קולות האסירים המשוחררים במוקד המאבק על אופייה של פלורידה

תושבי המדינה המתנדנדת יחליטו היום אם לבטל את איסור ההצבעה שהוטל על 1.5 מיליון בני אדם — צעד שעשוי להשפיע על בחירות 2020

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מושל פלורידה ריק סקוט עם הנשיא דונלד טראמפ בעצרת בעיר אסטרו, בשבוע שעבר
מושל פלורידה ריק סקוט עם הנשיא דונלד טראמפ בעצרת בעיר אסטרו, בשבוע שעברצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

בסוף אוקטובר, שבוע וחצי לפני בחירות האמצע בארה"ב, פרסם העיתון פאלם-ביץ' פוסט מפלורידה תחקיר ארוך, תוצר של ארבעה חודשי עבודה, על תהליכי השבת זכות ההצבעה במדינה לעבריינים שריצו את עונשם. ממצאי העיתון לא הפתיעו, אולם חשפו באופן מפורט את ממדי ההטייה הגזעית והמפלגתית המכוונת בשיקולים המעורבים בתהליך, ושפכו אור על דרכי השימוש במנגנון הזה ככלי אינטנסיבי ויעיל לדיכוי הצבעת מיעוטים במדינה.

פלורידה היא אחת מארבע המדינות היחידות שעדיין אינן משיבות אוטומטית בשלב כלשהו אחרי ריצוי עונש המאסר את זכות ההצבעה המופקעת ברוב מדינות ארה"ב מאזרחיהן עם הרשעתם בפלילים. לפי חוקת המדינה, ההחלטה למי והאם להעניק מחדש את זכות ההצבעה נתונה באופן בלעדי בידי היושב או היושבת (אם כי כזו טרם היתה) בכס מושל המדינה. מדיניות חנינות-ההצבעה השתנתה לפיכך בעשורים האחרונים בהתאם לשיקוליהם השונים של המושלים. מושא התחקיר של הפוסט, המושל היוצא והמועמד הרפובליקני לסנאט בבחירות האמצע שיתקיימו השבוע, ריק סקוט, החמיר יותר מכל קודמיו ב-40 השנה האחרונות והשיב על כנן פרקטיקות מהשנים שאחרי מלחמת האזרחים, שנועדו מלכתחילה לחסום הצבעת שחורים. מושל פלורידה, לפי התחקיר, הזניק באמצעות פרקטיקות אלה את מניין תושבי המדינה המנועים מלהצביע חרף ריצוי עונשם ממיליון בני אדם ב-2010 לכ-1.5 מיליון ב-2016.

אנדרו גילום, המועמד הדמוקרטית למושל פלורידה, עם הכומר אל שרפטון במיאמי, אתמולצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס

בחירות האמצע בארה"ב - סיקור מיוחדמסע ההסתה של טראמפ נתעב - וגם יעיל / חמי שלו | הטבח בפיטסבורג השיב לסדר היום את שאלת הפיקוח על נשק / אמיר תיבוןמהפכות עשויות להתרחש גם מחוץ לוושינגטון / יעל שטרנהל | הקרב על ההפלות / טלי קרופקין | המועמדים הרפובליקאים מתיישרים לפי דף המסרים של הנשיא / נתנאל שלומוביץ | גל נשי נלחם על פני הקונגרס | שישה מרוצים שמנסים לגעת בהיסטוריה | רגע, איך זה בכלל עובד?

מיליון וחצי תושבי פלורידה הללו מהווים כמחצית מכלל האזרחים האמריקאים מהם ממשיכה להישלל זכות ההצבעה גם אחרי ריצוי העונש. במדינה שאוכלוסייתה היא השלישית בגודלה בארה"ב – פלורידה מונה היום יותר מ-20 מיליון תושבים - מדובר בכאחד מכל עשרה מבוגרים וביותר מחמישית מהשחורים בגילאי הבחירה. ולמרות ששחורים מהווים כ-16% בלבד מאוכלוסיית פלורידה, כמעט שליש מאלה שאיבדו את זכות ההצבעה במדינה בשל הרשעה פלילית נמנים עם הציבור הזה.

בתחקיר של הפאלם ביץ' פוסט מסוף אוקטובר, בחנו תחקירני העיתון את שמותיהם, זיהויים הפוליטי ושיוכם האתני של כמחצית מ-3,088 בעלי ובעלות ההרשעה הפלילית שבקשותיהם להצביע אושרו בידי סקוט מאז נכנס לתפקידו. הם מצאו שמספר הלבנים בתוכם כפול ממספר השחורים, ושבין הגברים, מספר הלבנים היה גדול פיה שלושה מזה של השחורים. שיעור הרפובליקאים בין מקבלי חנינת-ההצבעה היה הגבוה ביותר מאז 1971, ואחוז הדמוקרטים הנמוך ביותר.

הדיספרופורציה בשיעורי ההרשעה והכליאה של שחורים, אותו עיוות משפטי וחברתי שבאמצעותו נתפרו במיוחד נגד הגברים השחורים אחרי מלחמת האזרחים יוזמות שלילת ההצבעה מעבריינים (זכות ההצבעה לנשים הושגה רק ב1920), רק העמיקה את מהות העוול. ב-20 השנה האחרונות שחורים היוו 43% מקרב האסירים ששוחררו, אבל אצל מושל פלורידה סקוט, שלפי ממצאי העיתון פסל מעל 16,000 מהבקשות שקיבל, הם מנו רק 27% מהאלפים הבודדים שקיבלו רשות להצביע.

לנתונים הללו יש משמעות פוליטית גדולה: פלורידה היא מדינה "מתנדנדת", או "סגולה", דהיינו כזו שבה אין רוב מוחלט לאחת המפלגות ולפיכך שינויים בדפוסי ההצבעה יכולים להכריע בה את הכף לכאן או לכאן גם אם אינם בסדרי גודל עצומים. בבחירות 2016 הביס דונלד טראמפ את הילרי קלינטון בפלורידה בפער של  כ-113,000 קולות. הפרש של 537 קולות במדינה הפריד בבחירות לנשיאות בשנת 2000 בין אל גור הדמוקרטי והבית הלבן והקנה לג'ורג' וו בוש, אחיו של מושל פלורידה דאז, ג'ב בוש, את הנשיאות.

החזרת זכויות הבחירה ליותר ממיליון וחצי אזרחים ואזרחיות יכולה אם כן להיות קריטית למפה הפוליטית הארצית והלאומית גם יחד. מחקרים שונים הניבו אמנם תשובות סותרות לשאלת נטיית ההצבעה של ציבור משוללי זכות הבחירה, אבל הבדיקה של העיתון פאלם ביץ פוסט, שהעלתה שבקרב עשרות אלפי האנשים שקיבלו בפלורידה מחילת-הצבעה טרם כהונתו של סקוט קיים רוב דמוקרטי, עשויה להעיד על המגמה. מה גם שמלכתחילה בפלורידה מספר התושבים הרשומים כדמוקרטים עולה על הרשומים כרפובליקאים. פרופ' שרון אוסטין, מרצה למדע המדינה באוניברסיטת פלורידה, אמרה ל"הארץ" בסוף השבוע בשיחת טלפון מגיינסוויל, פלורידה, שלהערכתה רבים מבין משוללי זכות הבחירה במדינה יעדיפו מועמדים ומועמדות דמוקרטים או עצמאיים, ושבמידה שזכות ההצבעה תוחזר להם, "עשויות להיות לכך השלכות משמעותיות בבחירות 2020".

וזו אכן אפשרות ריאלית: במסגרת ההצבעה הישירה המתאפשרת לפי השיטה האמריקאית, יצביעו תושבי המדינה השבוע בין היתר גם על הצעת תיקון לחוקת פלורידה שיזמה קואליציית ארגוני זכויות אדם, ולפיה תוחזר סוף סוף למורשעים זכות הבחירה באופן אוטומטי עם תום ריצוי העונש. אנסים ורוצחים, לפי התיקון המוצע, ימשיכו להידרש להגיש בקשה אישית לחנינת-הצבעה. בסקרים, זוכה הצעת התיקון לכ-69% אחוזי תמיכה. כדי לבצע את התיקון נדרשים 60 אחוזי תמיכה בקלפיות. 

אבל גם אם התיקון לא יעבור, זהות המנצח במרוץ למושלות המדינה עשויה להיות לא פחות מהותי לתוצאות הבחירות לנשיאות בעוד שנתיים. סקוט ינסה להביס את הסנאטור הדמוקרטי הוותיק ביל נלסון, לתפוס את מושבו בסנאט ולהנחית בכך מכה על הדמוקרטים, המקווים אמנם להשיג רוב בבית הנבחרים, אבל נאבקים נגד הגדלת היתרון הרפובליקני בסנאט. על המשרה שסקוט מפנה מתנהל מאבק צמוד בין חבר הקונגרס הרפובליקני רון דה-סנטיס לבין ראש עיריית טאלאהאסי הדמוקרטי, אנדרו גילום, שאם ינצח יהפוך למושל השחור הראשון בתולדות פלורידה.

מאז ניצחונו בפריימריז הדמוקרטיים זוכה גילום לתשומת לב לאומית ובינלאומית והוא סומן אותו כמנהיג העשוי לייצר תנופה פוליטית דמוקרטית שתסייע לרומם את ה"גל הכחול" שהדמוקרטים מקווים שיתממש השבוע וימשיך לצבור תנופה עד לבחירות לנשיאות ב-2020. בדומה לסטייסי אברמס, הדמוקרטית המתמודדת על מושלות ג'ורג'יה, מסתמן שגילום יביא לשולחן המושל, אם ייבחר, אג'נדה פרוגרסיבית, פמיניסטית. כמו כן, בנוסף לנושאים הבולטים בפוליטיקה של המדינה – בהם הטיפול בהשפעות הסופות הקטלניות, והמאבק בחוקי הנשק – הוא ינסה לטפל או לפחות להעלות את המודעות בסוגיות מהותיות כמו השיטות השונות לדיכוי הצבעת מיעוטים.

לדברי פרופ' אוסטין, העומדת בראש התוכנית ללימודים אפרו-אמריקאיים באוניברסיטת פלורידה, במידה שהתיקון לא יעבור אולם גילום ינצח, עצם עמידתו של מושל דמוקרטי נחוש מול האג'נדה של טראמפ עשויה להביא יותר מצביעים אל הקלפי ב-2020. השיח שמוביל טראמפ כלפי המהגרים מאמריקה הלטינית, ובעיקר הדרך בה הוא מדבר עתה על שיירת המהגרים שבדרכה לארה"ב, עשויים גם הם, היא אומרת, להגביר את כוחם של הדמוקרטים בבחירות השבוע וב-2020, במדינה שבה הציבור הלטיני ודובר הספרדית  מהווה כ-18% מציבור הבוחרים.

רון דה-סנטיס, המועמד הרפובליקאי למושל פלורידה, בדרום דייטונה, אתמולצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ