אחרי שנתיים של איפוק, אובמה בעיצומה של התקפה חריפה על טראמפ

בסוף השבוע האחרון של מערכת בחירות האמצע לקונגרס התגלה אובמה כדמות הדמוקרטית הבולטת ביותר בבחירות כשביקר בחריפות את יורשו, יותר מכל נשיא לשעבר זה 75 שנה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אובמה בג'ורג'יה, היום
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נימת דבריו של הנשיא לשעבר ברק אובמה נצבעת בפליאה רבה כשהוא מדבר על יורשו, כאילו הוא עדיין מתקשה להאמין שהבית הלבן שבו ישב במשך שמונה שנים הוא כיום מעונו של הנשיא דונלד טראמפ.

בשנתיים האחרונות, בעיקר רטן על כך באוזני מקורביו, ורק לעתים נדירות דיבר על כך בפומבי. אבל עם הצטרפותו למסעות הבחירות שייערכו החודש, הביע אובמה את רוגזו בקול רם ובתדירות גבוהה. הוא תקף את יורשו בחריפות ובשיטתיות, יותר מכל נשיא לשעבר זה 75 שנה.

אף שמעריציו סבורים שהוא עדיין מרוסן מאוד בעידן המליצות הנבובות של טראמפ, גינה אובמה את הנשיא הנוכחי בגלל "שקרים", "זריעת בהלה" וביצוע "להטוט פוליטי" כששלח כוחות צבא לגבול על רקע שיירת המהגרים. בסוף השבוע האחרון של מערכת בחירות האמצע לקונגרס, התגלה אובמה כדמות הדמוקרטית הבולטת ביותר - כשהציג את תוכניתו של נשיא לשעבר מול הנשיא המכהן בנוגע לעתיד האומה.

בנאום שנשא בסוף השבוע במיאמי בטרם נסיעתו לעצרת נוספת בג'ורג'יה, אמר אובמה שאפילו השמרנים צריכים להיות מוטרדים מהזלזול שמגלה טראמפ כלפי החוקה וביחס ליושרה בסיסית.

טראמפ במיניאפוליס, היוםצילום: Michael Conroy/אי־פי

בחירות האמצע בארה"ב - סיקור מיוחדמסע ההסתה של טראמפ נתעב - וגם יעיל / חמי שלו | הטבח בפיטסבורג השיב לסדר היום את שאלת הפיקוח על נשק / אמיר תיבון | מהפכות עשויות להתרחש גם מחוץ לוושינגטון / יעל שטרנהל | הקרב על ההפלות / טלי קרופקין | המועמדים הרפובליקאים מתיישרים לפי דף המסרים של הנשיא / נתנאל שלומוביץ | גל נשי נלחם על פני הקונגרס שישה מרוצים שמנסים לגעת בהיסטוריה | רגע, איך זה בכלל עובד?

"אני יודע שיש שמרנים כנים, בעלי לב רחום שוודאי חושבים שאין שום דבר רחום בקריעת ילדי מהגרים מזרועות אמהותיהם בגבול", אמר. "אני מניח שהם יודעים שלא הנשיא הוא שצריך להחליט בעצמו מיהו אזרח אמריקאי ומי לא". דבריו התייחסו להתחייבותו של טראמפ לחתום על צו נשיאותי המבטל את הזכות לאזרחות אוטומטית למי שנולד בארה"ב אם הוריו הם מהגרים חסרי מסמכים. "לא כך פועלת חוקת ארה"ב. לא כך פועלת מגילת הזכויות. לא כך פועלת הדמוקרטיה שלנו".

טראמפ משיב לאובמה

אובמה המשיך: "אני מניח שרבים מתרגזים כשהם רואים שאנשים שבילו כל חייהם בהכפשת אחרים, בפקפוק בפטריוטיות שלהם, בהשמעת דברי שטנה, פתאום מעמידים פנים שדרך ארץ חשובה להם".

טראמפ מיהר להגיב עוד באותו ערב. הנשיא הנוכחי, שעל פי ספירה של הוושינגטון פוסט אחראי ליותר מ–6,400 הצהרות כוזבות או מטעות מאז כניסתו לתפקיד, אמר שקודמו שיקר כשאמר לאמריקאים שעל פי תוכנית ביטוח הבריאות אובמהקר הם יוכלו להישאר אצל אותו רופא, דבר שהתברר כלא נכון. "28 פעמים הוא אמר שתוכלו להישאר אצל הרופא שלכם אם אתם רוצים", אמר טראמפ לקהל קטן בהנגר בנמל תעופה בווסט וירג'יניה, "הכול שקרים. הוא העביר תוכנית בריאות איומה שפירקנו שלב אחרי שלב".

הוא גם ביקר את מדיניות הסחר של אובמה ואת יחסו לתקשורת. "שקר אחרי שקר", אמר טראמפ. "הבטחות שלא מולאו בזו אחר זו. שלא כמו אצל הנשיא אובמה, לנו יש מנטרה אחרת שאומרת: הבטחות שניתנו הן הבטחות שיקוימו".

מאז תום כהונתו של אובמה גברה מידת ההערכה שרוחשים האמריקאים כלפיו, דבר שכיח מאוד אצל נשיאים לשעבר. בסקר של CNN השנה נמצא ש–66% רואים אותו באור חיובי, מספר גדול בהרבה מאחוזי התמיכה בטראמפ.

כשעזב את הבית הלבן בינואר 2017, אמר אובמה שבכוונתו ללכת בעקבות קודמיו אל מחוץ לאור הזרקורים, אלא אם כן הוא ייווכח באיומים גדולים על הערכים האמריקאים, לדעתו. יועצים אמרו שפועלו של טראמפ כנשיא בהחלט ממלא תנאי זה ומצדיק את החלטת אובמה לוותר על האיפוק. "אכפת לו מאוד", אמרה ולרי ג'רט, ידידה ויועצת ותיקה שלו. "דבריו היו ישירים מאוד, הוא פנה לאזרחים ברחבי הארץ שהגיע הזמן להיאבק למען האידאלים המהותיים שלנו".

הוא הביע תמיכה ב–350 מועמדים בבחירות האמצע, ועזר לגייס מיליוני דולרים למען המפלגה הדמוקרטית. סרטון שבו הוא קרא לאזרחים להירשם כדי לבחור הביא כ–700 אלף פניות לאתר הבחירות, כך לדברי צוותו. בנוסף, אובמה הקליט עשרות מסרים טלפוניים המופצים בימים אלה.

לדעת הרפובליקאים, החלטת אובמה לתקוף ישירות את יורשו פוגעת בנורמות המצופות מנשיאים לשעבר. "נדהמתי מהמקום הגדול שתופסות ההתקפות החזיתיות נגד טראמפ וממשלו בנאומים של אובמה", אמר קרל רוב, אסטרטג פוליטי של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן. "הוא מבלה זמן רב בהתקפות על טראמפ".

רון קאופמן, שהיה המנהל הפוליטי של הבית הלבן בממשלו של ג'ורג' בוש האב, אמר שדבריו של אובמה בוטים להדהים בהיותם דברי נשיא על נשיא אחר. "תופתע לגלות אילו דברים מגעילים אמר אובמה", אמר. "הוא מצליח לצאת מזה נקי בגלל הסטייל שלו". מאז תאודור רוזוולט והרברט הובר לא היה נשיא שתקף את יורשו בחריפות של אובמה. רוזוולט בנה קאמבק נגד יורשו ויליאם טאפט. הובר תקף את הניו דיל של פרנקלין רוזוולט וקרא לו "עריצות" בוועידה הרפובליקאית ב–1936.

הביקורת שמשמיע אובמה נגד טראמפ משקפת את התיעוב העמוק שהוא חש כלפי יורשו, שאותו כינה "נוכל" ו"בור ועם הארץ" במערכת הבחירות 2016. טראמפ עמד בראש הקמפיין השקרי שאמר שאובמה לא נולד בארה"ב, תאוריית קשר שהרגיזה את הנשיא ה–44.

הכתבה של פיטר בייקר בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ