בולטון מגלה: טראמפ רצה לדבר עם איראן, נתניהו ובכירי הממשל חיבלו במגעים

באוגוסט 2019 נראה היה שנשיא ארה"ב עומד לפתוח במשא ומתן עם איראן. הבית הלבן נחלק אז לשני מחנות: קושנר ושר האוצר תמכו, בולטון ופומפאו התנגדו בתוקף. בספרו מתאר היועץ לביטחון לאומי לשעבר כיצד החליט להתפטר אם הפגישה בין זריף לטראמפ תתקיים, ומה כתב אז לראש ממשלת ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בולטון ונתניהו בישראל, בשנה שעברה. בשלב מסוים ביקש נתניהו לנהל שיחת טלפון עם טראמפ, אבל קושנר חסם את הבקשה
בולטון ונתניהו בישראל, בשנה שעברה. בשלב מסוים ביקש נתניהו לנהל שיחת טלפון עם טראמפ, אבל קושנר חסם את הבקשהצילום: מתי שטרן / שגרירות
אמיר תיבון
אמיר תיבון
אמיר תיבון
אמיר תיבון

זה היה אחד העימותים המשמעותיים ביותר שהתנהלו בתוך ממשל טראמפ בשנים האחרונות. באוגוסט 2019 נראה היה שטראמפ מתקרב בצעדי ענק לפתיחת משא ומתן רשמי בין ארה"ב לאיראן. הממשל שלו נחלק לשני מחנות - נצים ויונים - והבית הלבן היה על סף רתיחה.

בצד המתנגדים ניצבו מייק פומפאו, שר החוץ הנאמן לנשיא דונלד טראמפ, וג'ון בולטון, מי שכיהן באותה העת בתור יועצו לביטחון לאומי. בצד התומכים ניצבו ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא, וסטיב מנוצ'ין, שר האוצר האמריקאי. אל כל אחד מן הצדדים הסתפח מנהיג מדינה זרה: ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו עם בולטון ופומפאו, ונשיא צרפת עמנואל מקרון עם מנוצ'ין וקושנר.

בולטון, שהספיק מאז להתפטר מהבית הלבן, להיכנס לעימות משפטי ופוליטי חריף עם טראמפ, ולכתוב ספר שתוקף את הנשיא ה-45 ומציג אותו כ"בלתי כשיר לכהן בתפקיד", מקדיש פרק נרחב בספרו לעימות מן הקיץ שעבר. בפרק הוא מתאר כיצד פעל יחד עם פומפאו ונתניהו לחבל במגעים בין ארה"ב לאיראן, ולסכל את רצונו המפורש של הנשיא להתקדם במגעים מול האיראנים.

טראמפ ומקרון בוועידת ה-G5 בביאריץ, בשנה שעברה. בולטון יצא מעודד משיחה עם טראמפ, שבה אמר לו על מקרון: "כל דבר שהוא נוגע בו הופך לחרא"צילום: Andrew Harnik/אי־פי

שורשיו של העימות הפנימי הזה בתוך הבית הלבן ניטעו עוד קודם לכן, ביוני 2019, כאשר טראמפ ביטל ברגע האחרון תקיפה מתוכננת נגד איראן, בתגובה להפלת מזל"ט צבאי אמריקאי. הביטול הכעיס את הנצים בממשל, בראש ובראשונה בולטון ופומפאו, וגרם לאכזבה ודאגה גם בישראל, שם זיהו בהתנהלות סימנים של חולשה והססנות. בולטון כותב כי הציר הנגדי - מקרון וקושנר - זיהה דווקא הזדמנות לפריצת דרך דיפלומטית, שתשים קץ למתיחות בין איראן וארה"ב.

חודש וחצי לאחר מכן, על רקע המשך ההסלמה בין איראן וארה"ב, גברו פניותיו של מקרון לטראמפ בנושא האיראני. הנשיא הצרפתי הציע לשמש כמתווך בין הצדדים, ואף הציג מתווה שלטענתו נועד להביא את האיראנים לשולחן המשא ומתן, בלי שארה"ב תיסוג בה באופן רשמי מן העיצומים הכלכליים הקשים שטראמפ הטיל על טהראן. הרעיון של מקרון היה לאפשר לאיראן "קו אשראי" חד-פעמי של כמה מיליארדי דולרים, שיאושש מעט את הכלכלה האיראנית, אבל לא יצריך הסרה מיידית של רוב הסנקציות האמריקאיות.

בולטון ופומפאו התנגדו מן הרגע הראשון ליוזמה של מקרון, ופעלו לשכנע את טראמפ להתנגד לה. באמצע אוגוסט, בולטון יצא מעודד משיחה עם הנשיא, שבמהלכה אמר לו טראמפ על מקרון: "כל דבר שהוא נוגע בו הופך לחרא". אולם כמה ימים לאחר מכן, מקרון התלונן באוזני טראמפ שהוא ביקש שיחת טלפון עם הנשיא ולא קיבל תשובה במשך 48 שעות. טראמפ, בתגובה, התפרץ על בולטון והאשים אותו בכך שהבקשה הצרפתית לא הגיעה לשולחנו.

בסוף אוגוסט התקיימה בעיירת החוף הצרפתית ביאריץ הוועידה השנתית של מדינות ה-G7. טראמפ, לדברי בולטון, המריא לכינוס בחוסר חשק, ובכירי הבית הלבן התקשו לשמור אותו מרוכז במהלך התדרוכים שלהם לקראת הוועידה. זמן קצר לאחר הנחיתה, מצב רוחו של הנשיא השתנה לטובה כאשר מקרון הזמין אותו לפגישה בלתי מתוכננת, אחד על אחד, שבה דנו באופן בלעדי בנושא האיראני.

פומפאו במחלקת המדינה בוושינגטון, החודש. לא ידע על האפשרות שתתקיים פגישה עם זריףצילום: Yuri Gripas/אי־פי

מקרון וטראמפ שוחחו במשך 90 דקות, ולדברי בולטון, טראמפ אמר בהמשך היום כי הפגישה הזו היתה "השעה וחצי הטובות ביותר אי פעם". במהלך השיחה עדכן מקרון את טראמפ באפשרות ששר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, שהיה באותה העת בפריז, יגיע לביאריץ במהלך הוועידה. המטרה היתה ברורה: לארגן פגישה בין טראמפ לבין השר האיראני, שתשים קץ למתיחות המתמשכת במפרץ הפרסי ותאפשר לטראמפ לחזור לוושינגטון עם הישג דיפלומטי.

עבור הנצים בממשל טראמפ, שהקדישו שנה של עבודה לפיצוץ הסכם הגרעין והקשחת הסנקציות על טהראן, ההצעה הצרפתית היתה בלתי מתקבלת על הדעת. בולטון קיבל שיחת טלפון מודאגת מפומפאו, שנשאר מאחור בוושינגטון. פומפאו לא ידע על האפשרות שתתקיים פגישה עם זריף. השניים הסכימו ביניהם שאם הפגישה אכן תצא לפועל, הם יתפטרו מן הממשל במחאה. בולטון כותב כי הוא אף ביקש מן הצוות האישי שלו לארגן לו טיסה לוושינגטון ביום למחרת, ולהיערך לביטול הנסיעה הרשמית לאוקראינה שהוא אמור היה לצאת אליה.

במהלך שיחת הטלפון, עדכן פומפאו את בולטון שהוא עומד בקשר גם עם נתניהו. בלילה שקדם לדרמה בבביאריץ, ישראל תקפה מטרות איראניות בסוריה, ונתניהו מיהר להתקשר לפומפאו כדי לעדכן אותו בפרטים. בצד הישראלי, כותב בולטון, גברה הדאגה מפני האפשרות שטראמפ יחליט להיענות להצעת מקרון ולהיפגש עם זריף. בולטון לא מציין בספר את העובדה שכל זה התרחש שלושה שבועות לפני הבחירות של ספטמבר 2019 בישראל, שבמהלכן נלחם נתניהו על האפשרות להשיג רוב בכנסת ולבטל את כתבי האישום הפליליים נגדו.

בתום השיחה עם פומפאו, כותב בולטון, הוא פנה לצוות האישי של הנשיא, וקיבל עדכון רשמי: מקרון העביר לטראמפ הזמנה מסודרת לפגישה עם זריף, והנשיא הביע רצון עז לקיימה. בולטון מיהר לעדכן את פומפאו, ושניהם עמדו במקביל גם בקשר עם נתניהו ועם שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר. בשלב מסוים, ביקש בולטון מפומפאו למסור לנתניהו ולדרמר שהוא "מרגיש כמו חיל הפרשים", כלומר, שהוא יוצא לקרב מול כוחות חזקים ממנו, ושלא בטוח שיוכל למנוע מטראמפ להיפגש עם האיראנים.

הכוחות שניצבו מולו, לטענת בולטון, היו בראש ובראשונה קושנר ומנוצ'ין, שהביעו באוזני טראמפ תמיכה בכוונותיו להיפגש עם זריף. קושנר אמר כי הוא תומך בקיום הפגישה, כי "אין לנו מה להפסיד". בולטון מלגלג על קושנר בספר, וכותב כי "האנשים האלה מסוגלים לחשוב רק על הדיל הקרוב". בניגוד לפומפאו שהיה בוושינגטון ונתניהו שהיה בירושלים, מנוצ'ין וקושנר שהו יחד עם טראמפ במלון בביאריץ. בולטון התקשר שוב לעדכן את פומפאו, שאמר בתגובה: "אז בעצם ג'ארד ומנוצ'ין, שני דמוקרטים, מנהלים עכשיו את מדיניות החוץ שלנו".

זריף במוסקבה, בשבוע שעבר. האיראנים הם אלו שהכשילו בסוף את המגעיםצילום: MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS OF

בולטון, שלאורך כל הספר מביע זלזול בקושנר, כותב כי בשלב מסוים ביקש נתניהו לנהל שיחת טלפון עם טראמפ, אבל קושנר חסם את הבקשה. הוא מתאר שיחת טלפון בין קושנר לבין השגריר בישראל, דייוויד פרידמן, שבמהלכה מסביר קושנר לשגריר כי זה לא ראוי שנתניהו, או כל מנהיג זר אחר, יכתיב לטראמפ עם מי להיפגש. נתניהו נאלץ להסתפק בהמשך הקשר ההדוק עם בולטון ופומפאו.

מי שסיכל בסופו של דבר את קיום הפגישה היו דווקא האיראנים. טראמפ הסביר לבולטון, קושנר ומנוצ'ין שהוא רוצה לערוך את הפגישה, אבל לא יסכים להצעת מקרון בנושא קו האשראי לפני שהאיראנים ייעתרו להסכם גדול יותר בין הצדדים. "הם לא מקבלים אף קו אשראי לפני שכל העסק גמור", מצטט בולטון את טראמפ. הדרישה הזו היתה מנוגדת להצעת מקרון, וגרמה לאיראנים להקשיח עמדות בתגובה.

בולטון היה משוכנע שהפגישה תצא לפועל. יום למחרת ההתייעצות בחדרו של הנשיא עם קושנר ומנוצ'ין, עדכן אותו טראמפ שלא אירע דבר במהלך הלילה. עם זאת, בולטון מציג בספרו השערה שטרם פורסמה, שלפיה פגישה כלשהי בכל זאת התקיימה, אבל בדרג נמוך יותר - בין קושנר או מנוצ'ין לבין זריף - וזאת במטרה "לפתוח ערוצי תקשורת לעתיד". הוא כותב כי החשד שכך אכן קרה גרם שוב לדאגה עמוקה בישראל, ול"זעם" מצדו של פומפאו.

"אני לא יודע אם אני שכנעתי את טראמפ לבסוף לא להיפגש עם זריף", כותב בולטון, "אבל ההחלטה לא לעשות זאת הספיקה כדי שאני אמשיך בתפקיד ולא אחזור מיד לוושינגטון". אלא שבולטון שרד בתפקיד רק כמה שבועות. באמצע ספטמבר טראמפ הודיעו על פיטוריו באמצעות הטוויטר. בשנה שחלפה מאז, לא חלה כל התקדמות דיפלומטית במגעים בין איראן וארה"ב. טראמפ, עם זאת, טרם ויתר על השאיפה הזו. לפני שבועיים הוא הודה לאיראן על שחרור אסיר אמריקאי שהוחזק במדינה, והפציר במנהיגי הרפובליקה האיסלאמית: "אל תחכו עם הדיל הגדול עד אחרי הבחירות לנשיאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ