הגל הכחול הכה בארה"ב באיחור של שבוע: הדמוקרטים התחילו חזק - ואז הגבירו

כיבוש בית הנבחרים לא סיפק דמוקרטים רבים, שהיו מאוכזבים מהתוצאות באופן כללי. אבל שבוע אחרי בחירות אמצע הקדנציה, מצב מפלגתם רק השתפר בגזרות רבות, בהן הסנאט, והיד עוד נטויה

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכים של המועמדת הדמוקרטית אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, שנבחרה לבית הנבחרים מטעם ניו יורק, בשבוע שעבר
תומכים של המועמדת הדמוקרטית אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, שנבחרה לבית הנבחרים מטעם ניו יורק, בשבוע שעברצילום: ANDREW KELLY/רויטרס

ביום שלישי שעבר, אחרי שהתוצאות הראשונות של בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב החלו להתפרסם, נראה היה שהמפלגה הדמוקרטית בדרך לערב מאכזב. פרשנים פוליטיים מובילים בארה״ב דיברו על כך שהדמוקרטים אמנם צפויים לזכות ברוב בבית הנבחרים, אבל שהבחירות לא צפויות לתת למפלגה ניצחון גדול כפי שרבים העריכו. ג'יימס קרוויל, ששימש במשך שנים כיועצו הפוליטי הבכיר של הנשיא לשעבר ביל קלינטון, אמר בשידור ברשת MSNBC: "אלה לא בחירות 'הגל הכחול' שאנשים כמוני ציפו לראות".

הביטוי "גל כחול" מתאר שטף של ניצחונות דמוקרטיים ברחבי ארה"ב, בהתאם לצבע הכחול המזוהה עם המפלגה. בחודשים שקדמו לבחירות, ביטוי זה לא הפסיק להופיע בכותרות העיתונות האמריקאית. בערב שלאחר סגירת הקלפיות נראה היה שה"גל" המובטח התגלה כלא יותר מאדווה קלה. אולם בימים שחלפו מאז יום הבחירות, בשעה שמיליוני קולות עדיין נספרים בכמה מדינות, מעמדם של הדמוקרטים בבית הנבחרים, בסנאט וגם ברמה הפנים-מדינתית בארה״ב, הולך ומשתפר. לא היה יום אחד בשבוע האחרון שבו הדמוקרטים לא קיבלו חדשות טובות באחת החזיתות.

המועמדת הדמוקרטית קירסטן סינמה חוגגת את בחירתה לסנאט מטעם אריזונה, אתמולצילום: Rick Scuteri/אי־פי

דייב וסרמן, הפרשן הפוליטי של NBC, כתב השבוע כי כאשר לוקחים בחשבון את התוצאות המלאות של הבחירות, ולא רק את המידע החלקי שפורסם ביום שלישי בלילה, "הסיפור שמתקבל הוא משמעותית טוב יותר מבחינת הדמוקרטים, בהשוואה למה שראינו בליל הבחירות". גם מתיו דאווד, לשעבר מנהל הקמפייין של הנשיא הרפובליקאי ג'ורג' בוש הבן, כתב השבוע כי אחרי כמה ימים של ספירת קולות, אין לו ספק כי "הגל הכחול" אכן התרחש. לדבריו, "הדמוקרטים הצליחו הפעם הרבה יותר מאשר בבחירות האמצע האחרונות בהן ניצחו, בשנת 2006, וזאת למרות שהכלכלה כעת במצב הרבה יותר טוב מאשר בשנה ההיא".

מה גרם לפרשנים מובילים בארה"ב לשנות בימים האחרונים את עמדתם בנוגע לתוצאות הבחירות? מדובר על שילוב של שני תהליכים שהתרחשו במקביל: התהליך הראשון הוא התוצאה הסופית שהתקבלה בכמה מרוצים צמודים במיוחד לבית הנבחרים, שהוגדרו בליל הבחירות כ"צמודים מדי כדי להכריע". כמעט כל המרוצים הללו, שהתרחשו במדינות שונות ומגוונות בארה"ב, הוכרעו בספירה הסופית לטובת הדמוקרטים. מועמדים דמוקרטים ניצחו בפערים מזעריים את יריביהם הרפובליקאים במחוזות בחירה בניו ג'רזי, ניו מקסיקו, ג'ורג'יה, קנזס ומדינות נוספות. ברוב המקרים, הניצחונות הללו התרחשו במחוזות שהיו מזוהים כמעוזים רפובליקאיים במשך עשרות שנים.

בליל הבחירות רוב הפרשנים העריכו, על סמך התוצאות הראשוניות, כי הדמוקרטים יקטפו כ-25 מושבים בבית הנבחרים - מספיק בשביל להשיג רוב, אבל לא תוצאה מוחצת ומשכנעת. תוצאה מהסוג הזה היתה מותירה את הדמוקרטים עם רוב דחוק מאוד בבית הנבחרים, מה שהיה מאפשר לנשיא דונלד טראמפ לפצל את המפלגה היריבה ולנסות לקדם את האג'נדה שלו למרות הרוב הדמוקרטי.

אלא שהתוצאות במרוצים הצמודים שהוכרעו סופית רק אחרי ליל הבחירות שיפרו משמעותית את מצבם של הדמוקרטים בבית הנבחרים. בשלב הנוכחי הם כבר הבטיחו לעצמם 33 מושבים שהוחזקו עד כה בידי הרפובליקאים. לשם השוואה, בשנת 2006, בפעם האחרונה שבית הנבחרים עבר מהפך לטובת הדמוקרטים, המפלגה השיגה 31 מושבים.

הסנאטור הדמוקרטי ביל נלסון שמתמודד בקרב צמוד בפלורידה מול מושל המדינה ריק סקוט, בשבוע שעברצילום: AFP

התהליך השני ששיפר את מעמדם של הדמוקרטים הוא ספירת הקולות בקליפורניה. המדינה הגדולה ביותר בארה"ב מבחינת אוכלוסייה, והשלישית מבחינת שטח, ידועה בספירה האיטית של קולות בוחריה. רוב המרוצים לבית הנבחרים בקליפורניה עדיין נותרו "בלתי מפוענחים" עבור הפרשנים ברשתות הטלוויזיה ביום שלישי בלילה, בשעה שהם מיהרו להודיע על אכזבה בצד הדמוקרטי. בימים שחלפו מאז יום הבחירות, עם התקדמות הספירה בקליפורניה, התברר שהדמוקרטים בדרך להישג היסטורי במדינה, שעשויה להיוותר בתום הספירה עם פחות מחוקקים רפובליקאים מאשר בכל נקודת זמן אחרת בתולדותיה.

ההערכה הנוכחית היא שבסיום ספירת כלל הקולות, יתברר כי הדמוקרטים "הפכו" קרוב ל-40 מושבים מידי מהרפובליקאים בבית הנבחרים של ארה"ב. תוצאה כזו לא רק שתהיה טובה יותר מבחירות 2006 - היא גם תהווה את ההישג הדמוקרטי הגדול ביותר בבחירות אמצע הקדנציה מאז שנת 1974, אז התקיימו הבחירות בצל פרשת ווטרגייט והתפטרותו של הנשיא הרפובליקאי ריצ'רד ניקסון.

בשלב הנוכחי, נותרו עוד תשעה מרוצים צמודים לבית הנבחרים ברחבי ארה"ב שטרם הסתיימה בהם ספירת הקולות. ההערכה כרגע היא שלפחות חמישה מביניהם נוטים לכיוון הדמוקרטי. את כל המחוזות הללו ייצגו עד כה בקונגרס רפובליקאים.

גם בסנאט, מצבם של הדמוקרטים נכון להיום בבוקר טוב בהרבה מכפי שהסתמן בליל הבחירות. כיום יש בסנאט 51 רפובליקאים ו-49 דמוקרטים. בבחירות הנוכחיות נאלצו עשרה דמוקרטים שמייצגים מדינות שבהן טראמפ זכה ברוב הקולות ב-2016, להגן על כיסאותיהם. מבין העשרה הללו, שלושה הוכרזו כמפסידים ביום שלישי בלילה - הסנאטורים ג'ו דונלי ממדינת אינדיאנה, היידי הייטקאמפ ממדינת צפון דקוטה וקלייר מקאסקיל ממדינת מיזורי. סנאטור נוסף, ביל נלסון מפלורידה, מפגר בפער מזערי של 12 אלף קולות אחרי יריבו הרפובליקאי, ריק סקוט, במרוץ שנמצא כרגע בהליך של ספירה חוזרת בשל הפער הקטן בין המתמודדים.

שישה דמוקרטים אחרים במדינות שבהן זכה טראמפ ב-2018, הצליחו לשרוד את הבחירות. חמישה מביניהם הוכרזו כמנצחים כבר ביום שלישי בלילה, ואחד נוסף, הסנאטור ג'ון טסטר שמייצג את מונטנה, הוכרז כמנצח יומיים לאחר מכן. ניצחונו של טסטר מהווה מכה כואבת במיוחד עבור טראמפ, שביקר כמה פעמים במונטנה ו"סימן" את טסטר כיריב פוליטי בציוציו בטוויטר. טסטר לא רק שרד את הביקורים של טראמפ במדינה, הוא אף שיפר את שיעור התמיכה בו בהשוואה לשתי מערכות הבחירות הקודמות שבהן ניצח. יש לציין כי טסטר גם הצביע נגד מינויו של השופט ברט קבאנו לבית המשפט העליון בארה"ב.

בנוסף לכך, הדמוקרטים הצליחו "להפוך" שני מושבים בסנאט שהיו בשליטה רפובליקאית ולהעביר אותם לידיהם. ביום רביעי לפנות בוקר הוכרזה ג׳קי רוזן כמנצחת בבחירות לסנאט במדינת נוואדה, שם היא הדיחה את הסנאטור הרפובליקאי המכהן דין הלר. אמש התברר כי גם באריזונה, המועמדת הדמוקרטית קירסטן סינמה גברה על יריבתה הרפובליקאית במרוץ על המושב של הסנאטור ג'ף פלייק, שפרש מהחיים הפוליטיים בעקבות עליית טראמפ לשלטון.

ערב בחירות אמצע הקדנציה, נראה היה שהרפובליקאים ירחיבו את הרוב שלהם בסנאט באופן משמעותי, עד כדי 55 או 56 מושבים. כעת, לעומת זאת, הם צפויים להגדיל את הרוב שלהם בשני מושבים בלבד. משמעות הדבר היא שכדי להעביר חקיקה, או לפסול מינויים של טראמפ, הדמוקרטים יצטרכו לשכנע ארבעה רפובליקאים בלבד להצטרף אליהם באופן חד פעמי. זו תהיה משימה קשה, אך לא בלתי אפשרית, בעיקר לאור העובדה ששני סנאטורים רפובליקאים עומדים לבחירה מחודשת ב-2020 במדינות שבהן הילרי קלינטון זכתה ברוב הקולות בבחירות לנשיאות ב-2016.

מעבר להישגים שלהם בבית הנבחרים ולתוצאה הסבירה מבחינתם בסנאט, הדמוקרטים הצליחו להשתלט גם על כ-400 מושבים בבתי מחוקקים פנים-מדינתיים בארה"ב, ושיפרו את מעמדם גם בקרב מושלי המדינות. ערב הבחירות היו בארה"ב 16 מושלי מדינות דמוקרטים ו-33 רפובליקאים (למדינת אלסקה היה מושל שאינו מזוהה עם אף מפלגה). כעת, לעומת זאת, המאזן הוא 23 מושלים דמוקרטים לעומת 27 רפובליקאים. התוצאות ברמה הפנים-מדינתית יסייעו לדמוקרטים לשרטט מחדש את מחוזות הבחירה לקונגרס במדינות רבות, באופן שיבטל את היתרון המובנה שהרפובליקאים יצרו לעצמם כאשר שרטטו מחוזות בחירה ברחבי ארה"ב אחרי ניצחונם בבחירות האמצע של 2010.

הפרשנית הפוליטית איימי וולטר מהאתר Cook Political Report סיכמה את תמונת המצב העדכנית כשאמרה השבוע כי עבור הדמוקרטים, הבחירות היו הצלחה משמעותית - למרות הרושם שהתקבל בערב הבחירות עם פרסום התוצאות הראשונות. "נרטיבים לגבי בחירות נקבעים בליל הבחירות ואחר כך קשה לשנות אותם", כתבה וולטר, "גם כאשר הנתונים מראים משהו אחר לגמרי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ