אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

התובע הכללי של ארה"ב, ג'ף סשנס, התפטר היום (רביעי) מתפקידו לבקשת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. סשנס הגיש את מכתב ההתפטרות לנשיא יממה אחרי בחירות אמצע הקדנציה בהן איבדה המפלגה הרפובליקאית את השליטה בבית הנבחרים לטובת הדמוקרטים.

מכתב ההתפטרות נמסר לראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי. "נשיא יקר, לבקשתך אני מגיש את התפטרותי", כתב סשנס במכתב. בטוויטר הודיע הנשיא טראמפ כי ראש הסגל של סשנס מזה מספר חודשים, מתיו ויטאקר, ימונה כמחליפו הזמני. "אנחנו מודים לתובע הכללי ג'ף סשנס על שירותו ומאחלים לו כל טוב", כתב טראמפ, "מחליף קבוע ימונה במועד מאוחר יותר". ויטאקר נחשב למבקר חריף של חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות 2016 עליה אמון משרד המשפטים.

ויטאקר, שיחליף את סשנס בתפקיד עד למינוי קבוע, פרסם מאמר בשנה שעברה תחת הכותרת "החקירה של רוברט מולר הולכת רחוק מדי", וקרא בראיונות טלוויזיוניים להגביל את המנדט של מולר. בימים האחרונים פורסמו מספר דיווחים על כך שמולר עשוי להגיש כתבי אישום נגד מקורבים לנשיא מיד לאחר הבחירות.

סשנס היה הסנאטור הרפובליקאי הראשון שהביע תמיכה בטראמפ במהלך קמפיין הבחירות שלו בתוך המפלגה הרפובליקאית ב-2016. הוא נחשב לבעל ברית קרוב של טראמפ בנושאי הגירה, אולם הנשיא הפך אותו לאויב בעקבות החלטתו של סשנס להרחיק את עצמו מכל עיסוק בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות. טראמפ נזף בסשנס על ההחלטה מספר פעמים בשנתיים האחרונות. טרם ברור כיצד תשפיע ההחלטה על חקירת מולר.

במשך חודשים הביע טראמפ בפני מקורביו את רצונו להדיח את סשנס מתפקידו, אבל מחוקקים ובכירים בממשלו סברו כי פיטוריו לפני בחירות אמצע הקדנציה ישפיעו לרעה על הרפובליקאים במירוצים צמודים לסנאט ולבית הנבחרים. טראמפ האשים את סשנס שחילץ את עצמו מניהול החקירה נגד רוסיה כבר בשלביה המוקדמים, מה שהוביל למינויו של החוקר המיוחד מולר.

ויטאקר (משמאל) במשרד המשפטים, באוגוסטצילום: Allison Shelley/רויטרס

"הוא קיבל את התפקיד ואז הוא אמר 'אני אציל את עצמי'. אמרתי: 'איזה מן גבר זה?'", סיפר טראמפ בראיון שהעניק השנה לפוקס ניוז. "אני רוצה להישאר לא מעורב. אבל כשכולם רואים מה קורה במשרד המשפטים – אני תמיד מכניס את המילה 'צדק' במרכאות".

גם מינויו של ויטאקר כמחליף הזמני לא היה מובן מאליו, מאחר ששני לסשנס נמצא סגנו, רוד רוזנסטין, שמינה בעצמו את מולר. טראמפ הירבה להתלונן גם על רוזנסטין בפומבי, מאחר שהוא גם מינה את מולר וגם מפקח עליו ועל חקירתו ישירות. צעד כזה עשוי לפנות לטראמפ את הדרך לפטר את מולר, אך עליו להורות לתובע הכללי, או לסגנו, להוציא לפועל את ההדחה.

בראיון לרשת CNN ביולי 2017 אמר ויטאקר: "אני יכול לראות תרחיש שג'ף סשנס יוחלף... התובע הכללי לא יפטר את מולר, אבל הוא יפחית את התקציב שלו עד כד כך שהחקירות שלו ייקוצצו בחצי".

במסיבת העיתונאים שערך היום בבית הלבן התייחס הנשיא לחקירתו של רוברט מולר בעניין התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות ב-2016 וכוונתו בעבר לפטר אותו. לדברי טראמפ, החקירה הזו רעה למדינה. "זה צריך להיפסק משום שזה רע מאוד למדינה. יכולתי לשים לזה קץ מתי שרק רציתי, אבל לא עשיתי את זה... לא היתה קנוניה... הם מבזבזים הרבה כסף. אבל נתתי לזה להימשך. אני יכול לשים לזה קץ ברגע זה ממש", אמר טראמפ. "אין להם כלום. יודעים למה? כי אין כלום", הוסיף טראמפ.

מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, הזהיר כי טראמפ עלול ליצור משבר חוקתי אם הוא יסכל את חקירתו של מולר. שומר הבהיר כי עיתוי התפטרותו של סשנס הוא "מחשיד מאוד" וכי אסור לתובע הכללי החדש להתערב בחקירתו של מולר.

חבר הקונגרס ג'רי נדלר, דמוקרט מניו יורק שצפוי לעמוד בראש ועדת המשפט של בית הנבחרים בעקבות תוצאות הבחירות, הבהיר כי הרוב הדמוקרטי החדש יחקור את החלטותיו של טראמפ בנושא. "לציבור האמריקאי מגיעות תשובות באופן מיידי לגבי הסיבה לפיטוריו של סשנס", כתב נדלר. "מדוע הנשיא עשה זאת ומי יהיה אחראי עכשיו על חקירת מולר? אנחנו הולכים לדרוש דין וחשבון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ