי קומי?

סשנס: שנינו הסכמנו, לפי המזכר של סגן שר רוזנשטיין, שיש בעיות שם (ב-FBI), ולדעתי התחלה חדשה בבולשת היא הדבר הנכון לעשות.

חקירות האימיילים של קלינטון במהלך הקמפיין, ודברים נוספים שהוא עשה, העידו בעיניי על חוסר משמעת, שיצר מתיחות בקרב שני הצדדים. לכן החלטתי שצריך לשנות דברים, ושלחתי לנשיא את ההודעה שלי.

סשנס: לא שוחחתי עם ראש ה-FBI קומי על תפקודו הלקוי לפני פיטוריו

סגן ראש הוועדה וורנר: שוחחת עם קומי על תפקודו הלקוי (לפני פיטוריו)?

סשנס: לא.

וורנר: היית הממונה עליו, אך מעולם לא חשבת שראוי להעלות את הטענות הללו בפניו לפני שפוטר?

סשנס: לא. הוכן מזכר על ידי סגן שר המשפטים (רוזנשטיין) שהעריך את ביצועיו, מצא בעיות קשות בהם, ואני הסכמתי עם כך.

סשנס: שנינו הסכמנו שהתחלה חדשה ב-FBI זה משהו שדרוש.

וורנר: העיתוי נראה צת מוזר, להודיע ככה פתאום את ראש ה-FBI באמצע חקירה מתנהלת.

סשנס: לפני כניסתי לתפקיד הסכמתי עם הנשיא טראמפ שיש צורך ברענון בשורות ה-FBI.

סשנס: אין משהו בלתי תקין בפגישות של נשיא עם ראש ה-FBI, כל עוד אינם דנים בחקירות מתנהלות

יו"ר הוועדה בר לסשנס: "האם קומי הביע חוסר נוחות בפעמים נוספות על השיחות הפרטיות עם טראמפ?"

סשנס: "אין דבר לא כשיר בקשר של הנשיא עם ראש ה-FBI. מצאתי שצריך לרענן את החוקים בנוגע להתקשרויות הללו.

"בנוגע לפגישות הפרטיות של קומי עם טרמאפ ועם אובמה, זה תקין, אבל הייתי מתפלא אם חלק (עם טרמאפ) מידע על חקירה מתנהלת".

סשנס סותר את עדות קומי: שוחחתי עם ראש ה-FBI על נהלים לקשרים עם הבית הלבן

סשנס על פיטורי ראש ה-FBI ג'יימס קומי: "הצגתי לנשיא מזכר על השגותיי מתפקודו של קומי וגם (סגן שר המשפטים) רוד רוזנשטיין עשה זאת. אבסורד להציע שהרחקתי מחקירה ספציפית (של מעורבות רוסיה בבחירות) תהפוך את שר המשפטים לבלתי כשיר לנהל את רכיבי המשרד, שמנהלים אלפי חקירות".

לדבריו, "מר קומי דיבר בעדותו על פגישה שקיים איתי אחרי שנפגש עם הנשיא טראמפ. קומי לא חלק עמי את תוכן השיחות שלו עם הנשיא, והבהרתי איתו את הנהלים המגבילים את הקשרים של ה-FBI עם הבית הלבן בנוגע לחקירות המצויות בעיצומן. הערותיי עודדו אותו לעשות זאת, ולמיטב ידיעתי כך עשה".

שר המשפטים סותר בכך את עדותו של קומי, שהעיד בשבוע שעבר שסשנס לא התייחס לבקשתו למנוע מצב בו יוותר לבד עם הנשיא טראמפ.

סשנס: לא הייתי מעורב בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות מתחילתה

סשנס הסביר מדוע הרחיק עצמו מחקירת המעורבות הרוסית בבחירות: בפברואר 10 עד שהודעתי על פרישתי מהחקירה, לא תודרכתי על החקירה ולא ביררתי בנוגע אליה. המידע היחיד שנחשפתי אליו היה זה שהיה דרוש לי כדי שאודיע על הרחקתי ממנה. לא עשיתי דבר לא ראוי בנוגע לחקירה.

הרחקתי את עצמי לא בגלל שחשבתי שעשיתי משהו לא נכון, אלא בגלל נהלי משרד המשפטים, שהרגשתי שמחייבים אותי לעשות זאת. היקף ההרחקה העצמית שלי אינה יכולה לפגוע ביכולתי לעמוד בראש משרד המשפטים, כולל הבולשת הפדרלית.

סשנס בהצהרתו: לא פגשתי או שוחחתי עם בכירים רוסיים או אחרים בנוגע להתערבות בקמפיין או בחירות בארה"ב

סשנס בהצהרת הפתיחה שלו אמר: לא פגשתי או שוחחתי עם בכירים רוסיים או אחרים בנוגע להתערבות בקמפיין או בחירות בארה"ב, ואני לא יודע על קשרים כאל עם קמפיין טראמפ... הטענה שהיה שיתוף פעולה עם הממשל הרוסי כדי לפגוע במדינה, ששירתי בנאמנות במשך 35 שנה, כדי לחתור תחת ההליך הדמוקרטי, היא שקר מזעזע ומתועב. 

האם עניתי לא נכון בנוגע לשאלה על קשריי עם שגריר רוסיה? לא.

הסנאטור פרנקן שאל אותי שאלה, אחרי 6 שעות שימוע, על קשרים בין אנשי מטה הבחירות של טראמפ וגורמים רוסיים. זה היה חדשות של אותו יום, ועניתי שלא ידוע לי על כך. לא היו לי קשרים עם הרוסים.

בהקשר הזה תשובתי היתה נכונה, כפי שהבנתי את השאלה.

יו"ר הוועדה: ארבע השאלות שסשנס יישאל

יו"ר ועדת המודיעין של הסנאט ריצ'רד בר פתח את הישיבה שתדון בעדותו של סשנס והציג בפניו את ארבע השאלות העיקריות בהן תדון הישיבה:

1. האם נפגשת עם רוסים או שליחים מטעמם לפני הבחירות לנשיאות?

2. מה היתה מעורבותך עם צוות יחסי החוץ של מטה הבחירות של טראמפ במהלך הקמפיין?

3. מדוע הדחת את עצמך מעיסוק בחקירת מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות אשתקד?

4. מה היה חלקך בפיטורי ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי?

החלה עדותו של שר המשפטים ג'ף סשנס בסנאט

החלה עדותו של שר המשפטים של ארה"ב ג'ף סשנס בוועדת המודיעין של הסנאט. סשנס צפוי להישאל בנוגע לקשריו עם גורמים רשמיים בקרמלין ועל חלקו בפיטורי ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי בידי הנשיא טראמפ בחודש שעבר.

דיווח: טראמפ זומן להעיד בפני בית הנבחרים בספטמבר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ זומן היום להעיד בפני ועדת המודיעין של בית הנבחרים, כך דיווח היום אתר בלומברג. לפי הדיווח, עורך דינו של הנשיא הוא שסיפר על הזימון.

טראמפ הודיע לפני מספר ימים כי הוא מוכן להעיד על שיחותיו עם ראש ה-FBI המפוטר ג'יימס קומי, אולם לא פירט היכן ומתי יסכים לעשות זאת. לאחר העדות של קומי בסנאט בשבוע שעבר כינה אותו הנשיא "שקרן" ו"מדליפן", והכחיש כי אמר לו את הדברים שייחס לו.

סגן שר המשפטים: החוקר המיוחד מולר לא יפוטר "ללא סיבה טובה"

סגן שר המשפטים של ארה"ב רוד רוזנשטיין אמר היום כי החוקר המיוחד רוברט מולר, ראש ה-FBI לשעבר שמונה בחודש שעבר לחקור את קשרי הקמפיין לבחירות של דונלד טראמפ עם רוסיה, לא יפוטר "ללא סיבה טובה, ואני נדרש להעלות אותה על כתב". רוזנשטיין הוא זה שמינה את מולר ומפקח על עבודתו, לאחר ששר המשפטים ג'ף סשנס הדיח עצמו מעיסוק בחקירה

רוזנשטיין, שהעיד היום בוועדת ההקצאות התקציביות של הסנאט, נשאל אם הנשיא טראמפ הורה לו לפטר את מולר, והשיב כי לא ימלא אחר הוראות אלא אם הן חוקיות וראויות. לדבריו, מולר נהנה מהעצמאות לה הוא זקוק כדי לנהל כראוי את חקירת הקשרים עם רוסיה.

21:30: סשנס יחל את עדותו

שר המשפטים של ארה"ב ג'ף סשנס יפתח את עדותו בשבועה בפני ועדת המודיעין של הסנאט הערב בשעה 21:30 (שעון ישראל). סשנס צפוי להישאל על קשריו עם בכירים בממשל הרוסי ועל שאלת מעורבותו בפיטוריו של ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, שהוביל את חקירת הקשרים של קמפיין טראמפ בבחירות לנשיאות עם גורמים ברוסיה. קהילת המודיעין בארה"ב האשימה את רוסיה כי התערבה בבחירות לטובת המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ ונגד המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון, שנואת נפשו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

מושב ועדת הסנאט לקראת השימוע של סשנס, היוםצילום: ALEX WONG/אי־אף־פי

מקורב לטראמפ: הנשיא שוקל לפטר את החוקר המיוחד לקשרי הקמפיין מול רוסיה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוקל לפטר את החוקר המיוחד שמונה לבדיקת קשרי קמפיין הבחירות שלו עם רוסיה, כך אמר היום (שלישי) לפנות בוקר חבר ותיק של הנשיא. ההודעה יוצאת הדופן התקבלה בעוד כמה מבעלי בריתו השמרנים של טראמפ החלו תוקפים את אמינותו של החוקר המיוחד, ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר.

מקורבו של טראמפ, מנכ"ל חברת התקשורת "ניוזמקס מדיה" כריסטופר רודי, אמר כי "טראמפ שוקל, אולי, לפטר את החוקר המיוחד". רודי אמר את הדברים בראיון לרשת PBS, זמן קצר לאחר שביקר בבית הלבן. "אני חושב שהוא בוחן את האפשרות הזו", הוסיף רודי.

לידיעה המלאה

סשנס יעיד בשבועה על קשריו עם רוסיה וחלקו בפיטורי ראש ה-FBI

שר המשפטים של ארה"ב ג'ף סשנס יעיד הערב (21:30 שעון ישראל) בשבועה בפני ועדת המודיעין של הסנאט בנוגע לקשריו עם גורמים רשמיים בקרמלין ועל חלקו בפיטורי ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי.

סשנס פסל עצמו מפיקוח על החקירה לבחינת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות בארה"ב אשתקד. זאת, לאחר שנחשף כי במהלך השימוע לאישור מועמדותו לתפקיד לסנאט, הוא לא סיפר כי נפגש פעמיים עם שגריר רוסיה בארה"ב לפני הבחירות.

חברי הוועדה צפויים להתמקד בשאלותיהם לסשנס בעניין מעורבותו בפיטוריו של ראש ה-FBI קומי, שהוביל את החקירה על מעורבות רוסיה בבחירות. לאחר הפיטורים בחודש שעבר מסר הבית הלבן שהנשיא טראמפ פיטר את קומי עקב השגות שהיו לסשנס ולסגנו רוד רוזנשטיין בנוגע לתפקוד ראש הבולשת. אולם, זמן קצר לאחר מכן הודיע טראמפ כי הוא קיבל את ההחלטה לבדו. מאוחר יותר נודע כי הוא כינה אותו "משוגע" בפני שר החוץ הרוסי ושגריר רוסיה בארה"ב, אותם פגש למחרת, ושפיטוריו היו קשורים לחקירה.

מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר אמר לקראת העדות כי "המלצה של סשנס על פיטורי קומי נראית על פניו כהפרה של הבטחתו להרחיק עצמו מהחקירה, ושר המשפטים צריך להסביר זאת".

עדותו של סשנס תיערך חמישה ימים לאחר שראש ה-FBI המודח העיד בפני ועדת הסנאט. קומי סיפר כי ביקש מסשנס שלא להשאירו לבד עם הנשיא, שניסה לדבריו בשיחה פרטית לחץ עליו לגלות כלפיו נאמנות למסמס את חקירת קשרי הקמפיין שלו לרוסיה, אולם סשנס לא נעתר.

משרד המשפטים פרסם גרסה שונה לדברים לאחר העדות, בה נטען כי קומי ביקש רק לוודא כי הוא וצוותו בבולשת עומדים בכללי הפרוטוקול בכל הנוגע לקשרים עם הבית הלבן. לפי ההודעה, שר משפטים לא התעלם מהבקשה אלא השיב לראש ה-FBI כי על משרדו ועל הבולשת להיזהר באופן שבו הם יוצרים קשר עם לשכת הנשיא. אם סשנס יחזור על דברים אלו תחת שבועה, הוא יעמיד את אמינותו למבחן אל מול דבריו הסותרים של קומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ