המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ: לעצור באופן מוחלט כניסת מוסלמים לארה"ב

הצעתו של טראמפ, שמתייחסת גם לתיירים מוסלמים, באה בתגובה ל"שנאה של חלקים באוכלוסייה המוסלמית כלפי אמריקאים", לדבריו. הבית הלבן: הדברים נוגדים את ערכי הלאום

אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טראמפ נואם בכנס תומכים באייווה כשברקע דגל ארצות הברית
טראמפ נואם בכנס תומכים באייווה, בשבתצילום: אי־אף־פי
אי-פי

המועמד בפריימריז במפלגה הרפובליקאית לבית הלבן, המיליארדר דונלד טראמפ, קרא אמש (שני) לעצור באופן מוחלט כניסת מוסלמים לארה"ב.

בהודעה שפורסמה על ידי אנשי הקמפיין שלו בפריימריז הרפובליקאיים אמר טראמפ כי ההצעה שלו באה בתגובה על רמת השנאה בקרב "חלקים גדולים מהקהילה המוסלמית" כלפי אמריקאים. קורי ליוואנדווסקי, מנהל הקמפיין של טראמפ, אמר כי איסור הכניסה שטראמפ מציע למדינה תקף לכל מוסלמי, בכלל זה מוסלמים שמבקשים אשרת הגירה או תיירים שרוצים להיכנס לשטח ארה"ב.

דונלד טראמפקרדיט: New York Times

מתחרהו של טראמפ במרוץ לראשות המפלגה הרפובליקאית, בן קרסון, אמר לאחר מכן כי יש לרשום כל מי שנכנס לארה"ב ולפקח עליו בעודו במדינה. "כל מי שמבקר במדינה צריך להירשם ולהיות נתון למעקב במהלך שהותו, כמו שקורה במדינות רבות", אמר דוברו, אך הדגיש: "לא נתמוך בסלקטיביות על פי דתו של אדם".

סגן היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, בן רודס, אמר בתגובה על דברי טראמפ כי הם נוגדים את ערכיה של ארה"ב ואת האינטרס הלאומי הביטחוני שלה. בראיון לרשת CNN אמר רודס: "זה לחלוטין נוגד את הערכים שלנו כאמריקאים. במגילת הזכויות שלנו אנו מכבדים את חופש הדת". "כמו כן, זה נוגד את הביטחון שלנו", הוסיף רודס, והסביר כי אנשי דאעש מנסים להציג את ארה"ב כנמצאת במלחמה עם האיסלאם.

זו אינה הפעם הראשונה שבה תוקף טראמפ את המוסלמים בארה"ב. בעבר הוא הציע לסגור מסגדים, להקים מאגרי רישום נפרדים, לחייב מוסלמים אמריקאים לשאת תעודות זהות מיוחדות, לעודד את שכניהם להלשין עליהם והציע להתייחס לכל אחד ואחד מהם כאל טרוריסט פוטנציאלי.

לפני המוסלמים, היו אלה ההיספנים שטראמפ רדף בנאומיו מעוררי המחלוקת, וכינה את המהגרים הלא-חוקיים ממקסיקו "רוצחים, אנסים וסוחרי סמים", והציע לגרש אותם לאלתר. גם לשחורים הוא הספיק להתייחס כשהציג נתונים מעוותים על רמת הפשיעה שלהם כלפי לבנים.

התבטאותו של טראמפ באה בעקבות מתקפת הירי בשבוע שעבר שבה נהרגו 14 בני אדם ויותר מ-20 נפצעו במוסד טיפולי לאנשים עם מוגבלויות בסן ברנרדינו שבקליפורניה. היורים היו סעיד פארוק ורעייתו תשפין מאליק, שנשבעה אמונים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ