הנשיא אובמה נפרד בדמעות: "אנו קמים ונופלים כאחד"

בנאומו האחרון כנשיא ארה"ב אמר ברק אובמה: "דמוקרטיה היא גם מעבר של כוח בשלום מנשיא נבחר אחד לאחר. התחייבתי לטראמפ שנאפשר את המעבר החלק ביותר האפשרי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא אובמה בנאום הפרידה, הלילה
הנשיא אובמה בנאום הפרידה, הלילהצילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי
רויטרס וגרדיאן
רויטרס וגרדיאן

ברק אובמה נפרד הלילה (רביעי) מהאומה האמריקאית בנאומו האחרון כנשיא ארה"ב, לקראת כניסתו של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ לתפקיד בעוד תשעה ימים. הקהל הפריע לתחילת נאומו בצעקות "עוד ארבע שנים" ואובמה הגיב: "אני לא יכול לעשות את זה".

נשיא ארה"ב היוצא אמר כי "לו הייתי אומר לכם שנפתח פרק חדש עם אנשי קובה, נסגור את תוכנית הגרעין האיראנית ללא ירייה אחת, נוריד את המוח מאחורי פיגוע הטרור של 11 בספטמבר, לו הייתי אומר שנביא לנישואים בין בני אותו מין ונאפשר ביטוח בריאות לעוד תשעה מיליון אמריקאים - אם הייתי אומר לכם את כל אלו, הייתם אומרים לי 'אתה מציב רף גבוה מדי'.

"דמוקרטיה היא גם מעבר של כוח בשלום מנשיא נבחר אחד לאחר. התחייבתי לטראמפ שנאפשר את המעבר החלק ביותר האפשרי, בדיוק כפי שהנשיא בוש עשה עבורי", אמר אובמה והוסיף: "אנו קמים ונופלים כאחד".

"דמוקרטיה עשויה לקרוס בזמני פחד. אז כפי שאנו האזרחים חייבים להישאר דרוכים נגד מתקפה זרה, עלינו לשמור מפני היחלשות הערכים שהופכים אותנו למי שאנחנו", הוסיף, "זו הסיבה שאני דוחה אפליה נגד אמריקאים מוסלמים, שהם פטריוטים בדיוק כמונו". 

הקהל בנאום הפרידה של אובמה, הלילה
הקהל בנאום הפרידה של אובמה, הלילהצילום: SCOTT OLSON/אי־אף־פי

אובמה הכיר בכך שהתקדמות המדינה היתה "לא שוויונית". הוא אמר כי "כל שני צעדים קדימה, מרגישים לעתים קרובות כמו צעד אחד אחורה". עם זאת, הנשיא היוצא ציין כי המדינה חותרת ל"תנועה קדימה, הרחבה תמידית של אמונתנו הבסיסית לאמץ אל לבנו את כולם, ולא רק חלק".

"אחרי שנבחרתי, רבים דיברו על עידן פוסט־גזעי בארה"ב. חזון זה, על אף הכוונות הטובות שמאחוריו, לא היה ריאלי. גזע נותר כוח רב עוצמה ומפלג בחברה שלנו. אם כל עניין כלכלי מוצג כמאבק בין בני מעמד הביניים הלבנים לבין מיעוט לא ראוי — עובדים בכל הצבעים ימשיכו להילחם עבור פסולת, בעוד העשירים ימשכו עוד למובלעת הפרטית שלהם", אמר אובמה.

הנשיא היוצא ציין כי "זה תלוי בכולנו לוודא שהממשלה שלנו תוכל לעמוד בכל האתגרים הבאים שאיתם אנחנו צפויים להתמודד". עוד אמר כי הפוליטיקה הלאומית צריכה לשקף את "ההגינות" של האומה האמריקאית. 

החל מארבע לפנות בוקר (שעון מקומי) רבים התאספו מחוץ לאולם כדי להשיג אחד מ–7,000 הכרטיסים החינמיים. לקראת הנאום, חלקם כבר נמכרו באינטרנט תמורת אלפי דולרים.  

הנשיא ברק אובמה מוחה דמעה בנאומו, הלילה
הנשיא ברק אובמה מוחה דמעה בנאומו, הלילהצילום: Charles Rex Arbogast/אי־פי

בניגוד לרונלד רייגן, ביל קלינטון או ג'ורג' בוש, אובמה החליף את החדר הסגלגל ונסע לשיקאגו, העיר שהפכה ביתו, לנאומו האחרון. בעיר באילינוי הכריז אובמה על ניצחונותיו הן ב–2008 והן ב–2012, והקהל בה אוהד אותו מאוד. "הוא תמיד יהיה נשיא שיקאגו", נכתב בעיתון מקומי בשבוע שעבר. 

"בשביל מישל ובשבילי, שיקאגו תמיד תהיה המקום שבו הכל התחיל. העיר שהראתה לנו את הכוח והטוב הבסיסי של העם האמריקאי", כתב אובמה בפוסט בפייסבוק אתמול, שבו קרא לתומכיו לצפות בנאום. 

"אני חושב על הנאום כהזדמנות להגיד לכם תודה על המסע המופלא הזה, לחגוג את הדרכים הרבות שבהן שיניתם את המדינה לטובה יותר. ולחשוב מה אנחנו עושים מכאן", אמר אובמה עם ההכרזה על הנאום. "זה לא נאום ניצחון", אמרה ולרי ג'רט, עוזרת של הנשיא היוצא. "כוונותיו להניע אנשים להיות מעורבים ולהילחם למען הדמוקרטיה". הנאום המלא של אובמה הלילה:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ