טלוויזיה, טוויטר וקונספירציות: טראמפ מתעקש להישאר בתפקיד הנשיא, אבל לא מתנהג כנשיא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ במדשאות הבית הלבן, לפני כשבוע וחצי
טראמפ במדשאות הבית הלבן, לפני כשבוע וחציצילום: NYT
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נותרו עוד ארבעה שבועות לכהונתו של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב, ואירועי הימים האחרונים מוכיחים שדווקא כעת הוא שרוי במצב הרוח הכי בלתי צפוי ולא מרוסן בו היה בארבע השנים האחרונות. הוא נחשב עדיין לאיש החזק ביותר בעולם, אך בוחר להתמקד דווקא בנושא היחיד שנותר מחוץ לשליטתו – רצונו שלא לעזוב את הבית הלבן כלוזר.

בתקופה האחרונה מבלה טראמפ את ימיו בניסיונות למצוא טיעונים משכנעים מספיק לכך שנבזזה ממנו הזכות לכהונה שנייה, גם אם הדבר לא יוביל בסופו של דבר לשינוי תוצאות הבחירות לנשיאות שנערכו בנובמבר, בהן הפסיד ליריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן.

באחת הפעמים הבודדות בהן הגיח בציבור בשבוע האחרון, הוא איים לטרפד את מאמצי הקונגרס לאשר חבילת סיוע בסך 900 מיליארד דולר למשקי בית ועסקים בעקבות משבר הקורונה, למורת רוחם של רבים במפלגה הרפובליקאית. בהזדמנות אחרת העניק חנינה לחבורת תומכים ובעלי ברית, בחלק מהמקרים תוך התעלמות מההליך המשפטי המקובל. הלילה עשה זאת שוב, כשהודיע שיעניק חנינה לעוד 26 מקורבים, בהם אביו של חותנו ויועצו ג'ארד קושנר, יועצו לשעבר פול מנפורט ומקורבו רוג'ר סטון. הודעתו התקבלה רק שעות לאחר שהודיע כי הוא מטיל וטו על אישור תקציב משרד ההגנה, אף שהתקציב זכה לתמיכה רחבה בבית הנבחרים.

טראמפ עם צוערים בניו יורק, החודשצילום: Adam Hunger/אי־פי

מלבד להזדמנויות הבודדות האלו הוא נותר ספון בבית הלבן, שם אירח להקה של תומכים מושבעים ותומכי תיאוריות קונספירציה. יחד ניסו למצוא דרכים לאתגר את תוצאות הבחירות ואף הרהרו באפשרות להנהיג משטר צבאי ובמינוי כמה מהם למשרות ממשלתיות.

הוא כעת מנותק כמעט לגמרי מתפקידו כמנהיגה של ארה"ב, חרף ההתמודדות הבלתי נגמרת עם מגפת הקורונה ושיעור הנדבקים בנגיף שממשיך לעלות. תגובתו למתקפת הסייבר הנרחבת על סוכנויות הממשל אשר יוחסה לרוסיה, אם אפשר לקרוא לכך תגובה, היתה ניסיונות לגמד את עוצמת הפגיעה ולהציע שלמרות הערכות אנשי ממשלו, מקור התקיפה דווקא בסין. הוא לא לקח כמעט חלק במשא ומתן על חבילת הסיוע שאושרה בקונגרס וניסה להכשיל אותה ברגע האחרון.

בני הזוג טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: Evan Vucci/אי־פי

לא ברור אם שרשרת התקריות האחרונות מעידה על משהו אחר מלבד התקף זעם מצדו של הנשיא, או ניסיונות למשוך תשומת לב. היו מי שהעריכו, ייתכן שברוחב לב, שמדובר בצעד אסטרטגי שנועד להכין את הקרקע למרוץ לכהונה נוספת כנשיא ב-2024. בכל מקרה, המצב הנוכחי מבטיח שארבעת השבועות הקרובים בוושינגטון צפויים להיות מלאי מתח.

הכתבה הזו מבוססת על ראיונות שנערכו עם יותר מתריסר עובדי ממשל בהווה או בעבר, כולם רפובליקאים ובעלי ברית של הנשיא. מהשיחות עולה כי רוב יועציו מאמינים שטראמפ יעזוב את הבית הלבן בפעם האחרונה ב-20 בינואר. שני סבבי החנינות עליהם הכריז השבוע מעידים על נכונותו לנצל את כוחו באופן אגרסיבי עד אז, אך קשה להעריך עד כמה ירחיק לכת במאמציו לשנות את תוצאות הבחירות ולערוך שינויים פתאומיים במדיניויות, ואם אכן יסרב בסופו של דבר לעזוב את הבית הלבן ברגע האמת. בכל מקרה, התנהלותו הבלתי צפויה בתקופה האחרונה והתנתקותו מחובותיו כנשיא מעוררים דאגה אפילו בקרב יועציו הנאמנים ביותר.

עד כה הסכים הנשיא להפסיק להקשיב לעורכת הדין סידני פאוול, שהיתה חלק מהצוות המשפטי שייצג אותו בתביעות שהגיש לאחר הבחירות ומוכרת כמי שמקדמת קונספירציות התומכות בטענותיו של טראמפ להונאה. כך גם באשר לאיש העסקים פטריק ביירן, לשעבר מנכ"ל הקמעונית המקוונת אוברסטוק, שנכח בשבוע שעבר בפגישה בת חמש שעות בחדר הסגלגל ונצפה שוב באזור המגורים הנשיאותי ביום שישי.

מיץ' מקונל ועיתונאים בבניין הסנאט בוושינגטון, החודשצילום: Susan Walsh/אי־פי

יועצים לנשיא תיארו את התנהלותם כמאבק יומיומי שנועד למנוע מטראמפ להיכנע לדחף להקשיב לאלו שאומרים לו את מה שהוא רוצה לשמוע. יועצים לשעבר טוענים שהדבר המדאיג ביותר הוא הידלדלותו ההדרגתית של צוות העוזרים הקרוב של הנשיא באגף המערבי של הבית הלבן, שהיה האמצעי היעיל ביותר במאמצים להניא אותו מרעיונות מסוכנים ושנויים במחלוקת משפטית. "מספר האנשים שמוכנים להגיד לו דברים שהוא לא רוצה לשמוע הצטמצם", אמר היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון, אשר הפך למבקר קולני של הנשיא לאחר שפיטר אותו בשנה שעברה.

בימים אלו מסתמך טראמפ על עצותיו של פיטר נבארו, שבכובעו הרשמי מייעץ לנשיא בענייני מדיניות מסחר ואשר מאז פרסום תוצאות הבחירות עוסק בניסיונות לאתר ראיות לרמאות בהצבעה. טראמפ מקשיב גם לרפובליקאים שטוענים שבכוחו של סגן הנשיא מייק פנס לסייע לשבש את ההליך הביורוקרטי של אישור תוצאות הבחירות בימים שלקראת ההשבעה, למרות שבפועל הדבר לא מעשי.

טראמפ ובאר בשדה התעופה אנדרוז במרילנד, בספטמבר. "ביל עשה עבודה נפלאה", כתב הנשיא בציוץ שבו בישר על עזיבתו של התובע הכלליצילום: Evan Vucci/אי־פי

בגבעת הקפיטול דנים רפובליקאים באפשרויות לעצור את תומכיו המושבעים אם ינסו לקדם צעדים מעשיים לשינוי ההליך. הסנאטור מקנטאקי מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, עשוי להתערב ולמנוע כל ניסיון כזה. בתקופה האחרונה קרא לאנשי מפלגתו להימנע מהתנגדויות לאישור התוצאות באופן שייאלץ רפובליקאים אחרים לפעול נגד הנשיא באופן פומבי.

בינתיים, טראמפ פונה נגד בעלי בריתו. הוא התלונן באוזני מקורביו על כך שפנס, שספג לעג במשך ארבע השנים האחרונות על נאמנות בלתי מתפשרת לנשיא, צריך היה לנקוט בצעדים משמעותיים יותר כדי להגן עליו. הוא גם כועס על מקונל על כך שהכיר בניצחונו של ביידן לאחר שחבר האלקטורים אשרר את ניצחונו.

סידני פאוול במסיבת עיתונאים בג'ורג'יה, בתחילת החודשצילום: ELIJAH NOUVELAGE/רויטרס

ביום שני השבוע ספג טראמפ מהלומה נוספת, כשהתובע הכללי לשעבר ויליאם באר הודיע כי אינו רואה סיבה למנות תובע מיוחד לבחון את הטענות שהעלה הנשיא להונאה בבחירות או בנושא עסקיו של בנו של הנשיא הנבחר, האנטר ביידן. באר מסר את הודעתו יום לפני סיום תפקידו. מי שנחשב לאחד מנאמניו הבכירים של טראמפ בוושינגטון התרחק ממנו לאחרונה, ברקע סירובו להכיר בהפסדו. בפני מקורבים הביע באר דאגה מהתנהלותו של טראמפ בשבועות האחרונים.

בתקופה האחרונה בילה טראמפ את ימיו בצפייה בטלוויזיה ובשיחות טלפון עם רפובליקאים, בהן הוא מחפש דרכים להפוך את תוצאות הבחירות ובניסיונות לשכנע אותם לתמוך בו בראיונות טלוויזיוניים. כתמיד, המשיך לפנות לטוויטר כדי להביע את כעסו וכדי לזכות בגלים מיידיים של אהדה. הוא לא נסע לשחק גולף מאז שמזג האוויר התקדר, ונותר בבית הלבן, מחלק את זמנו בין החדר הסגלגל לאזור המגורים.

רבים מיועציו של הנשיא מקווים שנסיעתו המתוכננת למאר-א-לגו, אחוזתו במערב פאלם ביץ', פלורידה, תהווה הזדמנות עבורו לשנות אווירה, ואולי גם נקודת מבט. טראמפ אמור היה לנסוע אתמול וצפוי להישאר בפלורידה במשך תקופת החגים, אך יועציו אמרו שייתכן שיבטל את הנסיעה ברגע האחרון.

לכתבה של מגי האברמן ומייקל שמידט בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ