טראמפ הדיח את התובע הכללי: מה זה אומר על גורל החקירה הרוסית?

נשיא ארה"ב מינה את נאמנו מתיו ויטאקר לתובע הכללי בפועל לאחר שהדיח את ג'ף סשנס. הצעד עשוי להשפיע על חקירת המעורבות הרוסית בבחירות ב-2016 שאותה מנהל החוקר המיוחד מולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החוקר המיוחד רוברט מולר בגבעת הקפיטול בוושינגטון, ב-2017

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הדיח אתמול (רביעי) את התובע הכללי ג'ף סשנס, ומינה את ראש הסגל לשעבר של סשנס, מתיו ויטאקר, לתפקיד התובע הכללי בפועל. ההדחה של סשנס, יממה לאחר בחירות אמצע הקדנציה, עוררה מיד שאלות בנוגע להשלכות על חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בטקס ההשבעה של התובע הכללי ג'ף סשנס בבית הלבן, ב-2017צילום: Kevin Lamarque/רויטרס

כיצד תשפיע ההדחה על החקירה הרוסית?

ויטאקר יפקח על חקירת המעורבות הרוסית בבחירות במקום רוד רוזנסטין, סגן התובע הכללי. החקירה שאותה מנהל החוקר המיוחד מולר, לשעבר ראש הבולשת הפדרלית, ה-FBI, בודקת אם מקורבים לטראמפ לקחו חלק בהתערבות הרוסית בבחירות ואם הנשיא עצמו שיבש את החקירה.

סשנס פסל את עצמו מלפקח על תיקים הקשורים לבחירות של 2016 וכן על תיק החקירה הרוסית משום שמילא תפקיד בקמפיין הבחירות של טראמפ. רוזנסטין קיבל את האחריות על החקירה ומינה את מולר לעמוד בראשה. ויטאקר עצמו אינו פסול מלפקח על החקירה בדומה לסשנס ולכן הוא כאמור יפקח עליה בעצמו ורוזנסטין ישוב למשימותיו האחרות במשרד המשפטים האמריקאי.

מהי עמדתו של התובע החדש כלפי החקירה?

באוגוסט 2017, לפני שהצטרף לממשל טראמפ, כתב ויטאקר מאמר דעה שבו טען שחקירתו של מולר "הרחיקה לכת" בכך שבחנה את הנתונים הפיננסיים של ארגון טראמפ ובכך שחקרה אם שותפים לעסקים של טראמפ מעורבים בפשעים שאינם קשורים לרוסיה, במטרה לעודד אותם לשתף פעולה בחקירת המעורבות בבחירות.

איך יוכל ויטאקר להגביל את החוקר המיוחד מולר?

התובע הכללי בפועל הוא שקובע את סמכותו השיפוטית ואת תקציבו של החוקר המיוחד. ביכולתו להורות למולר להפסיק לחקור עניין מסוים או לדחות בקשות שלו להרחיב את חקירתו. ביכולתו של ויטאקר להגביל משאבים המוקצים למשרדו של החוקר המיוחד, ולחייב בכך את מולר לקצץ בכוח האדם ובתקציבים. ביכולתו גם למנוע ממולר לנקוט צעדי חקירה, כמו למשל לזמן את טראמפ למסור עדות או להגיש כתבי אישום חדשים.

כשרוזנסטין מינה את מולר לחוקר המיוחד בחקירה הרוסית, הוא פרסם תקנה שקבעה שהנחיות משרד המשפטים לחוקרים מיוחדים יהיו תקפות לגבי חקירת מעורבות רוסיה בבחירות ב-2016. מתוקף תקנה זו קיבל מולר חופש פעולה בחקירה, אולם התובע הכללי שמפקח על החקירה יכול לדרוש ממנו להסביר כל מהלך בה. התובע הכללי גם יכול לפסול כל צעד שלדעתו "בלתי הולם או לא מוצדק תחת הנחיות משרד המשפטים". במקרה שבו יבקש ויטאקר לחסום מהלכים של מולר, הוא יצטרך ליידע את הקונגרס על כך.

מתיו ויטאקר באיווה, ב-2014צילום: Charlie Neibergall/אי־פי

לטראמפ היה מניע ברור להחליף את סשנס במטרה להשפיע על החקירה, סבור דיוויד קריס, מייסד חברת הייעוץ Culper Partners, שהובילה את חטיבת הביטחון הלאומי של משרד המשפטים בתקופת הנשיא הקודם ברק אובמה. השאלה הנשאלת, לדבריו, היא כיצד יפעל ויטאקר ואלה תגובות יעוררו מהלכיו מצד מולר, תובעים פדרליים ודמוקרטים בבית הנבחרים.

האם התובע החדש יכול לפטר את מולר?

התקנה שפרסם רוזנסטין כשמינה את מולר מקשה על פיטוריו של החוקר המיוחד. לפי התקנה, התובע הכללי יכול לפטר את החוקר המיוחד רק מסיבה מוגדרת, למשל התנהגות בלתי הולמת, ולא בהתאם לרצונו האישי בלבד. ויטאקר יכול להחליט שמולר התנהג באופן בלתי הולם ולפטר אותו - או לבטל את ההגנות שהתקנה מספקת לחוקר המיוחד ואז לפטר אותו ללא סיבה.

האם ויטאקר יכול לבטל את דו"ח החקירה הרוסית?

כשמולר ישלים את מלאכתו, יהיה עליו להגיש דו"ח עם ממצאיו לתובע הכללי. אז יהיה זה בסמכותו של התובע הכללי - תפקיד אותו ממלא כעת ויטאקר - להחליט אם להגיש את הדו"ח לקונגרס או להשאירו חסוי.

סגן התובע הכללי רוד רוזנסטין עם סשנס במשרד המשפטים בוושינגטון, בחודש שעברצילום: AFP

בשנה הבאה, כשהדמוקרטים יחלשו על בית הנבחרים בעקבות ניצחונם בבחירות האמצע, הם יוכלו לדרוש צו לחשיפת דו"ח החקירה הרוסית. אולם, אם ממשל טראמפ יבקש להילחם בדרישה בטענה כי קיים חיסיון על הדו"ח, לא ברור מה יקרה.

מדוע לא החליף סגן התובע הכללי את הבוס שלו שהודח?

בנסיבות רגילות, רוזנסטין היה מתמנה לתפקיד התובע הכללי בפועל. חוק פדרלי המסדיר מינויים במשרד המשפטים קובע שסגן התובע הכללי נכנס לתפקיד במקרה שבו התפקיד אינו מאויש. אולם חוק אחר, חוק הרפורמה באיוש תפקידים, מעניק לנשיא אפשרות למנות אנשים מתוך הממשל לתפקידים באופן זמני מבלי להזדקק לאישור הסנאט.

כמה זמן יוכל נאמנו של טראמפ לכהן כתובע הכללי?

אחרי שנת הכהונה הראשונה של כל ממשל, יכול בעל תפקיד בפועל המתמנה במסגרת חוק הרפורמה באיוש תפקידים לכהן במשך עד 210 ימים. אולם ויטאקר יוכל לכהן במשך פרק זמן ארוך מזה, בשעה שאדם אחר ממתין להתמנות לתפקיד זה.

אם הסנאט ידחה את המינוי או אם הוא יחזיר את המינוי מבלי לפעול בעניין משום שמושב הקונגרס הסתיים, יוכל טראמפ להתחיל את התהליך מחדש. ויטאקר יוכל אז לכהן בתפקיד במשך 210 ימים נוספים ואף יותר.

לכתבה בניו יורק טיימס של צ'רלי סאוואג'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ