טראמפ נלחם על קולות השחורים, בתקווה שישכחו 30 שנה של חוסר כבוד מתועד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים בעצרת הבוחרים שערך טראמפ באטלנטה, בנובמבר
משתתפים בעצרת הבוחרים שערך טראמפ באטלנטה, בנובמברצילום: Evan Vucci/אי־פי
אמיר תיבון
אמיר תיבון
אמיר תיבון
אמיר תיבון

כשדונלד טראמפ התמודד לנשיאות ב-2016, הוא פיזר הבטחות רבות ומופרזות. ביניהן היתה הבטחה אחת שאפילו תומכיו האדוקים ביותר לא האמינו שאי-פעם תתממש. "בעוד ארבע שנים", הבטיח טראמפ אז, "אני מתחייב בפניכם שאני אקבל יותר מ-95% מקולות השחורים בארה"ב. אני מבטיח שזה יקרה".

שלושה חודשים מאוחר יותר, טראמפ קיבל 8% מקולות השחורים בבחירות. היריבה שלו, הילרי קלינטון, זכתה ל-89% מהם. כעת, עשרה חודשים בלבד לפני הבחירות לנשיאות של 2020, קמפיין הבחירות של טראמפ פועל במרץ כדי להעלות את אחוזי התמיכה שלו בקרב האוכלוסייה השחורה, גם אם ברור לכולם שהיעד שהציב בזמנו, "יותר מ-95%", הוא עניין דמיוני לחלוטין.

בתוך צוות הקמפיין של טראמפ יש מספר יועצים בכירים שמאמינים כי הוא מסוגל לגרוף הפעם יותר מ-10% מקולות המצביעים השחורים, שיפור קטן אבל משמעותי לעומת 2016. למעשה, הפסימיים יותר מבין יועצי הנשיא סבורים כי העלאת אחוזי התמיכה בו בקרב השחורים היא תנאי יסוד עבורו בשביל לזכות בכהונה שנייה בבית הלבן.

טראמפ נואם בעצרת שערך בנובמבר באטלנטהצילום: Erin Schaff/The New York Times

בשנים 2008 ו-2012, המצביעים השחורים ברחבי ארה"ב היוו 13% מבין כלל המצביעים, ויותר מ-90% מהם בחרו בברק אובמה, הפוליטיקאי השחור הראשון שהתמודד על הנשיאות. המספרים הללו היו חסרי תקדים, ובשנת 2016 חלה נסיגה מסוימת: האוכלוסייה השחורה היוותה רק 12% מכלל המצביעים, וקלינטון לא הצליחה לשחזר בדיוק את אחוזי התמיכה באובמה. המרוויח העיקרי היה טראמפ.

"טראמפ חגג לאחר שקיבל 8% מקולות השחורים, וזה באמת שיפור לעומת המספרים שקיבלו שני הרפובליקאים הקודמים שרצו לנשיאות, ג'ון מקיין ומיט רומני", אמר ל"הארץ" ד"ר טד ג'ונסון, חוקר ויועץ פוליטי שמתמקד בקהילה השחורה בארה"ב. ג'ונסון מסביר שהשוואה בין טראמפ לבין מקיין ורומני היא בעייתית. "השניים האלה התמודדו מול אובמה. זה לא מפתיע שהם קיבלו פחות תמיכה בקרב השחורים מאשר טראמפ, שהתמודד מול קלינטון. ההשוואה הנכונה צריכה להיות בין טראמפ לבין נשיאים רפובליקאים אחרים בעשורים האחרונים, וזו השוואה שאינה מחמיאה לטראמפ".

ג'ונסון מציין כי ג'ורג' ו. בוש, הרפובליקאי הקודם שזכה בנשיאות, קיבל 9% מקולות השחורים בשנת 2000, ו-11% בשנת 2004. "לאורך רוב שנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת, מועמדים רפובליקאים קיבלו בכל מערכת בחירות לפחות 10% מהקול השחור, ולרוב יותר מ-12%", הוסיף ג'ונסון. "זה מה שמועמד רפובליקאי סביר, שאינו מתמודד מול אובמה, צריף לשאוף לקבל. ה-8% של טראמפ הספיקו לו בקושי ב-2016, בעיקר כי אחוז ההצבעה בקרב האוכלוסייה השחורה היה נמוך. היועצים של טראמפ רוצים לקבל יותר קולות של שחורים ב-2020 כי הם יודעים שאחוז ההצבעה הולך לעלות, ומה שהם קיבלו פעם שעברה פשוט לא יספיק להם".

טראמפ מברך מבקרים בבית הלבן, אתמול. רק 8% מהבוחרים השחורים הצביעו עבורו בסיבוב הקודםצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי

אנשי הנשיא מציירים תמונה אופטימית יותר. "אנחנו הולכים לקבל יותר תמיכה הפעם בקרב מצביעים שחורים מסיבה מאד פשוטה: אנשים מתחילים להבין שהמפלגה הדמוקרטית לא סופרת אותם, ואילו הנשיא טראמפ באמת עושה דברים", אמר ל"הארץ" בכיר בבית הלבן. "יש לנשיא הזדמנות אמיתית לגדול בקרב הקהילה הזו".

לפני חודשיים ערך טראמפ אירוע לתומכים מהקהילה השחורה באטלנטה. בניגוד לרוב עצרות הבחירות של טראמפ, אליהן מגיעים אלפי משתתפים, האירוע הזה משך כ-400 איש בלבד. ובכל זאת, בקמפיין של הנשיא היו מרוצים מאוד מהסיקור התקשורתי סביב האירוע. "אנחנו הולכים להילחם על כל קול בשנת 2020", הצהיר טראמפ מעל הבמה. "במשך שלוש שנים עשינו למען האוכלוסייה השחורה יותר מכפי שהממסד השבור בוושינגטון עשה במשך שלושה עשורים". טראמפ צפוי לערוך בהמשך השנה אירועים דומים במדינות מפתח שבהן חיים מצביעים שחורים, בדגש על פלורידה, פנסילבניה ומישיגן.

"אחרי הניצחון של הנשיא ב-2016, הוא כינס קבוצה של יועצים במשרד שלו וביקש מאיתנו לחזור אליו עם תוכניות למען הקהילה השחורה, בדגש על נושאים כלכליים", אומר הבכיר בבית הלבן. מי שהוביל את המאמץ בנושא היה ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא. קושנר החליט להתמקד דווקא ברפורמה במערך בתי הסוהר בארה"ב, כמו גם ביחס של תובעים ושופטים לעבירות בהן יש אחוז גבוה במיוחד של נאשמים שחורים. תוך שיתוף פעולה נדיר עם סנאטורים דמוקרטים וארגוני זכויות אזרח, קושנר קידם חבילת חוקים בנושאים הללו, שזכתה לאישור הקונגרס ב-2018. זה היה אחד הפרויקטים היחידים שממשל טראמפ קידם בשלוש שנים האחרונות, שזכה לתמיכת רוב חברי הקונגרס הדמוקרטיים.

משתתפים בעצרת תמיכה בטראמפ במיאמי, בתחילת החודשצילום: Lynne Sladky/אי־פי

"הרפורמה הזו היא צעד בכיוון הנכון", אמרה ל"הארץ"  ד"ר נדיה בראון, מומחית לדפוסי הצבעה של נשים שחורות בארה"ב. לדבריה, "ההשקפה שלי היא שכאשר יש מדיניות טובה ונכונה, צריך לברך עליה, לא משנה מי הנשיא. אבל אם טראמפ חושב שהוא ישיג יותר תמיכה בקרב האוכלוסייה השחורה בעקבות הרפורמה הזו, או בעקבות נתוני האבטלה הנמוכים יחסית בקרב שחורים, הוא טועה".

בראון מציגה נתוני סקרים עדכניים, כמו גם נתוני הצבעה מבחירות אמצע הקדנציה בשנת 2018, שמראים מגמה הפוכה: עלייה באחוז ההצבעה של השחורים, ועלייה ברמת התמיכה שלהם במועמדים דמוקרטים. "במשך יותר מ-30 שנה טראמפ מתייחס בחוסר כבוד מוחלט לפוליטיקאים שחורים, עיתונאים שחורים, ספורטאים שחורים, אזרחים שחורים. אי אפשר להעלים את זה עם הישג חקיקתי אחד".

אנשי טראמפ דוחים בתוקף את הפרשנות הזו. "טראמפ הוא לא רפובליקאי טיפוסי", הסביר היועץ הבכיר ששוחח עם "הארץ". לדבריו, "טראמפ חי ועבד במשך עשרות שנים בניו יורק, הוא רגיל להיות מוקף באנשים מכל הגזעים. הוא רוצה שהמורשת שלו תהיה הרחבת המפלגה הרפובליקאית והכללת אוכלוסיות נוספות במסגרת המפלגה, במיוחד אנשים שהדמוקרטים שכחו מהם ולקחו אותם כמובן מאליו. מי שחי בבועה של וושינגטון לא חושב שטראמפ יכול לעשות את זה, אבל אנחנו רואים את זה קורה כבר עכשיו במדינות המפתח".

משתתפים בעצרת של טראמפ באטלנטה, בנובמברצילום: ELIJAH NOUVELAGE/רויטרס

ג'ונסון טוען כי אנשי טראמפ שוגים באשליות. "הרפובליקאים מדברים כבר שנים על כך שאם הם יצליחו להגיע למצב שאחד מכל חמישה שחורים בארה"ב מצביע להם – כלומר, 20% מקולות השחורים – המפלגה שלהם תהפוך לבלתי-מנוצחת, בגלל שרוב הלבנים ממשיכים להצביע לרפובליקאים. זה מדויק, אבל זה משהו שלא קרה מאז שנות השישים, וכל הסימנים מעידים על כך שבתקופת טראמפ, הרפובליקאים דווקא מאבדים את תמיכת השחורים".

בבחירות אמצע הקדנציה שנערכו ב-2018, היתה עלייה באחוזי ההצבעה של שחורים בארה"ב, ו-90% מהם הצביעו עבור מועמדים דמוקרטים. בראון, שחקרה דפוסי הצבעה של נשים שחורות גם בבחירות האמצע האחרונות, הסבירה ל"הארץ" כי מצבם של הרפובליקאים בקרב האוכלוסייה הזו קשה במיוחד. "היו שני נושאים שעלו כל הזמן בקבוצות המיקוד שלי: מסים וביטוח בריאות", היא מסבירה. "בנושא המסים, אנשים הסכימו באופן גורף עם הביקורת של הדמוקרטים על רפורמת המס של טראמפ, בטענה שהיא עזרה רק לעשירים ולא לאף אחד אחר. בנושא ביטוח הבריאות, וזה נכון בעיקר לגבי נשים שחורות, הן דאגו מכך שממשל טראמפ ניסה לבטל את חוק ביטוח הבריאות של אובמה".

עבור קמפיין טראמפ, נקודת אור אחת בבחירות אמצע הקדנציה היתה פערים בדפוסי ההצבעה של גברים שחורים ונשים שחורות. נשים שחורות הצביעו באחוזים גבוהים יותר, ו-95% מהן תמכו בדמוקרטים, לעומת פחות מ-90% בקרב גברים שחורים. הנתונים הללו דומים לנתונים שנרשמו בבחירות 2016, ויועציו של הנשיא מקווים שהמגמה תימשך גם ב-2020. "בבחירות ב-2016 יותר גברים שחורים נשארו בבית ולא הצביעו", מאשרת בראון. "זו סכנה שהדמוקרטים חייבים להיות מודעים לה הפעם".

משתתף בעצרת התמיכה לטראמפ באטלנטה, בנובמברצילום: ELIJAH NOUVELAGE/רויטרס

קמפיין הנשיא ינסה גם לנצל פערים משמעותיים שקיימים בין קבוצות גיל שונות בקרב האוכלוסייה השחורה. סקרי דעת קהל שפורסמו בחודשים האחרונים בנושא ההתמודדות על הנהגת המפלגה הדמוקרטית מראים כולם כי מצביעים שחורים מעל גיל 50 תומכים באופן מובהק בסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, ואילו מצביעים מתחת לגיל 35 תומכים במועמדים אחרים, בראש ובראשונה הסנאטור ברני סנדרס.

"יש פער בין-דורי משמעותי ביחס לביידן", אומרת בראון. "מצביעים מבוגרים יותר מזהים אותו עם אובמה. מצביעים צעירים, ואני שומעת את זה גם מסטודנטים שלי, מחפשים מועמד שמציע שינוי משמעותי". לדברי ג'ונסון, "רוב המצביעים השחורים מעל גיל 45 מחזיקים בתפיסת עולם מתונה ופרגמטית, ורובם גם דתיים יותר. הם מרגישים בנוח עם ביידן".

הפער הזה עשוי לשרת היטב את קמפיין טראמפ. אם ביידן ייבחר למועמד הדמוקרטי לנשיאות, תומכי טראמפ מתכננים קמפיין דיגיטלי שיפנה לשחורים צעירים, בניסיון לשכנע אותם לא להצביע. מהלך דומה זכה להצלחה משמעותית בבחירות 2016, בין השאר בזכות סיוע משמעותי של חשבונות מזויפים שאותם הפעילה ממשלת רוסיה. המסר אז היה ש"אין באמת הבדל" בין טראמפ וקלינטון בנושאים שחשובים לצעירים שחורים. את אותו מסר בדיוק אפשר יהיה בקלות לכתוב מחדש ביחס לביידן.

אך אם המועמד הדמוקרטי יהיה סנדרס - או נציג אחר של האגף השמאלי במפלגה הדמוקרטית - אותם תומכי טראמפ ינסו לשכנע שחורים מעל גיל 50, קהל התומכים של ביידן, לא להצביע עבור "מועמד סוציאליסט וקיצוני" כמו סנדרס. המטרה של קמפיין רשת מסוג זה אינה בהכרח לשכנע מצביעים לתמוך בנשיא המכהן, אלא פשוט לא להצביע לדמוקרטים.

"עבור הרפובליקאים, הדרך שלהם לנצח ב-2020 היא אחוז הצבעה נמוך בקרב שחורים, לצד עלייה קלה בתמיכה בטראמפ", מסכם ג'ונסון. "אם אחוז ההצבעה יעלה, וטראמפ עדיין יקבל רק 8% מקולות השחורים, יהיה לו קשה מאד להיבחר בשנית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ