הכל מאהבה: צפו בכלבה שזכתה בתחרות הכלב המכוער בעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'ה-ז'ה והאשה שאימצה אותה
ז'ה-ז'ה והאשה שאימצה אותהצילום: Jeff Chiu/אי־פי
ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הלשון שלה מדולדלת ותלויה ברפיון מפיה עד שהיא כמעט נוגעת בקרקע, פניה קמוטות ולסתה התחתונה בולטת קדימה, היא גוצה ומוצקה — וקשה לכנות את גזרתה נערית. במלים אחרות, לז'ה ז'ה, כלבת בולדוג אנגלי בת תשע, היה כל הדרוש כדי להרשים את השופטים בתחרות הכלב המכוער בעולם, שהתקיימה שלשום (שבת) בפטאלומה שבקליפורניה. והיא הצליחה, אף על פי שכלבים רבים התחרו עמה על התואר, 113 במספר. ז'ה ז'ה היא באופן רשמי המכוערת שבהם.

רגע הזכייה

בדרכה אל התואר הנכסף היא השאירה מאחור בין השאר כלב שהיה שמן מאוד בעבר, ועתה עורו תלוי מעל עצמותיו ברפיון; כלב בעל פנים עקומות ועיניים בצבעים שונים, אלוף בדימוס שכבר זכה שש פעמים בעבר בתחרות, ויצור קירח ועיוור שכפי הנראה תהה כיצד בכלל הגיע למעמד, שכן בביוגרפיה שלו נכתב: "אני יודע שאני יפה מכדי לנצח בתחרות הזו".

ואולי זה בעצם היופי בתחרות, שהיא למעשה חגיגה למען כלבים שרבים מהם ניצלו ממקלטים לכלבים ומכלביות מסחריות. "אנחנו פורשים שטיח אדום לכלבים", אומר כריסטי ג'נטרי, יחצ"ן בשרות יריד סונומה־מרין, שם התקיימה התחרות, שמטרתה בסופו של דבר היא אימוץ כלבים.

התחרות מתקיימת כבר שנים מספר, ובשנה שעברה זכה בתואר מסטיף נפוליטני מרייר, אדום עיניים ובעל עור נפול, שמשקלו כמעט 60 קילו. שנה קודם לכן צ'יוואווה סיני עיוור שגילו 17 השאיר אבק לאחרים.

ז'ה-ז'ה הזוכה הגדולהצילום: Jeff Chiu/אי־פי

בניסיון ללכת על ארבע בעקבות אלה, עלו בזה אחר זה הכלבים לבמה ביום שבת האחרון. שם, אל מול הקהל, עשו סיבוב כבתצוגת אופנה או תחרות יופי, ובו חשפו את מלוא כיעורם. ז'ה ז'ה בלטה מיד. אך לא רק המראה שלה ייחודי, אלא גם סיפור חייה. בעברה שהתה חמש שנים בבית גידול מסחרי לכלבים במיזורי, נמכרה במכירה פומבית לארגון למען בעלי חיים, ורק בהמשך זכתה לבית שבו מרב תשומת הלב ניתנה לה. זה היה כאשר מייגן בריינארד, מאנוקה שבמינסוטה, החליטה לאמץ אותה. אז גם זכתה לשמה.

בריינארד קראה לה על שם השחקנית ההונגרייה ז'ה ז'ה גאבור. היא בחרה בשם הזוהר כדי לשפר את הדימוי העצמי של הכלבה למודת הסבל. "היא כל כך מכוערת, שהיא יפה", אומרת בריינארד. אך לא היה די בשם ובהכרה שזכתה לה בבית. בריינארד חפצה בכך שרבים יכירו בייחודה של כלבתה. על כן היא החליטה להשתתף בתחרות, וגם 30 שעות נסיעה במכונית מביתה שבמינסוטה לא הרתיעו אותה.

אף כי התואר אינו דורש טיפוח־יתר, בלשון המעטה, בריינארד החליטה שעל הכלבה להיראות ייצוגית ככל האפשר: ציפורניה נצבעו בלכה ורודה והיא ענדה לצווארה קולר בצבע תואם. אך האיפור והקישוטים לא הסתירו מהשופטים את פימתה הנפולה ואת שיניה העקומות. אף כי לא מן הנמנע כי זה סייע לה לזכות בתואר, בריינארד סבורה כי גם האישיות של הכלבה שיחקה תפקיד וכבשה את השופטים. "היא אכלה חטיף של נקניק מיובש, התעטשה וריירה עליהם", סיפרה. מכאן הדרך שלה ל–1,500 דולר וגביע ורוד מצועצע, שגובהו פי כמה ממנה, היתה קצרה.

ואלה מועמדים אחרים בתחרות:

ויילד תנג. כלב פקינזצילום: Jeff Chiu/אי־פי
רסקאל. סיני מצויץצילום: Jeff Chiu/אי־פי
ג'וייסי. סיני מצויץ מעורבצילום: Jeff Chiu/אי־פי
מיטלואוף. כלב בולדוג מעורבצילום: Jeff Chiu/אי־פי
הימיסאבו. תחש מעורב עם סיני מצויץצילום: Jeff Chiu/אי־פי
מרתה. האלופה היוצאתצילום: Jeff Chiu/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ