בחירות האמצע בארה"ב היו גם שעת המבחן של המועמדים האנטישמים

בקליפורניה הוצג המועמד היהודי לבית הנבחרים במדינה עם אף ארוך ומניפת דולרים, ובמיזורי קראו ילדיו של המועמד לסנאט המדינתי שלא לתמוך בו בשל ההערות הגזעניות שהשמיע. האם שנאת היהודים עזרה למועמדים - או הכשילה אותם?

ברדלי בורסטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזה המציגה את המועמד היהודי בקליפורניה, ג'וש לוונטל, עם דולרים
כרזה המציגה את המועמד היהודי בקליפורניה, ג'וש לוונטל, עם דולריםצילום: צילום מסך מתוך חש�

שנתיים אחרי שפעילים ניאו-נאצים וחברי הקו קלוקס קלאן חגגו את ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב, הרוח הקיצונית הזו נשבה גם בבחירות אמצע הקדנציה לשני בתי הקונגרס. אלו היו יחידות במינן מבחינות רבות, ובהן מידת הקיצוניות שאפיינה אותן, ברוחו של נשיא המדינה. הקיצוניות הזו התבטאה, בין השאר, בשימוש גלוי או מרומז באמירות ובדימויים אנטישמיים מפי מועמדים רפובליקאים. 

במערכת הבחירות של 2016, תומכי טראמפ מהאלט-רייט ירדו לשפל שלא היה כמותו בהתקפותיהם המקוונות נגד מועמדים ועיתונאים יהודים. משקרב מועד בחירות האמצע, החלו גם מועמדים רפובליקאים לשלוף את הקלף האנטישמי, ומספר גדול של קמפיינים השתמשו במסרי שנאה. בכך הם העמידו במבחן את הפוטנציאל הפוליטי של התקפות נגד יהודים.

דונלד טראמפ עם מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים קווין מקארתי (משמאל). באריזונה, בחודש שעברצילום: AFP

כעת, כשהתוצאות בידינו, אפשר לבדוק אם ועד כמה השתלמה השנאה כלפי יהודים מבחינה פוליטית. אי אפשר לייחס את הכישלון או את ההצלחה אך ורק לאנטישמיות שבה נקטו המועמדים בקמפיינים, אך ניתן לראות בה גורם נוסף שהוביל אותם - או דווקא את המועמד המתחרה - אל הקונגרס בוושינגטון או אל בתי המחוקקים המדינתיים.

קליפורניה

מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים, קווין מקארתי, שהיה מתמנה ליו"ר הבית אילו שמרה המפלגה הרפובליקאית על הרוב שלה, קבע סטנדרט חדש של אנטישמיות בקמפיין שלו. "אנחנו לא יכולים להרשות לסורוס, סטייר ובלומברג לקנות את הבחירות האלה!", צייץ מקארתי בטוויטר, בהתייחסו לתורמים הגדולים לדמוקרטים, ג'ורג' סורוס, מייקל בלומברג וטום סטייר. בעקבות לחץ שהופעל עליו, הוא מחק את הציוץ.

השורה התחתונה: מקארתי הביס את הדמוקרטית טטיאנה מאטה בפער גדול: 67%–33%.

בהתמודדות נוספת על בית הנבחרים במדינה המערבית הגדולה, הגדיל לעשות המועמד הרפובליקאי טיילר דיפ ממחוז אורנג' והפיץ עלונים עם קריקטורה אנטישמית של יריבו ג'וש לוונטל - גם אחרי הרצח בבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג בסוף אוקטובר. בעלונים נראה לוונטל עם אף מוארך, גוון עור ירקרק ומניפת דולרים בידיו, כשהוא מחייך ולצדו אשה המוצגת כסובלת. "איש העסקים ג'וש לוונטל מקצץ בפינות בלא התחשבות", נכתב על העלון. "הוא מסכן לקוחות ועובדים רק כדי להרוויח". בתשובה לגינוי של רבנים מקומיים ושל הליגה נגד השמצה, פרסם הקמפיין של דיפ הצהרה ובה הכחיש שאפו של לוונטל הוארך. רבים הבינו מכך כי לא היה צורך להאריך אותו. 

השורה התחתונה: מוקדם מכדי לדעת אם הקמפיין השתלם.

קונטיקט 

הקמפיין של המועמד לסנאט במדינה, אד צ'רמוט, הצליח לעורר תשומת לב כלל-ארצית כשהציג את יריבו היהודי, הדמוקרט מאט לסר, כקריקטורה אנטישמית לכל דבר ועניין. במודעה שפרסם מטה צ'רמוט מוצג לסר, שדמותו עברה ריטוש בפוטושופ, כשעיניו בולטות, פיו פעור ובאגרופו שטרות של 100 דולר, שכמה מהם נגוסים - רמז לכך שהוא אפילו ניזון מהם.

השורה התחתונה: המועמד הדמוקרטי לסר ניצח. הוא אמר לתומכיו כי משמעות ניצחונו היא כי "אנחנו דוחים מעלינו פוליטיקה של שנאה".

סטייסי אברמס, המועמדת הדמוקרטית לתפקיד מושלת ג'ורג'יהצילום: AFP

ג'ורג'יה

הודעות מוקלטות שקיבלו תושבי המדינה ופודקאסט אנטישמי תקפו את המועמדת הדמוקרטית סטייסי אברמס, במרוץ שניהלה להפוך לשחורה הראשונה בתפקיד מושלת בארה"ב - והפיצו גם מסרי שנאה נגד יהודים. בטלפונים שקיבלו, נשמעה ההודעה: "כאן הכושית הקוסמת אופרה וינפרי, שמבקשת מכן למנות את החברה הכושית שלי, סטייסי אברמס, למושלת ג'ורג'יה". בהמשך נאמר גם כי "לפני שנים, היהודים שהם בעלי התקשורת האמריקאית ראו בי משהו: היכולת לרמות נשים לבנות טיפשות שיחשבו שאני כמוהן, ושיעשו, יקראו ויחשבו מה שאני אומרת להן. אני רואה את אותו פוטנציאל בסטייסי אברמס". בראיין קמפ, המועמד הרפובליקאי, גינה את ההודעה.

השורה התחתונה: קמפ מוביל על אברמס בפער זעיר, והמועמדת הדמוקרטית מסרבת להכיר בהפסד. לדבריה, קולות שטרם נספרו עשויים להורות על בחירות חוזרות.

מאט לסר, מועמד דמוקרטי לסנאט בקונטיקט, מוצג בקריקטורה אנטישמית

איווה

חבר הקונגרס הרפובליקאי סטיב קינג מחזיק ברקורד עשיר של קשרים אנטישמיים. קינג תמך במועמד לראשות העיר טורונטו, שטען כי קיים קשר "להשמדת הגזע הלבן". הוא מקושר למפלגה ימנית-קיצונית באוסטריה, שלה שורשים נאציים, וכן לארגונים ניאו־נאציים אחרים באירופה. לאחרונה הואשם על ידי הליגה נגד השמצה ב"סדרת מעורבויות והצהרות... אנטישמיות ופוגעניות לא רק כלפי הקהילה היהודית, אלא נגד כל האמריקאים".

השורה התחתונה: קינג ניצח את יריבו הדמוקרטי ג'יי. די. שולטן ברוב של 47%-50%.

מיזורי

המועמד הרפובליקאי לקונגרס סטיב וסט נתקל בהתנגדות מבית: בנו ובתו קראו למצביעים שלא לבחור באביהם בעקבות הדברים הגזעניים שהשמיע בתוכנית רדיו. "הוא אמר הערות גזעניות והומופוביות ודיבר על כמה שהוא לא אוהב יהודים", אמרה בתו. בנו הוסיף: "אבא שלי פנאט. מוכרחים לעצור אותו... האידיאולוגיה שלו היא שנאה צרופה".

השורה התחתונה: וסט הפסיד בפער גדול ליריבו הדמוקרטי ג'ון קרפנטר.


פנסילבניה

בהתמודדות על בית הנבחרים במדינה, פרסמו הרפובליקאים תצלום של הדמוקרטית שרה ג'ונסון רותמן עם ערימות שטרות של 100 דולר. הם גם השמיטו את שם משפחתה מלפני נישואיה, ג'ונסון, וקראו לה שרה רותמן - שם המשפחה של בעלה. זאת, על מנת להדגיש את יהדותה. ג'ונסון רותמן, מצדה, לא עברה גיור ואף מצהירה על עצמה כי היא לא יהודייה. 

השורה התחתונה: רותמן הפסידה לחבר בית הנבחרים הנוכחי טוד סטיבנס בפער זעיר.

וושינגטון

במרוץ לקונגרס, הציגו הרפובליקאים את המועמדת הדמוקרטית היהודייה, הרופאה קים שרייר, עם סטטוסקופ סביב צווארה ובידיה ערימה של דולרים.

השורה התחתונה: שרייר ניצחה את הרפובליקאי דינו רוסי 53%–47%.

פלורידה

בהתמודדות על תפקיד מושל המדינה, אמר המועמד הרפובליקאי רון דה-סנטיס כי יריבו הדמוקרטי אנדרו גילום "ימלא את ממשל המדינה שלנו בפעילים שמקבלים תמיכה מג'ורג' סורוס".

השורה התחתונה: דה-סנטיס הכריז על ניצחונו, אולם גילום דורש ספירה חוזרת בגלל פער הקולות הקטן ביניהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ