יו"ר בית הנבחרים החדש: הצעיר ביותר במאה שנים וחסר ניסיון

חברי קונגרס חוששים כי לפול ראיין, שנבחר אתמול רשמית לתפקיד, אין את התכונות "לתפקיד השני בחשיבותו בוושינגטון", אבל תומכיו מזכירים את הניסיון הפוליטי שצבר בבחירות ב-2012

קארל האלסי
 וג'ניפר סטיינהאואר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קארל האלסי
 וג'ניפר סטיינהאואר, ניו יורק טיימס

לרוב האמריקאים, יו"ר בית הנבחרים הוא הגבר (ובמקרה אחד האשה) שיושב ליד סגן הנשיא בזמן "הנאום על מצב האומה" בקונגרס, והאיש שמתראיין לפעמים בטלוויזיה כדי לגנות את רעיונות המפלגה היריבה. אך משימותיו היומיומיות של היו"ר הן רבות וקשות. הוא מפקח על ישיבות שבהן נדונה חקיקה, פונה אל הסנאט והבית הלבן בשאלות על הצעות חוק ומשא ומתן, משגיח על בניין הקפיטול, מרחיק את התקשורת וכמובן, מגייס כספים.

אך חבר בית הנבחרים פול ראיין, שהתמנה אתמול רשמית ליו"ר בית הנבחרים, איננו מכיר רבות מהמסורות האלה.

ראיין (משמאל) לאחר בחירתו הרשמית אתמול לצד יו"ר היוצא ג'ון ביינר
ראיין (משמאל) לאחר בחירתו הרשמית אתמול לצד יו"ר היוצא ג'ון ביינרצילום: בלומברג

"ליו"ר יש תפקיד חוקתי אדיר", אמר מתיו גרין, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטה הקתולית בוושינגטון. "הוא יושב הראש של בית הנבחרים כולו. תפקידו מפלגתי אך גם טקסי. זה תפקיד קשה מאוד מאחר שמוטלת עליו אחריות רבה".

אחת המשימות על היו"ר היא להיות בעל הבית, האיש שפותח את דלתות בית הנבחרים ברוב הימים. משימה אחרת היא להיות פוליטיקאי שחבר במפלגה מסוימת וצריך לתאם את המסרים של מפלגתו ואת מטרותיה בתחום החקיקה. המשימה השלישית היא להיות "אביהם" של 434 חברי הבית, להם חייבים לומר בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים מדוע עליהם להצביע בצורה מסוימת.

ראיין, בן 45, שקודם על אף רצונו מיו"ר הוועדה לענייני מסים ותקציבים למה שמכונה לעתים קרובות "התפקיד השני בחשיבותו בוושינגטון", יהיה לא רק היו"ר הצעיר ביותר בתפקיד הזה ביותר ממאה שנים, אלא גם הפחות מנוסה מבין אלה שקדמו לו. בניגוד להם, הוא לא התקדם דרך שורות המפלגה ולא צבר ניסיון בחקיקה. תומכיו אינם מודאגים. הם אומרים שאולי אין לראיין ניסיון אדמיניסטרטיבי, אך הוא מפצה על כך בניסיון הפוליטי שצבר כשהיה מועמד מטעם המפלגה הרפובליקאית לסגן נשיא בבחירות ב–2012.

"אם אתה חבר הבית ואתה לא מרוצה ממשהו, רוב הסיכויים הם שתלך לדבר עם היו"ר", מסביר גרין. "הבעיה יכולה להיות פעוטה ושולית, אבל לחברי הבית היא נראית חשובה ביותר. והוא חייב להקשיב ולנסות לסייע".

חברי הקונגרס סקרנים מאוד לראות כיצד יתמודד ראיין עם כל המשימות המוטלות על היו"ר. "זה תפקיד מאוד בעייתי", אמר ג'ון לורנס, שהיה ראש הסגל של ננסי פלוסי וכותב כעת ספר על רפורמות בקונגרס. "ואנחנו לא יודעים אם לפול ראיין יש את התכונות המתאימות לו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ