לוגו אי-פי
אי-פי

בשנים האחרונות, ניסתה ארה"ב להרתיע את המרגלים, ההאקרים והטרולים הרוסים מהתערבות בדמוקרטיה האמריקאית, אך נדמה שזה לא התריע איש - וייתכן שאף עודד אותם. הרשויות בארה"ב, לצד מומחי טכנולוגיה, מודות שהניסיונות הרוסיים להשפיע על בחירות האמצע לא פסקו בחודשים האחרונים, על אף הגשת כתבי האישום והטלת סנקציות נגד אישים וחברות ברוסיה בעקבות התערבות בבחירות לנשיאות ב-2016.

יש מי שטוענים שרוסיה לא צריכה להתערב בבחירות האמצע כי היא כבר השיגה את מה שרצתה ב-2016: דונלד טראמפ בבית הלבן וחוסר אמון בקרב הציבור האמריקאי כלפי ההליך הדמוקרטי. הקרמלין תומך בטראמפ כי הוא אחד המנהיגים המערביים הבודדים שמחבק את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אך התקוות ברוסיה על אחווה אמריקאית-רוסית לא לגמרי התממשו בשנתיים האחרונות. קונגרס דמוקרטי יהפוך את החזון הזה לקשה בהרבה למימוש. 

מצביעים בג'ורג'יה, בחודש שעברצילום: AFP

סיבה נוספת להמשיך ולהתערב בנעשה בארה"ב היא הגאווה הרוסית. רוסים רבים מתגאים בהתערבות של מדינתם בבחירות בארה"ב, ורואים בה סימן לדומיננטיות של רוסיה בעולם. פבל קושקין, מומחה נוסף לענייני רוסיה, הסביר שההאשמות על התערבות בבחירות ארה"ב הן "מתנה לתעמולה הרוסית ולפוליטיקאים רוסים", והוסיף: "הם יכולים למנף את זה כדי לצבור תמיכה בקרב אזרחי רוסיה".

בחירות האמצע בארה"ב - סיקור מיוחדמסע ההסתה של טראמפ נתעב - וגם יעיל / חמי שלו | הטבח בפיטסבורג השיב לסדר היום את שאלת הפיקוח על נשק / אמיר תיבוןמהפכות עשויות להתרחש גם מחוץ לוושינגטון / יעל שטרנהל | הקרב על ההפלות / טלי קרופקין | המועמדים הרפובליקאים מתיישרים לפי דף המסרים של הנשיא / נתנאל שלומוביץ | גל נשי נלחם על פני הקונגרס | שישה מרוצים שמנסים לגעת בהיסטוריה | רגע, איך זה בכלל עובד?

מבחינתם של פוטין והקרמלין, ההשפעה על הדמוקרטיה האמריקאית היא פשוט נקמה על היחס הדיפלומטי המבזה, לתפיסתם, כלפי רוסיה לאחר תום המלחמה הקרה. גם מה שהקרמלין רואה כהתערבות אמריקאית באוקראינה ובמדינות הקווקז היא סיבה מבחינתו לדרוש נקמה.

"לרוסים יש העדפה והם יעשו כל שביכולתם כדי לשנות את ההצבעה לטובתם, במיוחד אם הפער קטן", אמר ג'יימס ניקסי, מומחה בריטי לענייני רוסיה, שטוען: "רוסיה איננה אחראית לכל הבעיות של ארה"ב. לאמריקאים יש בעיות פנימיות כמו לכל העולם, ורוסיה פשוט מצליחה להציף את הבעיות הללו מעל פני השטח".

זירת ההרעלה של המרגל סרגיי סקריפל בסלסברי, במארס השנהצילום: Hannah Mckay/רויטרס

הניסיונות של ארה"ב לעצור את רוסיה באמצעות חקירות וכתבי אישום - כמו אלו שמנהל החוקר המיוחד רוברט מולר - נכשלים בינתיים. "אם המטרה היא לשנות את מדיניות החוץ הרוסית, היא בהחלט לא הושגה", הסבירה מאשה ליפמן, אנליסטית המומחית לנושא. "למעשה, ההפך הוא הנכון. יותר לחץ שמופעל על רוסיה רק יוריד את מוכנותה לשתף פעולה".

יש גם פעילים רוסים שטוענים שהמעורבות שלהם חוקית - ותמימה לחלוטין. אחד מהפרוייקטים הרוסיים המובילים הוא אתר חדשות בשם USAReally, שמסקר את בחירות אמצע הקדנציה באדיקות. "כן, אנחנו אתר רוסי שכותב לאמריקאים על ארה"ב. אבל האם זה אסור?", שאל העורך הראשי של האתר, אלכסנדר מלקוביץ, שבראיון עם סוכנות הידיעות אי-פי הזדהה כתומך טראמפ, "השפעה על קוראים היא מטרה של כל כלי תקשורת, וגם שלנו".

המתקפה על הפוליטיקה האמריקאית משרתת את פוטין ישירות: על ידי ערעורה של שיטת הממשל בארה"ב, נשיא רוסיה יכול להגביר את התמיכה בשלטונו שלו. חשוב גם לזכור שידיה הארוכות של רוסיה לא עוצרות בארה"ב: עד כה בשנת 2018, רוסיה הואשמה בתקיפות בגז עצבים על אדמת בריטניה, בניסיון חדירה למטה הארגון למניעת הפצת נשק כימי בהולנד ובהתערבות במשאל העם במקדוניה.

לכתבה בסוכנות הידיעות אי-פי של אנג'לה צ'רלטון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ