פלורידה תערוך ספירה חוזרת של הקולות במרוץ לתפקיד המושל והנציג לסנאט

אם תשתנה התוצאה באחד מהמרוצים הצמודים - שהסתיימו שניהם לטובת המועמד הרפובליקאי בפער של פחות מ-0.5% - יהיו לכך השלכות משמעותיות על שתי המפלגות

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקחי בחירות בפלורידה עוברים על הקולות, אתמול
מפקחי בחירות בפלורידה עוברים על הקולות, אתמולצילום: Josh Repogle/אי־פי

פלורידה תערוך ספירה מחדש של הקולות במרוץ למושל המדינה ולנציג בסנאט - כך הודיע הערב (שבת) מזכיר המדינה. זהו צעד חסר תקדים שעשוי להשפיע על שני מרוצים משמעותיים: על תפקיד המושל התחרו הרפובליקאי רון דסנטיז והדמוקרט אנדרו גילאם, ועל תפקיד נציגה של פלורידה בסנאט התחרו הרפובליקאי ריק סקוט, שהוא המושל הנוכחי של המדינה, והסנאטור ביל נלסון. 

שני המרוצים הסתיימו ביום רביעי בפערים קטנים במיוחד: במרוץ לתפקיד המושל עמד הפער לטובת דסנטיז הרפובליקאי על פחות מ-0.5%, ובמרוץ לתפקיד הסנאטור היה הפער קטן עוד יותר, ולא הגיע ל-0.25%. פערים כה קטנים דורשים ספירה חוזרת, ידנית ועל ידי מכונה, הסביר מזכיר המדינה קן דצנר. זוהי הפעם הראשונה שתתנהל ספירה חוזרת של הקולות בבחירות האמצע בפלורידה.

נאום ההפסד של גילאם, השבועצילום: Chris O'Meara/אי־פי

המזכיר דנצר הודיע כי על מחוזות הבחירה במדינה לסיים את ספירת הקולות המחודשת עד ליום חמישי ב-15:00 (שעון מקומי). גילאם, המועמד הדמוקרטי לתפקיד המושל, אמנם הודה בהפסדו ביום רביעי, אך כשהבין שהפער צמוד מאוד, אמר כי יש לספור כל קול. יריבו דסנטיז לא אמר דבר בנוגע לפער הקטן אך כבר החל בהכנות לכניסה לתפקיד.

שני המועמדים לסנאט - סקוט הרפובליקאי ונלסון הדמוקרטי - הגישו תביעות נגד המועמד השני בטענה שהוא "גנב את הבחירות". נלסון, שאם ינצח בבחירות תהיה זו הקדנציה הרביעית שלו בסנאט, טען שסקוט מנסה לעצור פקידי ממשל מספירת הקולות כהלכה.

סקוט (מימין) ונלסוןצילום: Kevin Kolczynski/רויטרס

שליטה במדינה חשובה כמו פלורידה - שלה 25 אלקטורים בבחירות לנשיאות - קריטית לשתי המפלגות בארה"ב. המושל יכול לחלק מחדש את מחוזות הבחירה לפני הבחירות ב-2020, כך שיהיו לטובת מפלגתו. אם יתהפכו התוצאות במרוץ למושלות, יהיו אלו חדשות מצוינת למפלגה הדמוקרטית, שרואה בגילאם כאחד ממנהיגי העתיד שלה. אם הנציג הדמוקרטי לסנאט הוא שינצח בבחירות לאחר הספירה החוזרת, הרוב הרפובליקאי בבית העליון של הקונגרס יקטן מעט.

לפני 18 שנה, בבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2000, מספרי הקולות בפלורידה היו כל כך קרובים שהספירה המחודשת ארכה לא פחות מחמישה שבועות, שבמהלכם אזרחי ארה"ב לא ידעו מי ניצח בבחירות - ג'ורג' בוש הבן או אל גור. עד היום נחשבת מערכת בחירות זו לשנויה במחלוקת, בין השאר בגלל ההצבעה בפלורידה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ