לא הכל אדום וכחול

במדינות בחרו: בעד לגליזציה של קנביס וזכות הצבעה לאסירים משוחררים

בחירות האמצע בארה"ב קבעו את מפת השליטה בקונגרס בוושינגטון, אך מיליוני מצביעים במדינות הכריעו אתמול גם בסוגיות מקומיות שעשויות להשפיע ברמה הלאומית

הארץ
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קנאביס לצרכים רפואיים
קנאביס לצרכים רפואייםצילום: Steven Senne/אי־פי
הארץ
גרדיאן

בבחירות אמצע הקדנציה שנערכו אתמול (שלישי) בארה"ב עמדו להצבעה לא רק מושבים דמוקרטיים ורפובליקאיים בקונגרס בוושינגטון ובבתי מחוקקים במדינות השונות, אלא גם סוגיות מקומיות שמשפיעות ברמה הלאומית. בין הסוגיות שעמדו להצבעה במדינות: לגליזציה של קנביס, הפלות, זכויות הצבעה לאסירים לשעבר ואפליית טרנסג'נדרים.

מישיגן: צריכת קנביס הפכה לחוקית

המצביעים במדינת מישיגן אמרו "כן" ללגליזציה של קנביס. הצעת החוק שעברה במשאל העם של המדינה מתירה שימוש בקנביס לצרכי בילוי לאנשים מעל גיל 21. ההצעה מאפשרת לכל אדם לשאת עד 70.8 גרם מריחואנה מבלי חשש להיעצר בגין החזקת סמים, והיא גם מוחקת רישום פלילי לאנשים שהורשעו בעבר בסעיף זה. בכך הצטרפה מישיגן לתשע מדינות אחרות ולבירה וושינגטון שמתירות בחוק שימוש במריחואנה, שתחת החוק הפדרלי עדיין נחשב ללא חוקי.

בעקבות המשאל, במישיגן יוכלו לרכוש קנביס ותוצרים של קנביס, מריחואנה למשל, בחנויות שיקבלו אישורים לכך, וכן יורשו לגדל עד 12 צמחי קנביס בבתיהם לשימוש עצמי. המדינה צפויה להרוויח מיליוני דולרים מהמס שיוטל על מכירות הסם.

בניגוד למישיגן, המצביעים בצפון דקוטה התנגדו ללגליזציה של קנביס ברוב של 60% מול 40%. במדינה יוטה הצביעו באותה סוגיה, אולם תוצאות משאל העם שם עדיין לא התפרסמו.

פלורידה: אסירים לשעבר יוכלו להצביע בבחירות

יותר מ-64% מהמצביעים בפלורידה תמכו בתיקון לחוק שיעניק זכות הצבעה לאסירים משוחררים. בכך יצטרפו למאגר המצביעים הפוטנציאלים כ-1.5 מיליון אסירים לשעבר, רובם היספנים ושחורים, שמתגוררים במדינה הדרומית. במפלגה הדמוקרטית מקווים שהצעד יעזור למועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2020 לזכות באלקטורים של המדינה, שכן היספנים ושחורים נוטים להצביע לדמוקרטים. הרוב הנדרש להעברת הצעד היה 60%.

בפלורידה העניקו זכות הצבעה לאסירים משוחררים, שמספרם במדינה מגיע לכ-1.5 מיליון
בפלורידה העניקו זכות הצבעה לאסירים משוחררים, שמספרם במדינה מגיע לכ-1.5 מיליוןצילום: Wilfredo Lee/אי־פי

עד כה, לפי החוק הקיים, אסירים לשעבר נאלצו להמתין חמש שנים מאז שחרורם ואז יכלו להגיש בקשה להצביע. הבקשה הועברה למושל המדינה שהכריע אם לאשר הצבעה או לא. התיקון לחוק שאושר בפלורידה לא כולל רוצחים ועברייני מין שישבו בכלא, והם עדיין יצטרכו להגיש למדינה בקשה להצביע בבחירות.

מערב וירג'יניה: המדינה לא תממן הפלות

במערב וירג'יניה העבירו תיקון לחוק שמגביל מימון ממשלתי להפלות ושמצהיר שהמדינה איננה מגנה על הזכות להפיל. באורגון עמד להצבעה תיקון דומה, אולם הוא נדחה על ידי המצביעים. באלבמה העבירו תיקון לחוק שמבטיח הגנה של המדינה לילד שטרם נולד, כלומר לעוברים – צעד שנועד להגביל הפלות במדינה הדרומית.

ארקנסו ומיזורי: שכר המינימום יעלה

בארקנסו תמכו המצביעים בהעלאת שכר המינימום מ-8.5 דולר לשעה ל-11 לשעה עד שנת 2021, ובמיזורי תמכו בהעלאת שכר המינימום מ-7.85 דולר לשעה ל-12 דולר עד 2023.

מסצ'וסטס: יימשך איסור האפליה של טרנסג'נדרים במקומות ציבוריים  

רוב המצביעים תמכו בחוק המקומי הקיים שאוסר אפליית בני אדם במקומות ציבוריים על בסיס זהות מגדרית. המשמעות היא שהמדינה תמשיך להעניק הגנה לטרנסג'נדרים במקומות כמו למשל בתי מלון, מסעדות, חנויות, תיאטראות, מתקני ספורט ובתי חולים.

קליפורניה: בעלי חיים שמנוצלים בתעשיית המזון לא יוחזקו בכלובים

במדינה המערבית הגדולה עברה הצעת חוק שמחייבת חקלאים להגדיל את שטח המחייה של תרנגולות מטילות ביצים עד שנת 2019, ואוסרת להחזיק בכלובים תרנגולות ובעלי חיים אחרים המנוצלים בתעשיות המזון עד שנת 2022. הצעת החוק גם אוסרת על מוצרים שהגיעו מבעלי חיים שהוחזקו בכלובים – כולל כאלה שיובאו ממדינות אחרות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ