רצח הילרית מקומית הוביל ללינץ' וחשף את סכנות תיירות תה ההזיות הפרואני

ההילרית אוליביה ארבאלו נורתה למוות לאור יום והחשוד ברצח מקנדה, נהרג בלינץ'. האייווסקה ידועה בסגולות טיפוליות, אך ניסיון זרים להשיגה הוביל למקרי מוות, אונס וניצול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוויה של ארבאלו, בשבוע שעבר
הלוויה של ארבאלו, בשבוע שעברצילום: STRINGER/רויטרס
דן קולינס, גרדיאן

תוך שבוע, דמה של אוליביה ארבאלו נוקה מעץ הדקל שניצב מחוץ לביתה. התושבים ביערות המרוחקים בפרו מנסים למחוק כל סימן לגל האלימות הקשה שפרץ שם. ארבאלו, הילרית מסורתית, נורתה פעמיים, לאור יום, ב-19 באפריל. דקות לאחר מותה, השכנים שלה תפסו חשוד, אזרח קנדי בשם סבסטיאן וודרוף, שסייר באזור כדי ללמוד על רפואה ילידית. הם ביצעו בו לינץ'. 

הרצח הכפול שפך אור על סכנות תיירות האיוואסקה. איוואסקה, חליטת צמחים המכילה את סם ההזיות דימתילטריפטאמין (DMT), משכה לפרו אלפי תיירים מערביים. הם הביאו הכנסה מבורכת לקהילות, אך גם מקרי מוות רבים והאשמות לניצול האוכלוסיה הילידית.

הכפר של ארבאלו, ויקטוריה גרסיה, נמצא במרחק שעה נסיעה בריקשה מבירת המחוז פוקאלפה. "אתה חושב ששוטר אי פעם הגיע למקום המרוחק הזה לפני? אף פעם לא!", קראה התושבת בקי לינארס, "אבל ברגע שהקנדי הזה מת – רבים מהם כאן!".

סרטון המתעד את רגעיו האחרונים של וודרוף הועלה לרשת. הוא נראה מתחנן על חייו בפני המון, בהם כמה ילדים. שופט הורה לעצור שני גברים שזוהו בסרטון – מנהיג הקהילה חוסה רמירס ותושב נוסף בכפר, ניקולס מורי. הם עומדים בפני מאסר של 15 עד 35 שנה, וברחו לעומקי היערות.

הלוויה של ארבאלו, בשבוע שעברצילום: STRINGER/רויטרס

תושבי הכפר אומרים שלקחו את וודרוף לתחנת המשטרה שלוש פעמים לפני הרצח, כי הוא התנהג מוזר. הם מעריכים שהיה תחת השפעת סמים או אלכוהול. "הוא אף פעם לא דיבר", אמר מילוסקה גונסלס לגרדיאן, "הוא אף פעם לא הסביר מה הוא עושה כאן. הדבר היחיד שהוא היה עושה זה לפתוח בירה ולשתות". בפרסום באתר מימון ההמונים Indiegogo, כתב וודרוף שהוא מחפש טיפול להתמכרות דרך רפואה מסורתית. המשפחה שלו סירבה להגיב למותו.

לא ברור אם שני מקרי הרצח היו קשורים ישירות לאיוואסקה, אבל הם הובילו את מנהיגי הכפר לקרוא להסדרת התחום. "אנחנו מאמינים שהאיוואסקה היא הזדמנות לאחינו הילידים, שכן היא תספק פרנסה", אמר מנהיג האזור רונלד סוארס, "אבל אחרי מה שקרה, צריך רגולציה". לדבריו, זרים שמגיעים מבצעים גניבה תרבותית, והוא מקדם חקיקה שתעגן את מוסדות לימודי המסורת במדינה.

אף שחליטת הצמחים מטפלת בהצלחה בלוקים בהפרעה פוסט טראומטית, יש צדדים אפלים לפרקטיקה. שרלטנים שהתחזו להילרים השתמשו בטקסים דתיים כדי לאנוס נשים. ב-2015 קנדי נוסף, ג'ושואה סטיבנס, אמר כי אולץ להרוג אזרח בריטי שתקף אותו בסכין בהשפעת הסם.

הכנת איוואסקה בברזילצילום: REUTERS

תגובות