טראמפ: "מקווה לשיתוף פעולה עם הדמוקרטים בקונגרס, אבל שלא ינסו לחקור אותי"

הנשיא, שמסרב להודות בהפסד מפלגתו בבית הנבחרים, עקץ מועמדים רפובליקאים שהפסידו בטענה כי אלה לא רצו את תמיכתו במהלך הקמפיין ■ לדבריו, המצביעים הענישו את הדמוקרטים בסנאט על התנגדותם למינוי השופט קבאנו לעליון ■ על חקירת התערבות רוסיה בבחירות הוסיף: "אין להם כלום. יודעים למה? כי אין כלום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ נואם בבית הלבן, היום
טראמפ נואם בבית הלבן, היוםצילום: Evan Vucci/אי־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר במסיבת עיתונאים ראשונה בבית הלבן אחרי בחירות אמצע הקדנציה שנערכו אתמול (שלישי) כי הוא מקווה שיוכל לעבוד בשיתוף פעולה עם המחוקקים הדמוקרטים - שהצליחו לזכות בשליטה בבית הנבחרים - אולם הזהיר לבל ינסו לחקור אותו או לפתוח בהליכים להדחתו.

טראמפ נמנע מלהודות בהפסדה של מפלגתו הרפובליקאית בבחירות לבית הנבחרים ואמר כי היא דווקא נחלה "הצלחה עצומה" בבחירות. "אתמול היה יום גדול, יום נהדר", אמר טראמפ, "אתמול בלילה המפלגה הרפובליקאית עשתה היסטוריה והגדילה את הרוב שלנו בסנאט. היא התעלתה באופן משמעותי מעל כל הציפיות בקונגרס". בהמשך הוסיף: "אני חושב שזה היה קרוב מאוד להיות ניצחון מושלם".

עם זאת, הנשיא גם עקץ מועמדים רפובליקאים שהפסידו בבחירות ורמז כי הפסדם קשור לעובדה שלא רצו את תמיכתו בהם במהלך הקמפיין. הוא אף ציין שמות של כמה מהם. "אלה כמה מהאנשים שהחליטו מסיבותיהם שלהם לא לתמוך בי או במה שאני פועל למענו", אמר טראמפ לכתבים. "הם השיגו מעט מאוד. אני לא בטוח אם אני צריך להיות שמח או עצוב, אבל אני מרגיש פשוט בסדר לגבי זה".

הנשיא אמר כי המצביעים הענישו באופן ברור את הדמוקרטים בסנאט בשל תוקפנותם כלפי מועמדו לבית המשפט העליון, השופט ברט קבאנו, ועל רקע ההאשמות נגדו בגין תקיפות מיניות של נשים בצעירותו.

טראמפ משתלח בכתב CNN

טראמפ הזהיר את הדמוקרטים לבל ינסו לפתוח נגדו בחקירות או הליכי הדחה ואמר: "הם יכולים לשחק את המשחק הזה, אבל אנחנו יודעים לשחק אותו טוב יותר". מוקדם יותר הזכיר את האזהרה הזו גם בציוץ בטוויטר בו כתב: "אם הדמוקרטים חושבים שהם יכולים לבזבז כספי ציבור ולחקור אותנו בבית הנבחרים, אז אנחנו יכולים בדומה לכך לשקול חקירה נגדם על כל ההדלפות של חומרים מסווגים ועוד הרבה יותר בסנאט. שנינו יכולים לשחק את המשחק הזה".

במסיבת העיתונאים התייחס הנשיא גם לחקירתו של רוברט מולר בעניין התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות ב-2016 וכוונתו בעבר לפטר אותו. לדברי טראמפ, החקירה הזו רעה למדינה. "זה צריך להיפסק משום שזה רע מאוד למדינה. יכולתי לשים לזה קץ מתי שרק רציתי, אבל לא עשיתי את זה...לא היתה קנוניה...הם מבזבזים הרבה כסף. אבל נתתי לזה להימשך. אני יכול לשים לזה קץ ברגע זה ממש", אמר טראמפ. "אין להם כלום. יודעים למה? כי אין כלום", הוסיף טראמפ.

עם זאת טראמפ הבהיר כי הוא מקווה לעבוד לצד הדמוקרטים על סוגיות שונות בכלכלה, במסחר, ובמיוחד ביטוחי בריאות ומחירי תרופות. לדבריו, יש לו הרבה במשותף עם הדמוקרטים בנושאים האלה משום ששני הצדדים רוצים שיהיה ביטוח בריאות וכי הוא סבור שיכול להיות שיתוף פעולה פורה עם הדמוקרטים. הוא הבהיר כי "זו יכולה להיות באמת שותפות דו מפלגתית יפה" וכי הוא סבור שכעת יהיה "פחות סיכוי להגיע למבוי סתום" בקונגרס החדש.

"יש הרבה דברים שאנחנו יכולים להשיג ביחד", אמר טראמפ, "אני אשמח לראות שותפות מפלגתית. אני אשמח לראות אחדות. אולי לא על הכל, אבל אני חושב שיש לנו סיכוי לראות את זה". הנשיא אמר גם כי הוא מקווה לעבוד מול הקונגרס על גיוס מספיק כספים כדי לבנות את החומה בגבול עם מקסיקו. "אנחנו צריכים את הכסף בשביל כל החומה, לא חלקים ממנה. הרבה דמוקרטים מבינים את זה ונראה מה יהיה".

טראמפ משתלח בכתבת שחורה על "שאלה גזענית"

במהלך מסיבת העיתונאים נקלע הנשיא טראמפ לעימות מילולי עם כתב רשת CNN ג'ים אקוסטה, שמשמש לא מעט מטרה עבור התקפותיו של הנשיא על התקשורת. אקוסטה שאל את הנשיא אם הוא לא חושב שהוא עושה דמוניזציה למהגרים על ידי כך שהוא מכנה אותם פולשים. "CNN צריכה להתבייש בכך שהיא מעסיקה אותך. אתה אדם חצוף ונוראי", כינה אותו טראמפ אחרי שדוברת מטעמו בבית הלבן ניסתה למנוע ממנו להמשיך לשאול שאלות.

בהמשך נשאל טראמפ על ידי כתבת שחורה באשר לטענות כי המפלגה הרפובליקאית תומכת בלאומנים לבנים. "אני לא מאמין לזה", ענה טראמפ. "מה יוצא לך מזה?", המשיכה הכתבת - ועל כך הגיב טראמפ: "זו שאלה גזענית". בין לבין העיר טראמפ כי התקשורת מאוד עוינת אותו.

במהלך מסיבת העיתונאים נדרש טראמפ להתייחס גם לבחירות לנשיאות בעוד שנתיים ואישר כי סגנו מייק פנס ירוץ עמו שוב. "מייק, האם תהיה הסגן שלי בבחירות?", שאלה טראמפ את פנס שישב בקהל מול הכתבים, "התשובה היא כן, זה לא היה מתוכנן אבל אני מרגיש בסדר מאוד לגבי זה", אמר אחרי ששמע את התשובה.

בהתאם לתחזיות, הרפובליקאים שמרו על שליטתם בסנאט, אך בית הנבחרים יהיה מעתה בשליטה דמוקרטית. קונגרס מפוצל יגביל את חופש הפעולה של טראמפ וצפוי לשבש את הליכי החקיקה בממשל, אך העובדה שנשמר רוב רפובליקאי בסנאט בוודאי שימחה רבים בבית הלבן הבוקר.

שליטה של הדמוקרטים בבית הנבחרים תאפשר להם לנצל את סמכויות החקירה של הקונגרס כדי לעסוק בפרשות השחיתות שמלוות את הממשל מאז נכנס טראמפ לבית הלבן — מחקירת מעורבות רוסיה בבחירות, דרך קשריו העסקיים של טראמפ לסעודיה, וליחסים בין שרים בכירים למיליארדרים שתרמו לקמפיין הבחירות של הנשיא. כיום, הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים מגונן על טראמפ מפני עיסוק בנושאים הללו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ