"מזג אוויר רפובליקאי"

והרי התחזית לבחירות האמצע בארה"ב: יהיה סוער

ברוב מזרח ארה"ב וכן במערב התיכון צפויים היום גשמים ורוחות עזות. מחקרים שונים מלמדים שמזג אוויר רע ביום בחירות עשוי להוריד את שיעור ההצבעה, דבר שיסייע לרפובליקאים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כרזות של מועמדים בפלורידה
כרזות של מועמדים בפלורידהצילום: NYT
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מזג האוויר ברוב מזרח ארה"ב צפוי להיות סוער בבחירות אמצע הקדנציה שנערכות היום (שלישי) ולהשפיע על שיעורי ההצבעה בכמה מקומות. חזית קרה צפויה להביא גשמים ורוחות עזות לאורך חופה המזרחי של המדינה, מפלורידה ועד מיין, אמר טים לופטוס, חזאי ב־AccuWeather.

סופות רעמים עזות יכו קרוב לוודאי מצפון קרוליינה עד דרום ניו ג'רזי; ובצפון-מזרח, בעיקר בניו יורק ובפנסילבניה, עשויות הרוחות לנשוב במהירות של כ־80 קמ"ש, אמר לופטוס. החזית הסוערת הרחבה צפויה גם להוריד תערובת של גשם ושלג על אזור הימות הגדולות הגדולים והמישורים הגדולים, בהם חלקים ממישיגן, מינסוטה וצפון דקוטה.

בחירות האמצע בארה"ב - סיקור מיוחדמסע ההסתה של טראמפ נתעב - וגם יעיל / חמי שלוהטבח בפיטסבורג השיב לסדר היום את שאלת הפיקוח על נשק / אמיר תיבון |מהפכות עשויות להתרחש גם מחוץ לוושינגטון / יעל שטרנהלהקרב על ההפלות / טלי קרופקיןהמועמדים הרפובליקאים מתיישרים לפי דף המסרים של הנשיא / נתנאל שלומוביץגל נשי נלחם על פני הקונגרס | שישה מרוצים שמנסים לגעת בהיסטוריה |רגע, איך זה בכלל עובד?

מחקרים שונים מלמדים שמזג אוויר רע ביום בחירות עשוי להוריד את שיעור ההצבעה, דבר שעשוי לסייע לרפובליקאים משום שקבוצות המצביעים הנרתעות יותר מהליכה לקלפי במזג אוויר סוער, הן אלה הנוטות להצביע לדמוקרטים; מחקר עדכני יותר שפורסם בנובמבר 2017 בכתב העת American Politics Research קבע שההשפעות הפוליטיות של מזג אוויר סוער ביום הבחירות עשויות להרחיק מעבר לשיעורי ההצבעה. לדברי אחד ממחברי המחקר, בין המצביעים המגיעים לקלפיות, שיעור הבוחרים הנוטים להצביע לרפובליקאים גבוה מעט יותר.

"מזג האוויר עשוי להשפיע לא רק אם ללכת להצביע, אלא גם למי להצביע", אמר יוסאקו הוריאוצ'י, מרצה לממשל במכללת דארטמות' שבניו המפשייר. "מזג אוויר רע משפיע גם על מצב הרוח, אנשים נוטים להסתייג יותר מנטילת סיכונים, הם נוטים יותר להיות שמרניים, וצפויים על כן להצביע לרפובליקאים ולא לדמוקרטים".

אבל השפעת מזג האוויר מצומצמת למדי, מדגיש הוריאוצ'י. הוא ושותפו למחקר, וו צ'אנג קאנג, מהאוניברסיטה האוסטרלית הלאומית בקנברה, מעריכים שכ־1% מהמצביעים עשויים לשנות את דעתם בגלל מזג אוויר גרוע, היכול להתבטא בכ־3% תמיכה לטובת מועמד רפובליקאי ־ דבר שבאופן תיאורטי מספיק בשביל להטות את הכף במרוץ צמוד.

אף שמקובל לחשוב שמזג אוויר רע עשוי להוריד את שיעורי ההצבעה, וששיעורי הצבעה נמוכים יותר עשויים לשחק לידי הרפובליקאים, זו תופעה שהרפובליקאים לא מודים בה בפומבי. אלא שבוב יוג'ין, מועמד רפובליקאי לסנאט מטעם ניו ג'רזי שמתמודד מול הסנאטור הדמוקרטי המכהן רוברט מנדז, אמר אתמול בעצרת בחירות שהתחזית לגשם היום היא "מזג אוויר רפובליקאי". בבחירות אלה, הוסיף, "מה שקובע הוא מי יוציא את הבוחרים לקלפיות ומי לא, ואני מקווה שמחר יירד גשם חזק", אמר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ