רועי סמיוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רועי סמיוני

בבחירות האמצע לקונגרס שייערכו השבוע, ב-6 בנובמבר, עומדים לבחירה כל 435 המושבים בבית הנבחרים ו-33 מושבים מתוך 100 בסנאט. אם בבית הנבחרים מראים הסקרים האחרונים על ניצחון אפשרי של הדמוקרטים, הרי בבחירות לסנאט מצבם לא פשוט בכלל.

בתיאוריה, במצב שבו הרפובליקאים מחזיקים ברוב של 51 מול 49, הדמוקרטים זקוקים לשני מושבים בלבד כדי לכבוש את הבית העליון. אלא שלמעשה, הדמוקרטים צריכים לזכות בשני מושבים "אדומים" וגם להגן על 26 מושבים שלהם בסנאט שעומדים לבחירה – וזה לא יהיה קל בכלל, בייחוד במדינות שבהן ניצח טראמפ בבחירות לנשיאות ב-2016 כמו מיזורי, מערב וירג'יניה ואינדיאנה.

אלה המרוצים לסנאט ששווה לעקוב אחריהם ביום שלישי הגדול:

עדכונים

מיזורי

קלייר מקאסקיל (דמוקרטית)

בת 65

תפקיד: סנאטורית מטעם מדינת מיזורי

ג'וש האולי (רפובליקאי)

בן 38

תפקיד: התובע הכללי של מיזורי

מקאסקיל משוחחת עם כתבים בסנט לואיס, ביום חמישי
מקאסקיל משוחחת עם כתבים בסנט לואיס, ביום חמישיצילום: AFP
האולי מתראיין במהלך אירוע בחירות בקולומביה שבמיזורי, אתמול
האולי מתראיין במהלך אירוע בחירות בקולומביה שבמיזורי, אתמול צילום: AFP

על המרוץ בקצרה:

קלייר מקאסקיל, דמוקרטית שמרנית, מתמודדת על כהונה שלישית רצופה במדינת המערב התיכון של ארה"ב, שמאז שנת 2000 נצבעת שוב ושוב באדום במערכות הבחירות לנשיאות. במהלך קמפיין הבחירות מנסה יריבה למרוץ, התובע הכללי של מיזורי ג'וש האולי, לצייר אותה כאשה עשירה שמנותקת מהעם. מטוסה הפרטי של מקאסקיל ונישואיה לג'וזף שפרד, יזם נדל"ן מסנט לואיס, סיבך אותה בדעת הקהל לאחר שהתברר שהיא השתמשה בכספי משלמי המסים כדי לממן טיסות במטוסה. היא השיבה לרשויות את הסכום שהוצא, אבל הנזק הציבורי כבר נגרם לה.

הרפובליקאים גם מאשימים את הסנאטורית ש"וושינגטון שינתה אותה" ושהיא רוצה שליברלים ינהיגו את המדינה, וגם העובדה שהיא הצביעה "לא" למינויו של ברט קבאנו לשופט העליון לא העניקה לה נקודות זכות במיזורי השמרנית. יריבה האולי הוא "איש של טראמפ", שתומך במדיניות הנשיא ומקדם אותה, אולם העובדה שלא מיהר לפעול נגד מושל המדינה אריק גרייטנס, שאשה העידה שתקף אותה מינית ושנחשד בעבירות בחירות, עשויה להזיק להאולי ביום הבוחר.

סקרים אחרונים במיזורי:

האולי: 46%

מקאסקיל: 46%

* ממוצע סקרים אחרונים של RealClearPolitics

איך הצביעו במיזורי בבחירות לנשיאות ב-2016:

דונלד טראמפ: 56%

הילרי קלינטון: 38%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טקסס

טד קרוז (רפובליקאי)

בן 47

תפקיד: סנאטור מטעם מדינת טקסס

בטו אורורק (דמוקרטי)

בן 46

תפקיד: חבר בית הנבחרים מטעם טקסס

על המרוץ בקצרה:

במדינה אדומה כמו טקסס, בחירתו מחדש של טד קרוז השמרן לסנאט היתה אמורה להיות מובנת מאליה. אלא שהמרוץ בטקסס הפך לאחד המרתקים ביותר בבחירות האמצע, הרבה בזכות המועמד הדמוקרטי שקורא תגר על קרוז – בטו אורורק. אורורק, חבר בית הנבחרים, הוא מעין שילוב של הנשיאים לשעבר ג'ון פ' קנדי, רונלד רייגן וברק אובמה: עם טונות של כריזמה, הוא יודע לשלהב את הקהל בנאומיו ומצליח להשיב לשאלות קשות לא בהכרח עם התשובות הפופולריות שמצפות מפוליטיקאי מנוסה.

 קרוז בעצרת בחירות בטקסס, אתמול
קרוז בעצרת בחירות בטקסס, אתמולצילום: MIKE SEGAR/רויטרס
אורורק בעצרת בלואיסוויל, שלשום
אורורק בעצרת בלואיסוויל, שלשוםצילום: AFP

הרגע הזכור ביותר מקמפיין הבחירות בטקסס היה בחודש אוגוסט, כשאורורק נשאל על ידי אדם בעצרת בחירות שלו אם הוא חושב ששחקני פוטבול שכורעים ברך במקום לעמוד בזמן ההמנון האמריקאי מפגינים חוסר כבוד למדינה. תשובתו של המועמד הדמוקרטי היתה: "אני לא חושב שזה חוסר כבוד. אין דבר יותר אמריקאי מאשר להילחם או לכרוע ברך למען זכויותיך".

במהלך הקמפיין האשים קרוז את אורורק שהוא ליברלי קיצוני ושמאלני יותר מהסנאטורים הדמוקרטים ברני סנדרס ואליזבת וורן. אורורק, מצדו, האשים את קרוז שהוא דואג יותר לתורמים הרפובליקאים מאשר לאנשי טקסס, ואמר: "טד קרוז לא יהיה כן איתכם. הוא אדם לא ישר. לכן הנשיא קרא לו 'טד השקרן'". הסקרים האחרונים בטקסס מראים כי קרוז בדרך הבטוחה להבטחת ניצחונו במרוץ, אולם פרשנים אמריקאים מעריכים כי גם אם אורורק יפסיד בטקסס, תשומת הלב הלאומית שבה זכה תציב אותו בעמדה מצוינת לקראת הבחירות לנשיאות ב-2020. 

סקרים אחרונים:

קרוז: 51.2%

אורורק: 44.7%

* ממוצע סקרים אחרונים של RealClearPolitics

איך הצביעו בטקסס בבחירות לנשיאות ב-2016?

טראמפ: 52%

קלינטון: 43%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אינדיאנה

ג'ו דונלי (דמוקרטי)

בן 63

תפקיד: סנאטור מטעם מדינת אינדיאנה

מייק בראון (רפובליקאי)

בן 64

תפקיד: איש עסקים ולשעבר חבר בית הנבחרים באינדיאנה

דונלי בעימות בחירות באינדיאנה, בחודש שעבר
דונלי בעימות בחירות באינדיאנה, בחודש שעברצילום: POOL/רויטרס
בראון באירוע בחירות בגרינווד באינדיאנה, אתמול
בראון באירוע בחירות בגרינווד באינדיאנה, אתמולצילום: AFP

על המרוץ בקצרה:

במהלך עימות שנערך באחרונה, אמר הסנאטור הדמוקרטי ג'ו דונלי ש"אני יוצא כל הזמן נגד המפלגה שלי. הייתי עם הנשיא (טראמפ) 2% מהזמן". דבריו נאמרו בתגובה להאשמת יריבו למרוץ, מייק ברון, שהוא צועד לחלילו של מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר. אלא שבהצבעה המכריעה לאישור מינויו של קבאנו לבית המשפט העליון, דונלי לקח הימור גדול כשהצביע נגד המינוי – ובניגוד לעמדה של רבים מתושבי אינדיאנה, מדינה חקלאית ושמרנית שנחשבת למעוז רפובליקאי. "הצבעה נגד השופט קבאנו היא הדוגמה האחרונה של הסנאטור דונלי שאומר דבר אחד להוז'רס (כינויים של תושבי אינדיאנה) ועושה דבר אחר בוושינגטון", אמר בראון לאחר אישור מועמדותו של קבאנו.

בוב סאלרה, דובר הוועדה הרפובליקאית הלאומית בסנאט, אמר ש"ג'ו דונלי התעלם מהמצביעים באינדיאנה ונכנע לבסיס הליברלי ולבוסים של המפלגה הדמוקרטית בהצבעה נגד אישור ברט קבאנו. הבגידה שלו בהוז'רס ובערכים שלהם תעלה לו במושב שלו בנובמבר". בניסיון לחזר אחר קולות השמרנים באינדיאנה, אמר החודש דונלי שהוא מתנגד להפלות, והבהיר כי דאג שכספים פדרליים לא יגיעו לשירותים שמבצעים הפלות. היוצא מן הכלל עבורו הוא כשאשה נכנסת להריון אחרי אונס וגילוי עריות או כשנשקפת לאם סכנת חיים. מנגד, ברון מתנגד בתוקף להפלות, יהיו אשר יהיו נסיבות ההריון.

סקרים אחרונים באינדיאנה:

דונלי: 43.4%

בראון: 42.6%

* ממוצע סקרים אחרונים של RealClearPolitics

איך הצביעו באינדיאנה בבחירות לנשיאות ב-2016:

טראמפ: 56%

קלינטון: 37%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צפון דקוטה

היידי הייטקאמפ (דמוקרטית)

בת 62

תפקיד: סנאטורית מטעם מדינת צפון דקוטה

קווין קריימר (רפובליקאי)

בן 57

תפקיד: חבר בית הנבחרים מטעם מדינת צפון דקוטה

על המרוץ בקצרה:

הייטקאמפ זוכה לפופולאריות בצפון דקוטה, אבל מפלגתה לא. הפנייה של המפלגה הדמוקרטית שמאלה והצבעתה של הייטקאמפ נגד בחירתו של השופט השמרן ברט קבאנו לבית המשפט העליון עשויות לפגוע בסיכויה להיבחר מחדש לסנאט ולהביא לבחירת קריימר, שבכלל לא רצה להתמודד אך שוכנע לרוץ על ידי טראמפ. הייטקאמפ הצביעה לעתים עם הרפובליקאים בוושינגטון, בין היתר בסוגיות אנרגיה, אך היא מתנגדת למדיניות הסחר של טראמפ ולמלחמת הסחר עם סין שפוגעות לטענתה קשות בחקלאים בצפון דקוטה ששוק עצום - כמו גידולי סויה, לדוגמה - נסגר בפניהם והפסדיהם הכספיים הולכים ונערמים.

הייטקאמפ וקריימר, ראש בראש
הייטקאמפ וקריימר, ראש בראשצילום: Bruce Crummy/אי־פי

סקרים אחרונים בצפון דקוטה:

קריימר: 53.7%

הייטקאמפ: 42.3%

* ממוצע סקרים אחרונים של RealClearPolitics

איך הצביעו בצפון דקוטה בבחירות לנשיאות ב-2016:

דונלד טראמפ 62%

הילרי קלינטון 27%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אריזונה

מרתה מקסאלי (רפובליקאית)

בת 52

תפקיד: חברת בית נבחרים מטעם אריזונה שהיתה טייסת הקרב הראשונה בחיל האוויר האמריקאי

קריסטן סינמה (דמוקרטית)

בת 42

תפקיד: חברת בית נבחרים מטעם אריזונה שהיתה בעבר פעילה אנטי-מלחמתית

על המרוץ בקצרה:

עם החלטתו של הסנאטור הרפובליקאי ג'ף פלייק שלא להתמודד מחדש, הדמוקרטים מאמינים שלקריסטן סינמה יש סיכוי גדול להפוך לסנאטורית הדמוקרטית הראשונה באריזונה זה יותר משני עשורים. הנשיא טראמפ נמנע מלהביע תמיכה באחד המועמדים בפריימריז הרפובליקאיים באריזונה, אולם לאחר ניצחונה של מרתה מקסאלי ב-28 באוגוסט, הנשיא הרפובליקאי אמר בציוץ בטוויטר שהוא תומך בטייסת הקרב לשעבר. המרוץ הצמוד בין השתיים דחף ככל הנראה את מקסאלי ימינה בעמדותיה והיא תומכת בהקשחת מדיניות ההגירה האמריקאית.

מקסאלי בעצרת בחירות בסאן סיטי, אריזונה, ביום חמישי
מקסאלי בעצרת בחירות בסאן סיטי, אריזונה, ביום חמישיצילום: Matt York/אי־פי
 סינמה (בשמלה הצהובה) מתארחת במשחק פוטבול בטמפה שבאריזונה, אתמול
סינמה (בשמלה הצהובה) מתארחת במשחק פוטבול בטמפה שבאריזונה, אתמולצילום: AFP

סינמה הבטיחה בקמפיין להרחיב את הגישה לשירותי הבריאות במדינה להגן על "החולמים" – מאות אלפי צעירים שהיגרו בילדותם עם הוריהם לארה"ב באופן לא חוקי ואינם מחזיקים באשרות ובמסמכי זיהוי. המועמדת הדמוקרטית בונה על קולות רבים של מצביעים לטינים, אוכלוסייה הולכת וגדלה במדינת הגבול אריזונה, ואילו מקסאלי מקווה ש"טראמפיסטים" שמרנים רבים יתנו לה את קולם.

סקרים אחרונים באריזונה:

מקסאלי: 46.9%

סינמה: 47.9%

* ממוצע סקרים אחרונים של RealClearPolitics

איך הצביעו באריזונה בבחירות לנשיאות ב-2016?

דונלד טראמפ: 49%

הילרי קלינטון: 45%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מערב וירג'יניה

ג'ו מנצ'ין (דמוקרטי)

בן 71

תפקיד: סנאטור מטעם מדינת מערב וירג'יניה

פטריק מוריסי (רפובליקאי)

בן 50

תפקיד: התובע הכללי של מדינת מערב וירג'יניה

על המרוץ בקצרה:

ג'ו מנצ'ין היה הסנאטור הדמוקרטי היחיד שהצביע בעד מועמדות ברט קבאנו לבית המשפט העליון. מפגינים מחוץ לגבעת הקפיטול מתחו עליו ביקורת וצעקו "בושה", אבל ההתייצבות לצד הרפובליקאים הצילה את מנצ'ין מהתאבדות פוליטית במדינת הבית שלו, שרבים מתושביה מתנגדים להפלות ולהגבלות על נשק ונחשבים לנוצרים אדוקים. אפילו דמוקרטים במערב וירג'יניה אמרו שמנצ'ין קיבל את ההחלטה הנכונה ביותר ערב בחירות במקום כה שמרני כמו המדינה אותה הוא מייצג.

מנצ'ין לוחץ ידיים לתומכיו בפיץ' קריק מערב וירג'יניה, אתמול
מנצ'ין לוחץ ידיים לתומכיו בפיץ' קריק מערב וירג'יניה, אתמולצילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס
מוריסי לאחר עימות בחירות במורגנטאון במערב וירג'יניה, ביום חמישי
מוריסי לאחר עימות בחירות במורגנטאון במערב וירג'יניה, ביום חמישיצילום: Ray Thompson/אי־פי

יריבו במרוץ, פטריק מוריסי, זוכה לתמיכת טראמפ שאמר בעצרת ש"הצבעה למוריסי היא הצבעה עבורי. הוא יגן על התיקון השני לחוקת ארה"ב, שמגן על זכותו של כל אזרח אמריקאי לשאת נשק". מוריסי זוכה לתמיכת איגוד הרובאים הלאומי (NRA), הלובי החזק ביותר בארה"ב, ולתמיכת בעלי הנשק במערב וירג'יניה, ובמהלך קמפיין הבחירות שלו האשים את מנצ'ין שהוא "דוחף לחוק נשק שנתמך על ידי ליברלים של אובמה". הפסד של מנצ'ין בבחירות האמצע יסתום כנראה את הגולל על סיכוייהם של הדמוקרטים לכבוש את הסנאט מידי הרפובליקאים.

סקרים אחרונים במערב וירג'יניה:

מנצ'ין: 48%

מוריסי: 39.3%

* ממוצע סקרים אחרונים של RealClearPolitics

איך הצביעו במערב וירג'יניה בבחירות לנשיאות ב-2016:

טראמפ: 68%

קלינטון: 26%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל