ממוקד התפרצות קורונה למודל לחיקוי: העיר האמריקאית שהצליחה לשטח את העקומה

כשהתגלה מספר נדבקים גבוה בעיר ניו רושל שבניו יורק, הרשויות הפעילו מיד אמצעי בידוד שנויים במחלוקת וערכו בדיקות רבות לגילוי הנגיף. התוצאות שכנעו גם את המתנגדים: "בהתחלה הרגשנו שמענישים אותנו, אבל הכל עניין של פרספקטיבה", אמר אחד התושבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרחוב המרכזי בניו רושל, החודש
הרחוב המרכזי בניו רושל, החודשצילום: Kevin Hagen for The New York Times
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בעיר ניו רושל שבניו יורק, צפונית למנהטן, התגלה בתחילת החודש מספר גבוה באופן מדאיג של נדבקים בווירוס הקורונה. רבים חששו שמדובר בסימן ראשון לכך שהמגפה שחוללה אסונות בסין ובאיטליה תגרום לפגיעה בקנה מידה דומה גם כאן. אבל לאחר שורת צעדים דרסטיים שנקטו הרשויות, חלקם אף שנויים במחלוקת, נראה שהשפעת הווירוס באזור הולכת ונחלשת.

מושל ניו יורק אנדרו קואומו אמר כי הווירוס מתפשט בניו רושל "כל הזמן", אבל לאחר שהרשויות בודדו אזור בתוך העיר, בין הימים שני לחמישי בשבוע שעבר דווח רק על 38 חולים חדשים.

מרכז הבדיקות בניו רושלצילום: Andrew Seng for The New York Times

"כולם מדברים על שיטוח העקומה, ואני חושבת שזה בדיוק מה שהצלחנו לעשות בניו רושל", אמרה ד"ר שרליטה אמלר, נציבת הבריאות במחוז ווסטצ'סטר בניו יורק. "אנחנו יודעים שלא נוכל למנוע הידבקויות לחלוטין, אבל המטרה שלנו היתה לצמצם את מספר החולים החדשים, ואני חושבת שהצלחנו להשיג את זה".

הממונים על תחום הבריאות באזור הזהירו שעוד מוקדם להכריז על ניצחון, אבל התוצאות מוכיחות שצעדים מחמירים של ריחוק חברתי, בשילוב בדיקות נרחבות, יכולים לתרום לבלימת התפשטות נגיף הקורונה. 

כשבוע לאחר שאובחן ב-2 במארס החולה הראשון בעיר, מספר החולים זינק ליותר ממאה. כיום, מספר החולים בעיר אמנם גבוה יותר ועומד על יותר מ-300, אך מאז שננקטו הצעדים למיגור הנגיף, קצב ההדבקה פחת בצורה משמעותית. 

עמדת חלוקת מזון של המשמר האזרחי בניו רושל, החודשצילום: Andrew Seng for The New York Times

התוצאות הניכרות בניו רושל חוללו שינוי גם בגישתם של מי שתחילה התייחסו בספקנות לצעדים והתרעמו על ההגבלות. "בהתחלה הרגשתי כמו במעצר בית", אמר סמואל היילמן, תושב ניו רושל שמשפחתו נכנסה לבידוד ב-3 במארס. "האמת היא שהרגשנו כאילו שמענישים אותנו", אמר היילמן. "אבל מעז יצא מתוק. הכל באמת עניין של פרספקטיבה".

היילמן קיבל את ההוראה לאחר גילוי מקרה ההידבקות הראשון בעיר – עורך דין שביקר בבית הכנסת "יאנג איזראלי" (Young Israeli). זמן קצר לאחר מכן הכריז קואומו על "אזור הכלה" מיוחד ברדיוס של כקילומטר וחצי מסביב לבית הכנסת, כולל גיוס מיוחד של המשמר הלאומי בניסיון לטהר את המקום. מלבד משפחתו של היילמן, נשלחו לבידוד כל המשפחות של מי שנכח בבית הכנסת.

בעיר ניו יורק איחרו את המועד

בניו רושל ובמקומות אחרים, כמו דרום קוריאה, אכן נראה שבדיקות נרחבות ובידוד בלמו את התפשטות המגפה. אלא שבמקומות אחרים ייתכן שכבר מאוחר מדי לאמץ אסטרטגיות כאלה – כמו בעיר ניו יורק, שם מספר החולים גדול כל כך שהרשויות לא מסוגלות לבצע בדיקות נרחבות או לעקוב אחר המגעים שהיו לחולים בנגיף עם אנשים אחרים.

מרכז הקניות של העיר נותר פתוחצילום: Kevin Hagen for The New York Times

עורך הדין מניו רושל, לורנס גרבוז בן ה-50, חלה בסביבות 27 בפברואר ואובחן ב–2 במארס. הרשויות שחזרו את תנועותיו ואיתרו את האנשים שפגש, ומצאו ביניהם עוד נדבקים. ב–3 במארס הורו ליותר ממאה משפחות שאולי נחשפו לנגיף להיכנס לבידוד. וכאשר אובחנו בקרבם עוד חולים, גם כל מי שבא במגע עמם קיבל הוראה להיכנס לבידוד.

ב–12 במארס הכריזו הרשויות על בידוד למשך 14 יום של האזור סביב בית הכנסת. ההנחיה לא כללה סגירה של רחובות ולא אסרה על אנשים לצאת מהאזור, אבל כן אסרה התקהלויות של יותר מ–500 אנשים וסגרה את בתי הספר, בתי התפילה וחללים אחרים המשמשים להתכנסויות גדולות. המשמר הלאומי של מדינת ניו יורק נקרא להעביר ארוחות לאנשים שנתקעו בבתיהם ולנקות ביסודיות מבנים ציבוריים. ב–13 במארס פתחו הרשויות מרכז דרייב־אין לבדיקות קורונה בשיתוף מרפאת Northwell Health.

כאשר נראה שהעיר בת 80 אלף התושבים הפכה למוקד של המגפה בניו יורק, תגובת התושבים ומנהיגי הקהילות בעיר נותרה לא אחידה. איימי פולין, נציגת האזור באספה המחוקקת של ניו יורק, התנגדה בתחילה לצעדי הבידוד שנקט המושל קואומו. עכשיו היא אומרת שהוא עשה "עבודה פנומנלית". "הוא הוכיח שאני טעיתי והוא צדק במאה אחוז", אמרה.

מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו במסיבת עיתונאים, בשבוע שעברצילום: Mike Segar/רויטרס

מנגד, היו תושבים שהתחננו להרחיב את ההגבלות לכל תחומי העיר. קבוצות של מורים מבתי ספר שמחוץ לאזור המבודד — שנותרו פתוחים — התאספו מול בניין העירייה ודרשו שגם בתי הספר שלהם ייסגרו. ב–12 במארס, לורה פייג'ו, המפקחת על בתי הספר שהתנגדה תחילה לכוונה לסגור את כל בתי הספר במחוז, קיבלה את הדרישה והורתה על סגירתם. כעבור שבוע הודיעה גם היא שנדבקה בנגיף.

ביום רביעי בוטלה הוראת הבידוד של האזור, אבל אז היא הפכה לא רלוונטית ממילא עקב ההוראה שהוציא המושל בשבוע שעבר לתושבי כל המדינה להישאר בבתיהם. "הדרך הפסימית להסתכל על זה היא לומר שהבידוד שהוטל על האזור בניו רושל שנראה יעיל וחיוני, נהפך לצעד לא רלוונטי כעבור שבוע", אמר נועם ברמסון, ראש העיר ניו רושל. "הדרך החיובית להסתכל על זה היא לומר שלפחות בשלב זה נראה שהצעדים המוקדמים היו יעילים".

מחוז ווסטצ'סטר אימץ גישה אגרסיבית לעריכת בדיקות לאיתור נגיף הקורונה. יותר מ–29 אלף מתוך כמיליון תושבי המחוז נבדקו. 7,187 חולים התגלו נכון ליום שישי. ברחבי המדינה נבדקו כ–138 אלף אנשים. בעיר ניו יורק, שאוכלוסייתה גדולה פי שמונה מזו של מחוז ווסטצ'סטר, רק 58 אלף בני אדם נבדקו באותו פרק הזמן.

שיעור החולים המאושפזים במחוז נע סביב 1%. מתוך יותר מ–6,400 אנשים שאושפזו ברחבי מדינת ניו יורק, 73 הם מווסטצ'סטר, לפי גורמי בריאות במחוז. אף אחד מתושבי העיר לא מת, אם כי כמה מהחולים במצב אנוש, לדברי ראש העיר.

"אם לצטט דברים שאמר מישהו אחר על ניו רושל", אמר ג'ורג' לטימר, מנכ"ל מחוז ווסטצ'סטר, "אנחנו לא במצב הכי גרוע; אנחנו פשוט הראשונים".

בעיה חדשה צצה בעיר ניו רושל, אולי כזאת שעמה יצטרכו להתמודד אלפי בני אדם שחולים בנגיף: חוקי מדינת ניו יורק קובעים כי כל אדם מחוץ לעיר ניו יורק חייב להימצא שלילי בשתי בדיקות של נגיף הקורונה לפני שיוכל לצאת מבידוד — וזהו בהחלט אתגר לנוכח המחסור בבדיקות. בסוף השבוע שעבר שלחה קבוצת תושבים השוהים בבידוד מכתב לנציבת הבריאות במחוז אמלר במחאה על מה שכינו "צווי בידוד לא חוקיים שאין להם תאריך סיום". אמלר אמרה כי נכון לאתמול מדיניות המחוז לא השתנתה.

לקריאת הכתבה של שרון אוטרמן ושרה מסלין ניר בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ