אין סנסציה, יש דרמה: עידן השלטון המוחלט של טראמפ מגיע לסופו

כפי שחזו רוב הסקרים, ניתן לומר שבית הנבחרים ייצבע בכחול אך הסנאט יישאר רפובליקאי. הנשיא אמנם הצליח ליצור גל אדום נגדי, אך הוא כבר בוודאי מחפש שעירים לעזאזל

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכות של המועמד הרפובליקאי לסנאט מטעם טקסס, טד קרוז, חוגגות את ניצחונו
חמי שלו

המסקנה העיקרית שעולה מהתוצאות החלקיות של בחירות אמצע הקדנציה בארצות הברית היא שהולכות להיות שעות ארוכות ומורטות עצבים - שבסופן יתגשמו כל התחזיות המוקדמות. רשת פוקס הזדרזה להודיע לפני מתחרותיה שהדמוקרטים זכו בשליטה בבית הנבחרים, ואחריה הלכו כמה מהרשתות האחרות. הרפובליקאים ימשיכו לשלוט בסנאט וככל הנראה יגדילו את הרוב ממנו הם נהנים עתה.

תוצאה כזו אמנם לא תיחשב לסנסציה - משום שהיא תואמת את מה שקבעו הסוקרים והפרשנים לפני שבועות רבים - אך אין בכך כדי להקטין את המשמעות הדרמטית של זכיית הדמוקרטים בבית הנבחרים: לעתידה של ארצות הברית בכלל ולנשיאותו של דונלד טראמפ בפרט.

שידור חי של פוקס ניוז

כפי שזה נראה כעת, השליטה המוחלטת של טראמפ והרפובליקאים בוושינגטון מאז הבחירות לנשיאות תגיע לסיומה, ומול טראמפ יתייצב בית נבחרים לעומתי. אם לא יהיו הפתעות, בית נבחרים זה יקשה עליו לאשר חקיקה ולאשר תקציבים, והוא צפוי לפתוח בחקירות פרלמנטריות נגד טראמפ ומהלכיו באמצעות 20 ועדות הבית, שיעברו עתה לניהולם של המחוקקים הדמוקרטים. עוד ניתן לשער שבית נבחרים דמוקרטי ידרוש מטראמפ לחשוף את דו"חות מס ההכנסה שהוא מסתיר מאז שהחל בהתמודדות לנשיאות. עוד סביר להניח שבמוקדם או במאוחר, חברי קונגרס דמוקרטים ייזמו גם פתיחה של הליכי הדחה נגד טראמפ.

הגל הכחול, כפי שמכונה ההתלהבות הניכרת מצד המצביעים הדמוקרטים, ככל הנראה הספיק להם כדי לזכות ברוב קטן בבית הנבחרים, אך הוא לא השתווה לצונאמי בסדר גדול של הניצחון הסוחף של הרפובליקאים בבחירות לקונגרס ב-2010, שנתיים לאחר בחירתו הראשונה של ברק אובמה.

תומכות של המפלגה הדמוקרטית חוגגות את הניצחונות במסיבת בחירות בניו יורקצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

אחת הסיבות לכך היא הצלחתו של טראמפ ליצור גל אדום נגדי של רפובליקאים, שבוודאי הציל עבורם כמה מושבים בבית הנבחרים ובסנאט. ייתכן שתמיכתו של טראמפ גם העניקה לטד קרוז את הניצחון על הכוכב הדמוקרטי בטו אורורק. דמוקרטים רבים דווקא מרוצים מתוצאה זו, משום שהיא תאפשר לאורורק להתפנות לבדיקת סיכויי התמודדותו על הנשיאות ב-2020.

עם זאת, ואף שטראמפ בוודאי כבר גיבש מראש את רשימת השעירים לעזאזל עליהם יטיל את האחריות למהפך בבית הנבחרים, סקרי היציאה שנערכו במהלך היום הורו בבירור שרוב הבוחרים מסתייגים מהתנהלותו ומאישיותו. 55% מהבוחרים אמרו שאינם שבעי רצון מתפקודו של טראמפ, ו-56% אמרו שארצות הברית איננה צועדת בכיוון הנכון תחת הנהגתו. רפובליקאים רבים סבורים שמסע ההפחדה שניהל טראמפ לקראת סיום הקמפיין נגד מהגרים לא חוקיים מאמריקה הלטינית פעל כבומרנג ודירבן בוחרים דמוקרטיים נוספים להגיע לקלפיות. הוא ישיב, כמובן, שהפחד ששתל בלב בוחריו הוא שהניע אותם לנהור לקלפיות בהמוניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ