שונא נשים? התומכות של טראמפ מאמינות שהוא מגן על אורח חייהן השמרני, הנוצרי והלבן

הרפובליקאים נערכים לקרב על הקול הנשי בבחירות האמצע, והנשיא, שמדלג מעצרת לעצרת, מקפיד ללבות את הפחד ממהגרים ומרפורמות כלכליות ומבטיח: אני כאן כדי להגן על נשות ארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת בחירות בצפון קרוליינה, בשבוע שעבר
עצרת בחירות בצפון קרוליינה, בשבוע שעברצילום: NYT

ג'ואן פילפוט כועסת ומבוהלת מהנעשה בארה"ב. בעודה מחכה לכניסתו של דונלד טראמפ לעצרת בחירות במיזורי, היא מסבירה שהוא - ורק הוא - מסוגל לפתור את הבעיות שמטרידות אותה יותר מכול. "הוא רוצה להגן על המדינה הזו ושתהיה בטוחה, הוא רוצה לשחרר אותה מפולשים, משיירת המהגרים ומכל דבר אחר שקורה", אמרה פילפוט, בת 69, פיזיותרפיסטית בגמלאות. פילפוט איננה לבד: אלפי נשים נוספות עמדו בשבוע שעבר שעות ארוכות בגשם בשביל ההזדמנות להראות את תמיכתן בטראמפ.

בקרב אסטרטגים פוליטיים ומומחים לדעת הקהל שוררת הסכמה כי החולשה האלקטורלית הגדולה ביותר של טראמפ היא בקרב נשים. אולם בקולומביה, בה נערכה העצרת, ובמקומות אחרים הדומים לה, הנשיא נהנה ממעמד של גיבור בקרב מצביעות רבות. הן טוענות שהוא נלחם כדי לשמר את אורח חייהן - הנתון, לדעתן, תחת איום קיומי מצדם של הליברלים במפלגה הדמוקרטית. "הוא מבין למה אנחנו כועסות", אמרה פילפוט. "והוא רוצה לתקן את זה".

בשעה שהרפובליקאים נאבקים כדי לשמור על הרוב שלהם בקונגרס בבחירות אמצע הקדנציה שייערכו מחר (שלישי), טראמפ נוסע לאורכה ולרוחבה של ארה"ב כדי לחזק את המועמדים הרפובליקאים. הוא מקפיד לדבר אל לבן של המצביעות: בכל עצרת ועצרת טראמפ חוזר ואומר שנשים "רוצות ביטחון" ומזהיר מפני המהגרים הנוהרים, העלייה בפשיעה והמיתון הכלכלי הצפוי אם הדמוקרטים יזכו ברוב בקונגרס.

כמה מהנשים שהביעו תמיכה בטראמפ כבר בתחילת הדרך עשו זאת בהיסוס. אחרות עושות זאת עתה למרות הסתייגותן מלשונו הבוטה ומהתנהגותו הלא יציבה. אך כולן חשו שותפות לניצחונו לאחר המאבק המפלגתי המר על אישור מינויו של שופט העליון ברט קבאנו. רבות מאמינות לנשיא כשהוא מזכיר להן בכל אחת מהעצרות שהעולם שהן מכירות — נוצרי, שמרני ולבן בעיקרו — מונח על הכף בבחירות.

כובעים למכירה בעצרת בחירות בצפון קרוליינה, בשבוע שעברצילום: NYT

"למען האמת, העניין הזה מלחיץ אותי", אומרת איימי קרמר על ההתעוררות הדמוקרטית בבחירות, שרבים רואים בהן משאל עם על נשיאותו של טראמפ. קרמר, פעילה בתנועת "מסיבת התה" ומייסדת שותפה של הארגון לגיוס תרומות "נשים למען טראמפ", מוסיפה כי "מעולם לא ראיתי אנרגיה ותנופה כאלה בבחירות האמצע, אבל גם ב–2016 הסקרים לא היו נכונים". לדבריה, היא ונשים אחרות במעגלים החברתיים שלה באזור אטלנטה אוהבות את טראמפ. "אנחנו אוהבות כשמישהו מבטיח לעשות משהו ופועל להגשמתו", אמרה.

פער מגדרי בפרברים

ועדיין, הנשים התומכות בטראמפ עדיין נחשבות מיעוט בארה"ב. בשיחות סגורות מביעים רפובליקאים בכירים חשש שהמסרים הבוטים של טראמפ ירחיקו מצביעות, שהמפלגה זקוקה לקולן כדי לשמר את המושבים החיוניים לה בקונגרס. ההתנגדות בקרב נשים למועמדותו של טראמפ לפני שנתיים היתה גדולה משיעורן באוכלוסייה. מגמה זו אף התרחבה מאז, במה שנראה כאות מבשר רעות לחברי המפלגה.

אנה גרינברג, שותפה בחברת סקרים העובדת עם המפלגה הדמוקרטית, מעריכה כי גישתו השמרנית של טראמפ כלפי הגירה, שקיבלה ביטוי בסרטון גזעני שהעלה באחרונה לחשבון הטוויטר שלו, וכן כמה נאומים מלבי יצרים שנשא, תעורר דחייה בקרב נשים משכילות המתגוררות בפרברים. "אני חושבת שיהיה פער מגדרי עצום בבחירות, והמובילות העיקריות שלו הן נשים המתגוררות בפרברים", הוסיפה.

אך בינתיים, בימים הקודמים לבחירות האמצע, נשים זורמות בהמוניהן לאירועים הפוליטיים בהשתתפותו של הנשיא. הן חובשות כובעים ססגוניים ולובשות חולצות עם כתובות המהללות את גדולתו של טראמפ. על רקע שירים מתוך המחזמר "קאטס", בלדות של סלין דיון וקלאסיקות של אלטון ג'ון המושמעות בעצרות הנשיא, הן נושאות שלטים ורודים עם הכתובת "נשים למען טראמפ" ומחזיקות תינוקות בזרועותיהן.

מנחה הלייט נייט סטיבן קולבר על טראמפ ובוחרות

הן גם לועגות לטענה שלטראמפ יש בעיה בקרב נשים — למרות הטענות לתקיפה מינית שהופנו כלפיו והתרברבותו הבוטה כי הוא מסוגל לעשות לנשים "כל דבר". "אני פשוט משתגעת מזה", אומרת מיסטי ספנסר־סאור, תושבת בלקווטר שבמיזורי בת 40. "אני יושבת מול הטלוויזיה וצורחת כי הם מעוותים כל מה שהוא אומר", הוסיפה ספנסר־סאור, שנסעה יותר משעה יחד עם אביה וארוסה כדי להשתתף בעצרת בקולומביה. "כולם כאלה רגישים כל הזמן. אולי הוא בוטה, אבל מבחינתי זה בסדר".

רבות מהנשים הביעו חרדה מעורפלת בדבר פגיעה בכלכלה אם הרפובליקאים יפסידו בבחירות. אבל בבסיסה של תמיכתן בנשיא נמצאים הפחד האינסטינקטיבי מפני מהגרים, והזעם העצום בגין שינוי הנורמות — שעבורן מגולם בחפזונם של הדמוקרטים להאמין לטענות "חסרות שחר" על תקיפות מיניות מצדו של השופט קבאנו. "לא הצבעתי לו בגלל האופי שלו", אומרת שרלין בראון, סוכנת נדל"ן בת 57 מאינדיאנפוליס, שהשתתפה בעצרת בסוף השבוע. "הצבעתי לו בגלל העמדות שלו".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת ג'ולי הירשפלד דיוויס וקייטי רוג'רס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ