"עדיף להיות משותק מהומו": כמרים הומואים מספרים על החיים בכנסייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד הכמרים שהתראיין לניו יורק טיימס
אחד הכמרים שהתראיין לניו יורק טיימסצילום: GABRIELLA DEMCZUK / NYT
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גרגורי גרייטן היה בן 17 כשהשתתף במשחק מיוחד שארגנו הכמרים בבית ספרו. השנה היתה 1982, וגרייטן נסע עם בני כיתתו לחופש במסגרת הסמינר לכמרים בו למד. הנערים נשאלו שאלה אחת: אם היו מעדיפים להיות שרופים ב-90% מגופם, להיות משותקים בארבע הגפיים או להיות הומואים. 

"כולנו בחרנו להיות משותקים או מכוסים בכוויות. אף אחד אפילו לא אמר את המילה הומו", מספר גרייטן, "הם קראו לזה משחק החיים". גרייטן לא שכח את הלקח שלמד מאותו משחק. שבע שנים לאחר מכן הוא עלה לחדרו שבסמינר, התיישב על אדן החלון ושקל לקפוץ אל מותו. "אני הומו", אמר לעצמו גרייטן לראשונה בחייו, "זה היה כמו גזר דין מוות", הוא נזכר. כשחלק את הרגשתו עם חברו מהסמינר, החבר גילה לו שגם הוא הומו. "פתאום הבנתי שיכול להיות שכמה מאיתנו מרגישים ככה", אמר, "אבל מעולם לא דיברנו על זה".

האב מייקל שנהאןצילום: GABRIELLA DEMCZUK / NYT

למרות שבמשך שנים התנכרה הכנסייה הקתולית לכמרים הומואים וגירשה אותם משורותיה, אלפים מאנשי הכמורה הם הומואים. הסיפורים שלהם מושתקים, מסופרים רק לאוזני חברים ומקורבים, אם בכלל. רק עשרה כמרים קתולים בארה"ב התוודו בפומבי על נטייתם המינית, על אף הערכות של חוקרים ומומחים ששיעורם מגיע לכ-40% מאנשי הכמורה. לפי הערכות אחרות, כ-75% מהכמרים הם הומואים.

יותר מ-20 כמרים הומואים הסכימו לחלוק את סיפורם עם ניו יורק טיימס. מעט מהם התראיינו בשמם, מחשש למעמדם ופעמים רבות גם למשכורתם וביטחונם החברתי-כלכלי.

האב סטיב וולףצילום: GABRIELLA DEMCZUK / NYT

לעתים קרובות, הכומר ההומו מכיר את הארון לפני שהוא מכיר בנטיותיו המיניות. כבר בשנות ההכשרה המוקדמות, נאסר על כמרים ללכת בזוגות - רק בשלשות. לא ליצור קשרים חברתיים קרובים מדי עם אדם אחד, שיכולים להתפתח לקשרים מסוג אחר.  במקביל, אי אפשר ליצור חברות קרובה מדי גם עם אשה, כדי שלא תתאהב בטעות. "עם מי אתה אמור ליצור קשר אנושי קרוב בסיטואציה כזאת?", שואל כומר שהתראיין בעילום שם.

כיום, הכשרת כמרים בארה"ב מתחילה בשנות הקולג' או מיד אחריהן. אבל עד שנות ה-80, הכנסייה הקתולית גייסה נערים בכיתה ט'. כך, מרבית הכמרים בני 50 או יותר הפועלים כיום בארה"ב חוו את ההתבגרות המינית שלהם בסביבה שלא איפשרה להם לחוות אותה כלל - הם חונכו משלב מוקדם להתנזרות.

לפי מחקרים ועדויות, מרבית הכמרים הקתולים בארה"ב הצליחו לומר לעצמם שהם הומואים רק בשנות ה-30 או ה-40 לחייהם, מאוחר בהרבה מהממוצע הארצי - גיל 15. "זה כמו ללמד ילד שמאלי לכתוב ביד ימין", סיפר כומר נוסף, שלא הזדהה בשמו, על התבגרות כהומו בכנסייה, "אתה מלמד את עצמך להתנהג כמו סטרייט על מנת לשרוד".

האב בוב באסן. "החיים בארון גרועים מנידוי חברתי. זה כמו להיות בתוך כלוב"צילום: GABRIELLA DEMCZUK / NYT

הכומר, שגדל באזור פרברי של ארה"ב, סיפר שרק שנים לאחר מכן הבין מה התרחש סביבו. "אני זוכר שראיתי חבר שלמד איתי בסמינר יוצא מחדר של תלמיד אחר ב-5 בבוקר, ואמרתי לעצמי שהם בודאי שוחחו כל הלילה", אמר, "הייתי כל כך תמים".

כמרים רבים מספרים על אווירה של סודיות במסדרונות הסמינרים להכשרת כמרים. "זה כמו ארון פתוח", מספר גרייטן, "יש הרגשה שהדיבור על זה בפומבי הוא שהופך את זה לבעיה". מעטה הסודיות גובה לא פעם קורבנות: כומר שהתאבד ורק לאחר מותו נמצאו בחדרו מצתים מבר הומואים. כמרים אחרים מתו מאיידס. אחרים פשוט מדווחים על בדידות גדולה, ותחושה שאין להם עם מי לדבר. 

כמרים קתולים צריכים להתנזר. לכן, הכמרים המעטים שהודו בפומבי שהם הומואים אומרים גם שהם לא שוכבים עם גברים אחרים. חלקם לא עשו סקס מעולם. אחרים צפו בסרטי פורנו כדי לחקור את נטייתם המינית. כומר אחד סיפר ששכב לראשונה עם גבר - או בכלל - בגיל 62, עם גבר שפגש באינטרנט. זאת היתה הפעם הראשונה והיחידה שעשה סקס. כומר נוסף אמר שקשה לו לדמיין חיים משותפים עם גבר, על אף שהודה שכן התאהב בעבר בגברים.

האב גרגורי גרייטן. בצעירותו התיישב על אדן החלון ושקל לקפוץ אל מותוצילום: GABRIELLA DEMCZUK / NYT

חשיפתן של שערוריות הפדופיליה בתוך שורות הכנסייה הפכו את היחס לכמרים הומואים אף לקשה יותר מבעבר. בסוף החודש ייפגש האפיפיור פרנסיסקוס עם נשיאי ועידת הבישופים לדיון בנושא משבר הפגיעות המיניות בכנסייה. הדיון צפוי לעסוק גם בהומוסקסואליות בקרב אנשי הכמורה.

פרנסיסקוס, שבתחילה אותת על פתיחות מסוימת להומואים בקהילה קתולית, שינה את נימת דבריו ונראה שהעיסוק בפדופיליה ותקיפות מיניות בכנסייה סחף עמו גם את הדיון על הומואים. "הרוב המוחלט של כמרים הומואים אינו בטוח", העריך בוב באסן, כומר מיוטה שהוצא מהארון לפני 12 שנה, "החיים בארון גרועים מנידוי חברתי. זה כמו להיות בתוך כלוב".

גרייטן היה רוצה לדבר אל לבו של פרנסיסקוס. "הייתי רוצה לספר לו איך הכנסייה צילקה אותי בתור גבר הומו", אמר, "העניין הוא לא רק התקיפות המיניות בכנסייה. יש כאן פגיעה מתמשכת בכמרים הומואים". החלום שלו, הוא מספר, הוא לחיות בחופשיות. "אם כל כומר היה יכול לחיות את חייו בחופשיות, בפתיחות ובכנות, זה היה ממש חלום שמתגשם".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת אליזבת דיאז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ