המונים הגיעו לחופי קנדה לצפות בקרחון שהתקרב לחוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צופים בקרחון בפרילנד, ניו פאונדלנד
צופים בקרחון בפרילנד, ניו פאונדלנדצילום: STRINGER/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

קרחון שנדד בסוף השבוע שעבר התקרב אל היבשה מול חופי העיירה פרילנד בניו פאונדלנד בקנדה. המוני בני אדם הגיעו לאזור כדי לחזות בקרחון בן אלפי שנים נשבר ומתפרק מול החוף.

תושבים ותיירים שבמקרה היו באזור הגיעו לצפות במחזה, אבל היו ביניהם גם "רודפי קרחונים" – אנשים שנוהרים לחופי מחוז לברדור וניו פאונדלנד בעונה זו כדי לראות גושי ענק של קרחונים שנשברו וצפו בים.

הקרחון שהגיע לניו פאונדלנד מתנשא לגובה של 15 קומות מעל למפלס הים, והחלק החשוף מהווה רק עשירית מכלל גודלו. רוב הקרחון מסתתר מתחת לפני הים וניתן להבחין בחלק השקוע רק ממעוף הציפור. "רוב האנשים מתקשים להבין עד כמה הוא גדול", אמר ברי רוג'רס, המנהל חברת טיולים בשם "אייסברג קווסט אושן".

עונת הקרחונים מתחילה באפריל, והשנה היו רבים שצפו באזור. יותר מ-600 קרחונים צפו לעבר צפון האוקיינוס האטלנטי עד כה, מספר שאליו מגיעים לרוב רק בסוף מאי או תחילת יוני. כך עולה מנתונים של משמר החופים האמריקאי בקונטיקט. באפריל מדי שנה נצפים כ-80 קרחונים בלבד.

הקרחון ליד פרילנד, ניו פאונדלנדצילום: STRINGER/רויטרס

רוחות עזות דחפו את הקרחונים קרוב יותר אל החופים, וזו עובדה משמחת לתיירי הקרחונים אך פחות משמחת עבור תעשיית הדיג המקומית. הכניסה לנמל סנט ג'ון "פקוקה לגמרי", מסביר רוג'רס. "דייגים רבים אצלנו תקועים בנמל ומחכים שהקרחון יתרחק מהחוף". לא רק גודלו של הקרחון אלא גם התיירים יוצרים נמל גדוש בכלי שיט.

אמנם מדובר באטרקציה תיירותית אבל למעשה מדובר בסוף עגום של קרחון בן 15 אלף שנה. מה שהחל כפתיתי שלג בגרינלנד בעידן הקרח האחרון גלש כעת אל הים כקרחון שנשבר, כנראה בשלוש השנים האחרונות, ואז צף באיטיות לעבר ניו פאונדלנד, כמו קרחונים אחרים.

במהלך התנועה דרומה בחודשי האביב והקיץ, הקרחונים מתחילים להתכווץ ולהיסדק, כאשר כמויות מים גדולות זורמות דרך הסדקים. ככל שהם מתקרבים לחוף, הגאות והשפל מספקים את המכה האחרונה כשהקרחונים מתחילים להישבר אל תוך הגלים. "הם יכולים להתמוטט ברגע", מציין רוג'רס, "לפעמים זה רועש כמו רעם תותחים".

הקרחון לחופי קנדהצילום: STRINGER/רויטרס
צופים בקרחון בפרילנד, ניו פאונדלנדצילום: STRINGER/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ