שומר הסף: ראש הסגל ג'ון קלי הפך לבכיר המשפיע ביותר בממשל טראמפ

קלי, שנכנס לתפקיד לפני חמישה שבועות, הצליח להשליט סדר בבית הלבן, להיפטר מסטיב בנון ואפילו למנוע מהנשיא להגיב בטוויטר לשיגור טיל של צפון קוריאה. בסביבתו תוהים כמה זמן זה יימשך

קלי וטראמפ בטקס האקדמיה של משמר החופים בקונטיקט, במאי
קלי וטראמפ בטקס האקדמיה של משמר החופים בקונטיקט, במאיצילום: Kevin Lamarque/רויטרס
מגי האברמן וגלן תראש, ניו יורק טיימס
מגי האברמן וגלן תראש, ניו יורק טיימס

הנשיא דונלד טראמפ היה במצב רוח זועף במיוחד אחרי שאנשי צוותו ייעצו לו בעדינות להימנע מהכנסה של נושאים פוליטיים לענייני הממשל, בעקבות עצרת סוערת באריזונה בחודש שעבר. הוא התפרץ בתגובה על היועץ הבכיר ביותר שהיה במקום - ראש הסגל החדש שלו, ג'ון קלי.

כשצפון קוריאה שיגרה טיל מעל צפון יפן, קלי ייעץ לטראמפ להשיב בהודעה נחרצת שכתב בעצמו – ללא שגיאות כתיב

קלי, גנרל לשעבר שירש את ריינס פריבוס בתפקיד לפני חמישה שבועות, הגיב ברוגע. מאוחר יותר הוא אמר לאחרים בבית הלבן שב-35 השנים ששירת כחייל ואיש ציבור, מעולם לא דיברו אליו כך. בעתיד, אמר לפי שלושה מקורות, לא יסכים ליחס כזה.  

אף שהצליח להחדיר במהרה סדר לצוות שמקיף את טראמפ, קלי מודע לחלוטין לכך שהנשיא מגיב בכעס רב למי שמנסה לנהל אותו - והוא מתהלך בזהירות בשדה המוקשים הזה.

קלי בטקס הענקת מדליית כבוד בבית הלבן, ביוליצילום: Joshua Roberts/רויטרס

כמו כל שריף חדש שטראמפ שכר כדי ליצור מהפך בקמפיין לנשיאות, או מאוחר יותר בבית הלבן, עם הזמן סר חינו של קלי בעיניו של טראמפ. ההבדל הוא שהפעם טראמפ  – ששקוע במחלוקות הרסניות וזוכה לשיעורי תמיכה נמוכים באופן חסר תקדים – זקוק לקלי יותר מאשר קלי זקוק לו. בניגוד לרבים אחרים שעטו על ההזדמנות לעבוד עם טראמפ, ראש הסגל החדש הסכים בחוסר רצון, יותר מתוך תחושת חובה מאשר מרדיפה אחר עושר או תהילה.

"זה היה בלתי נמנע שאדם שלא מוכן שינהלו אותו ימרוד נגד המנהל שרוצה לשלוט בו", אמר רוג'ר סטון, היועץ הוותיק של טראמפ. סטון סבור שקלי מייצג ניסיון להפיכה בתוך הממשל יחד עם שר ההגנה ג'ים מאטיס, וגנרל אחד שעדיין משרת בצבא, היועץ לביטחון לאומי, הרברט מקמאסטר.

יועצו של טראמפ, רוג'ר סטון, סבור שקלי הוא חלק מחבורה המובילה להפיכה בבית הלבן, לצד הגנרלים מאטיס ומקמאסטר

מאז שנכנס טראמפ לתפקיד לפני שבעה חודשים, המשחק האהוב ביותר בבית הלבן היה לנחש כמה זמן יועצים כמו ריינס פריבוס יישארו בתפקיד עד שיפוטרו. אך עתה חוששים שם יותר מהלך רוחו של קלי, שהחדיר סדר, ארגון וסמכות לסביבת העבודה.

מאטיס בפגישה עם שר הביטחון של דרום קוריאה, בשבוע שעברצילום: AARON P. BERNSTEIN/רויטר

השאלה היא כמה זמן קלי יישאר. ההערכות נעות בין חודש לשנה לכל היותר. גורמים רשמיים בבית הלבן אמרו שקלי לא אותת שבכוונתו לעזוב בקרוב. הוא החל בתכנון ארוך טווח של רפורמת המס שיציג הממשל ושל לוח הזמנים לחודשים הקרובים, הכולל את נסיעתו של הנשיא לאסיה בנובמבר.

עבור טראמפ אחד המרכיבים החשובים ביותר בעבודה בצוות הוא כימיה אישית, ולעתים הוא וקלי – שהמשמעת הצבאית שלו מסתירה חוש הומור חד – הסתדרו מצויין. בטקס הפתיחה של האקדמיה של משמר החופים, טראמפ צחק בקול כשקלי הציג לו חרב טקסית ואמר לו "אתה יכול להשתמש בה נגד התקשורת".

טראמפ, שאמר שהוא מקיף את עצמו בקצינים בדימוס שאינם ליהוק שגרתי, מכבד את קלי, כך לפי אנשי הלשכה. ביום שישי בבוקר, באמצעות שורת ציוצים שעסקו בהתאוששות מהסופה הארווי, בהישגי הממשל ובעקיצות כלפי ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, טראמפ חזר על כך שהוא מלא התפעלות מראש הסגל שלו.

יועצים ותיקים וחברים של טראמפ זוכרים שהנשיא קיבל בידיים פתוחות גם את המגבלות שהטיל עליו פול מנפורט, כשהפך ליו"ר הקמפיין שלו לנשיאות באמצע השנה שעברה. הם גם ראו כיצד טראמפ הפנה לו את עורפו לפתע.

אבל בתקופה הקצרה שקלי בן ה-67 עבד בבית הלבן, הוא הפך לבעל ההשפעה הגדולה ביותר מבין כל עוזריו ויועציו של טראמפ בקמפיין ובבית הלבן – כך לפי ראיונות עם תריסר מהם בהווה ובעבר. הוא החדיר סדר, כפי שלא עשו אחרים לפניו, לשטף המידע והאנשים שמציף את טראמפ הבלתי ממושמע.

הנשיא, מצדו, התרשם מהנהלים שהיו נחשבים לשגרתיים בכל בית לבן אחר. "יש לי עכשיו זמן פנוי לחשוב", אמר טראמפ, מופתע, לאחד מעוזריו הבכירים כמה פעמים בשבועות האחרונים.

טראמפ ממשיך לפנות לחברים ישנים, בהם גם סטיב בנון, אך באמצעות המרכזייה של הבית הלבן. קלי מאזין לשיחות

קלי וג'ארד קושנר בבית הלבן, אתמולצילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי

קלי אינו מצליח למנוע מטראמפ לצפות ברשת פוקס ניוז, שעוזרי הנשיא מתארים כמקור המידע העיקרי של טראמפ. אבל טראמפ אינו גולש באתרים בטלפון הנייד שלו ואין לו מחשב נייד, כך שהוא נסמך על עוזרים כמו סטיב בנון – היועץ האסטרטגי הבכיר לשעבר – שהעבירו לו עותקים מודפסים של מאמרים מכלי תקשורת שמרניים.

עכשיו קלי הצליח לדלל את חבילת ההדפסות עד כדי כך שטראמפ שאל את אחד מחבריו לאחרונה היכן המאמרים מ"ברייטבארט" ו"הדיילי קולר" השמרניים.

קלי אמר לאנשי הצוות שלו פעמים רבות שמטרתו להחדיר היגיון לכאוס שמילא את הבית הלבן. לנהל את טראמפ, אמר, זה מעבר לכוחותיו שלו או של כל אחד אחר. בשעה שטראמפ ממשיך לפנות לחברים ישנים מחוץ לבית הלבן, בהם בנון, זה נעשה בדרך כלל דרך המרכזייה של הבית הלבן. קלי האזין לשיחות, אמרו שני מקורות.

אפילו איוונקה טראמפ, שנהנית מגישה בלתי מוגבלת לאביה, החלה להודיע לקלי מראש אם היא עומדת לשוחח עם הנשיא על ענייני מדיניות או פוליטיקה.

אפילו איוונקה טראמפ החלה להודיע לקלי אם היא עומדת לשוחח עם אביה על ענייני מדיניות או פוליטיקה

לקלי שורה של מבקרים מחוץ לממשל, הבולט שבהם הוא רוג'ר סטון, שהאשים אותו בהרחקת הנשיא מחבריו ובני בריתו. גם כמה מאנשי הממשל מתחו ביקורת על קלי – בטענה שגישתם אל ראש הסגל מוגבלת. אך את הישגיו הגדולים ביותר של קלי לא ניתן לראות מחוץ לבית הלבן.

איוונקה טראמפ בביקור בכותל, במאיצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

למשל, כשצפון קוריאה שיגרה טיל מעל צפון יפן בשבוע שעבר, הוא ייעץ לטראמפ להשיב בהודעה נחרצת שכתב בעצמו – ללא שגיאות כתיב – ולהפיץ אותה כאימייל רשמי של הבית הלבן, לא כסדרת ציוצים.

קלי קרוב לשר ההגנה מאטיס, ותמך בהחלטת הפנטגון לעכב את הוראתו של טראמפ לאסור על חיילים טרנסג'נדרים לשרת בצבא, ותמך בהקמת ועדה שתבדוק את הנושא קודם לכן. אף שפעל נגד מהגרים בלתי חוקיים ותמך באיסור הכניסה לארה"ב ממדינות מוסלמיות כשכיהן כשר לביטחון הפנים, קלי תמך בהפגנת זהירות בביטול התקנות של ממשל אובמה, שהגנו על מהגרים שנכנסו באופן לא חוקי לארה"ב כקטינים.

ראש הסגל החדש גם פעל במהירות כדי לפטר עוזרים שחשב שלא מתאימים לתפקיד, בשל מזג בעייתי או חוסר ניסיון, ועשה זאת ללא מהומה מיותרת. קלי, אמרו מקורבים לנשיא, תמך בפיטוריהם של סטיב בנון, סבסטיאן גורקה ואנתוני סקראמוצ'י.

קלי הביא עמו מספר קטן של אנשי צוות מהמשרד לביטחון הפנים, והוא נועץ במעגל קטן של מקורבים, בהם ליאון פאנטה, שקלי שימש כעוזרו כשהיה שר ההגנה בממשל אובמה.  

התשובה לשאלה כמה זמן יצליחו קלי והנשיא להחזיק מעמד ביחד עם גישות כל כך שונות למטרה משותפת אחת – הצלחתו של טראמפ כנשיא –  נותרתה לא ברורה. קלי לא התבטא בנושא, ורק אמר שהוא מחויב לייצב את המצב בבית הלבן.

אחד מעמיתיו של קלי סיפר שהקצין הבכיר לשעבר אמר לאחרונה שהמשרה הנוכחית שלו היא הקשה ביותר שמילא בחייו. התפקיד החביב עליו, התבדח, היה הראשון שמילא: חפ"ש במארינס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ