ב-2016 טראמפ כבש את מדינות המערב התיכון. עכשיו הדמוקרטים משיבים מלחמה

התוצאות בחמש מדינות במערב התיכון של ארה"ב, שהיו מעוז דמוקרטי מובהק והפכו את פניהן לפני שנתיים, עשויות לא רק לעצב את בתי הקונגרס אלא גם לאותת על זהות הנשיא הבא של ארה"ב

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא לשעבר ברק אובמה בעצרת בחירות עם המועמדים הדמוקרטים בוויסקונסין, בחודש שעבר
הנשיא לשעבר ברק אובמה בעצרת בחירות עם המועמדים הדמוקרטים בוויסקונסין, בחודש שעברצילום: SARA STATHAS/רויטרס

את התקשורת האמריקאית מעסיקה בימים האחרונים שאלה מרכזית אחת: איזו מפלגה תחזיק בסיומו של יום שלישי ברוב בשני בתי הקונגרס. הסקרים האחרונים, במידה ומישהו עדיין סומך עליהם, מצביעים על קונגרס מחולק: רוב דמוקרטי בבית הנבחרים ורוב רפובליקאי בסנאט. אלא שהפער במספר תחרויות מפתח צמוד מאוד, וכל המומחים מזהירים שהכל עדיין פתוח. נייט סילבר, אשף הסקרים שנכווה בבחירות לנשיאות ב-2016, כתב בסוף השבוע כי מספיקה "טעות קטנה" בסקרים כדי שהתוצאה שנקבל ביום רביעי בבוקר תהיה שונה בתכלית ממה שצפוי כרגע.

בשעה שכלי התקשורת מתמקדים בשאלת השליטה בקונגרס, את היועצים הפוליטיים המובילים בשתי המפלגות מעסיקה שאלה אחרת, מעניינת לא פחות: מה יקרה בחמש המדינות במערב התיכון של ארה"ב שסללו את דרכו של דונלד טראמפ לבית הלבן: פנסילבניה, אוהיו, מישיגן, ויסקונסין ואייווה.

מהן בחירות אמצע הקדנציה?

בחירות האמצע בארה"ב - סיקור מיוחדמסע ההסתה של טראמפ נתעב - וגם יעיל / חמי שלו | הטבח בפיטסבורג השיב לסדר היום את שאלת הפיקוח על נשק / אמיר תיבוןמהפכות עשויות להתרחש גם מחוץ לוושינגטון / יעל שטרנהל | הקרב על ההפלות / טלי קרופקין | המועמדים הרפובליקאים מתיישרים לפי דף המסרים של הנשיא / נתנאל שלומוביץ | גל נשי נלחם על פני הקונגרס | שישה מרוצים שמנסים לגעת בהיסטוריה | רגע, איך זה בכלל עובד?

בכל אחת מחמש המדינות הללו, רוב הבוחרים תמכו פעמיים - ב-2008 וב-2012 - בנשיא הקודם ברק אובמה, ואילו ב-2016 רוב הבוחרים בהן תמכו בטראמפ. הצלחתו של טראמפ להוציא את המדינות הללו מהעמודה הכחולה במפת הבחירות ולצבוע אותן באדום-רפובליקאי נתנה לו את ההפרש בספירת האלקטורים שהביא לו את הניצחון.

טראמפ בעצרת בחירות באוהיו לצד המועמד ג'ים רנצ'י, לפני כשלושה שבועותצילום: John Minchillo/אי־פי

ביום שלישי בלילה, אנשי מקצוע בשתי המפלגות יצפו בעניין במועמדים שמתחרים השנה על ייצוג המדינות הללו בסנאט, בקונגרס וגם ברמת השלטון המקומי - החל מתפקיד המושל ועד לייצוג בבית המחוקקים הפנים-מדינתי. זאת, מתוך הנחה שהתוצאות בבחירות השבוע יספקו רמז ראשון לסיכויים של הדמוקרטים לכבוש מחדש את המדינות המדוברות בבחירות לנשיאות ב-2020.

בשתיים מתוך החמש, הניצחונות של טראמפ ב-2016 היו גדולים: הוא גבר על הילרי קלינטון בפער של כ-10% באייווה וכ-8% באוהיו. בשלוש המדינות האחרות באזור המערב התיכון שטראמפ הצליח לצבוע אדום - מישיגן, ויסקונסין ופנסילבניה - הוא ניצח בפער של כאחוז בודד. הניצחונות שלו בשלוש המדינות הללו היו מפתיעים, שכן מדובר במדינות שלא הצביעו למועמד רפובליקאי לנשיאות מאז שנות ה-80.

סיבה לאופטימיות דמוקרטית

"בבוקר שאחרי בחירות 2016, נראה היה שכל האזור הזה של ארצות הברית, המערב התיכון, שנחשב במשך שנים רבות לטריטוריה דמוקרטית מובהקת, נכבש לגמרי על ידי טראמפ", אמר ל"הארץ" הסוקר הוותיק מארק מלמן, שמזוהה עם המפלגה הדמוקרטית. "בפועל, הפערים שבהם הוא ניצח בחלק מהמדינות היו קטנים, אבל זה לא שינה את התמונה הכללית: אזור שהיה בו המון כחול, נצבע בבת אחת באדום".

המועמד הדמוקרטי לתפקיד מושל אייווה, פרד הבל, בעצרת בחירות לפני שבועצילום: KC MCGINNIS/רויטרס

כעת, ערב בחירות האמצע, מלמן סבור שלדמוקרטים יש סיבות להיות אופטימיים במערב התיכון. "אם תעבור מדינה אחר מדינה, תראה שהמועמדים הדמוקרטים מובילים או לפחות מהווים תחרות אמיתית על יריביהם", הסביר. "אני לא יודע איך התוצאות ייראו, אבל יש שם מירוצים תחרותיים מאוד. זה עומד בניגוד לתחזיות שנשמעו אחרי הבחירות לנשיאות, כאילו הדמוקרטים הולכים לאבד את האזור הזה לחלוטין".

בבחירות שיתקיימו השבוע עומדים לבחירה שליש ממושבי הסנאט, כולל כעשרה מושבים דמוקרטיים במדינות שבהן טראמפ זכה לרוב ב-2016. בשעה שסנאטורים דמוקרטים במונטנה, מיזורי ומערב וירג'יניה מנהלים קרב על חייהם הפוליטיים, הסנאטורים הדמוקרטים בארבע ממדינות המערב התיכון שטראמפ "הפך" ב-2016 נמצאים בעמדת הובלה מובהקת בסקרים. שרוד בראון מאוהיו, בוב קייסי מפנסילבניה, תמי בולדווין מוויסקונסין ודבי סטבנואו ממישיגן לא פיגרו אחרי יריביהם הרפובליקאים באף סקר שנערך בשבועות האחרונים, ורוב הסקרים הראו פער של כ-10% או יותר ביניהם לבין נציגי המפלגה היריבה.

ג'ון ג'יימס, המועמד הרפובליקאי במישיגן, מצטלם עם תומך, בחודש שעברצילום: REBECCA COOK/רויטרס

אלא שהדמוקרטים כנראה למדו לקח מ-2016, והם לא לוקחים סיכונים. במפלגה זוכרים היטב שגם ערב הבחירות ב-2016 רוב הסקרים הציגו את מישיגן, ויסקונסין ופנסילבניה כמדינות שצפויות ללכת לכיוונה של קלינטון. המדינה העיקרית שלגביה בכל זאת חוששים במפלגה כרגע היא מישיגן, שם מתמודד מול סטבנואו המועמד ג'ון ג'יימס, פוליטקאי שחור וטייס קרב לשעבר שזכה לתמיכה נלהבת מהנשיא טראמפ. "אם יש מרוץ אחד במערב התיכון שאני מודאגת לגביו, זה מישיגן", אמרה ל"הארץ" יועצת של אחד הסנאטורים הדמוקרטים שמעורב בקמפיין הארצי. "אוהיו, פנסילבניה, ויסקונסין - שם אנחנו הולכים לנצח".

דניאל ניקיאן, מרצה בחוג לפוליטיקה באוניברסיטת שיקגו, כתב בשבוע שעבר כי בשעה שלדמוקרטים יש שורה ארוכה של דאגות בבחירות הקרובות, "נחסכה לנו החרדה לגבי גורלם של שרוד בראון באוהיו ותמי בולדווין בוויסקונסין. זה ממש לא היה מובן מאליו אחרי הניצחון של טראמפ".

הצלחתו הצפויה של בראון, שמייצג את אוהיו בסנאט מאז 2006, מעניינת במיוחד: הסקרים צופים לו ניצחון בפער דו-ספרתי, במדינה שטראמפ ניצח בה באופן חד-משמעי לפני פחות משנתיים. אלא שמי שמכירים היטב את הזירה הפוליטית באוהיו אינם מופתעים: בראון נחשב לאחד הסנאטורים המחויבים ביותר לנושאים של זכויות עובדים בארה"ב, ולאויב של בעלי הון בולטים שתומכים במפלגה הרפובליקאית. באתר "פוליטיקו" פורסמה בחודש שעבר כתבה על מצביעים באוהיו שתמכו באובמה ב-2008 ו-2012, עברו לתמוך בטראמפ ב-2016, ומתכוונים בבחירות הקרובות להצביע לבראון, הסנאטור הדמוקרטי. "יש פה כל מיני דעות לגבי טראמפ, אבל כולם מסכימים ששרוד בראון עובד קשה בשבילנו", הסביר אחד המרואיינים, פועל בחברת פחם מקומית.

עצרת בחירות רפובליקאית בפנסילבניה, לפני כחודשצילום: Keith Srakocic/אי־פי

לחזור ולנצח

בולדווין, הסנאטורית הדמוקרטית המכהנת מטעם ויסקונסין, נבחרה לסנאט לראשונה ב-2012, וקבעה בכך תקדים היסטורי: היא היתה האשה הלסבית הראשונה לכהן בבית העליון של הקונגרס. בבחירות הקרובות היא מתמודדת עם מצע שנראה כאילו נכתב על ידי הסנאטור ברני סנדרס: היא קוראת להחיל ביטוח בריאות ממלכתי בארה"ב ותוקפת את הרפובליקאים על כך שהם מחויבים למיליארדרים שתורמים להם יותר מאשר לאזרחים. הסקרים צופים לה ניצחון בפער של 10% או יותר.

"אם בולדווין תנצח בוויסקונסין, כפי שהסקרים צופים, האגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית יתמקד באיך היא עשתה את זה", כתב בשבוע שעבר דייב ויגל מה"וושינגטון פוסט". לדבריו, ניצחון של בולדווין יסמן למפלגה הדמוקרטית שהדרך לחזור ולנצח במערב התיכון היא להתמקד בנושאים כלכליים ולא לפחד מאימוץ רעיונות "רדיקליים" – כאלה שיכולים לשכנע מצביעים דמוקרטים שערקו לטובת טראמפ לחזור הביתה למפלגה הכחולה.

מעבר למועמדים לסנאט, ברחבי המערב התיכון ייבחרו ביום שלישי גם מושלי מדינות, וגם בגזרה הזו הדמוקרטים חשים אופטימיות. המושל הדמוקרטי המכהן של פנסילבניה, טום וולף, מוביל בסקרים האחרונים בפער של כ-20%. למועמדים דמוקרטים יש סיכוי טוב לנצח באייווה, בוויסקונסין ובמישיגן, שלוש מדינות שבהן מכהנים כרגע מושלים רפובליקאים. באוהיו יש תיקו בסקרים לתפקיד המושל, אבל הדמוקרטים סבורים שהתמיכה בסנאטור בראון תחלחל גם לשאר מועמדי המפלגה, ותחזיר להם את השליטה במדינה שבה לא כיהן מושל דמוקרטי מזה עשור.

כל זה יהיה רלוונטי, כאמור, רק במידה והתוצאות אכן יהיו דומות למה שרואים כרגע בסקרים. למושלי המדינות ולבתי המחוקקים הפנים-מדינתיים תהיה השפעה דרמטית על הבחירות הבאות לנשיאות. אחרי שהרפובליקאים כבשו את תפקידי המושל במדינות רבות ב-2010 ו-2014, הם קידמו שורה של חוקים שהקשו על אוכלוסיות שנוטות לתמוך בדמוקרטים – סטודנטים, מיעוטים ומהגרים – להצביע בבחירות. החוקים הללו סייעו לרפובליקאים לשמר ולהרחיב את השלטון שלהם. ניצחונות דמוקרטיים במדינות המערב התיכון השבוע יהוו צעד ראשון בדרך לביטול החוקים הללו, מה שישפר את סיכוייהם של הדמוקרטים ב-2020.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ