בחירות האמצע בארה"ב: הרפובליקאים ישמרו על הסנאט, רוב דמוקרטי בבית הנבחרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסיבת בחירות של המפלגה הדמוקרטית בוושינגטון, הלילהצילום: AFP
עדכונים

עכשיו זה רשמי: הדמוקרטים זכו ב-218 מושבים בבית הנבחרים והחזירו את השליטה הדמוקרטית

מסיבת הניצחון של הסנאטור הדמוקרטי בוב מננדז בניו ג'רזיצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

הדמוקרטים הצליחו להעביר לפחות 27 מושבים בבית הנבחרים לידיהם, ובכך השיגו את הרוב הנדרש כדי לשלוט בבית התחתון של הקונגרס האמריקאי לאחר שנתיים של שלטון רפובליקאי מוחלט. 

ספירת הקולות נמשכת, ולפי חלק מהמדגמים הדמוקרטים כבר זכו ב-222 מושבים בקונגרס.

למרות שאדלסון תמך ביריבה, המועמדת הדמוקרטית בנוואדה ניצחה במרוץ לסנאט

רוזן, אתמול בלאס ווגאסצילום: John Locher/אי־פי

ג'קי רוזן, דמוקרטית יהודיה, ניצחה את המועמד הרפובליקאי דין הלר ותייצג את נוואדה בסנאט. רוזן היא היהודייה השלישית אי פעם שנבחרת לסנאט והראשונה שלא תייצג את קליפורניה. 

הלר הפסיד על אף תמיכה כספית רחבה מצד המיליונר היהודי תושב נוואדה שלדון אדלסון. רוזן עמדה בראש בית הכנסת הגדול ביותר בנוואדה ועל אף שהיא דמוקרטית, היא הכריזה בעבר על התנגדותה להסכם הגרעין עם איראן ב-2015. 

(אליסון קפלן-סומר)

מרוצים צמודים לתפקיד המושל בוויסקונסין ובג'ורג'יה: ייתכן שלא תהיה הכרעה בקרוב

אברמס, הלילה באטלנטהצילום: John Amis/אי־פי

בשתי מדינות מתנדנדות בארה"ב, וויסקונסין וג'ורג'יה, המרוץ לתפקיד המושל ככל הנראה לא יוכרע בשעות הקרובות. בוויסקונסין, הפער בין המועמד הדמוקרטי טוני אוורס ליריבו הרפובליקאי, המושל הנוכחי סקוט ווקר, עומד על פחות מאלף קולות לאחר ספירת 99% מהקולות.

בג'ורג'יה, סטייסי אברמס הדמוקרטית קיוותה לעשות היסטוריה ולהיות המושלת השחורה הראשונה של המדינה, אך נראה שגם שם לא נראה תוצאות חד-משמעיות בקרוב. על אף שכרגע יש פער של כמה עשרות אלפים לטובתו של המועמד הרפובליקאי בריאן קמפ, במדינה יש כמה קלפיות שטרם נספרו ולפי מטה אברמס גם קולות שנשלחו בדואר לא נספרו בינתיים.

חמי שלו | אין סנסציה, יש דרמה: עידן השלטון המוחלט של טראמפ מגיע לסופו

למרות שנראה שהתוצאות שזורמות בשעות האחרונות מהקלפיות ברחבי ארה"ב לא מפתיעות אף אחד, וכפי שחזו המומחים הסנאט יישאר רפובליקאי אך בית הנבחרים יעבור לידי הדמוקרטים, התוצאות משמעותיות לעתיד נשיאותו של דונלד טראמפ. 

כפי שזה נראה כעת, השליטה המוחלטת של טראמפ והרפובליקאים בוושינגטון מאז הבחירות לנשיאות תגיע לסיומה, ומול טראמפ יתייצב בית נבחרים לעומתי. אם לא יהיו הפתעות, בית נבחרים זה יקשה עליו לאשר חקיקה ולאשר תקציבים, והוא צפוי לפתוח בחקירות פרלמנטריות נגד טראמפ ומהלכיו באמצעות 20 ועדות הבית, שיעברו עתה לניהולם של המחוקקים הדמוקרטים. עוד ניתן לשער שבית נבחרים דמוקרטי ידרוש מטראמפ לחשוף את דו"חות מס ההכנסה שהוא מסתיר מאז שהחל בהתמודדות לנשיאות. עוד סביר להניח שבמוקדם או במאוחר, חברי קונגרס דמוקרטים ייזמו גם פתיחה של הליכי הדחה נגד טראמפ. (חמי שלו)

לקריאת הפרשנות המלאה של חמי שלו

הישגים למועמדות בבחירות האמצע: 106 נבחרו עד כה

מושלת וויסקונסין הנבחרת, קים ריינולדס, במסיבת הניצחון שלהצילום: Charlie Neibergall/אי־פי

רשת הטלוויזיה CBS חזתה כי לראשונה, יותר ממאה נשים ייבחרו לבית הנבחרים האמריקאי. לפי הסקרים שערכה, 88 נשים ניצחו עד כה במרוצים לבית הנבחרים, ו-9 מרוצים נוספים שטרם הוכרעו הן בין שתי נשים, כך שבכל מקרה תבחר בהן אשה. למעלה מ-20 מרוצים נוספים בהם מתמודדת אשה טרם הוכרעו. 11 מחוקקות נבחרו עד כה לסנאט, ו-7 נשים נבחרו בינתיים לתפקיד מושלת מדינה.

טראמפ בירך את מנהיגת הדמוקרטים בקונגרס; פלוסי: לארה"ב נמאס מהפילוג

פלוסי, הלילה בוושינגטוןצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

טראמפ התקשר לננסי פלוסי, מנהיגת הדמוקרטים בקונגרס, ובירך אותה על ניצחונה של המפלגה הדמוקרטית בבחירות לבית הנבחרים. במסיבת עיתונאים שערכה פלוסי היא אמרה שלארה"ב "נמאס מהפילוג במדינה" והוסיפה: "ניצחון דמוקרטי בבית הנבחרים הוא בשורה למשפחות מעמד הביניים בארה"ב".

(אמיר תיבון)

ניצחונות רפובליקאים בטקסס ובפלורידה

קרוז, הלילה במסיבת הניצחון שלו ביוסטוןצילום: David J. Phillip/אי־פי

המועמד הרפובליקאי של טקסס לסנאט ומי שהיה מועמד מוביל בפריימריז הרפובליקאים לנשיאות ארה"ב ב-2016, טד קרוז, ניצח את הדמוקרט בטו אורורק. המרוץ בטקסס, מדינה רפובליקאית באופן מסורתי, היה צמוד במיוחד וקרוז ניצח בהפרש של של פחות מ-200 אלף קולות. אורורק זכה לתמיכה רחבה של המפלגה הדמוקרטית ונחשב למועמד מוביל לקראת הבחירות לנשיאות ב-2020. 

בפלורידה, הודה אנדרו גילאם הדמוקרטי בתבוסתו ליריבו הרפובליקאי רון דסנטיז. גילאם הפסיד את המרוץ בפער קטן - עשרות אלפי קולות בלבד - אך גם במקרה זה, בדומה לאורורק, הצליח הדמוקרט ליצור סביבו באזז נרחב והחל לעורר שמועות באשר להתמודדות על הנשיאות ב-2020.

טראמפ בתגובה ראשונה: "ניצחון אדיר למפלגה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב לתוצאות בחירות האמצע, המתחילות להתבהר הבוקר עם רוב ברור לרפובליקאים בסנאט ומצב הפוך בבית הנבחרים. "הצלחה אדירה הלילה! תודה לכולם", כתב בטוויטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ