אמיר תיבון
אמיר תיבון

רשתות הטלוויזיה בארה"ב הודיעו אתמול (שלישי) בשעה 19:30 (שעון וושינגטון) על מהפך ראשון בבית הנבחרים האמריקאי: המועמדת הדמוקרטית ג'ניפר ווקסטון ניצחה במחוז העשירי של וירג'יניה והדיחה את חברת הקונגרס הרפובליקאית ברברה קומסטוק. המחוז העשירי היה הסנונית שבישרה על ניצחון דמוקרטי בבית הנבחרים, ואחריו באו כ-30 ניצחונות נוספים, רובם ככולם במחוזות שכמעט זהים באופיים למחוז של ווקסטון וקומסטוק.

המחוז העשירי של וירג'יניה מורכב מהפרברים של וושינגטון הבירה, בהם מתגוררת אוכלוסייה עשירה ומשכילה ביחס לכלל אוכלוסיית ארה"ב, ורבים מתושביו עובדים עבור הממשל הפדרלי בוושינגטון. בבחירות לנשיאות ב-2016, המצביעים במחוז זה פיצלו את תמיכתם בין שתי המפלגות: הילרי קלינטון זכתה ברוב הקולות בהתמודדות לנשיאות וקומסטוק הרפובליקאית ניצחה במאבק על ייצוג המחוז בקונגרס.

השבוע

עונה 2, פרק 5 | עם ד"ר יעל שטרנהל, מעין אפרת, אייל מגד ושיראל ברגר

0:00
-- : --

כ-25 מחוזות הצביעו אז באופן דומה למחוז העשירי של וירג'יניה: קלינטון זכתה ברוב הקולות, אבל לייצוג בקונגרס נבחרו רפובליקאים. הלילה, אחד אחרי השני, המחוזות הללו נצבעו בכחול ומועמדים דמוקרטים הדיחו את הרפובליקאים המכהנים. במחוז העשירי זה קרה בפער גדול יחסית: ווקסטון ניצחה בהפרש של 12%, קצת יותר מההפרש בו קלינטון גברה על טראמפ במחוז זה ב-2016.

את המהפך אפשר היה לחוש כבר בשעות הבוקר של יום הבחירות בביקור בקלפיות. "אני מתנדבת במפלגה הדמוקרטית במחוז הזה כבר שנים, ואף פעם לא הרגשתי כל כך אופטימית שאנחנו הולכים לנצח", אמרה ל"הארץ" פעילה דמוקרטית שאיישה דוכן מחוץ לאתר הצבעה במזרח המחוז, איילין פרייס. "צריך להבין - הרפובליקאים שולטים במחוז הזה מאז שנות ה-80, ללא הפסקה. היום זה הולך להשתנות".

אירוע ניצחון לדמוקרטים בוושינגטון הבירה, הלילהצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

מצביעת ווקסטון נוספת, ג'אנט רוזמן, הסבירה אתמול בצהריים מדוע היא משוכנעת שבלילה תלך "לישון עם חיוך על הפנים". לדבריה, "אני פוגשת כל הזמן אנשים שהצביעו במשך שנים לרפובליקאים, ומתכוונים הפעם לעבור צד. הבחירות הפעם הן לא על נושאים פוליטיים רגילים כמו מיסים ומדיניות חוץ. אלה בחירות על האופי של המדינה שלנו. אנשים משני צדי המתרס מסתכלים על טראמפ ופשוט מתמלאים בבושה שככה נראה ומדבר הנשיא שלנו". רוזמן הוסיפה כי במחוז אוכלוסייה יהודית לא מבוטלת, שהיא לדבריה "אחת הסיבות לכך שהדמוקרטים התחזקו פה. אני משתייכת לקהילה היהודית, ואני רואה מאז 2016 עלייה ברמת המעורבות הפוליטית של אנשים. אנחנו מודאגים לגבי העתיד של המדינה שלנו".

הנשיא הקודם, ברק אובמה, בחר לערוך במחוז העשירי את עצרת הקמפיין האחרונה שלו לפני יום הבחירות. הוא התייצב במטה המתנדבים של ווקסטון ביום שני בבוקר, חילק סופגניות לפעילים והצהיר מול המצלמות: "האופי של המדינה שלנו עומד לבחירה הפעם". המסר הזה של הנשיא לשעבר בא לידי ביטוי בשיחות עם לא מעט מצביעים אתמול. הבחירה של אובמה לסיים את הופעותיו במסגרת הבחירות דווקא במחוז הזה הבהירה פעם נוספת עד כמה חשובים המחוזות הפרבריים עבור הדמוקרטים ב-2018.

חברת הקונגרס המודחת קומסטוק בווירג'יניה, באוקטוברצילום: AFP

לפני שטראמפ השתלט על המפלגה הרפובליקאית, נחשבו אזורים פרבריים, מבוססים ומשכילים כמו המחוז העשירי לטריטוריה אדומה. בניגוד לטראמפ, שהפסיד את המחוז ב-2016, המועמד הרפובליקאי לנשיאות מיט רומני ניצח בו ב-2012. לא מעט מחוזות עם אוכלוסייה בעלת אופי דומה הרוויחו כלכלית מקיצוצי המסים של טראמפ, ובכל זאת הם אלה שפנו הפעם בצורה הבולטת ביותר נגד הרפובליקאים. 

"טראמפ מזלזל באנשים כמונו", אמר ל"הארץ" בארי ג'ייקובס, תושב המחוז העשירי שהביע גם הוא ביטחון בניצחונה של ווקסטון, שעות לפני סגירת הקלפיות. "הוא מזלזל באנשים שעובדים קשה, משקיעים בהשכלה של הילדים שלהם ומחויבים לערכים האמריקאיים בהם כל הנשיאים התגאו בעבר. בגלל ההתנהגות שלו, המחוז הזה הולך להתהפך היום".

אירוע ניצחון לווקסטון בווירג'יניה, הלילהצילום: AFP

פעיל רפובליקאי בשנות ה-50 לחייו, טיילר פוזי, הציב דוכן תעמולה מחוץ לאחת הקלפיות וניסה לשכנע עוברים ושבים לתת הזדמנות נוספת לקומסטוק, שניצחה ב-2016 בפער של כ-6%. "אני מבין שאנשים פה כועסים על טראמפ", הסביר, אבל לדבריו "חברי קונגרס כמו ברברה קומסטוק הם הדרך היחידה להיאבק בו. אין הרבה רפובליקאים שמביעים ביקורת פומבית נגד טראמפ. היא אחת היחידות שעושה את זה, כל הזמן. זה יהיה עצוב אם דווקא היא תפסיד בגללו את הבחירות".

קומסטוק אכן הביעה ביקורת על מדיניות ההגירה של טראמפ ועל השפה הגסה שבה מרבה הנשיא להשתמש. אולם, הקמפיין של ווקסטון דאג להדגיש את העובדה שקומסטוק הצביעה יחד עם הרוב הרפובליקאי בקונגרס ביותר מ-95% מההצבעות בשנתיים האחרונות. המועמדת הדמוקרטית כינתה את קומסטוק לאורך הקמפיין "ברברה טראמפסטוק", בדומה לכינויים שטראמפ הדביק ליריביו הפוליטיים בשנים האחרונות. 

אחרי שרשתות הטלוויזיה סימנו את המחוז העשירי בתור הראשון באמריקה "להתהפך" נגד הרפובליקאים, ווקסטון ותומכיה קיימו מסיבת ניצחון. הפרשן הפוליטי הבכיר של רשת NBC, סטיב קורנאקי, הסביר על רקע התמונות של הפעילים הדמוקרטים רוקדים כי "המחוז הזה דומה להרבה מאוד מחוזות אחרים שהדמוקרטים רוצים לנצח בהם הערב".

בסיומו של ליל הבחירות, אחרי שהתברר שהדמוקרטים ניצחו במאבק על בית הנבחרים, קורנאקי סיכם את המהפך בפרברים, במסגרתו אזורים שנחשבו במשך שנים למעוזים רפובליקאיים הפכו למוקדי ההתנגדות לטראמפ. לדבריו, "המסר שיצא מהמחוזות האלה הלילה הוא שהבעיה היא לא רק טראמפ. האנשים במחוזות האלה לא רוצים לתמוך באף אחד שקשור אליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ