ערב בחירות האמצע, הטבח בפיטסבורג השיב לסדר היום את סוגיית הפיקוח על נשק

בקהילה היהודית עסקו בשבוע האחרון באבל ובסיוע לניצולי הטבח ומשפחות הקורבנות. אך בקהילה ובארה"ב בכלל סבורים שיש צורך לא רק בדיבורים, אלא גם במעשים, בהם הקשחת חוקי הנשק

אמיר תיבון
שליח "הארץ" לפנסילבניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות נשק באילינוי, ב-2012
חנות נשק באילינוי, ב-2012צילום: AFP

ביום שלישי בבוקר התקבצו כ-200 בני אדם בכניסה לבית הספר היהודי של פיטסבורג כדי להשתתף בטקס זיכרון לקורבנות הטבח בבית הכנסת "עץ חיים". הטקס היה יוזמה של קבוצת תלמידים בכיתות ח', שגם ארגנו אותו בתיאום עם הנהלת בית הספר. רוב הטקס הוקדש להקראת סיפורי חייהם של הנרצחים בבית הכנסת, שרבים מהנוכחים בטקס הכירו באופן אישי. לקראת סוף הטקס, כאשר בקהל כמעט ולא נותרה עין יבשה, התלמידים ביקשו להעביר מסר אחד נוסף למבוגרים באירוע.

"אנחנו מבקשים מכם להצביע בבחירות בשבוע הבא", אמר אחד התלמידים מעל הבמה. "אנחנו יודעים שיש אנשים שחושבים לפעמים שהקול שלהם לא חשוב ולא משפיע, אבל זה לא נכון". תלמיד אחר שדיבר לאחר מכן אמר: "חשוב שאזרחים ישתתפו בבחירות וישמיעו את קולם. זו הדרך היחידה שלנו להשפיע ולשנות דברים במדינה שלנו".

הלווייתה של ג'ויס פיינברג, אחת הקורבנות בפיטסבורג, אתמולצילום: Gene J. Puskar/אי־פי

בחירות האמצע בארה"ב - סיקור מיוחדמסע ההסתה של טראמפ נתעב - וגם יעיל / חמי שלו | הטבח בפיטסבורג השיב לסדר היום את שאלת הפיקוח על נשק / אמיר תיבון | מהפכות עשויות להתרחש גם מחוץ לוושינגטון / יעל שטרנהל | הקרב על ההפלות / טלי קרופקין | המועמדים הרפובליקאים מתיישרים לפי דף המסרים של הנשיא / נתנאל שלומוביץ | גל נשי נלחם על פני הקונגרס שישה מרוצים שמנסים לגעת בהיסטוריה | רגע, איך זה בכלל עובד?

הקהילה היהודית בפיטסבורג עסקה בשבוע האחרון בשתי משימות עיקריות: הבאת הנרצחים לקבורה ומתן תמיכה לפצועים, למשפחות השכולות ולכלל חברי הקהילה. אבל כעת, ארבעה ימים לפני בחירות אמצע הקדנציה שיכריעו את גורל השליטה בקונגרס האמריקאי ובשלטון המקומי של רוב המדינות בארה"ב, רבים בקהילה סבורים שיש צורך לא רק בדיבורים, אלא גם במעשים. הילדים שהפיקו את טקס הזיכרון אינם לבד בדעה הזו.

"רצח שנולד מתוך אידיאולוגיה"

"אף אחד לא רוצה לדבר על פוליטיקה זמן קצר כל כך אחרי אסון מהסוג הזה, אבל מצד שני, אי אפשר להתעלם מהרקע. הרוצח אמר בעצמו שהוא החליט לרצוח יהודים בגלל פעילות של ארגון יהודי שמסייע לפליטים ומהגרים", אמרה ל"הארץ" ברברה בורסטין, היסטוריונית באוניברסיטת פיטסבורג שפרסמה כמה ספרים על תולדות הקהילה היהודית בעיר. "זה רצח שנולד מתוך אידיאולוגיה מסוימת".

לצד האידיאולוגיה הימנית-קיצונית של הרוצח, רבים בקהילה היהודית מדגישים אידיאולוגיה נוספת שלדעתם תרמה לטבח בבית הכנסת - אידיאולוגיית הנשק החופשי של הימין האמריקאי, שבמסגרתה יכול כמעט כל אזרח בחלק מהאזורים לרכוש נשק חצי-אוטומטי וכמות בלתי מוגבלת של תחמושת. "הרצח של 11 מתפללים בבית הכנסת 'עץ חיים' אשרר את הפחדים הגרועים ביותר שלנו", כתב השבוע הרב הרפורמי יונה פסנר. "אנחנו יודעים שהנגישות של נשק אוטומטי מספקת לאנשי העליונות הלבנה כלי לביצוע מעשי רצח המוניים".

צילום: מקור: וושינגטון פוסט

הביקורת על חוקי הנשק בלטה גם בהפגנת האלפים נגד ביקורו של טראמפ בפיטסבורג, שארגנו פעילים בקהילה היהודית בעיר. "לקונגרס הנוכחי ולנשיא דונלד טראמפ היתה יותר משנה לטפל בנושא חוקי הנשק, מאז הטבח שהתרחש בלאס וגאס בשנה שעברה", אמר ל"הארץ" ריק אנדרסון, תושב פיטסבורג בשנות ה-40 לחייו שהשתתף בהפגנה. "הם לא עשו כלום, כי הם כולם נמצאים בכיס של הלובי של חברות הנשק. הם שותפים לרצח, כי אם הרוצח היה נכנס לבית הכנסת עם אקדח ולא עם רובה חצי אוטומטי, היו הרבה פחות הרוגים והוא לא היה מצליח גם לפצוע ארבעה שוטרים שהגיעו לזירת האירוע".

עד לפני כמה חודשים, נראה היה שחוקי הנשק יהוו נושא משמעותי במערכת הבחירות הנוכחית. הטבח שהתבצע בפברואר בבית ספר תיכון בעיר פארקלנד, פלורידה, הצית תנועת מחאה המונית של תלמידי תיכון למען הקשחת חוקי הנשק בארה"ב. התלמידים ארגנו עצרת ענק בוושינגטון, ויצאו בקמפיין להעלאת אחוז ההשתתפות של מצביעים צעירים בבחירות אמצע הקדנציה, שהוא לרוב נמוך מאוד. בבחירות 2014 הצביעו פחות מ-20% מבעלי זכות הבחירה בגילאי 29-18.

הזוג טראמפ עם ג'פרי מאיירס, רב בית הכנסת "עץ חיים" שניצל מהטבח, שלשוםצילום: AFP

נושא חוקי הנשק מהווה סיכון וסיכוי עבור שתי המפלגות. מבחינת הדמוקרטים, מדובר בנושא נוח לרוץ עליו באזורי הפרברים שצפויים להכריע את השליטה בבית הנבחרים: אלה אזורים שבהם קריאה ל"מדיניות נשק הגיונית", כזו שאינה מבטלת לחלוטין את הזכות החוקתית לשאת נשק, אבל מגבילה את היכולת לרכוש כלי נשק חצי-אוטומטיים, צפויה לזכות לתמיכה רבה. מצד שני, התחרות על השליטה בסנאט מתקיימת השנה בעיקר במדינות שמרניות שבהן הנשיא טראמפ ניצח בבחירות 2016 - ובמדינות הללו, התמקדות בסוגיית הנשק עשויה דווקא לחזק את הרפובליקאים.

אלא שלמרות המחאה הנרחבת לאחר פארקלנד, בחודשים שחלפו מאז הטבח ההוא, תשומת הלב הציבורית נדדה למחוזות אחרים. בקיץ הורשעו שניים מעוזריו הקרובים ביותר של טראמפ בשורת מעשי שחיתות, והפכו בעקבות זאת לעדים פוטנציאליים נגדו. בספטמבר השתלט מינויו של ברט קבאנו לבית המשפט העליון על סדר היום התקשורתי בארה"ב. בין לבין, הדמוקרטים התמקדו באופן כירורגי במתקפות נגד הרפובליקאים בנושא ביטוח הבריאות. סוגיית חוקי הנשק המשיכה להוות חלק משמעותי במערכת הבחירות אך ורק בפלורידה, שם מרוכזת הפעילות של נפגעי הטבח בפארקלנד.

"חייבים להיאבק בגישה הקלה של רוצחים לנשק"

כעת, אחרי פיטסבורג, יש מי שסבורים כי הסוגיה הזו חזרה לראש סדר היום, והיא הולכת להישאר במקום גבוה בסדר העדיפויות של הבוחרים לקראת הבחירות ב-6 בנובמבר. אחד האתגרים של התנועה למען הקשחת חוקי הנשק בארה"ב הוא שעל פי סקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות, רוב מובהק של הציבור האמריקאי תומך במטרה הזו - אבל מעט מאוד בוחרים מסמנים אותה כנושא העיקרי שמשפיע על דפוסי ההצבעה שלהם. מעבר לכך, המיעוט שתומך בהשארת חוקי הנשק הנוכחיים על כנם, מייחס לנושא חשיבות גדולה יותר בבואו לקלפי.

פרד גוטנברג, אביה של ג'יימי, נערה בת 16 שנרצחה בטבח בפארקלנד, סבור שהבחירות הנוכחיות יהיו שונות. הוא מנהל בחודשים האחרונים מסע חוצה מדינות בארה"ב, במטרה לקדם מועמדים לקונגרס, לסנאט ולשלטון המקומי שתומכים בהקשחת מדיניות הנשק. בשבועות האחרונים, עוד לפני הטבח בפיטסבורג, גוטנברג הצטרף למועמדים בקליפורניה, ג'ורג'יה, אוהיו ופנסילבניה. "חייבים להצביע", כתב גוטנברג אחרי רצח המתפללים בבית הכנסת ביום שבת. "חייבים להיאבק באנטישמיות, וחייבים להיאבק בגישה הקלה שיש לרוצחים לכלי נשק".

בימים הראשונים לאחר הטבח, היו קולות רבים בתקשורת ובפוליטיקה האמריקאית שטענו כי "עוד מוקדם מדי" לדון בהיבטים הפוליטיים של האירוע. גוטנברג טען אחרת: "אחרי כל רצח, יש מי שמנסים להאשים כל דבר מלבד הגישה לרובים. כן, הרשע קיים. כן, יש אנשים שרוצים להרוג. ועדיין, אנחנו מוכרים לאנשים האלה רובים. מספיק! הגיע הזמן לשינוי. הצביעו בבחירות - החיים שלכם תלויים בכך!".

למרות הנחישות של הפעילים להקשחת חוקי הנשק, לא כולם סבורים שלטבח בפיטסבורג אכן תהיה השפעה משמעותית על הבוחרים. "אני בהחלט חושב שזה יכול להשפיע על הבחירות בפנסילבניה, המדינה שבה התבצע אירוע הירי", אמר ל"הארץ" הסוקר מארק מלמן, "וכמובן גם על המצביעים היהודים, אבל הם בכל מקרה מצביעים באופן מוחץ לדמוקרטים. ברמה הארצית, אני לא משוכנע שהאירוע הזה, עד כמה שהוא קשה וכואב, ישפיע על סדרי העדיפויות של מצביעים בטקסס או בניו המפשייר".

מלמן סבור שההשפעה העיקרית שעשויה להיות לטבח בפיטסבורג קשורה לא דווקא לנושא הנשק, אלא לתגובתו של הנשיא טראמפ. "ראינו בימים האחרונים ירידה באחוז האהדה הציבורית כלפיו, שזה דבר מדאיג עבור הרפובליקאים. בהחלט ייתכן שזה קשור להתנהלות שלו בימים האחרונים, על רקע הטבח בבית הכנסת וחבילות הנפץ שנשלחו בדואר ליריביו הפוליטיים. במקום להתנהל בצורה מאחדת, הוא המשיך לכל אורך התקופה הזו לדבר על התקשורת בתור 'אויבי העם' ולחייך בעצרות הבחירות שלו בזמן שאנשים קוראים לכלוא את הילרי קלינטון".

מלמן סבור כי גם לאחר בחירות אמצע הקדנציה, בין שהדמוקרטים יזכו לרוב בקונגרס ובין שהרפובליקאים ישמרו על השליטה שלהם בוושינגטון, יהיה קשה מאוד לקדם חקיקה ארצית בנושאי נשק. "זה ייתקל בהתנגדות של הנשיא ובפוליטיקה מסובכת מאוד בסנאט", הסביר הסוקר האמריקאי. הסיכוי העיקרי לשינוי חוקי הנשק הוא ברמה הפנים-מדינתית. בבחירות בשבוע הבא ייבחרו עשרות מושלי מדינות ואלפי חברים בבתי המחוקקים הפנימיים של המדינות השונות. לדברי מלמן, "מי שרוצה לשנות את מדיניות הנשק צריך להתמקד גם במרוצים האלה".

סקר חדש שפורסם אתמול הראה כי טום וולף, המושל הדמוקרטי של פנסילבניה שתומך בהקשחת חוקי הנשק במדינה, מוביל על יריבו הרפובליקאי בפער בלתי נתפס של כ-25%. פנסילבניה נחשבת למדינה מתנדנדת, ובבחירות 2016 טראמפ זכה בה ברוב דחוק. אם לאירוע בפיטסבורג אכן תהיה השפעה פוליטית, ייתכן שזו הסנונית שמבשרת על כך. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ