רוברט מולר לכד השנה ברשתו עשרות נאשמים, 2019 עשויה להיות גדולה יותר - אמריקה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רוברט מולר לכד השנה ברשתו עשרות נאשמים, 2019 עשויה להיות גדולה יותר

לכתבה
החוקר המיוחד רוברט מולר בגבעת הקפיטול בוושינגטון, בשנה שעברה J. Scott Applewhite/אי־פי

למרות מספר נאשמים גבוה והודאות באשמה, הדרך שבה כמה יעדי חקירה שינו את עורם - מהתרסה לצייתנות - והמתקפות חסרות הרסן של הנשיא מעידות יותר מכל על הצלחות החקירה של החוקר המיוחד

2תגובות

אחת הדרכים לאמוד את הצלחותיו המשפטיות של החוקר המיוחד רוברט מולר ב–2018 היא התבוננות ברשימת עוזריו הבכירים לשעבר של דונלד טראמפ שהובאו למשפט: עורך הדין מייקל כהן הודה באשמה, חבר מושבעים הרשיע את מנהל הקמפיין לשעבר פול מנפורט ושופט נזף ביועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין ואמור בקרוב לגזור את עונשו.

דרך נוספת היא למנות את מספר הנאשמים החדשים (34) שנגדם הגיש צוותו של מולר כתבי אישום, מספר ההודאות באשמה שהשיג (חמש) וכמות הכספים שהצליח להחזיר באמצעות תביעות על הונאות מיסים (48 מיליון דולר).

דונלד טראמפ בקנזס, בתחילת החודש
AFP

עם זאת, אפשר להשוות בין הקצב של מולר לזה של תובעים עצמאיים קודמים. "הייתי אומרת שהוא עובד במהירות הברק", אמרה בארב מקווייד, מרצה למשפטים באוניברסיטת מישיגן שהיתה בעבר תובעת כללית. "בתיק מורכב כל כך, הכולל השלכות בינלאומיות והיבטים המתייחסים לקהילת המודיעין ולרכיבי סייבר מסובכים, הגשת כתבי אישום נגד אנשים כה רבים במהירות גדולה כל כך היא מרשימה מאוד".

אך יש כנראה דרך רבת עוצמה ויעילה יותר לאמוד את התקדמותו של מולר בחקירתו על התערבות הרוסים במערכת הבחירות לנשיאות ב-2016 ועל הקשרים בין מוסקבה לבין מטה הבחירות של טראמפ, והיא, הבחנה עד כמה יעדי החקירה שלו שינו את התנהלותם  בשנת 2018 — מהתרסה לצייתנות, או במקרה של טראמפ עצמו: מהתרסה להתרסה קיצונית.

את המרחק שמולר עבר בשנה האחרונה ניתן לאמוד בעוצמה שבה "יצא האוויר" ממפרשיהם של מקורבי טראמפ — שחשו בתחילה כי לא יאונה להם כל רע — ככל שהתקפות הנשיא על החוקר המיוחד נעשו יותר ויותר צווחניות.

מנפורט עבר מסגנון דיבור לוחמני על "הקרב להוכיח שאנחנו חפים מכל פשע" להסכמה לעסקת טיעון עם מולר, שהופרה לאחר מכן; כהן, שהיה מוכן "לחטוף קליעים למען הנשיא", חדל "להגן עליו בגופו" והתחיל לספר למולר הכל; ודוברו הראשי של טראמפ, רודי ג'וליאני, עבר בהדרגה מהגנה על הנשיא ומ"לא היתה שום קנוניה", ל"קנוניה איננה פשע".

עורך הדין מייקל כהן. האיש שהיה מוכן "לחטוף קליעים" למען הנשיא הודה באשמה
Julie Jacobson/אי־פי

הלחץ האיטי אך הבלתי פוסק של חקירות מולר אילץ קבוצה של אנשים שהיו רגילים לומר "תכלאו אותה!" להילרי קלינטון, להיאלם זמנית או לפחות לרסן את מוצא פיהם. ולא היתה דמות ציבורית שעברה מהפך דרמטי גדול יותר מטראמפ עצמו. לאורך 2018, הוא לא חדל להתפרץ בנושא מולר, אך שלוש התפרצויות היו משולהבות במיוחד, ואולי סימלו הישגים משמעותיים של מולר או תחומים שבהם טראמפ חשב כי החוקר המיוחד מתקרב יותר מדי למקומות שלא היו נוחים לו.

אחת מההתפרצויות האלה אירעה באפריל, אחרי שסוכנים פדרליים פשטו על משרדו וביתו של כהן, לשעבר עורך דינו של טראמפ. השנייה התחוללה באוגוסט, זמן קצר לפני שהתפרסמו הסכמי שיתוף הפעולה בין אלן וייסלברג, חשב בכיר ב"ארגון טראמפ", לבין דיוויד פקר, ידידו הוותיק של הנשיא. והשלישית אירעה אחרי הבחירות, כשנודע בעת ובעונה אחת על התפתחויות רבות — מחשיפת הפרויקט לבניית מגדל טראמפ במוסקבה דרך עונש המאסר שהוטל על כהן ועד לנזיפה הפומבית שספג פלין משופט שהאשים אותו ש"מכר את ארצו".

"זאת חרפה. בכל הכנות, זאת חרפה אמיתית", אמר טראמפ למצלמות אחרי הפשיטה על נכסיו של כהן. "זוהי התקפה על ארצנו במלוא מובן המילה. זוהי התקפה על מה שכולנו מייצגים".

פול מנפורט, מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, מחוץ לבית המשפט בווירג'יניה, בחודש מאי
Jonathan Ernst/רויטרס

חששותיו של טראמפ היו מוצדקים. הראיות שנתפסו בפשיטות הביאו להתקדמות משמעותית בתיק שכלל דמי שתיקה לכוכבת הפורנו סטפני קליפורד (סטורמי דניאלס) ולדוגמנית לשעבר קארן מקדוגל. בית משפט קבע כי התשלומים האלה היוו עבירה פדרלית. הקלטות שנתפסו באותה פשיטה הביאו לפתיחת חקירה בנושאים חדשים, כולל ועדת ההשבעה של טראמפ.

ליסה ק. גריפין, מרצה למשפטים באוניברסיטת דיוק, אמרה כי הפשיטה על משרדו וביתו של כהן היתה כנראה קו פרשת המים בחקירה. "במבט לאחור אפשר להניח שהיום החשוב ביותר היה היום שבו סוכנים פדרלים ערכו חיפוש במשרדו ובביתו של מייקל כהן", ציינה גריפין. "בעקבות תפיסת החומרים, שהעידו על היחסים ארוכי השנים בין כהן לבין הנשיא, נחשפו חוטים רבים המקשרים לתיקים בטיפול המחוז הדרומי של ניו יורק וחקירת החוקר המיוחד".

בהגשת התביעות בעניין דמי השתיקה, מולר התגבר על מאמצי טראמפ להסתיר את אחד הסודות שהובילו לניצחונו בבחירות ב-2016. אולם הוא המשיך וחשף ב-2018 סוד עוד יותר גדול שטראמפ התאמץ להסתיר. בפברואר וביולי פרסם מולר כתבי אישום, שתיארו מאמצים רוסיים מתואמים, שבוצעו כבר ב–2014, לפרוץ למחשבים ולהשפיע על מערכת הבחירות לנשיאות באמצעות שימוש בזהויות אמריקאיות גנובות, בכתובות IP מוסוות ובהונאות פישינג, בנוסף לריגול של ממש בתוך ארה"ב.

סטורמי דניאלס. טראמפ שילם לה דמי שתיקה
Markus Schreiber/אי־פי

במשך זמן רב טראמפ הטיל ספק בתפקיד שמילאו הרוסים בפריצות במהלך הבחירות, והוא המשיך בכך אפילו אחרי פרסום כתב האישום השני, כשמצא את עצמו לצד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפסגה משותפת בהלסינקי. "יש לי אמון רב באנשי המודיעין שלי", אמר טראמפ. "אבל אני אומר לכם שהנשיא פוטין הכחיש היום בתקיפות ובצורה נחרצת כל מעורבות".

עם זאת, נראה שמולר פגע במטרה. בשובו לארה"ב הסלים טראמפ את התקפותיו על החוקר המיוחד וצייץ: "זה מצב נורא, והתובע הכללי ג'ף סשנס צריך לעצור את ציד המכשפות הזה מיד, לפני שהוא ימשיך להכתים עוד יותר את ארצנו". בנובמבר הדיח טראמפ את התובע הכללי מתפקידו, בעיקר בשל החלטתו של סשנס להרחיק את עצמו מכל עיסוק בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות ב-2016.

חודש אוגוסט היה חודש קשה לטראמפ ומוצלח למולר, שב–21 באוגוסט חשף את הודאתו באשמה של כהן וראה כיצד חבר מושבעים מרשיע את מנפורט בשמונה אישומי הונאה. לאחר מכן הוא חשף את הסכמי שיתוף הפעולה עם וייסלברג ופקר, שיודעים על עסקיו וענייניו הפרטיים של טראמפ אולי יותר מכל אחד אחר פרט לטראמפ בעצמו.

ככל שהמלחמה בין הנשיא לבין החוקר המיוחד נמשכת, נראה שהציבור מצדד יותר ויותר במולר. בסקר דעת קהל שנערך בתחילת דצמבר על ידי CNN ומכון הסקרים SSRS התברר כי התמיכה במולר היתה בין 40% ל–43% ואילו חוסר שביעות הרצון מטראמפ הגיע ל–52%, ירידה של 10% לפחות מאז מינוי מולר במאי 2017.

בשנה הבאה ייקבעו עונשיהם של פלין ומנפורט, וצפויים כתבי אישום נגד דמויות נוספות מעולמו של טראמפ. מולר גם יחשוף כנראה אם מצא ראיות לשיתוף פעולה בין מטה הבחירות של טראמפ לבין פעילים רוסים, וייתכן שאף יפרסם דו"ח על ניסיון של הנשיא לשבש את החקירה הרוסית.

לפני שנה, השאלה העיקרית שנשאלה על ידי משקיפים מנוסים רבים היתה אם טראמפ ישאף לפטר את מולר. בשבעת השבועות האחרונים פוטר התובע הכללי, ומסגנו רוד רוזנסטין נשללו חלק מסמכויות הפיקוח על החוקר המיוחד. אולם מולר ממשיך בתפקידו ו-2019 תהיה אולי שנתו הגדולה ביותר.

לכתבה בגרדיאן של טום מקארתי

הרשמה לניוזלטר

כל מה שצריך לדעת על אמנות, בידור ופנאי - הירשמו עכשיו

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות