בחירות האמצע בארה"ב: הרפובליקאים ישמרו על הסנאט, רוב דמוקרטי בבית הנבחרים

הרפובליקאים ניצחו בכמה מדינות מתנדנדות בבחירות האמצע בארה"ב וישמרו על הרוב בסנאט ■ מספר שיא של נשים נבחרו לקונגרס וכמושלות מדינות ■ טראמפ בירך את הדמוקרטים על ניצחונם בבית הנבחרים ■ שתי נשים מוסלמיות נבחרו לראשונה לקונגרס

אי-פי, רויטרס, גרדיאן וכתבי הארץ
מסיבת בחירות של המפלגה הדמוקרטית בוושינגטון, הלילה

אחרי לילה מותח, תוצאות בחירות האמצע בארה"ב מתחילות להתבהר: בהתאם לתחזיות, הרפובליקאים שמרו על שליטתם בסנאט אך בית הנבחרים יהיה מעתה בשליטה דמוקרטית. קונגרס מפוצל יגביל את חופש הפעולה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וצפוי לשבש את הליכי החקיקה בממשל, אך העובדה שנשמר רוב רפובליקאי בסנאט בוודאי שימחה רבים בבית הלבן הבוקר.

שליטה של הדמוקרטים בבית הנבחרים תאפשר להם לנצל את סמכויות החקירה של הקונגרס כדי לעסוק בפרשות השחיתות שמלוות את הממשל מאז נכנס טראמפ לבית הלבן — מחקירת מעורבות רוסיה בבחירות, דרך קשריו העסקיים של טראמפ לסעודיה, וליחסים בין שרים בכירים למיליארדרים שתרמו לקמפיין הבחירות של הנשיא. כיום, הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים מגונן על טראמפ מפני עיסוק בנושאים הללו.

עדכונים

עכשיו זה רשמי: הדמוקרטים זכו ב-218 מושבים בבית הנבחרים והחזירו את השליטה הדמוקרטית

מסיבת הניצחון של הסנאטור הדמוקרטי בוב מננדז בניו ג'רזי

הדמוקרטים הצליחו להעביר לפחות 27 מושבים בבית הנבחרים לידיהם, ובכך השיגו את הרוב הנדרש כדי לשלוט בבית התחתון של הקונגרס האמריקאי לאחר שנתיים של שלטון רפובליקאי מוחלט. 

ספירת הקולות נמשכת, ולפי חלק מהמדגמים הדמוקרטים כבר זכו ב-222 מושבים בקונגרס.

למרות שאדלסון תמך ביריבה, המועמדת הדמוקרטית בנוואדה ניצחה במרוץ לסנאט

רוזן, אתמול בלאס ווגאס

ג'קי רוזן, דמוקרטית יהודיה, ניצחה את המועמד הרפובליקאי דין הלר ותייצג את נוואדה בסנאט. רוזן היא היהודייה השלישית אי פעם שנבחרת לסנאט והראשונה שלא תייצג את קליפורניה. 

הלר הפסיד על אף תמיכה כספית רחבה מצד המיליונר היהודי תושב נוואדה שלדון אדלסון. רוזן עמדה בראש בית הכנסת הגדול ביותר בנוואדה ועל אף שהיא דמוקרטית, היא הכריזה בעבר על התנגדותה להסכם הגרעין עם איראן ב-2015. 

(אליסון קפלן-סומר)

מרוצים צמודים לתפקיד המושל בוויסקונסין ובג'ורג'יה: ייתכן שלא תהיה הכרעה בקרוב

אברמס, הלילה באטלנטה

בשתי מדינות מתנדנדות בארה"ב, וויסקונסין וג'ורג'יה, המרוץ לתפקיד המושל ככל הנראה לא יוכרע בשעות הקרובות. בוויסקונסין, הפער בין המועמד הדמוקרטי טוני אוורס ליריבו הרפובליקאי, המושל הנוכחי סקוט ווקר, עומד על פחות מאלף קולות לאחר ספירת 99% מהקולות.

בג'ורג'יה, סטייסי אברמס הדמוקרטית קיוותה לעשות היסטוריה ולהיות המושלת השחורה הראשונה של המדינה, אך נראה שגם שם לא נראה תוצאות חד-משמעיות בקרוב. על אף שכרגע יש פער של כמה עשרות אלפים לטובתו של המועמד הרפובליקאי בריאן קמפ, במדינה יש כמה קלפיות שטרם נספרו ולפי מטה אברמס גם קולות שנשלחו בדואר לא נספרו בינתיים.

חמי שלו | אין סנסציה, יש דרמה: עידן השלטון המוחלט של טראמפ מגיע לסופו

למרות שנראה שהתוצאות שזורמות בשעות האחרונות מהקלפיות ברחבי ארה"ב לא מפתיעות אף אחד, וכפי שחזו המומחים הסנאט יישאר רפובליקאי אך בית הנבחרים יעבור לידי הדמוקרטים, התוצאות משמעותיות לעתיד נשיאותו של דונלד טראמפ. 

כפי שזה נראה כעת, השליטה המוחלטת של טראמפ והרפובליקאים בוושינגטון מאז הבחירות לנשיאות תגיע לסיומה, ומול טראמפ יתייצב בית נבחרים לעומתי. אם לא יהיו הפתעות, בית נבחרים זה יקשה עליו לאשר חקיקה ולאשר תקציבים, והוא צפוי לפתוח בחקירות פרלמנטריות נגד טראמפ ומהלכיו באמצעות 20 ועדות הבית, שיעברו עתה לניהולם של המחוקקים הדמוקרטים. עוד ניתן לשער שבית נבחרים דמוקרטי ידרוש מטראמפ לחשוף את דו"חות מס ההכנסה שהוא מסתיר מאז שהחל בהתמודדות לנשיאות. עוד סביר להניח שבמוקדם או במאוחר, חברי קונגרס דמוקרטים ייזמו גם פתיחה של הליכי הדחה נגד טראמפ. (חמי שלו)

לקריאת הפרשנות המלאה של חמי שלו

הישגים למועמדות בבחירות האמצע: 106 נבחרו עד כה

מושלת וויסקונסין הנבחרת, קים ריינולדס, במסיבת הניצחון שלה

רשת הטלוויזיה CBS חזתה כי לראשונה, יותר ממאה נשים ייבחרו לבית הנבחרים האמריקאי. לפי הסקרים שערכה, 88 נשים ניצחו עד כה במרוצים לבית הנבחרים, ו-9 מרוצים נוספים שטרם הוכרעו הן בין שתי נשים, כך שבכל מקרה תבחר בהן אשה. למעלה מ-20 מרוצים נוספים בהם מתמודדת אשה טרם הוכרעו. 11 מחוקקות נבחרו עד כה לסנאט, ו-7 נשים נבחרו בינתיים לתפקיד מושלת מדינה.

מדגמים: הדמוקרטים העבירו לידיהם 23 מושבים בבית הנבחרים

לפי מדגמים שנערכו עבור רשת הטלוויזיה ABC, הדמוקרטים הצליחו להכניס לבית הנבחרים 213 מחוקקים בעוד הרפובליקאים קיבלו 190 מושבים עד כה. 23 מושבים הועברו עד כה מידיים רפובליקאות לאלו הדמוקרטיות.

טראמפ בירך את מנהיגת הדמוקרטים בקונגרס; פלוסי: לארה"ב נמאס מהפילוג

פלוסי, הלילה בוושינגטון

טראמפ התקשר לננסי פלוסי, מנהיגת הדמוקרטים בקונגרס, ובירך אותה על ניצחונה של המפלגה הדמוקרטית בבחירות לבית הנבחרים. במסיבת עיתונאים שערכה פלוסי היא אמרה שלארה"ב "נמאס מהפילוג במדינה" והוסיפה: "ניצחון דמוקרטי בבית הנבחרים הוא בשורה למשפחות מעמד הביניים בארה"ב".

(אמיר תיבון)

ניצחונות רפובליקאים בטקסס ובפלורידה

קרוז, הלילה במסיבת הניצחון שלו ביוסטון

המועמד הרפובליקאי של טקסס לסנאט ומי שהיה מועמד מוביל בפריימריז הרפובליקאים לנשיאות ארה"ב ב-2016, טד קרוז, ניצח את הדמוקרט בטו אורורק. המרוץ בטקסס, מדינה רפובליקאית באופן מסורתי, היה צמוד במיוחד וקרוז ניצח בהפרש של של פחות מ-200 אלף קולות. אורורק זכה לתמיכה רחבה של המפלגה הדמוקרטית ונחשב למועמד מוביל לקראת הבחירות לנשיאות ב-2020. 

בפלורידה, הודה אנדרו גילאם הדמוקרטי בתבוסתו ליריבו הרפובליקאי רון דסנטיז. גילאם הפסיד את המרוץ בפער קטן - עשרות אלפי קולות בלבד - אך גם במקרה זה, בדומה לאורורק, הצליח הדמוקרט ליצור סביבו באזז נרחב והחל לעורר שמועות באשר להתמודדות על הנשיאות ב-2020.

טראמפ בתגובה ראשונה: "ניצחון אדיר למפלגה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב לתוצאות בחירות האמצע, המתחילות להתבהר הבוקר עם רוב ברור לרפובליקאים בסנאט ומצב הפוך בבית הנבחרים. "הצלחה אדירה הלילה! תודה לכולם", כתב בטוויטר.

שינוי במאזן הכוחות בוושינגטון: הדמוקרטים צפויים להעביר לידיהם את בית הנבחרים

המפלגה הדמוקרטית קרובה לרוב בבית הנבחרים לאחר שהפכה 21 מושבים רפובליקאים לדמוקרטים, וזקוקה לעוד שני מושבים.

הדמוקרטים לקחו מהרפובליקאים חמישה תפקידי מושל

המפלגה הדמוקרטית זכתה בחמישה תפקידי מושל שהיו בידי המפלגה הרפובליקאית במדינות הבאות: מישיגן, אילינוי, קנזס, ניו מקסיקו ומיין. בניו יורק, הדמוקרטית אלכסנדריה אוקסיו-קורטז זכתה במושב בבית הנבחרים ותייצג את המחוז ה-14 של המדינה. אוקסיו קוטרז, בת 29, היא האשה הצעירה ביותר בקונגרס האמריקאי.

קורטז במסיבת בחירות בניו יורק, הלילה

במטות הבחירות של המפלגה ברחבי ארה"ב הפעילים מתחילים להירגע, ואווירת הלחץ מוחלפת במוזיקה והכנות למסיבת אפטר-בחירות. החגיגות עדיין מסויגות, כשבאוויר עומד זיכרון הבחירות ב-2016 וההפסד המפתיע של קלינטון. יש למפלגה עוד דרך ארוכה, אבל בשלב זה כבר אפשר להגיד שמצבה טוב יותר מאשר מלפני שנתיים.

הרפובליקאים ישמרו על הרוב בסנאט

מצביעים ברוקפורט, מסצ'וסטס, היום

הרפובליקאים ישמרו על הרוב שלהם בסנאט, אחרי ניצחונות בצפון דקוטה, אינדיאנה וטניס. במקביל, מתחזקות ההערכות כי הדמוקרטים יגיעו לרוב בבית הנבחרים, עם נצחונות בכמה מדינות מתנדנדות. (אמיר תיבון)

ניצחונות מפתיעים לדמוקרטים בקנזס הרפובליקאית

שני ניצחונות מפתיעים לדמוקרטים בקנזס, אחת המדינות הרפובליקאיות ביותר בארה"ב: רשתות הטלוויזיה חוזות שהמועמדת הדמוקרטית לתפקיד מושל המדינה, לורה קלי, גברה על המועמד הרפובליקאי כריס קובאץ', שנחשב לבעל-ברית קרוב של הנשיא דונלד טראמפ. במקביל, מחוז בקונגרס במדינה עבר מידי הרפובליקאים לדמוקרטים, עם ניצחונה של שאריס דייוויס, שתהיה חברת הקונגרס הראשונה בארה"ב ממוצא אמריקאי-ילידי. כעת, הדמוקרטים צריכים עוד 12‎ מושבים כדי לזכות בבית הנבחרים‎. (אמיר תיבון)

תחזית הניו יורק טיימס: רוב רפובליקאי בסנאט, רוב דמוקרטי בבית הנבחרים

הסנאט
בית הנבחרים

לראשונה: שתי נשים מוסלמיות בקונגרס, מושל הומו בקולורדו

רשידה טלאיב, מועמדות דמוקרטית לבית הנבחרים מטעם המחוז ה-13 במישיגן. הוריה הפלסטינים היגרו לארה"ב

רשידה טאליב, מועמדת דמוקרטית לבית הנבחרים מטעם המחוז ה-13 במישיגן, הפכה הלילה למוסלמית הראשונה שנכנסת לבית הנבחרים בארה"ב. היא נבחרה לייצג את המפלגה הדמוקרטית במחוז באוגוסט, והלילה לא התמודד מולה נציג רפובליקאי. האשה המוסלמית השניה שתכהן בבית הנבחרים היא אילאן עומאר, בת 36 שנולדה בסומליה, ונבחרה במחוז שלה במינסוטה.

בנוסף, מדינת קולורדו בחרה את ג'ארד פוליס הדמוקרט למושל המדינה. פוליס יהיה המושל ההומו הראשון בתולדות ארה"ב. פוליס כיהן מאז 2009 בבית הנבחרים והיה ההומו הראשון שנבחר לקונגרס.

טלאיב נולדה ב-1976 בדטרויט להורים פלסטינים שהיגרו לארה"ב. היא הבכורה במשפחה של 14 אחים ואחיות. "הרבה מהכוח שלי מגיע מהיותי פלסטינית", היא אמרה לאחר ניצחונה בפריימריז הדמוקרטיים באוגוסט. לצדה עמדה אמה, מניפה את דגל פלסטין. "אני אלחם נגד כל מבנה גזעני ומדכא שצריך לפרק אותו. מגיע לכם יותר ממה שיש לנו היום עם הנשיא שלנו". היא הוסיפה: "סבתא שלי אמרה לי לעולם לא לתת לבריון לומר לי 'את לא יכולה לעשות את זה'".

טלאיב כיהנה בעבר בבית הנבחרים של מדינת מישיגן ותחליף בוושינגטון את ג'ון קוניירס הדמוקרטי, שכיהן בבית הנבחרים מ-1965 ועד לפרישתו בשנה שעברה בעקבות האשמות בהטרדה מינית.

לקריאת הידיעה המלאה על הניצחונות ההיסטורים

מצב המרוץ: הרפובליקאים מובילים בסנאט, קרב צמוד בבית הנבחרים

אזרח ארה"ב מצביע בסאן פרנסיסקו, היום

■ לפי ספירת הקולות והמדגמים עד כה, הרפובליקאים צפויים לשמור על הרוב שלהם בסנאט וכבר הפכו מושב אחד של הדמוקרטים. 

■ המפלגה הדמוקרטית נתקלת בקשיים במאמציה לגרוף רוב בבית הנבחרים, לאחר שנכשלו לקחת מושבים מתנדנדים בקנטאקי, וירג'יניה ומקומות נוספים. עם זאת, המרוץ עדיין צמוד ולשני הצדדים יש סיכוי להגיע לרוב.

■ מרוצים צמודים בפלורידה על תפקידי המושל והסנאט, עם אלפי קולות שמפרידים בין המועמדים הרפבוליקאים לדמוקרטים. נכון לשעה זו, נראה שהרפובליקאים מובילים.

■ הדמוקרטים הצליחו לשמר מושבי סנאט במדינות שבהן ניצח טראמפ ב-2016, בהן מערב וירג'יניה. עם זאת, ההובלה הרפובליקאית בסנאט ברורה ולא צפויה להשתנות הלילה.

■ ברשתות FOX ו-NBC מעריכים כי הדמוקרטים יגיעו לרוב בבית הנבחרים.

(אמיר תיבון)

חיזוק לשמרנים בסנאט: רפובליקאי מאינדיאנה צפוי להדיח דמוקרט

קלפיות בהנדרסון, נבאדה, היום

ברשת ABC מדווחים כי הרפובליקאי מייק בראון, המתמודד על מושב בסנאט מטעם אינדיאנה, צפוי להדיח את הדמוקרטי ג'ו דונלי. בנוסף, הדמוקרטית איימי מקגארת' צפויה להפסיד לרפובליקאי אנדי בר בקנטאקי, מה שיעביר מושב בבית הנבחרים מהדמוקרטים לרפובליקאים.

ג'ו מנצ'ין הדמוקרטי צפוי לשמור על המושב שלו במדינת מערב וירג'יניה, למרות שמדובר במדינה שבה הנשיא טראמפ ניצח ב-2016 בפער של כ-40%. מנצ׳ין היה הדמוקרט היחיד שהצביע בעד מינויו של קבאנו לבית המשפט העליון. (אמיר תיבון)

בברוקלין חוששים משידור חוזר של ערב הבחירות לנשיאות

מצביעים עומדים בתור בקלפי בברוקלין, היום

בבר קטן בשכונת בושוויק שבברוקלין צעירים כוססים ציפורניים מול המסך הענק המשדר את התוצאות. באירוע של התנועה הסוציאליסטית התכנסו בוגרי אוקיופי וול סטריט ומעריצי ברני סנדרס כדי לצפות בבחירות. רבים מקווים כי הגל הכחול המובטח יסחוף את הבחירות, אבל זוכרים את האכזבה הקשה שהרגישו לפני שנתיים, כשדונלד טראמפ נכנס לבית הלבן.

"אני מרגיש אופטימיות זהירה, אבל אני גם ציני", משתף לואיס אנג’ל, בן 26. מאחוריו פרשן CNN חוזה שהמועמד הדמוקרטי בטו אורורק יזכה בקרב הצמוד בטקסס. "זה נראה טוב בינתיים, אבל אני גם יודע שיש בעיות בהצבעה, אוכלוסיות שלא יכולות להצביע, התערבות בבחירות. אני לא הופתעתי בבחירות הקודמות למען האמת, ברגע שהדמוקרטים בחרו את הילרי קלינטון למועמדת על ברני סנדרס, הרגשתי שנפסיד. התאבלתי כבר אז. מאז רק זזתי יותר שמאלה".

בריאל סטאנגו, בת 27, שהגיעה לצפות באירוע מניו ג’רזי, לחוצה לא פחות. "זה מזכיר את הבחירות הקודמות. הכל היה די בסדר בהתחלה אז. הכל יכול להתהפך בשנייה". (טלי קרופקין)

מהפך ראשון בקרב המושלים: דמוקרט הדיח רפובליקאי באילינוי

המועמד הדמוקרטי במדינת אילינוי, ג'יי-בי פריצקר, הדיח את המושל הרפובליקאי של המדינה ברוס ראונר. במקביל, המושל הרפובליקאי של מדינת מרילנד, לארי הוגאן, זכה בכהונה נוספת. (אמיר תיבון)

מרוץ צמוד בפלורידה: אלפי קולות מפרידים בין המתמודדים

קלפי בטלהאסי, היום

המרוץ על מושב לסנאט מטעם פלורידה צמוד במיוחד בין המועמד הרפובליקאי ריק סקוט לבין המועמד הדמוקרטי ביל נלסון. ספירת הקולות עדיין בעיצומה, וכרגע ההפרש בין השניים עומד על אלפים בודדים, פחות מאחוז מכלל הקולות. 

פלורידה היתה אחת מארבע המדינות היחידות שעדיין אינן משיבות אוטומטית אחרי ריצוי עונש המאסר את זכות ההצבעה, המופקעת ברוב מדינות ארה"ב מאזרחיהן עם הרשעתם בפלילים. סוגיה זו היתה אחת מסלעי המחלוקת שעמדו ברקע הבחירות במדינה זו. אזרחי המדינה נשאלו בבחירות אם לשנות את החוק - והצביעו בעד החזרת זכות הבחירה לאסירים לשעבר.

סקר: 7 מתוך 10 אמריקאים סבורים כי יש להגביל נשיאת נשק

שבעה מכל עשרה אמריקאים סבורים כי יש להגביל, לפחות באופן מתון, את האפשרות לשאת ולקנות נשק במדינות השונות - כך עולה מסקר "רויטרס". בנוסף, חמישה מכל עשרה אזרחים אומרים כי הפלות צריכות להיות חוקיות. בסקר נשאלו המצביעים מהן הסוגיות שמטרידות אותן במיוחד, והנושאים שבלטו במיוחד היו הגירה, ביטוחי בריאות וכלכלת ארה"ב. כמעט ארבעה מתוך עשרה הביעו תמיכה בנשיא המכהן דונלד טראמפ.

בתוך כך, רשתות הטלוויזיה בארה"ב מעריכות שהסנאטור הדמוקרטי שרוד בראון ממדינת אוהיו ישמור על כסאו. בראון מייצג את אוהיו בסנאט מאז שנת 2006, אולם הרפובליקאים קיוו להדיח אותו השנה בשל העובדה שהנשיא טראמפ ניצח באוהיו בפער של 8% בבחירות 2016. (אמיר תיבון)

אזרחים מצביעים בקולומבוס, אוהיו, היום

מהפך ראשון: מחוז רפובליקאי בווירג'יניה עבר לידי הדמוקרטים

רשתות הטלוויזיה בארה״ב הכריזו על מחוז ראשון בקונגרס שהתהפך ועבר משליטה רפובליקאית לידי הדמוקרטים. מדובר על המחוז העשירי של וירג'יניה, שכולל את פרברי וושינגטון. חברת הקונגרס הרפובליקאית ברברה קומסטוק, שייצגה את המחוז מאז 2009, הודחה על ידי המועמדת הדמוקרטית ג'ניפר וקסטון. בוחרים במחוז ששוחחו לאורך יום הבחירות עם "הארץ" הביעו תסכול מכך שקומסטוק הצביעה באופן עקבי יחד עם הנשיא טראמפ, בשעה שרוב תושבי המחוז תמכו ב-2016 בהילרי קלינטון בבחירות לנשיאות.‎ (אמיר תיבון)

ברני סנדרס וטים קיין ממשיכים לקדנציה נוספת בסנאט

הדמוקרטים ברני סנדרס וטים קיים ימשיכו לקדנציה נוספת בסנאט. סנדרס התמודד מול הילארי קלינטון על נציגות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ב-2016, וקיין רץ עם קלינטון בבחירות אלו כמועמד לתפקיד סגן נשיא ארה"ב. עד כה נסגרו שמונה קלפיות.

הבית הלבן מונה את מאמצי טראמפ: "הוביל 50 עצרות"

טראמפ בעצרת בחירות, באוגוסט

הבית הלבן הוציא הצהרה הערב שבה הדגיש את מאמציו של הנשיא דונלד טראמפ סביב הבחירות. "טראמפ הוביל מספר חסר תקדים של 50 עצרות – 30 בחודשיים האחרונים בלבד – וסייע בקמפיינים של עשרות מועמדים בכל דרגי הממשלה". בהצהרה צוין כי תחת טראמפ, המפלגה גייסה יותר מרבע מיליארד דולר שיתועלו לשימור כוחה של המפלגה הרפובליקאית. "הלילה, אנחנו ממשיכים בדרך שגשוג וביטחון אמריקאי, או שאנחנו הולכים לאחור. הנשיא והגברת הראשונה צופים בתוצאות עם חברים ומשפחה בבית הלבן".

תוצאה ראשונה בבחירות: חבר קונגרס רפובליקאי בקנטאקי נבחר לכהונה נוספת

תוצאה ראשונה לערב הבחירות: הרפובליקאי האל רוג'רס נבחר שוב למושב המחוז החמישי בקנטאקי. בחירתו היתה צפויה, שכן קנטאקי אינה נחשבת למדינה מתנדנדת. 

חמי שלו | בארה"ב כל הקולות שווים, אבל קולות הרפובליקאים שווים יותר

מצביעים בלגונה ביץ' בקליפורניה, אתמול

על פי קנה המידה הנהוג ברוב המדינות הדמוקרטיות, הרפובליקאים הפסידו בארבע מתוך חמש מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות: מועמדיהם זכו בפחות קולות מיריביהם. למרות זאת, בשלוש מתוך חמשת הקדנציות הנשיאותיות האחרונות, מועמדים רפובליקאים זכו במפתחות לבית הלבן. ג'ורג' בוש הבן זכה למרבית הקולות ב-2004, אך ארבע שנים קודם לכן הוא נבחר לנשיא אף שקיבל חצי מיליון קולות פחות מיריבו אל גור. "הישגו" של דונלד טראמפ ב-2016 מרשים עוד יותר: הוא התנחל במשרד הסגלגל בבית הלבן אף שזכה ב-2.86 מיליון קולות פחות מהילרי קלינטון, עובדה שהוא ואוהדיו מתכחשים לה עד היום.

ברוכים הבאים לדמוקרטיה האמריקאית, שבה כל הקולות שווים, אבל יש קולות, בעיקר של רפובליקאים, ששווים יותר. ההטיה לטובתם אינה מוגבלת למוסד הנשיאות: גם בקונגרס נהנים הרפובליקאים מייצוג יתר. על פי חישוב שערך לאחרונה האקונומיסט, בשלושת מחזורי הבחירות האחרונים לסנאט, שבמהלכן נערכו בחירות על כל מאה מושביו, הרפובליקאים זכו במצטבר ב-46% מהקולות ברמה הלאומית, אך הם בכל זאת מחזיקים ב-51% ממשרות הסנאטור. בשנת 2012 קרה אותו הדבר בבחירות לבית הנבחרים: הדמוקרטים זכו במיליון וחצי קולות יותר מהרפובליקאים, אך הרפובליקאים זכו ברוב של 33 חברים בבית הנבחרים. 

לפרשנות המלאה של חמי שלו

הקלפיות החלו להיסגר, ספירת הקולות החלה

הסנאטור הדמוקרטי ג'ון דונלי באינדיאנפוליס, היום

הקלפיות הראשונות החלו להיסגר בקנטאקי ובאינדיאנה, שבה חלק מהקלפיות עדיין פתוחות בשל הבדלים בין אזורי זמנים שונים. 

המצביעים משני הצדדים מעידים: "המדינה שלנו הולכת לכיוון הלא-נכון"

רוב המצביעים בבחירות האמצע אמרו כי מדינתם הולכת לכיוון מוטעה – כך לפי סקר רחב שנעשה בקרב מצביעים על ידי סוכנות הידיעות אי-פי. 58% אמרו כי מדינתם הולכת לכיוון הלא נכון, לעומת 41% שאמרו כי מדינתם היא במסלול הנכון. הסקר נערך בקרב 113,677 מצביעים מהמדינות השונות ובקרב 21,559 אזרחים שלא הצביעו.

רשתות טלוויזיה מרכזיות הסירו תשדיר בחירות נגד מהגרים של טראמפ

בצעד יוצא דופן דחו רשתות הטלוויזיה הגדולות בארה"ב והרשת החברתית פייסבוק תשדיר בחירות מתסיס שהפיץ הצוות הפוליטי של הנשיא דונלד טראמפ. הסרטון חותם למעשה את הקמפיין הלוחמני של הנשיא במסר שמצייר את המהגרים כאיום אלים. גם פוקס ניוז, שהפכה את האזהרות בנוגע למהגרים לחלק בלתי נפרד מסיקור בחירות האמצע לקונגרס בשעות צפיית השיא, הרחיקה עצמה מהתשדיר. נשיאת הרשת, שאחראית בין היתר למכירת זמן פרסום, מריאן קמבלי, הודיעה שהרשת הפסיקה לשדר את התשדיר שלשום (ראשון). "הוא לא ישודר בערוץ פוקס ניוז וגם לא ברשת פוקס ביזנס", כתבה.

טראמפ מסר שהוא לא היה מודע למחלוקת שנוצרה בעניין. "אתם מספרים לי משהו שאיני יודע עליו", אמר לכתבים ביום שני, לפני שעלה על מטוסו. "יש לנו תשדירים רבים, והם יעילים ביותר, על פי הנתונים שראינו".

לכתבה של מייקל גרינבאום וניראג' צ'וקשי בניו יורק טיימס

אזרחים מדווחים על הודעות טקסט חשודות מצד גורמים פוליטיים שונים

מצביעים בקליפורניה, היום

אזרחים בכמה מדינות סיפרו ל"ניו יורק טיימס" כי קיבלו הודעות טקסט, לכאורה מקבוצות פוליטיות מהמדינות שלהם, שהכווינו אותן לקלפיות לא נכונות. לא ברור אם מדובר בפעולה מכוונת או בטעות שנבעה ממאגר הנתונים של קבוצות אלו. מצביעים בפלורידה דיווחו כי קיבלו הודעות חשודות, כביכול מהמועמד הדמוקרטי למושל אנדרו גילום. לפי צילום מסך שבחן המגזין טיים, בהודעה נכתב כי גילום מתכנן להעלות מסים על בעלי משכורות גבוהות ומתנגד לחוקים המאפשרים לאזרחים להגן על שטחם מכיוון שהם "גזעניים". מלשכתו נמסר כי הודעות אלו לא נשלחו מטעמו. (ניו יורק טיימס)

"בזכותו הכלכלה משגשגת": תומכי טראמפ מפרטים על הישגיו

סוכנות הידיעות "אי-פי" שוחחה עם מצביעים ברחבי ארה"ב, בהם כמה שהביעו את אהדתם לממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. רוב התומכים בנשיא שמו דגש על פעילותו הכלכלית.

ריצ'רד ואלישה מרפי לקחו את בתם התינוקת לקלפי כשהצביעו מוקדם בבוקר בפרבר של לוס אנג'לס. השניים עברו לעיר לייקווד בקליפורניה מרינו שבנבדה לפי כשבעה חודשים. לדבריהם, הכלכלה עומדת בראש מעייניהם. "העבודה שלי מרגישה את הכלכלה המשגשגת" אמר ריצ'רד. "אנחנו מעסיקים עוד אנשים, בכל המשרות", הוסיף.

טראמפ בעצרת בחירות במיזורי, אתמול

השניים הצביעו לטראמפ ב-2016 ומרוצים מהכיוון אליו הולכת ארה"ב. "אני מעדיפה שיהיה מישהו שיצא אידיוט מוחלט, אבל שאדע בדיוק מה הוא חושב כי אין לו מסננים" אמרה אלישה, "מאשר פוליטיקאי ממולח שיגיד לך מה שאתה רוצה לשמוע כדי שתתמכו בו". 

סוזן ריבולד, בת 53, היא בעלת עסק לבניין בעיר אימפריאל שבמיזורי. היא קוראת לעצמה "לאומנית" ומציינת כי המכס על הייבוא הוא "מדהים". לדבריה, העסק שלה משגשג.  "טראמפ נלחם בשביל מעמד הביניים ובשביל העסקים הקטנים", אמרה, "המדינה חזקה יותר, בטוחה יותר ומאוחדת יותר מכל מה שראיתי בימי חיי". 

פטרישיה מיינרד, פנסיונרית בת 63 מהעיר סקווהגן שבמיין, אמרה שטראמפ עושה עבודה נהדרת. "הוא פועל טוב יותר משציפיתי", סיפרה. "אני לא אומרת שאני תמיד אוהבת את הרטוריקה שלו - אני נרתעת כשאני שומעת אותו - אבל אני מרגישה שהוא באמת אוהב את המדינה ושיש לו ראש על הכתפיים". (אי-פי)

המתקפות מבית ומחוץ לא עוצרות את ננסי פלוסי

פלוסי בגבעת הקפיטול, בספטמבר. לא ניכרו עליה סימני עייפות בקמפיין הבחירות בארה"ב

להיות ננסי פלוסי פירושו לככב במודעות עוינות, בהן פניה מוצגות כמסכה של מפלצת ליברלית מסן פרנסיסקו. פירושו גם שמועמדים דמוקרטים דוחים את הנהגתה בטענה שהגיע הזמן לדור חדש בוושינגטון - אפילו כשהם מצדדים בסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, שנמצא בזירה הפוליטית כמעט 20 שנה יותר ממנה.

פלוסי בת ה-78 היא האשה היחידה שכיהנה כיו"ר בית הנבחרים של ארה"ב. היא גם האשה הבכירה בהיסטוריה של הפוליטיקה האמריקאית. בהיותה האשה היחידה שהחזיקה מעמד זמן כה רב בזירה, היא גם הפכה לקו מקשר בין כל התחושות המורכבות כלפי נשים בשלטון.

לקריאת הכתבה של קייט זרנייק מניו יורק טיימס

שיעור ההצבעה המוקדמת בארבע מדינות עבר את שיעור ההצבעה הכולל ב-2014

ניו יורק טיימס דיווח כי ב-28 מדינות ובוושינגטון הבירה שיעור ההצבעה המוקדמת בבחירות האמצע הנוכחיות עבר את שיעור ההצבעה המוקדמת מ-2014. זאת, מתוך 37 מדינות המאפשרות את ההליך.

עוד דווח כי בארבע מדינות: יוטה, נבדה אריזונה וטקסס, שיעור ההצבעה המוקדמת עבר את שיעור ההצבעה הכולל ב-2014. עם פתיחת הקלפיות שיעור ההצבעה ביוטה עמד על 115% ביחס ל-2014, בנבדה 114%, ובאריזונה ובטקסס 103%. 

לדיווח המלא של ניו יורק טיימס

לו"ח הזמנים המלא של טראמפ ליום הבחירות: "זמן מנהלי"

בלו"ח הזמנים שפרסמה לשכתו של טראמפ נכתב כי ב-6 בנובמבר, יום הבחירות, כל זמנו יוקדש ל"זמן מנהלי". כתבת הבית הלבן של "ניו יורק טיימס", מגי הברמן, הסבירה כי זמן זה מוקדש לצפייה בטלוויזיה ולשימוש בטוויטר. (גרדיאן)

המצביעים בניו יורק מתרגשים, אך חוששים מטראומה נוספת

אחרי שנתיים בהן ניו יורק היתה מרכז המחאה נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, תושבי העיר הדמוקרטים אומרים שלא ייתנו לגשם ולקור למנוע מהם להצביע בבחירות האמצע בארה"ב. למרות המבול הכבד שנפל על העיר, במרכז מנהטן השתרכו תורים סביב הקלפי, והתושבים, חמושים במטריות, התייצבו לשלוח מסר לבית הלבן.

"בשבילי, מה שמעניין הבוקר הוא כמה אנשים יש בקלפי", אמרה ל"הארץ" בהתרגשות לין וובר, בת 66, שעצרה לשוחח עם שכנים ומכרים ליד הקלפי. "כל המעליות תפוסות, בחיים לא ראיתי בקלפי כל כך הרבה אנשים. בדרך כלל בשעה כזאת הקלפי ריקה לגמרי, האנשים בעבודה", היא הסבירה. "כל מי שאני מכירה מצביע, ואני חושבת שיהיה שינוי גדול בבחירות. כל האג'נדה שטראמפ דוחף היא לדעתי לא מוסרית במקרים רבים – בין אם בנושא המהגרים, או פשוט כל השקרים שהוא מספר".

לכתבה המלאה של טלי קרופקין

דיווחים על שיבושים במערכות ההצבעה בג'ורג'יה

סוכנות הידיעות אי-פי ורשת CNN דיווחו על תקלות במערכות ההצבעה בג'ורג'יה. אונטריה וודס, שהצביעה בעיר שנוויל שבמדינה, סיפרה כי 100 עמדו בתור לקלפי וחיכו שעות כדי להצביע. לדבריה, כ-24 איש ויתרו על זכותם להצביע ועזבו את התור. תורים נרשמו גם בכניסה לקלפיות בעיר ג'ורג'יה, בהן דווח על עיכובים בזיהוי המצביעים. מצביעה נוספת אמרה כי גורמים רשמיים סיפקו תירוצים שונים בניסיון להסביר את העיכובים - כולל האשמת עובדים שלא הגיעו לקלפיות ועומס על מכונות ההצבעה.

מצביע בשם ג'יימס הרדון סיפר כי אשתו הגיע לקלפי אולם נאמר לה כי כבר הצביעה. "נתנו לה פתק הצבעה חלופי ובביקשו ממנה לכתוב על דף מה קרה", הוסיף. (אי-פי ו-CNN)

ביידן: אהיה "המום" אם הדמוקרטים לא יזכו בבית הנבחרים

האתר "פוליטיקו" דיווח כי סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן אמר לכתבים כי יהיה "המום" אם הדמוקרטים לא יזכו ברוב מושבי בית הנבחרים. בנושא אחר, הבהיר כי יחליט אם להתמודד בבחירות לנשיאות ב-2020 רק אחרי ה-1 בינואר. את הדברים אמר אחרי שהצביע בעיר ווילמינגטון שבדלאוור. "אני לא יודע אם אתמודד", אמר, "זה תלוי בנסיבות". עוד הוא הבהיר כי הכרזה על התמודדות בינואר תהיה מוקדמת מדי. ("הארץ")

פלורידה: שיעור הצבעה מוקדמת גבוה צפוי להיטיב עם הדמוקרטים

שלט הצבעה בפלורידה, היום

יותר מחמישה מיליון אזרחים, או 38.4% מאלו שנרשמו, הצביעו בבחירות המוקדמות במדינת פלורידה - כך דיווחה ועדת הבחירות במדינה. שיעור זה, שמגביר את הסיכויים שהיקף ההצבעה בפלורידה יעבור את זה של בחירות האמצע ב-2014, צפוי להיטיב עם הדמוקרטים. בבחירות האמצע הקודמות, שנערכו ב-2014, הצביעו 51% מבעלי זכות ההצבעה במדינה.

2.08 מיליון מהמצביעים המוקדמים היו רפובליקאים רשומים ו-2.11 מיליון מהם היו דמוקרטים. כ-973 אלף נוספים לא היו משויכים פוליטית.

פלורידה היא מדינה "מתנדנדת", או "סגולה", דהיינו כזו שבה אין רוב מוחלט לאחת המפלגות ולפיכך שינויים בדפוסי ההצבעה יכולים להכריע בה את הכף לכאן או לכאן גם אם אינם בסדרי גודל עצומים. בבחירות 2016 הביס דונלד טראמפ את הילרי קלינטון בפלורידה בפער של  כ-113,000 קולות. הפרש של 537 קולות במדינה הפריד בבחירות לנשיאות בשנת 2000 בין אל גור הדמוקרטי והבית הלבן והקנה לג'ורג' וו בוש, אחיו של מושל פלורידה דאז, ג'ב בוש, את הנשיאות. (גרדיאן)

דיווח: שיעור הצעירים בטנסי שהצביעו בבחירות המוקדמות גדל פי שבעה

היומון "טנסיאן", הרואה אור בנשוויל שבמדינת טנסי, דיווח כי 98 אלף צעירים בטווח הגילאים 29-18 השתתפו בהצבעה המוקדמת בבחירות האמצע. לפי העיתון, שיעור זה גדול כמעט פי שבעה משיעור ההצבעה המוקדמת של צעירים בבחירות ב-2014, שעמד על 12,800. העיתון הזכיר בדיווחו את תמיכתה של הזמרת טיילור סוויפט במועמד הדמוקרטי לסנאט, פיל ברדסן. (גרדיאן וטנסיאן)

דיווחים: שיבושים בקלפיות עקב מזג האוויר הסוער בדרום ארה"ב

מזג האוויר הסוער בדרום ארה"ב שיבש את תהליך ההצבעה בכמה מוקדים. הסופות גרמו להפסקות חשמל שאילצו אזרחים להצביע ידנית ולא באמצעות קלפיות אלקטרוניות. רשת CNN פרסמה תמונה בה נראים מצביעים בנוקסוויל שבטנסי עומדים בתור מחוץ לאחת מעמדות ההצבעה שנפגעה מהפסקת החשמל (אי-פי ו-CNN)

דיווח: טראמפ צפוי לבקר ב"חמ"ל בחירות" שהוקם עבורו בבית הלבן

רשת CNN דיווחה כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יבקר היום בחמ"ל שהקים הצוות הפוליטי שלו, כך לפי "מקור המעורה בתוכניות הנשיא". בחדר זה, כך אמר המקור, יעקבו אחר שיעורי ההצבעה במדינות ארה"ב השונות. לפי הדיווח, חמ"ל זה ממוקם באגף המזרחי של הבית הלבן. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה אמש (שני) כי הנשיא והגברת הראשונה מלניה טראמפ הזמינו "משפחה וחברים" לצפות בתוצאות הבחירות בבית הלבן. (CNN)

מועמד דמוקרטי בטקסס: "אין לאזרחי ארה"ב סיבה לפחד ממהגרים"

אורורק (מימין) לאחר שהצביע בעיר הולדתו אל פאסו, היום

המועמד הדמוקרטי לסנאט מטקסס, רוברט פרנסיס "בטו" אורורק, ערך כנס בעיר הולדתו אל פאסו, בה הבהיר כי לאזרחי ארה"ב אין סיבה לפחד ממהגרים. "אנחנו עיר של מהגרים", אמר. "התחזקנו ונעשינו מוצלחים יותר מאשר היינו יכולים להיות לו הם לא היו כאן". לדבריו, "אנחנו נעשה את מה שעשינו תמיד – נהיה אומה של מהגרים, של פליטים ושל מבקשי מקלט". (גרדיאן) 

ראש ה-FBI לשעבר: טראמפ הוא שקרן ושונא נשים

ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי פרסם טור דעה בעיתון "ניו יורק טיימס" בו כינה את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ "שקרן ושונא נשים" וטען כי הוא "תוקף את שלטון החוק". לדבריו, הציבור האמריקאי מתחיל לנטות ולהסתייג מפעולות אלו במסגרת בחירות האמצע. (גרדיאן) 

אופרה וינפרי מגיבה למתקפות השמרנים: "צאו להצביע"

מגישת הטלוויזיה אופרה וינפרי פרסמה סרטון באינסטגרם בו הגיבה לשיחות טלפון אוטומטיות בהן לעגו לתמיכתה במועמדת הדמוקרטית למושלת ג'ורג'יה, סטייסי אברמס. "ישו לא אוהב כיעור", אמרה, "ואנחנו יודעמים מה צריכים לעשות בקשר לזה: להצביע". (גרדיאן)

הילרי קלינטון: "הצביעו נגד הרדיקליות, הגזענות והשחיתות"

המועמד הדמוקרטית לנשיאות ב-2016, הילרי קלינטון, יצאה בחשבון הטוויטר שלה בקריאה לציבור להצביע. "ראינו איך הממשל תוקף את המוסדות והערכים של הדמוקרטים, ואנחנו אומרים 'מספיק'", כתבה. (גרדיאן)

שאילתת החיפוש הצומחת בגוגל - "איפה להצביע" בספרדית

חשבון הטוויטר של שירות Google Trends פרסם כי שאילתת החיפוש ששיעורה צמח הכי הרבה היום בארה"ב היא "Dónde votar" - "איפה להצביע" בספרדית. שיעורה עלה ב-3,350%. (CNN)

סטיב בנון ינחה תוכנית שתסקר את הבחירות באתר שמרני

סטיב בנון, שהיה האסטרטג הראשי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ינחה הלילה תוכנית שתסקר את הבחירות באתר "Gateway Pundit", כך דיווח האתר. "Gateway Pundit" הוא אתר הנוטה לימין ושתמך בעבר בתאוריות קונספירציה של גורמים שמרנים.

בנון אירח לאורך תקופת הבחירות עצרות שזכו לקהל מועט, ושמועמדים שמרנים שזכו לתמיכתו נעדרו מהן. (גרדיאן)  

והרי התחזית לבחירות האמצע בארה"ב: יהיה סוער

כרזות של מועמדים בפלורידה

ברוב מזרח ארה"ב וכן במערב התיכון צפויים היום גשמים ורוחות עזות. מחקרים שונים מלמדים שמזג אוויר רע ביום בחירות עשוי להוריד את שיעור ההצבעה, דבר שיסייע לרפובליקאים. "מזג האוויר עשוי להשפיע לא רק אם ללכת להצביע, אלא גם למי להצביע", אמר יוסאקו הוריאוצ'י, מרצה לממשל במכללת דארטמות' שבניו המפשייר. "מזג אוויר רע משפיע גם על מצב הרוח, אנשים נוטים להסתייג יותר מנטילת סיכונים, הם נוטים יותר להיות שמרניים, וצפויים על כן להצביע לרפובליקאים ולא לדמוקרטים". (ניו יורק טיימס)

לקריאת הידיעה המלאה

נפתחו הקלפיות בארה"ב

מצביעים בקולומבוס, אוהיו

הקלפיות בארה"ב נפתחו ברוב האזורים במזרח המדינה בבחירות שנתפשות כמשאל עם על הנשיא דונלד טראמפ. כל 435 המושבים בבית הנבחרים עומדים לבחירה בבחירות האמצע ובסנאט עומדים לבחירה 35 מושבים, בהם 26 שנמצאים בשליטה דמוקרטית. לפי סקרי דעת קהל שנערכו באחרונה, לדמוקרטים סיכוי טוב להשתלט על בית הנבחרים וסיכוי נמוך להשיג רוב בסנאט. (ד-פ-א)

רגע לפני בחירות האמצע, טראמפ ברגע של חרטה: "הייתי רוצה להיות רך יותר, אבל אין לי ברירה"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר אתמול (שני) שהוא היה רוצה לנקוט סגנון רך יותר בתפקידו, אך לדבריו לא היתה לו ברירה. טראמפ אמר בראיון לרשת "סינקלייר" שהוא לא מרוצה מהשיח הארסי הנוכחי בפוליטיקה האמריקאית, אבל האשים בכך את עונת הבחירות. "הייתי רוצה להסתדר (עם אנשים) ואני חושב שאחרי הבחירות הרבה דברים יכולים לקרות", אמר הנשיא האמריקאי. "אבל כעת הדמוקרטים במוד שלהם ואנחנו במוד שלנו". (רויטרס)

לקריאת הידיעה המלאה

טראמפ

בחירות האמצע: הקאמבק של מיט רומני עשוי להיות כאב הראש החדש של טראמפ בוושינגטון

אחרי כמה התחלות לא מוצלחות שזכו לסיקור תקשורתי נרחב וקריירה רבת שנים, מיט רומני קרוב סוף סוף להגיע לוושינגטון. מושל מסצ'וסטס לשעבר נוצח על ידי ברק אובמה בבחירות לנשיאות שנערכו ב–2012, ואז זכה, כך דווח, ליחס מזלזל מצדו של דונלד טראמפ בארוחת ערב משותפת אחרי הבחירות לנשיאות ב-2016.

כעת, בגיל 71, רומני עושה את דרכו בשלווה לעבר מושב בסנאט, במה שמסתמן כאחד המרוצים החד־צדדיים בתולדות בחירות אמצע הקדנציה. מקורביו מעריכים כי אם ייבחר לסנאט שלא יהסס להשמיע את קולו בענייני חוץ וביטחון לאומי - גם בניגוד לעמדות הנשיא. (ניו יורק טיימס)

לקריאת הידיעה המלאה

מיט רומני בעצרת בחירות באורם, יוטה, ביוני

עבור הדמוקרטים, מפלה בבחירות האמצע תהיה הרבה יותר מהפסד

ברק אובמה וג'ו ביידן מגדירים את הבחירות שייערכו היום בארה"ב כחשובות ביותר בדור האחרון. יריביהם הרפובליקאים פחות דרמטיים, ולא בכדי. אם הם יפסידו את בית הנבחרים, ואפילו, בתסריט קיצון, גם את הסנאט, הרפובליקאים יהיו מאוכזבים ומתוסכלים. בשונה מהבחירות לנשיאות ב-2016, הדמוקרטים מגיעים עתה לבחירות האמצע חפים מאדישות, מוכנים לקרב ומעודדים מהתחזיות הצופות להם ניצחון בבית הנבחרים. אם הם לא יזכו לכל הפחות בבית הנבחרים, הם יהיו הרוסים לחלוטין. (חמי שלו)

לקריאת הידיעה המלאה

הנשיא לשעבר ברק אובמה בעצרת עם המועמדת הדמוקרטית לתפקיד מושלת ג'ורג'יה סטייסי אברמס באטלנטה, שלשום

ארבעה תרחישים לעתיד נשיאות טראמפ

בחירות אמצע הקדנציה שיתקיימו היום בארה"ב צפויות להשפיע על השנתיים הבאות של דונלד טראמפ כנשיא. תוצאות הבחירות יכריעו אם טראמפ ימשיך לתפקד עם תמיכה בלתי־מסויגת מצד המפלגה הרפובליקאית בקונגרס, או שמא הוא ייאלץ להתמודד מיום רביעי עם סיטואציה חדשה, שבמסגרתה לפחות חלק מהקונגרס נמצא בשליטת המפלגה הדמוקרטית.

הסקרים העדכניים ביותר צופים קונגרס מחולק: רוב דמוקרטי בבית הנבחרים, ורוב רפובליקאי בסנאט. אלא שאת התחזיות הללו לוקחים רוב המומחים בעירבון מוגבל. שורה ארוכה מאוד של מרוֹצים בשני בתי הקונגרס נמצאת לפי הסקרים במצב של תיקו סטטיסטי. תזוזה קטנה לכיוון כזה או אחר תוכל לשנות לחלוטין את התמונה ביום רביעי בבוקר. (אמיר תיבון)

לקריאת הידיעה המלאה

טרנסג'נדרית, פלסטינית וילידית: אלו המרוצים שבהם עשויה להתרחש היסטוריה

היסטוריה

מספר חסר תקדים של נשים מתמודדות על תפקידים ציבוריים בבחירות האמצע בארה"ב בחודש הבא, וכמה מהן גם עשויות לעשות היסטוריה אם ייבחרו. ממועמדת באיידהו שעשויה להיות המושלת הילידית הראשונה בארה"ב ועד למועמדת בניו יורק לבית הנבחרים שעשויה להיות האשה הצעירה ביותר שנבחרת לקונגרס. (רועי סמיוני)

הקליקו כאן בשביל לקרוא את סיפוריהן

באש ובמים: המועמדים הרפובליקאים נצמדים אל טראמפ

תומך בטראמפ על רקע גבעת הקפיטול

הזיהוי בין הנשיא דונלד טראמפ למפלגה הרפובליקאית הפך מובהק במיוחד בשבועות האחרונים – הנשיא מבלה כמחצית מזמנו מחוץ לבית הלבן, מוביל עצרות בחירות המוניות לטובת המועמדים הרפובליקאים לסנאט ולבית הנבחרים.

המועמדים לקונגרס, מצדם, מחזירים לטראמפ באותה המטבע. כך למשל, הסנאטור דין הלר ממדינת נבאדה, שהיה קרוב להודיע כי אינו תומך בטראמפ בבחירות 2016, אמר בשבוע שעבר בעצרת בחירות משותפת עם הנשיא: ״כל דבר שהוא נוגע בו הופך לזהב״. הלר, שנאבק לשמור על המושב שלו באחת המדינות שבהן מתקיים מרוץ צמוד במיוחד, סימן היטב את המקום שבו נמצאים רוב חברי המפלגה בימים אלה: לצד טראמפ, באש ובמים. ׁ(אמיר תיבון)

לקריאת הידיעה המלאה

המרוצים בסנאט שאחריהם שווה לעקוב

עצרת בחירות של ג'וש האולי במיזורי, אתמול

בבחירות האמצע לקונגרס שייערכו השבוע, ב-6 בנובמבר, עומדים לבחירה כל 435 המושבים בבית הנבחרים ו-33 מושבים מתוך 100 בסנאט. אם בבית הנבחרים מראים הסקרים האחרונים על ניצחון אפשרי של הדמוקרטים, הרי בבחירות לסנאט מצבם לא פשוט בכלל.

בתיאוריה, במצב שבו הרפובליקאים מחזיקים ברוב של 51 מול 49, הדמוקרטים זקוקים לשני מושבים בלבד כדי לכבוש את הבית העליון. אלא שלמעשה, הדמוקרטים צריכים לזכות בשני מושבים "אדומים" וגם להגן על 26 מושבים שלהם בסנאט שעומדים לבחירה – וזה לא יהיה קל בכלל, בייחוד במדינות שבהן ניצח טראמפ בבחירות לנשיאות ב-2016 כמו מיזורי, מערב וירג'יניה ואינדיאנה. (רועי סמיוני)

הקליקו כאן בשביל המרוצים שאחריהם שווה לעקוב

קולות האסירים המשוחררים במוקד המאבק על אופייה של פלורידה

בסוף אוקטובר, שבוע וחצי לפני בחירות האמצע בארה"ב, פרסם העיתון פאלם-ביץ' פוסט מפלורידה תחקיר ארוך, תוצר של ארבעה חודשי עבודה, על תהליכי השבת זכות ההצבעה במדינה לעבריינים שריצו את עונשם. ממצאי העיתון לא הפתיעו, אולם חשפו באופן מפורט את ממדי ההטייה הגזעית והמפלגתית המכוונת בשיקולים המעורבים בתהליך, ושפכו אור על דרכי השימוש במנגנון הזה ככלי אינטנסיבי ויעיל לדיכוי הצבעת מיעוטים במדינה.

פלורידה היא אחת מארבע המדינות היחידות שעדיין אינן משיבות אוטומטית בשלב כלשהו אחרי ריצוי עונש המאסר את זכות ההצבעה המופקעת ברוב מדינות ארה"ב מאזרחיהן עם הרשעתם בפלילים. לפי חוקת המדינה, ההחלטה למי והאם להעניק מחדש את זכות ההצבעה נתונה באופן בלעדי בידי היושב או היושבת (אם כי כזו טרם היתה) בכס מושל המדינה. מדיניות חנינות-ההצבעה השתנתה לפיכך בעשורים האחרונים בהתאם לשיקוליהם השונים של המושלים. מושא התחקיר של הפוסט, המושל היוצא והמועמד הרפובליקני לסנאט בבחירות האמצע שיתקיימו השבוע, ריק סקוט, החמיר יותר מכל קודמיו ב-40 השנה האחרונות והשיב על כנן פרקטיקות מהשנים שאחרי מלחמת האזרחים, שנועדו מלכתחילה לחסום הצבעת שחורים. מושל פלורידה, לפי התחקיר, הזניק באמצעות פרקטיקות אלה את מניין תושבי המדינה המנועים מלהצביע חרף ריצוי עונשם ממיליון בני אדם ב-2010 לכ-1.5 מיליון ב-2016. (מיכל לברטוב)

לקריאת הידיעה המלאה

בחירות האמצע: גל נשי ינסה לעצב מחדש את פני הקונגרס

אפשר לטעון שמדובר בהשפעה של תנועת Metoo, אפשר לומר שהאדם שיושב בבית הלבן אחראי לכך ואחרים יגידו שזאת פשוט הקידמה – אבל שנת 2018 היא שנת הנשים. 524 נשים רצו בפריימריז במדינות השונות, ומספר שיא של 257 מהן גברו על יריביהן ויתמודדו על תפקיד בבית הנבחרים או בסנאט בבחירות אמצע הקדנציה. גל הייצוג הנשי חוצה מדינות ומפלגות, ונושא עמו אפשרות מבטיחה – שהקונגרס שייכנס לתפקיד אחרי 6 בנובמבר יהיה נשי מקודמו.

לא ניתן, כמובן, לדעת מראש מה יקרה בבחירות. נשים רבות רצות מול נשים, כך שניצחונן לא יעלה את מספר המחוקקות בקונגרס, ואחרות מתמודדות מול מועמדים שהסיכוי לנצחם קטן. בנוסף, אם נשים ינצחו בכל אחת מהתמודדויות שבהן משתתפת אשה בבית הנבחרים – 208 בסך הכל, דבר בלתי סביר בעליל – הן עדיין יחזיקו בפחות ממחצית מ–435 המושבים בבית הנבחרים. אך רבים רואים את הפוטנציאל ההיסטורי בבחירות השנה ודוחפים לשיפור ייצוג הנשים, שעומד בקונגרס הנוכחי על 20% בלבד. (מאיה גולדשמידט)

לקריאת הידיעה המלאה

הקרב על המערב התיכון: הדמוקרטים משיבים מלחמה

הנשיא לשעבר ברק אובמה בעצרת בחירות עם המועמדים הדמוקרטים בוויסקונסין, בחודש שעבר

את התקשורת האמריקאית מעסיקה בימים האחרונים שאלה מרכזית אחת: איזו מפלגה תחזיק בסיומו של יום שלישי ברוב בשני בתי הקונגרס. הסקרים האחרונים, במידה ומישהו עדיין סומך עליהם, מצביעים על קונגרס מחולק: רוב דמוקרטי בבית הנבחרים ורוב רפובליקאי בסנאט. אלא שהפער במספר תחרויות מפתח צמוד מאוד, וכל המומחים מזהירים שהכל עדיין פתוח. נייט סילבר, אשף הסקרים שנכווה בבחירות לנשיאות ב-2016, כתב בסוף השבוע כי מספיקה "טעות קטנה" בסקרים כדי שהתוצאה שנקבל ביום רביעי בבוקר תהיה שונה בתכלית ממה שצפוי כרגע.

בשעה שכלי התקשורת מתמקדים בשאלת השליטה בקונגרס, את היועצים הפוליטיים המובילים בשתי המפלגות מעסיקה שאלה אחרת, מעניינת לא פחות: מה יקרה בחמש המדינות במערב התיכון של ארה"ב שסללו את דרכו של דונלד טראמפ לבית הלבן: פנסילבניה, אוהיו, מישיגן, ויסקונסין ואייווה. (אמיר תיבון)

לקריאת הידיעה המלאה

התומכות של טראמפ מאמינות שהוא מגן על אורח חייהן

עצרת בחירות בצפון קרוליינה, בשבוע שעבר

ג'ואן פילפוט כועסת ומבוהלת מהנעשה בארה"ב. בעודה מחכה לכניסתו של דונלד טראמפ לעצרת בחירות במיזורי, היא מסבירה שהוא - ורק הוא - מסוגל לפתור את הבעיות שמטרידות אותה יותר מכול. "הוא רוצה להגן על המדינה הזו ושתהיה בטוחה, הוא רוצה לשחרר אותה מפולשים, משיירת המהגרים ומכל דבר אחר שקורה", אמרה פילפוט, בת 69, פיזיותרפיסטית בגמלאות. פילפוט איננה לבד: אלפי נשים נוספות עמדו בשבוע שעבר שעות ארוכות בגשם בשביל ההזדמנות להראות את תמיכתן בטראמפ.

בקרב אסטרטגים פוליטיים ומומחים לדעת הקהל שוררת הסכמה כי החולשה האלקטורלית הגדולה ביותר של טראמפ היא בקרב נשים. אולם בקולומביה, בה נערכה העצרת, ובמקומות אחרים הדומים לה, הנשיא נהנה ממעמד של גיבור בקרב מצביעות רבות. הן טוענות שהוא נלחם כדי לשמר את אורח חייהן - הנתון, לדעתן, תחת איום קיומי מצדם של הליברלים במפלגה הדמוקרטית. "הוא מבין למה אנחנו כועסות", אמרה פילפוט. "והוא רוצה לתקן את זה".

לקריאת הידיעה המלאה

ההתערבות הרוסית אינה צפויה להיפסק

טראמפ ופוטין נפגשים בהלסינקי, ביולי השנה

בשנים האחרונות, ניסתה ארה"ב להרתיע את המרגלים, ההאקרים והטרולים הרוסים מהתערבות בדמוקרטיה האמריקאית, אך נדמה שזה לא התריע איש - וייתכן שאף עודד אותם. הרשויות בארה"ב, לצד מומחי טכנולוגיה, מודות שהניסיונות הרוסיים להשפיע על בחירות האמצע לא פסקו בחודשים האחרונים, על אף הגשת כתבי האישום והטלת סנקציות נגד אישים וחברות ברוסיה בעקבות התערבות בבחירות לנשיאות ב-2016.

יש מי שטוענים שרוסיה לא צריכה להתערב בבחירות האמצע כי היא כבר השיגה את מה שרצתה ב-2016: דונלד טראמפ בבית הלבן וחוסר אמון בקרב הציבור האמריקאי כלפי ההליך הדמוקרטי. הקרמלין תומך בטראמפ כי הוא אחד המנהיגים המערביים הבודדים שמחבק את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אך התקוות ברוסיה על אחווה אמריקאית-רוסית לא לגמרי התממשו בשנתיים האחרונות. קונגרס דמוקרטי יהפוך את החזון הזה לקשה בהרבה למימוש. 

לקריאת הידיעה המלאה

המהפכות יכולות להתרחש גם הרחק מוושינגטון

סטייסי אברמס, מועמדת לתפקיד מושל ג'ורג'יה. רוצה להוביל מהפכה בבריאות

אם לפני עידן טראמפ נתפסו בחירות האמצע כמשאל עם על תפקודו של נשיא מכהן, השנה אפשר לראות זאת ביתר שאת — כשאמריקאים מקבלים את האפשרות לחוות דעה על נשיא הנחוש לעמוד במוקד תשומת הלב התקשורתית בכל זמן ובכל מחיר. סקרי דעת הקהל מראים באופן עקבי שהמצביעים שייצאו לקלפיות בשבוע הבא מונעים בראש ובראשונה מתחושותיהם העזות כלפי טראמפ, והסוקרים מצפים לאחוז ההצבעה הגבוה ביותר בבחירות האמצע זה 50 שנה. בחירות 2018 משקפות את האינטנסיביות של החיים הפוליטיים באמריקה כיום ואת האווירה הכללית של עידן טראמפ — תזזיתית, מלאת יצרים ונפיצה.

ובכל זאת, בחירות האמצע הן גם הרבה יותר מהזדמנות לתת ציון למנהיגותו של הנשיא. בניגוד לרושם שנוצר לעתים קרובות בשיח על אמריקה, חלק ניכר מההתרחשות הפוליטית בה קורה מחוץ לממשל הפדרלי, בבירותיהן של חמישים המדינות ובערים הגדולות. בבחירות האמצע אמנם נבחרים 435 הצירים בבית הנבחרים הפדרלי ושליש מחברי הסנאט, אך גם שני שלישים מהמושלים, מאות צירי בית הנבחרים במדינות השונות ועוד אלפי נושאי משרות בכל הרמות. לכל אלו יש השפעה רבה יותר על חיי היומיום של האזרח מזו שיש לרוב פעולותיו של הנשיא (יעל שטרנהל)

לקריאת הידיעה המלאה

הזכות להפלה עוברת בבחירות אמצע הקדנציה

מתנדבות שמסייעת לנשים לצעוד למרפאה היחידה במדינת קנטאקי שמבצעת הפלות, בשנה שעברה

מדי שבוע מתייצבת קריסטין, אשה בשנות ה–30 לחייה, עוטה וסט זרחני, ליד מרפאה בעיר לואיוויל שבמדינת קנטאקי. בכניסה היא נתקלת בסצנה מוכרת: מול המבנה עומדים מפגינים, רובם גברים, מניפים שלטים עם תמונות בוטות וצילום ענק של רופא המרפאה עם הכיתוב "רוצח". קריסטין מבחינה מרחוק באשה שמגיעה לחניון, מפוחדת. היא מתקרבת אליה, תוך שההמון צועק לעברה, ומלווה אותה עד לדלת המרפאה. שם היא תעבור שורה של בדיקות, אבחון וייעוץ. ייתכן שבאותו יום אף תבצע הפלה.

המראות האלה אינם נדירים. קריסטין היא חלק מקבוצת מתנדבים שמסייעת לנשים לצעוד בביטחון למרפאת ההפלות היחידה שנותרה במדינת קנטאקי. "הם צועקים 'רוצחת' לנשים, ו'פחדן' לגברים שמלווים אותם. לנו הם קוראים 'שומרים נאצים'", מספרת קריסטין, שביקשה בשיחה עם "הארץ" להזדהות בשמה הפרטי בלבד. "בעבר היו להם מצלמות וידאו רגילות, היום הם מצמידים מצלמות גו פרו לחולצה ומפרסמים הכל בשידור חי בפייסבוק. חלק מהנשים מפחדות להיחשף, הן מרכיבות משקפי שמש או מכסות את הפנים במגבת. אני זוכרת אשה שנבהלה ורצה בחזרה לאוטו". קריסטין מספרת כי החליטה להתנדב במרפאה לאחר שנאלצה בעצמה לצעוד בין המפגינים בדרכה אליה. (טלי קרופקין)

לקריאת הידיעה המלאה

מדינות שבהן נותרה מרפאה אחת שמבצעת הפלות

הטבח בפיטסבורג השיב לסדר היום את סוגיית הפיקוח על נשק

חנות נשק באילינוי, ב-2012

ביום שלישי בבוקר התקבצו כ-200 בני אדם בכניסה לבית הספר היהודי של פיטסבורג כדי להשתתף בטקס זיכרון לקורבנות הטבח בבית הכנסת "עץ חיים". הטקס היה יוזמה של קבוצת תלמידים בכיתות ח', שגם ארגנו אותו בתיאום עם הנהלת בית הספר. רוב הטקס הוקדש להקראת סיפורי חייהם של הנרצחים בבית הכנסת, שרבים מהנוכחים בטקס הכירו באופן אישי. לקראת סוף הטקס, כאשר בקהל כמעט ולא נותרה עין יבשה, התלמידים ביקשו להעביר מסר אחד נוסף למבוגרים באירוע.

"אנחנו מבקשים מכם להצביע בבחירות בשבוע הבא", אמר אחד התלמידים מעל הבמה. "אנחנו יודעים שיש אנשים שחושבים לפעמים שהקול שלהם לא חשוב ולא משפיע, אבל זה לא נכון". תלמיד אחר שדיבר לאחר מכן אמר: "חשוב שאזרחים ישתתפו בבחירות וישמיעו את קולם. זו הדרך היחידה שלנו להשפיע ולשנות דברים במדינה שלנו". (אמרי תיבון)

לקריאת הידיעה המלאה

כל מה שצריך לדעת על בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב

טראמפ

מתי יתקיימו בחירות אמצע הקדנציה? מה מונח על הכף בקונגרס בוושינגטון? מה יקרה מחוץ לוושינגטון? מי צפוי לשלוט בקונגרס אחרי הבחירות? האם יש סיכוי שהדמוקרטים ישיגו רוב גם בסנאט? האם זו אמנם "שנת האשה"? ועוד ועוד ועוד. 

מקרבות שליטה, דרך קריירות שעלולות להתרסק ועד למועמדים שעשויים לעשות היסטוריה - בחירות האמצע יקבעו מה יקרה בהמשך נשיאותו של טראמפ.

הקליקו כאן בשביל המדריך המלא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ