בין מציאות להצגה: עשר מסקנות שאפשר (באמת) להסיק מהפסגה בסינגפור

הפגישה בין טראמפ לקים היתה יותר ססגונית ממהותית, וכל הרעש והצלצולים עלולים לבלבל את צורך החדשות הממוצע. "ניו יורק טיימס" עושה סדר ומפריד בין המסקנות האמיתיות - לאלו שאפשר להתעלם מהן

מקס פישר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים וטראמפ, השבוע בסינגפור
קים וטראמפ, השבוע בסינגפורצילום: -/אי־אף־פי
מקס פישר, ניו יורק טיימס

את מפגש הפסגה בין נשיא ארה"ב ומנהיג צפון קוריאה בסינגפור ניתן לסכם במילה אחת: "מופע". ססגוניות מחזה הראווה, כמו זו של הסרטון בן ארבע הדקות שדונלד טראמפ הראה לקים ג'ונג און, שיוותה לאירוע ממד לא מציאותי. הציפיות מהפסגה - שטראמפ הבטיח שתניב את "הסכם המאה" - היו גבוהות, אך פרשנים ומתנגדי טראמפ חששו מהתוצאות של המפגש ההיסטורי. הפער בין הדברים מקשה על ההבחנה בין תוצאות משמעותיות לבין אלו שאינן, ולכן, ה"ניו יורק טיימס" זיקקו עשר מסקנות שניתן להסיק, בוודאות, מהמפגש בסינגפור:

עדכונים

1. הסיכוי שתפרוץ מלחמה קטלנית קטן בהרבה

כל סוג של משא ומתן בין ארה"ב לצפון קוריאה מקטין משמעותית את הסכנה להיגרר למלחמה בלתי מתוכננת ובלתי מכוונת שבה יכולים למות מליוני בני אדם, כל עוד הוא מתנהל. עצם קיום השיחות משנה את ההתנהלות וההתרשמות האמריקאיות והצפון קוריאניות במידה כזאת שמקטינה את הסיכוי לעימות צבאי ביניהן. וזה הרבה מאוד. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

2. ההצהרה היא פתח להמשך המשא ומתן

ההצהרה המשותפת שעליה חתמו טראמפ וקים מכילה חילופי מילים דיפלומטיים ומהווה מחווה מנומסת ותו לא. הצהרות כאלה שכיחות למדי בין יריבים ומאפשרות להם להמשיך בשיחות המשא ומתן. ההצהרה לא מציעה פתרון לאף אחת מהסוגיות שעל הפרק, אבל מבטיחה את המשך המגעים בין הצדדים.

קים ג'ונג און (מימין), שליט צפון קוריאה, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, בסינגפור
קים ג'ונג און (מימין), שליט צפון קוריאה, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, בסינגפורצילום: SUSAN WALSH/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

3. צמצום התמרונים הצבאיים הוא צעד משמעותי אך לא רדיקלי

בהמשך, טראמפ עשה ויתור בעל משמעות, אך שפרשנים מסוימים הפריזו בחשיבותו: הוא הודיע שארה"ב תקפיא את תמרוניה הצבאיים עם דרום קוריאה. טראמפ אימץ מדיניות שפרשנים מכינים "הקפאה תמורת הקפאה", שבמסגרתה ארה"ב תקפיא את התמרונים וצפון קוריאה תקפיא את ניסוייה הצבאיים. מדיניות זו נועדה לצמצם את המתיחות בין הצדדים ולסלול את הדרך לוויתורים משמעותיים יותר. לא כל הפרשנים מצדדים בה, אבל זו עמדה מקובלת ובוודאי לא רדיקלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

4. צפון קוריאה עלולה להפריד בין דרום קוריאה לארה"ב

בצד התוצאות הצנועות של הפסגה, יש כוכבית. דרום קוריאה הביעה הפתעה מהבטחת טראמפ להקפיא את התמרונים הצבאיים המשותפים, רמז לכך שטראמפ עשה זאת בלי הסכמתה וידיעתה של סיאול. הנהגת דרום קוריאה תמחל על כבודה ותשלים עם כך, אבל ההפרה הפומבית של הברית בידי טראמפ מעבירה מסר שדרום קוריאה לא תוכל תמיד לתת אמון בארה"ב. היא גם מאפשרת לצפון קוריאה לתקוע טריז בין וושינגטון לסיאול.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

5. הקפיצה במעמדו של קים היא מתנה גדולה מארה"ב

ארה"ב אירגנה את הפסגה כך שתעניק לקים כמה ויתורים סמליים אבל משמעותיים. לבקשת צפון קוריאה, שתי המדינות ושני מנהיגיהן השתתפו בה כשווים. בכך העלו את קים ממעמד של מנהיג מוקצה בעולם למעמד שווה למנהיגה של מעצמה. הפגישה ביניהם לוותה בטקסיות והדר שגבלו לעתים בגינוני חתונה מלכותית. היות שהלגיטימיות הפוליטית שלו היא נקודה רגישה במיוחד בעיני קים, קבלת מעמד זה היה בעבורו מתנה גדולה.

דונלד טראמפ וקים ג'ונג און בסינגפור
דונלד טראמפ וקים ג'ונג און בסינגפורצילום: Evan Vucci/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

6. ארה"ב פספסה הזדמנות לדרוש יותר מצפון קוריאה

ארה"ב נדרשה לשלם מחיר נמוך בשביל ויתורים אלה; אבל אפשר לעשות אותם רק פעם אחת וצפון קוריאה נתנה בתמורה מעט מאוד. פרשנים רואים בכך החמצת הזדמנות להוציא מצפון קוריאה ויתורים משמעותיים יותר, כפירוק נשק חלקי או הסכמה לפיקוח על תוכנית הגרעין שלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

7. ההתעלמות ממצב זכויות האדם שולחת מסר לעולם

המפגש מעביר מסרים חשובים ליריבים אחרים. קים אילץ את טראמפ לשבת איתו למשא ומתן לאחר שפיתח נשק גרעיני וטילים שיכולים להגיע לארה"ב. אבל דומה שסוגיית מצב זכויות האדם בצפון קוריאה, שנחשבת לאחת החמורות בעולם, כלל לא עלתה על הפרק. טראמפ אף רמז שצפון קוריאה יכולה להפוך ליעד תיירותי פופולרי, פחות משנה אחרי שתייר אמריקאי, אוטו ורמבייר, מת ממה שנראה כעינויים שעבר כשנכלא בצפון קוריאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

8. שני הצדדים לא עשו צעדים ממשיים

אם מטרת הפסגה היתה להביא את העולם קרוב יותר לפתרון המשבר עם צפון קוריאה, הרי שזה לא קרה. צפון קוריאה לא עשתה שום צעד, אפילו לא מילולי, לקראת פירוק מנשק גרעיני. גם ארה"ב לא עשתה שום שינוי מעשי המחייב אותה לטווח הרחוק: היא יכולה לבטל בכל עת את הקפאת התמרונים הצבאיים עם דרום קוריאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

9. ההיכרות עם טראמפ מבשרת רעות להסכם

מדיניות החוץ של טראמפ במקומות אחרים בעולם עלולה לחבל ביכולתו להגיע להישגים עם צפון קוריאה. העובדה שהוא הפנה עורף להסכם הגרעין עם איראן חרף אינדיקציה מבוססת שהיא עומדת בו, והתכחשותו להסכמים עם בעלות ברית ותיקות, מגבירות את החשד שאין לסמוך עליו בגיבוש הסכמים לפיקוח נשק. על כן גם אין לצפות שהשיחות יניבו מהות ממשית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

10. ושוב - הסיכון למלחמה קטלנית קטן, מאוד

אף על פי כן, ראוי להדגיש את הנקודה הראשונה: כמעט כל משא ומתן, גם זה מעלה את מעמדו של קים ומעניק לו ויתורים תמורת מעט מאוד, מצמצם משמעותית את סכנת המלחמה. הדבר אמור רק כל עוד מתנהלים מגעים, ולכן קרוב לוודאי שמדובר במצב זמני. טראמפ אמר אתמול (שלישי) במסיבת העיתונאים המשותפת: "אם אני צריך לומר שאני יושב על הבמה עם קים ושזה יאפשר לנו להציל את חיהם של 30 מיליון בני אדם, ואולי יותר, אני מוכן לשבת על הבמה. אני מוכן לנסוע לסינגפור ברצון רב".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ